Παρουσίαση ΙΒΜ ΧΤ 5160

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
To δευτερο μηχανημα που περασε στα χερια απο τον φιλο mike, ειναι πιθανοτατα ενα απο τα πιο κλασσικα μηχανηματα στην ιστορια της πληροφορικης. Μπορει το 5150 να ειναι το πρωτο PC, αλλα το 5160 ειναι το πρωτο καλο PC. Πανω σε αυτο βασιστηκαν οι περισσοτεροι πετυχημενοι συμβατοι και αυτο δημιουργησε τα standards που ακολουθησε η βιομηχανια για πανω απο μια δεκαετια.

Βεβαιως αν το δουμε αντικειμενικα, δεν ηταν και το καλυτερο pc της αγορας. Ειναι πολυ αργο, εχει ιδιαιτεροτητες και bugs που περιοριζουν αρκετα την επεκτασιμοτητα του. Και για τον σημερινο συλλεκτη δεν εχει ιδιαιτερη αξια αφου παραχθηκε σε τεραστιες ποσοτητες και δεν ειναι ιδιαιτερα σπανιο.

Ας δουμε το συγκεκριμενο μηχανημα. Εμφανισιακα ειναι σε εξαιρετικη κατασταση για την ηλικια του. Ειναι κατασκευη 1986, 640kb ram, MDA, 360kb FDD, 20Mb MFM Seagate ST-225 HDD. Ειναι 100% original και απειρακτο, εκτος απο την ROM της καρτας οθονης που εχει αντικατασταθει με eprom με ελληνικους χαρακτηρες.

2014-07-10-03h01m23.JPG

5 βιδες μας δινουν προσβαση στο εσωτερικο.

2014-07-11-19h43m24.JPG

MDA, Xebec HDD controller variation 3, DD floppy controller και καρτα σειριακης στο ειδικο slot 8.

2014-07-11-19h43m43.JPG

Seagate ST-225

2014-07-11-19h44m18.JPG

Επειδη λειπουν στο 5162 που εχω, ειπα να ριξω μια ματια στo πως στερεωνονται ο δισκος και το FDD.

O δισκος βιδωνει με 4 μεταλλικα ελασματα στο drive cage και το drive cage βιδωνει με 3 βιδες (2 στο πλαι και μια απο κατω) στο κουτι.

2014-07-11-19h44m03.JPG

Το drive cage του δισκου.

2014-07-11-21h00m47.JPG

Εξωτερικα το FDD και drive cage καλυπτονται απο ενα πλαστικο καλυμμα. Ευτυχως αυτο το εχω και το στο 5162.

2014-07-11-19h44m45.JPG

Το FDD βιδωνει στο drive cage με δυο μεταλλικα ελασματα και στερεωνει πανω στο κουτι με ενα τριτο μεταλλικο ελασμα και μια βιδα απο το κατω μερος του κουτιου.

2014-07-11-20h11m23.JPG

Εχοντας αφαιρεσει το τριτο μεταλλικο ελασμα.

2014-07-11-20h13m34.JPG

Στον πατο το κουτι μια τρυπα μας δινει προσβαση στις δυο βιδες που στερεωνουν τα δυο drive cages.

2014-07-11-20h57m36.JPG

Θα'θελα να'ξερα ποιος ψυχανωμαλος σχεδιασε αυτο το πραγμα! Αντε τωρα να βρεις ολα αυτα τα πραγματα που λειπουν στο 5162...
addemoticons00116-gif.173113
:rant: :banghead:

Ας δουμε και την λειτουργια του υπολογιστη

Ξεκινωντας φορτωνει κατευθειαν στην basic.

2014-07-10-03h58m44.JPG

2014-07-10-04h02m48.JPG

To drive αρχικα αρνειτο να λειτουργησει, αλλα μετα απο ενα καλο μασαζ ξεκινησε να λειτουργει φυσιολογικα.

2014-07-10-04h04m19.JPG

Δυστυχως ο δισκος δεν αναγνωριζεται απο το fdisk, οποτε ή χρειαζεται low level format ή ειναι χαλασμενος.

Βρηκα ενα σε μια δισκετα ενα LLF utility που ειναι συμβατο. Ολοκληρωθηκε με επιτυχια! Interleave 5:1, μαυρα χαλια... στο Samsung μου που εχω τον ιδιο δισκο (αλλα αλλο controller) εχω interleave 3:1. :go:

2014-07-11-03h37m01.JPG

Μετα απο ενα fdisk και format.

2014-07-11-04h05m19.JPG

Με MDA καρτα δεν μπορει να δειξει γραφικα και ετσι περιοριζομαστε σε ενα all time classic text adventure: Time and Magik trilogy!

2014-07-11-04h33m26.JPG

Στην αργκο των συλλεκτων, αυτο το μηχανημα ειναι survivor. 100% original. Και 100% ο πιο βαρετος υπολογιστης στην συλλογη μου. :sleep: Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω τα parts απο αυτο για να κανω το 5162 100% original και με το κουτι να φτιαξω το turbo xt των ονειρων μου! :diablotin: :headbangdude: :headbang:

Για μια ακομα φορα να ευχαριστησω τον φιλο mike για το εξαιρετικο deal που μου εκανε. :bow: :thanx2:
 

Συνημμένα

  • 2014-07-11-19h44m34.JPG
    2014-07-11-19h44m34.JPG
    203,7 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Oι φωτογραφιες ολα τα λεφτα!!!Εγω παντως θα του εβαζα μια cga/ega και θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω κιολας!!
 
Η πρώτη φωτογραφία με το "κουτί" πάνω στο "βελονάκι" είναι όλα τα ρετρολεφτά!!!!!
 
Shock είπε:
Η πρώτη φωτογραφία με το "κουτί" πάνω στο "βελονάκι" είναι όλα τα ρετρολεφτά!!!!!
Αν σε πω ότι κι εγώ αυτό σκέφτηκα! :p

Παιδιά, 20ΜΒ σκληρός! :D

Και φαντάζομαι, πανάκριβος για την εποχή του!!!
 
Οχι μονο ακριβος, αλλα και εξαιρετικα θορυβωδης, σαν αεροσκαφος τζετ.

Το συγκεκριμενο μηχανημα εχει τις δυο βασικες αρχες ενος καλου/παλιου/συλλεκτικου πισι: καταρχην ειναι λειτουργικο(!) και το βασικοτερο: ειναι "οριτζιναλ" δηλαδη απειραχτο, χωρις μαιμουδιες και περιεργες μετατροπες.
 
Τι να λέμε.... Το μηχανάκι είναι πανέμορφο, όπως και να έχει! Ακόμα και με τις μοντιφιές του Freak, είμαι σίγουρη ότι θα το κάνει ακόμα καλύτερο...
 
Ειναι κλασσικη περιπτωση απ' εξω κουκλα και απο μεσα πανουκλα. Εξωτερικα εννοειται οτι δεν πειραζουμε τιποτα. Εσωτερικα θελει το κατι τις του.

Οσο για τον δισκο, με σημερινες τιμες το 1987 κοστιζε 350€, οσο πχ ενας Sandisk Extreme Pro 480GB SSD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου το project του 5162 πλησιαζει προς την ολοκληρωση του, ειπα να δειξω και λιγη αγαπη στο 5160. Ειχα αποφασισει τελικα να το αφησω εντελως στοκ και να το κανω μια παιχνιδομηχανη για τα παιχνιδια απο το 1981-86. Αυτο το σχεδιο προβλεπει να προσθεσουμε μια αυθεντικη IBM CGA και μια αυθεντικη ΙΒΜ game card. Η adlib πρωτοπαρουσιαστηκε το 1987, οποτε δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητη η καρτα ηχου για μια period correct εμπειρια.

Η μονη αλλαγη που σκοπευα να κανω ειναι να ριξω εναν Lo-tech ISA Compactflash rev2 controller με μια καρτουλα CF για μπολικο αποθηκευτικο χωρο. Η καλυτερη εμπειρια θα ηταν φυσικα με DOS 3.3, αλλα οι περιορισμοι του ειναι πολυ και σημαντικοι οποτε DOS 5 και αγιος ο θεος!

Εκτος απο την αυθεντικοτητα, οι αλλοι λογοι που ηθελα να εχω μια IBM CGA στον υπολογιστη ειναι για να εξερευνησω την composite εξοδο και να τρεξω και τα εντυπωσιακα μοντερνα demos. Προ καιρου βρηκα μια τετοια καρτα για ψιχουλα στο ebay.

2016-11-06-20h22m43.JPG

Εφόσον ο υπολογιστης ειχε MDA για να λειτουργησει η CGA πρεπει να αλλαξουμε καποια dip switches.

2016-11-06-20h38m43.JPG

Το τελευταιο κομματι του παζλ ειναι η οθονη. Εχω δυο μονοχρωμες οθονες (πρασινη και amber) αλλα ηθελα πραγματικα να δουλεψω στο εγχρωμη. Η μονη εγχρωμη οθονη με βυσμα DE-9 που κατεχω ειναι η EGA οθονη απο το πολυαγαπημενο Samsung μου. Δεν ημουν σιγουρος αν ειναι συμβατη με CGA και δεν θα ηθελα να γινει καμια ζημια, αλλα τελικα πείστηκα να την δοκιμασω.

Ολα στην θεση τους και παταμε τον super sexy κοκκινο διακοπτη...

2016-11-06-20h38m58.JPG

... και ΜΠΑΜ! Σπιθες, καπνοι και γενικος χαμος. Παλια καραβανα εγω, πριν λιποθυμήσω προλαβα και κατεβασα τον διακοπτη. Το τελικο αποτελεσμα ενας σκασμενος πυκνωτης στην CGA.

2016-11-06-21h03m46.JPG

Τι εγινε με την καρτα γραφικων; Με την οθονη; Με το XT; Καρβουνο ολα ή το λυσαμε το προβλημα; Η συνεχεια στο επομενο επεισόδιο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το οτι φαινεται οξειδωμενη η βαση της καρτας, με βαζει σε περιεργες σκεψεις για το τι στο καλο εκανε τοσα χρονια. Καλου κακου αλλαξε και ολους τους υπολοιπους που εχει.
 
Και συνεχιζω απο εκει που εμεινα τις προαλλες.

Μια ερευνα στο web μας δειχνει οτι το να σκαει ο συγκεκριμενος πυκνωτης ειναι γνωστο προβλημα με τις ΙΒΜ CGA και οτι μπορουμε να τον αφαιρεσουμε χωρις προβλημα για την λειτουργια της καρτας.

Δυστυχως ομως ακομα και ετσι, η καρτα δεν λειτουργει. Ηταν ενα ρισκο αν αναλογιστει κανεις οτι εδωσα λιγοτερα απο τα μισα που κοστιζει τυπικα μια τετοια καρτα, αλλα δεν πειραζει, δεν μπορει να τα κερδισει κανεις ολα.

Αποφασισα να βαλω προσωρινα μια αλλη CGA μεχρι να μαζευτει λιγος παρας. Κατελειξα στην Genoa SuperEGA Hires+. Ειναι η καρτα που ειχε το αγαπημενο μου Samsung και ετσι προσφατα ειχα αγορασει μια ακομα για backup. Η συγκεκριμενη καρτα ειναι η καλυτερη EGA που μπορει να αγορασει κανεις, με hardware emulation για ολες τις αλλες καρτες! Εχει ακομα και καποια VGA modes. Στην εποχη της ηταν κορυφη.

PB081861.JPG

Ρυθμισα λοιπον τα jumpers για λειτουργια CGA 80 στηλων και στην εβαλα στο 5160. Βαθια ανασα και...

2016-11-07-00h13m00.JPG

It's alive! Και αφου μια εικονα αξιζει οσο χιλιες απαντησαμε στα ερωτηματα, ναι το 5160 ειναι οκ, ναι η οθονη ειναι οκ και ναι η οθονη ειναι συμβατη με CGA!

Επομενο και τελευταιο βημα ηταν να συνδεσω τον XT-IDE controller. Αλλα ολα μας πηγαν στραβα μεχρι στιγμης, αυτο θα αλλαζε; Λογω conflict (στην διευθυνση C800) ο MFM HDD controller δεν μπορει να συνηπαρχει με το rev2 XT-IDE controller. H νεοτερη εκδοση rev2b επιτρεπει να αλλαξουμε διευθυνση. Υπαρχει ενα γιατροσοφι που θα δοκιμασω, γιατι θελω οσο ειναι δυνατο να αφησω τα αυθεντικα parts στην θεση τους.

Η συνεχεια αφου βρεθουν τα απαραιτητα original IBM parts.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρατηρω οτι οι πλακετες του IBM ειναι πολυ "πυκνοκατοικημενες"! :D

Αν και με καθυστερηση... #) ....καλοριζικο και καλοπαιχτο! :thumbup:
 
Αυτο συμβαινει γιατι τα IBM PC ειχαν κατασκευαστει με ανοικτη αρχιτεκτονικη και χρησιμοποιουσαν μονο εξαρτηματα του εμποριου, ετσι ωστε ο οποιοσδηποτε θα μπορουσε να φτιαξει εναν υπολογιστη συμβατο με IBM PC. Οι περισσοτεροι αλλοι υπολογιστες χρησιμοποιουσαν custom ολοκληρωμενα που σε ενα τσιπακι ειχαν τοσες λειτουργιες οσο δεκαδες standard τσιπακια.
 
Για την ωρα του εκλεισα το καπακι και τον συγύρισα. Το θεαμα επιβλητικό.

2016-11-13-01h42m58.JPG

Να και μια εικονα με το με το εξαιρετικο utility της Genoa που επιτρεπει αλλαγη αναλυσεων on-the-fly.

2016-11-13-01h52m15.JPG

Ενα θεμα που δεν αγγιξα, ειναι τι συμβαινει με τα booter παιχνιδια. Ο υπολογιστης δεν εχει καποιου ειδους floppy emulator ετσι ειπα να παω old school και να χρησιμοποιησω δισκετες. Στο Total DOS Collection τα booter παιχνιδια δινονται σε μορφη img, οποτε το rawrite ειναι οτι πρεπει για αυτα.

2016-11-13-01h50m33.JPG

Wizball booter

2016-11-13-01h44m24.JPG

2016-11-13-01h43m20.JPG
 

Συνημμένα

  • 2016-11-13-01h50m26.JPG
    2016-11-13-01h50m26.JPG
    218,1 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
το ibm pc εκείνης τη εποχής είχε πολλά τσιπάκια συμβατικής τεχνολογίας όχι για να μπορεί να αντιγραφεί από τους ανταγωνιστές αλλά επειδή η δοιήκηση της IBM δεν πίστεψε σε αυτό το μηχάνημα οπότε έπρεπε να κατασκευαστεί σε μικρό χρόνο με μικρό κόστος, άρα δεν υπήρχε ούτε χρόνος για ανάπτυξη asic τσίπ ούτε και χρήματα (για το συγκεκριμένο project). Στην πραγματικότητα η δοιήκηση θεωρούσε οτι ήταν κάτι σαν ένα πείραμα και οτι θα έχουν πολύ μικρότερες πωλήσεις. Αυτός μάλλον ήταν και άλλος ένας λόγος για τον οποίο δεν ασχολήθηκαν να το φτιάξουν λειτουργικό σύστημα και γλώσσες προγραμματισμού αλλά κοίταξαν στην αγορά (Microsoft). Ακριβώς επειδή δεν κατάλαβαν την αγορά που δημιουργούσαν στο συμβόλαιο με την Microsoft δεν της απαγόρευσαν να πουλάει η ίδια το λογισμικό που δημιουργούσε για τον υπολογιστή αυτό σε άλλους πελάτες.

Αν ο σκοπός ήταν να μπορεί να αντιγραφεί θα μπορούσαν να δώσουν τα σχέδια από τα asic που θα δημιουργούσαν ή θα μπορούσαν να τα πουλούν κι όλας σε χαμηλές τιμές. Αντίθετα μπορούσε κάποιος να αντιγράψει την πλακέτα αφού δεν είχε καποια νέα τεχνολογία που θα μπορούσε να πατενταριστεί αλλά δεν είχε δικαίωμα να αντιγράψει το bios. Για το σκοπό αυτό η Compaq που ήταν η πρώτη που έβγαλε ibm συμβατό προσέλαβε δύο προγραμματιστές ο πρώτος από τους δύο έφτιαξε μία αναφορά για το τι εργασίες εκτελεί το bios (κλήσεις bios) και ένας δεύτερος πήρε την αναφορά και έγραψε από την αρχή κώδικα που έκανε αυτές τις εργασίες χωρίς να έχει δει ποτε τον κώδικα του Bios του Ibm ώστε να μην επιρεαστεί και να χρησιμοποιήσει δικούς του αλγορίθμους. Έτσι δεν μπορούσε να την μυνήσει η IBM για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας αφού ήταν ένα νέο Bios τελείος διαφορετικό από το αρχικό αλλά που έκανε τα ίδια πράγματα. (για την ιστορία... το ίδιο έκανε και η laser με τα apple II συμβατά)

Η ανοικτή αρχιτεκτονική αφορούσε οτι ανακοίνωνε ακριβώς πως δουλεύει o υπολογιστής ώστε να μπορούν τρίτοι κατασκευαστές να φτιάξουν κάρτες επέκτασης για τον ibm pc. Για τον λόγο αυτό και ο aplle II χαρακτηρίζεται ανοικτης αρχιτεκτονικής επειδή έδεινε περιγραφή του πως δουλεύει το μηχάνημα και μπορούσαν ελεύθερα οι κατασκευαστές να φτιάξουν κάρτες επέκτασης.

Ένα άλλο θέμα είναι οτι υπολογιστές όπως ο Spectrum o Amstrad κλπ που είχαν ULA κατασκευάστηκαν 3-4 χρόνια αργότερα με την τεχνολογιία να είναι περισσότερο όριμη στα προγραμματιζόμενα ολοκληρωμένα (τουλάχιστον ο ULA του spectrum αν όχι και του amstrad ήταν mask programmed PLD της εποχής και όχι κανονικό asic). Αν κάποιος δει την σχεδίαση του IBM η χρήση από απλά 40pin ULA δεν θα προσέφερε πολλά εκτός από την κάποια προστασία κατά των αντιγραφών. Αργότερα ισώς το 1984-85 και σίγουρα το 86 κατασκευάστηκαν ASIC όπως το FE2010 της faraday (σήμερα western digital).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειπα οτι ηταν ο σκοπος της IBM, ηταν ομως αμεσο αποτελεσμα των σχεδιαστικων τους αποφασεων.
 
Μετα την απογοητευση της πρωτης ΙΒΜ CGA, η δευτερη (και αυτη σε απροσμενα καλη τιμη) παιζει αψογα.

2017-04-06-18h00m00.JPG

Πλεον πρεπει μονο να βρω και μια IBM game card και το project θα εχει ολοκληρωθεί!

Wizzard

2017-04-06-18h20m58.JPG

Αμα ηρεμησω λιγο θα κατσω να ασχοληθω και με το 8088 MPH!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει τρόπος να βγάλω χρώμα από το composite της CGA σε τηλεόραση PAL?
 
Καλη ερωτηση. H composite εξοδος ειναι ενα ακομα πραγμα που θελω να εξερευνησω.
 
Εγώ έχω συνδέσει διάφορες συσκευές τηλεόρασης αλλά πάντα η εικόνα είναι ασπρόμαυρη. Η composite της CGA βγάζει NTSC άρα λογικά μόνο με κάποιο adapter που μετατρέπει NTSC σε PAL θα γίνεται; Οι σύγχρονες συσκευές τηλεόρασης δεν υποστηρίζουν και τα 2 συστήματα;
 
Πίσω
Μπλουζα