Παρουσίαση τροδοφοτικού για υπολογιστές Amiga 500,600 και 1200 απο τον Ray Carlsen

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Προ καιρου ειχα παρουσιασει ενα εξαιρετικο τροφοδοτικο για υπολογιστες commodore 8 bit που εχει γινει πλεον αναντικαταστατο για μενα.

Πλεον ηρθε η ωρα να κανω ενα ακομα δωρακι στον εαυτο μου και στις Αμιγκες μου και ετσι αγορασα το αντιστοιχο τροφοδοτικο για Amiga 500,600 και 1200.

H αισθητικη ειναι πανομοιοτυπη, αφου η μονη διαφορα ειναι ο εξαιρετικος μεταλλικος διακοπτης on/off.

large.image_147280.jpg.dd86d39103c16c1c3ef21a231090208b.jpg


Στο πισω μερος μερος εχουμε την πριζα IEC που δεχεται κλασσικο καλωδιο τροφοδοσιας υπολογιστη και το καλωδιο που παει στην Amiga μας.

large.image_147281.jpg.601b35fa8dcc20aaed38b2d6cab501da.jpg


Στο κατω μερος συνανταμε ενα αυτοκολλητο που περιγραφει την συσκευη.

large.image_147282.jpg.8e7668ea8864d82f800a4711a5dcb4d3.jpg


Δεν εχω τιποτα να προσθεσω απο το προηγουμενο review. Αλλη μιση ντουζινα τροφοδοτικα παει σε αχρηστεια, και εγω μπορω να εχω το κεφαλι μου ησυχο καθε φορα που χρησιμοποιω τους αγαπημενους μου υπολογιστες!

Καποιοι ισως δυσανασχετισουν με το κοστος, αλλα για μενα και λιγα ειναι. Absolute must have!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περί κόστους δεν το συζητάμε, όλα στην Amiga είναι ακριβά. :supergrin:

Mια καλή λύση (περί γούστου βέβαια) είναι και το picospu τροφοδοτικό. Βγάζει τις ίδιες τάσεις και είναι μια σταλιά (μάλιστα σκέφτομαι σοβαρά να βάλω ένα μέσα στην 1200 που κάνω mod). Γενικότερα βέβαια χρειάζεται ένα custom κουτάκι αν δεν θέλει κανείς να το έχει ελεύθερο. Φαντάζομαι το γνωρίζεις ήδη. Το τροφοδοτικό που πήρες όμως είναι μια all time best λύση. Έχω και εγώ ένα παλιό αλλά παρόμοιο από το amigakit. :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν σε 25 χρονια εχει κιτρινίσει, πραγματικα δεν θα στεναχωρηθω!
 
αυτό είναι παλμοτροφοδοτικό ενώ αν δεν κάνω λάθος το αυθεντικό τροφοδοτικό της amiga ήταν γραμμικό τροφοδοτικό.δεν είχαν διαδοθεί τότε τόσο πολύ ακόμη.στο facebook (reichelt.de) που είμαι μέλος, στο γνωστό γερμανικό σαΐτ που παρακολουθώ λένε πως μπορούν να φτιάξουν παλμοτροφοδοτικό μόνοι τους.αυτό βέβαια παρά είναι πολύπλοκο για μένα μιας και ηλεκτρολόγος και όχι ηλεκτρονικός.βέβαια οι ανάγκες της amiga σε ρεύμα ελάχιστες σε σχέση με σύγχρονο υπολογιστή.
 
Πίσω
Μπλουζα