Παραγγελία από Public Domain Library, εν έτει 1993...

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Μέσα στο νοσταλγικό κλίμα της βραδιάς με παλιές δισκέτες και κασσέτες, καταθέτω κι εγώ τον ρετρο-οβολό μου...

Χριστούγεννα του 1993 λοιπόν, και ο Ντινάκος, αποφασίζει να στείλει λεφτά στην New Age PDL, της οποίας έβλεπε καταχωρήσεις στο Atari ST Review και γουστάριζε αγρίως τα music demos.

attachment.php


Το τεύχος 21 του ST Review, στη σελίδα όπου ήταν η καταχώρηση. Λείπει το απόκομμα, το οποίο εστάλει.

Επειδή δεν ήθελε να μπλέξει με επιταγές κλπ. αποφασίζει να πάει σε μια τράπεζα και να αγοράσει συνάλλαγμα, με σκοπό να το ρισκάρει και να βάλει τα χρήματα (Αγγλικές λίρες), μέσα στο φάκελο, όπερ και εγένετω.

Μια ωραία πρωϊα λοιπόν, ο ταχυδρόμος έφερε αυτό το φάκελο:

attachment.php


Διακρίνεται ο φάκελος, μαζί με ένα έντυπο που είχε μέσα, για επόμενη παραγγελία...

O φάκελος ήταν τίγκα στις δισκέτες... Ότι ακριβώς είχε παραγγείλει!

attachment.php


Oh yes! Το drive του ST πήρε φωτιά και για κάμποσο καιρό ήταν ευτυχισμένος!!! :)
 
Προ ιντερνετι παραγγελιες πολυ καλο,τι ακριβως ειχαν μεσα οι δισκετες βρε Dino;;

 

 

Το '93 δεν μου σουν και τοσο Dinakos παντως :p
 
Οι δισκέτες περιείχαν sampled music demos με επιτυχίες τη εποχής: Capella, 2 Unlimited, Haddaway κλπ.

Αν ασχολείστε με ST emulation, μπορώ να κάνω image κάποιες...

21 ετών ήμουν το '93... :xm:
 
Μπράβο DΙΝΟ, ήσουν εξελιγμένος για την εποχή σου, παραγγελίες - συνάλλαγμα κτλ!

Ωραίος! :)
 
Καταλαβα,thnx.Ωραια κομματια με ενδιαφερον υλικο ,ισως να μην τα'χουν ουτε οι δημιουργοι τους τωρα!

 

 

Σε πειραζω βρε. :D
 
Fotis_kfor είπε:
Μπράβο DΙΝΟ, ήσουν εξελιγμένος για την εποχή σου, παραγγελίες - συνάλλαγμα κτλ! Ωραίος! :)
Χεχεχεχε! Να'σαι καλά Fotis_kfor!

Ό,τι μπορούσα... (να'ναι καλά και οι γονείς!)

Aardvark είπε:
Καταλαβα,thnx.Ωραια κομματια με ενδιαφερον υλικο ,ισως να μην τα'χουν ουτε οι δημιουργοι τους τωρα! 

 

Σε πειραζω βρε. :D
Το κατάλαβα. Το ":xm:" ήταν για τα χρόνια που φύγαν...

Μεταξύ μας, όχι "βρε" αλλά "ρε", σε παρακαλώ! :biglaugh:
 
Αν τώρα έστελναν από αγγλία δισκέτες για Atari ST , θα σταματούσε το δέμα στο Χίθροου για αντιτρομοκρατικό έλεΝχο :p :p

Εγώ ο φτωχός από εναν τυπά από Αθηνα έπαιρνα καποτε δισκέτες και μια φορά και μια μνήμη 512GB για την Α500 μου. Πού να φανταστώ ότι 20 χρόνια μετά θα'χα αγοράσει το μισό ΕΒΑY :D .
 
Ωραίος ο Dino, και πραγματικά "καμμένος" με το "άθλημα" !! :thumbup:

Εγώ, αν και είχα φίλους απο το '92 και μετά που σπούδαζαν έξω και μου έφερναν κάποια πραγματάκια που ζήταγα, σίγουρα δεν θα τολμούσα να κάνω *ο ίδιος* παραγγελία απο το εξωτερικό... (ούτε καν για games, πόσο μάλλον να πληρώσω για music demos !! Με τίποτα :D )
 
Πορωμένος με τα demos, μια ζωή billy!

Εδώ καθόμουν και διάβαζα τα scrolltexts... :p
 
Αληθεια dino πως πληρωνες τοτε?Με λεφτα στο φακελλο?(το κανω σε συναλλαγες με Γερμανους :D )
 
Ναι... Λεφτά στο φάκελο.

Ρίσκο βέβαια, αλλά...
 
E βεβαια!Πως αλλιως?Εδω σημερα στελνω στους Γερμανους του ebay που δεν παιρνουν Paypal ποσο μαλλον τοτε...
 
Ναι, έχω κάνει κι εγώ το λεφτά στο φάκελλο, HDDriver και Ram Kartice για το falcon. Πρέπει να χω κι εγώ κάποιες δισκέτες από PDL... αλλά μου ήρθαν πριν 3 χρόνια.
 
πάντως τον καταλαβαίνω τον παλιοαταράκια...

Την εποχή εκείνη το όλο φιλινγκ θα ήταν τρομερό...έβαζε τις δισκέτες και ένιωθε ότι ερχόταν σ' επαφή με τους καλύτερους programmers, σαν να έκανες chat με τον miner ένα πράγμα. Στα εφηβικά χρόνια όλα αυτά τα έβλεπες με δέος και καταλαβαίνω απόλυτα τον Dino για την νοσταλγία με την οποία τ' ανακαλεί! (που να είχε και αμίγκα δηλαδή...)
 
Πίσω
Μπλουζα