Παραλλαγές ταινιών: Χάιντι - Heidi (1968)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.091
Αντιδράσεις
15.401
Η ιστορία της Χαιντι έχει γνωρίσει τόσες παραλλαγές σε κινηματογραφικές ταινίες και σηριαλ που δεν χωράει ο νους! Από το 1920 μέχρι τις μέρες μας διάσημοι ηθοποιοι έχουν παίξει ρόλους-κλειδιά στην ιστορια του μικρού, ορφανού κοριτσιού των Αλπεων !

Η δική μου αγαπημένη του 1968: με τον μεγάλο Μαξιμιλιαν Σελλ και την τζην Σιμμονς!

http://www.imdb.com/title/tt0063051/ μ' αρεσε ιδιαιτερα γιατι η φροιλαιν Ροντμαιγιερ παρουσιαζεται καλή και ερωτευμένη με τον πατερα της Κλαρα , ένας άγγελος και όχι η στριγγλα που εμφανίζεται σε άλλες κινηματογραφικές εκδοχές!!

αυτη εδώ είναι του 93'

http://www.imdb.com/title/tt0107099/

του 2005 http://www.imdb.com/title/tt0439197/

και η πιο πετυχημένη από όλες του 37 με την Σιρλευ Τεπλ

Αλλη μια πετυχημένη εκδοση του 52'

[edit] O Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πού μπορώ να βρω τις ταινίες;
 
Σε βιντεο κλαμπ ή σε e-shops :)
 
[edit] O Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit] εγω θυμαμαι αυτη τη σειρα που την εδειχνε κρατικο καναλι με ελληνικους υποτιτλους,το μονο που μου διαφευγει ειναι σε ποια γλωσσα προβαλλοταν στην Ελλαδα: γερμανικα ή αγγλικα.

Οι γονεις μου μου αγορασαν και τα 4 βιβλια της Χάιντι:Χάιντι η μικρουλα των βουνων,η Χάιντι μεγαλωνει,η Χάιντι μαμα και η Χάιντι γιαγια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχε η Χαιντι, μαμά, πως μου διέφυγε γιατι νομιζα πως τελειωνε η σειρά μεχρι το ''η Χαιντι μεγαλώνει''!! αλλα η Χαιντι απεκτησε και εγγονια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Υπήρχε η Χαιντι, μαμά, πως μου διέφυγε γιατι νομιζα πως τελειωνε η σειρά μεχρι το ''η Χαιντι μεγαλώνει''!! αλλα η Χαιντι απεκτησε και εγγονια..
ναι αριαδνη :) ηταν τελικα 4 τα βιβλια της σειρας Χάιντι και για να πω την αληθεια ειναι η μοναδικη που εχω ολοκληρωμενη
 
katerinak είπε:
ναι αριαδνη :) ηταν τελικα 4 τα βιβλια της σειρας Χάιντι και για να πω την αληθεια ειναι η μοναδικη που εχω ολοκληρωμενη
κατι αναλογο γινοταν και με την πολυαννα
 
θανος είπε:
κατι αναλογο γινοταν και με την πολυαννα
δικιο εχεις θανο,αλλα την πολυαννα δεν ετυχε ποτε να τη διαβασω..φαινεται ηταν πιο πολυ της μοδας η Χάιντι τοτε
 
Ποια εκδοχή ήταν, που την κυνηγούσε ένα ζευγάρι κακών, για να την κρατήσει με την βια. Στο τέλος θυμάμαι, ήταν μαζεμένος πολύς κόσμος και ήταν πάνω σε ένα ψηλό κτίριο. Το είχα δει πολύ μικρός. Η μήπως δεν ήταν Χάιντι; ::)
 
Rio, μάλλον είναι η τελευταία παραλλαγη πρέπει να ειναι αυτη, το ψηλό κτίριο μην ηταν μια μεγάλη, παλια καθολική εκκλησία, όπου η Χαιντι βρήκε γατακια με ενα χαμινι του δρόμου;

η Χαιντι -μαμα, μα με τίποτα δεν μπορω να το χωνέψω ::) ελπιζω να ειχε κόρη...
 
αριαδνη είπε:
Rio, μάλλον είναι η τελευταία παραλλαγη πρέπει να ειναι αυτη, το ψηλό κτίριο μην ηταν μια μεγάλη, παλια καθολική εκκλησία, όπου η Χαιντι βρήκε γατακια με ενα χαμινι του δρόμου;
η Χαιντι -μαμα, μα με τίποτα δεν μπορω να το χωνέψω ::) ελπιζω να ειχε κόρη...
δεν ηταν μονο μαμα αλλα και γιαγια :) , περασαν πολλα χρονια απο τοτε που διαβασα τα βιβλια και δε θυμαμαι ποσα παιδια ειχε αλλα φανταζομαι θα ειχε και κορη.

Δυστυχως προς το παρον δε μπορω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες αφου δεν εχω μαζι μου τα βιβλια..
 
Καλά οι ταινίες αλλά και τα βιβλία, όσο και αν έχω ψάξει, τα βρίσκω πάντα ως εικονογραφημένα παραμυθάκια.
 
Αυτες τις μερες βλεπω την χαιντι και εχω κολλησει. Απο τα καλυτερα παιδικα. Ειδα και την προσφατη εκδοχη της, με μια χαιντι που δεν μου αρεσε καθολου. Τι χαλια σχεδιο και αυτο :(

Θυμαμαι την σειρα (με ηθοποιους δηλ) . Δεν βρηκα πουθενα τιποτα, ουτε καν σαν αναφορα, μια εικονα της εστω.. Απο ταινιες του 1993 εχω δει. Καλουτσικη εως μετρια θα την ελεγα
 
Είναι τοσες πολλες οι ταινιες, μεχρι και η σιρλευ τεμπλ το αλλοτινό παιδι -θαυμα επαιξε την χαιντι
 
Σε άλλες ταινιες η δεσποινιδα Ροτεμαγιερ είναι καλή ενώ σε άλλες σκέτη στρίγγλα( έτσι είναι και στο βιβλίο, πολύ ψυχρή ως άνθρωπος και δεν αγαπάει καθόλου τις γάτες, στις οποιες εχει νομιζω αλλεργία)! φυσικά δεν αγαπά και τα παιδια που μιλούν πολύ και είναι αυθόρμητα στο στυλ της χάιντι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ έβλεπα πολύ Χαίντι, και ζήλευα τη ζωή της πάνω στα βουνά. Θυμάμαι ότι η Ερτ είχε βάλει κάποτε αυτήν του '78. Ήταν η πρώτη που επαφή με τη Χάιντι και μου άρεσε πολύ, το είχα δει ολόκληρο. Πολύ καλή στο ρόλο της η μικρούλα, και μου άρεσε επίσης που την παρουσίαζε πραγματικά σαν ένα ζωηρό χωριατοκόριτσο, σχεδόν σαν αγοροκόριτσο ήταν, όχι καμία καλλονή, ήταν πιο ρεαλιστικό για μένα έτσι. Μετά είχα αρχίσει να βλέπω τη Χάιντι του '93, η οποία όμως για μένα δεν έφτασε αυτήν του '78 και με χαλούσε λίγο η μικρή, σε σύγκριση με αυτήν που είχα συνηθίσει. Είδα αρκετά επεισόδια κι από αυτό, αλλά δεν το τελείωσα ποτέ και δέν θυμάμαι αν ήταν επειδή βαρέθηκα ή επειδή άλλαξε κάτι στο πρόγραμμα προβολής. Θυμάμαι πάντως ότι έμεινα σε ένα επεισόδιο που η Χάιντι υπνοβατεί, αφού είχε φύγει από το βουνό. Τις άλλες εκδοχές δεν τις ξέρω.
 
Για σειρα λες πέρλα η για ταινια;
 
Όντως Αριάδνη, ξέχασα να το διευκρινίσω, αναφερόμουν στη σειρά του '78. Όπως την είχε προβάλλει η Ερτ σε επεισόδια, έτσι είχε προβάλλει και την τηλεταινία του '93 και παλιά νόμιζα ότι είναι και αυτή σειρά, γι'αυτό συνήθιζα να τις συγκρίνω ως ίση προς ίση τότε. Οπότε όταν είπα για το επεισόδιο με την υπνοβασία, εννοώ στην ουσία την τηλεταινία, έτσι το είχε δείξει στην τηλεόραση. Αυτά τα δύο είναι τα μόνα που έχω δει από Χάιντι, άρα την ταινία δεν την έχω δει ολόκληρη.
 
Πίσω
Μπλουζα