Παραμύθια Άμπρα - Κατάμπρα (και άλλα ηχογραφημένα παραμύθια)

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.766
Τα θυμάστε;

Επρόκειτο για μια αρκετά προσεγμένη περιοδική σειρά έγχρωμων εικονογραφημένων παραμυθιών. Συνοδεύονταν από κασέττα που περιείχε τις αφηγήσεις (μεγάλη hi-tech καινοτομία της εποχής κι ελαφρώς "τσουχτερή" από οικονομικής πλευράς).

Θυμάμαι ένας από τους αφηγητές ήταν ο Στέφανος Ληναίος, ενώ και πολλοί άλλοι γνωστοί ηθοποιοί δάνειζαν την φωνή τους στους πρωταγωνιστές. Πρέπει να έχω διατηρήσει όλη την σειρά αυτούσια στο περίφημο πατάρι μου. :)

Cult παραμύθι το "TZOTZOΣ - Ο Μικρός Παλιάτσος" (αποκαλούσα έτσι τον μικρό μου αδερφό για πείραγμα! :D )
 
Φυσικά και έπερνα και είχα

Επίσης σε ανάλογο φορμά (βιβλιαράκι με ηχητική κασσέτα και μαρκαδοράκια για να χρωματήσεις τις εικόνες που συνοδεύουνε το πανομοιότυπο με την κασσέτα κέιμενο) είχα πάρει τα 3 που έιχανε βγει τότε ΙΠΠΟΤΗΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ

1) ΚΙΤΤ ΚΑΙ ΡΟΜΠΟΤ

2) ΚΙΤΤ ΚΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ

3) ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην κασσέτα της φωνές δάνειζαν (Γιώργος Απέργης - Μαικλ Ναιτ, Κώστας Σκώκος - Αφηγητής, Ηλίας Πλακίδης - διάφοροι)
 
Δεν ξέρω αν ανήκει στην ίδια κατηγορία παραμυθιών,αλλά θυμάμαι τους μύθους του Αισώπου σε κασέτα και πιο πολύ την ιστορία του τζίτζικα με τον μέρμηγκα και του λαγού με τη χελώνα...:rolleyes:
 
Koλλημενοι με την τεχνολογια απο μικροι βλεπω ησασταν τα παραμυθια τα λεγαν οι γιαγιαδες και οχι τα κασετοφωνα gadgetolovers :biglaugh: .
 
Γκομπολίνο ο γάτος της μάγισσας με την Αλίκη Βουγιουκλάκη!
 
Οι ανασκαφές στην παλιά αποθήκη έφεραν στο φως το παρακάτω retro εύρημα. Η τύχη της "εκλεκτής" κασέτας αγνοείται... :help:

ΟΠΙΣΘΟΦΥΛΛΟ

9639409619699639510004pz9.jpg


ΕΣΩΦΥΛΛΟ

9639409619699639510005cb4.jpg


ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

9639409619699639510006yz1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AEON είπε:
Τα θυμάστε;
Επρόκειτο για μια αρκετά προσεγμένη περιοδική σειρά έγχρωμων εικονογραφημένων παραμυθιών. Συνοδεύονταν από κασέττα που περιείχε τις αφηγήσεις (μεγάλη hi-tech καινοτομία της εποχής κι ελαφρώς "τσουχτερή" από οικονομικής πλευράς).

Θυμάμαι ένας από τους αφηγητές ήταν ο Στέφανος Ληναίος, ενώ και πολλοί άλλοι γνωστοί ηθοποιοί δάνειζαν την φωνή τους στους πρωταγωνιστές. Πρέπει να έχω διατηρήσει όλη την σειρά αυτούσια στο περίφημο πατάρι μου. :)

Cult παραμύθι το "TZOTZOΣ - Ο Μικρός Παλιάτσος" (αποκαλούσα έτσι τον μικρό μου αδερφό για πείραγμα! :D )

επανακυκλοφορούν σε cds

αν και ήμουν γαϊδάρα κοντά στα 16 όταν κυκλοφόρησαν τ άκουγα γιατί τα παίρναμε στον αδελφό μου που ήταν 6

το αγαπημένο μου ήταν ένα παραμύθι (Σκοτσέζικος θρύλος με τους Μακ Λάουντ) ούτε θυμάμαι τον τίτλο ή ποιανής ηθοποιού τη φωνή είχε!!

:whothehell:
 
Ηρα δεν ξηγιεσαι κανα mp3?
 
Πολύ καλές οι photos candy.

Πέτυχες και "καλό" τεύχος :thumbup:

Νομίζω πρέπει να βρεις την κασέτα....
 
Δυστυχώς Alucard δεν βλέπω να την βρίσκω...:sob:
 
Σ'ευχαριστώ πολύ pepinos!!! :thumbup: :thumbup:
 
paidia opoios thelei mp3 apo ampra katampra moy leei... ta exw kai sta agglika, galika, germanika.....
 
aaaa episis anazitw to ΔΥΟ to exei kanenas?
 
Το Δύο! Με τα Snorkels στη θάλασσα του Αιγαίου!
 
Άμπρα Κατάμπρα

Τα θυμάται κανείς? Παιδικά παραμύθια σε κασέτες μαγνητοφώνου συνοδευόμενα από εικονογραφημένα περιοδικά που κυκλοφορούσαν τη δεκαετία του 80 (και νομίζω ότι επανακυκλοφορούν στις μέρες μας). Είχαν κυκλοφορήσει 26 τεύχη και τις φωνές τους είχαν δανείσει σπουδαίοι καλλιτέχνες όπως Αλίκη Βουγιουκλάκη, Μάρθα Βούρτση, Στέφανος Ληναίος, Έλλη Φωτίου, Ματίνα Καρρά, Κάτια Δανδουλάκη, Κώστας Ρηγόπουλος και πολλοί άλλοι. Πραγματικά υπέροχες και αξέχαστες ιστορίες όπως ο Δρακούλης Δρακουλίνος, Άλντο, Γκομπολίνο, ο Δράκος του Δάσους (έβλεπα εφιάλτες με αυτή) και πολλές άλλες, ιστορίες που σημαδεύουν τις αναμνήσεις κάθε παιδιού.

Όπως συνήθως δεν έχω κρατήσει τίποτα. :icon_cry:

Εάν έχει ανοιχτεί παρόμοιο thread παρακαλώ τους mods να διαγράψουν το παρόν. Αν όχι τότε να δώ αν διάβαζε-άκουγε και κανείς άλλος εκτός απο μένα αυτά τα υπέροχα παραμύθια...

Τέλος δεν ήξερα που ταιριάζει να ανοίξω το thread αυτό, ας μεταφερθεί από τους αρμόδιους όπου νομίζουν καλύτερα :)
 
Εχω αρκετες απο αυτες τις αφηγησεις. Εκτος απο αυτους που αναφερεις εχω και Γιαννη Φερτη,Ξενια Καλογεροπουλου,Νικητα Τσακιρογλου και Αλεκο Αλεξανδρακη.
 
Τα άκουγα κι εγώ έιχαμε με την αδερφή μου όλη την σειρά!! ΤΕΛΕΙΑ!!!
 
Σνιφ, παναθεμα σε, με αυτα, την τενεκεδούπολη και την παιχνιδοπαρέα μεγάλωσα..
 
Χμμ το ειχα δει μια φορα που το χε μια φιλεναδα μου.. νομιζω ομως κυκλοφορουν ακομα (η επανακυκλοφορησαν προσφατα)
 
Πίσω
Μπλουζα