Παρουσίαση : Acer A500+ 8088 pc

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Δεν ξερω πως να ξεκινησω αυτην την παρουσιαση, επειδη δεν ειμαι οπαδων των pc και γενικα ποτε δεν συμπαθουσα αυτα τα μηχανηματα.

Το μακρυνο 1988 κυκλοφορησε επισημα στην Ελλαδα ενα pc απο την εταιρια ACER, με το ονομα A500+ (τι μου θυμιζει αυτο το ονομα :D ). Το περιοδικο PIXEL το παρουσιασε σε 3σελιδο αφιερωμα στο τευχος 51, Ιανουαριος 1989. Αυτο ακριβως το μηχανημα, στην εργοστασιακη του μορφη χωρις καμια αλλαγη και σε αριστη κατασταση εφτασε στα χερια μου απο δωρεα μελους της ελληνικης Vintage Computer Society. Κανω λοιπον μια παρουσιαση και με την σειρα του το μηχανημα θα δωριστει σε εκλεκτο μελος της ρετροκοινοτητας απο την επαρχια που ασχολειται και του αρεσουν τα ρετρο πισακια. Καντε κλικ πανω στις φωτο για να τις δειτε σε μεγαλυτερη αναλυση.

Εξωτερικα το μηχανημα εχει την κλασικη οψη των pc της δεκαετιας του '80, ολα σε εξαιρετικη κατασταση χωρις γρατσουνιες και αποχρωματισμους

Προβολή συνημμένου 136735

Προβολή συνημμένου 136736

με τα δυο φλοπυ των 360ΚΒ να δεσποζουν στο κεντρο της προσοψης,

Προβολή συνημμένου 136737

Στο ταμπελακι απο την πισω πλευρα βλεπουμε το serial number καθως επισης και την ημερομηνια παραγωγης 6-7-88

Προβολή συνημμένου 136738

Κατω απο τον ανεμιστηρα υπαρχει επισης ενα barcode που ξεκιναει με "Α500...

Προβολή συνημμένου 136739

Παμε στα ενδοτερα, οπου παρατηρουμε περιεργα πραγματα, δεν υπαρχει μητρικη (!) με την εννοια εκεινης της εποχης, υπαρχει μια κεντρικα τοποθετημενη καρτα που εχει μονο 4 θυρες 8bit ISA. Απο τη μεσα πλευρα του εξωτερικου κουτιου υπαρχει ενας πινακας με ολα τα set-up του μηχανηματος.

Προβολή συνημμένου 136740

Οι 2 απο τις 4 υποδοχες ISA ειναι κατειλημμενες απο δυο καρτες, οι επανω καρτα ειναι ενας multicontroller που εχει υποδοχες για τα δυο φλοπυ καθως και την καρτα γραφικων, τυπου CGA. Παρατηρειστε κατι εξαιρετικο: η καρτα βγαζει και εξοδο σηματος composite (!!!)

Προβολή συνημμένου 136741

Το δευτερο ISA slot εχει επανω του μια περιεργη καρτα, στην πραγματικοτητα δεν ειναι καρτα, ειναι μια μητρικη σε μορφη καρτας ISA, και περιλαμβανει φυσικα την CPU (8088-1), την υποδοχη για το πληκτρολογιο και τη μνημη που ειναι 640ΚΒ. Ολα σε αριστη κατασταση, χωρις την παραμικρη ζημια ή διαρροη μπαταριας. Ενας περιεργος διακοπτης που γραφει "Mono - color" δεν καταλαβα τι κανει.

Το μηχανημα μου παραδωθηκε κομπλε, που σημαινει οτι εχει μαζι το αυθεντικο του πληκτρολογιο, στην αριστερα πλευρα υπαρχουν τα λογοτυπα της εταιριας ACER και τα F keys

Προβολή συνημμένου 136742

ενω δεξια διακρινονται 4 λεντακια, τα 3 κλασικα για Caps, Scroll, Num Lock και ενα ακομη που ειναι το power led.

Προβολή συνημμένου 136743

Στην πισω πλευρα του πληκτρολογιου υπαρχουν τα σχετικα serial

Προβολή συνημμένου 136744

Συνεχιζουμε με την δικη του οθονη, μια τυπικη για την εποχη μονοχρωμη 14αρα οθονη. Δεν εχει κουμπι power, ανοιγει αυτοματα οταν ξεκινησει το pc. Ωπα, τι ειναι αυτο το περιεργο κουμπακι στα πλαγια... θα δουμε αργοτερα...

Προβολή συνημμένου 136745

Και η οθονη εχει στην πισω οψη της τα σχετικα serial

Προβολή συνημμένου 136746

Kαι οταν λεμε οτι παραδοθηκε κομπλε, εννοουμε εντελως κομπλε, ακομα και με το αυθεντικο software που δινοταν μαζι με το μηχανημα, αλλα και αρκετο αλλο software

Προβολή συνημμένου 136747

Και ωρα να παμε σε δραση, συνδεουμε τα καλωδια και παταμε το μαγικο κουμπι. Το μηχανημα ερχεται σε λειτουργεια και κανει self-test. Αμεσως μετα βαζουμε το αυθεντικο MS-DOS 3.3 και σεταρουμε την ωρα

Προβολή συνημμένου 136748

Τελικα εκεινο το κουμπακι στα πλαγια της οθονης τι να κανει? το παταμε και βλεπουμε οτι αλλαζει το χρωμα της οθονης, εαν σας κουραζει το μαυρο, παρτε ενα λευκο background :laugh:

Προβολή συνημμένου 136749

Ουφ κουραστηκα με τα DIR και την πληκτρολογηση, ωρα για κανα παιχνιδακι, και φυσικα το κλασικοτερο παιχνιδι, το pacman σε μια αλλη εκδοση

Προβολή συνημμένου 136750

αλλα και μια παραλαγη του nintendo game&watch, του γνωστου "fire"

Προβολή συνημμένου 136751

Ολα καλα λοιπον, το μηχανημα δουλευει αψογα και ετοιμαζεται να πακεταριστει και να σταλθει στον νεο του ιδιοκτητη.

Το τευχος 51 του PIXEL εχει μια αναλυτικη παρουσιαση οπου αναφερει την τιμη του τοτε στις 160.000 δρχ και την αντιπροσωπια του στη Λ. Βουλιαγμενης. Ενα κλασικο 8088 pc της δεκαετιας του '80 .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία παρουσίαση !

Μου άρεσαν ιδιαίτερα τα :

Οι 2 απο τις 4 υποδοχες ISA ειναι κατειλημμενες απο δυο καρτες, οι επανω καρτα ειναι ενας multicontroller που εχει υποδοχες για τα δυο φλοπυ καθως και την καρτα γραφικων, τυπου CGA. Παρατηρειστε κατι εξαιρετικο: η καρτα βγαζει και εξοδο σηματος composite (!!!)

Το δευτερο ISA slot εχει επανω του μια περιεργη καρτα, στην πραγματικοτητα δεν ειναι καρτα, ειναι μια μητρικη σε μορφη καρτας ISA, και περιλαμβανει φυσικα την CPU (8088-1), την υποδοχη για το πληκτρολογιο και τη μνημη που ειναι 640ΚΒ. Ολα σε αριστη κατασταση, χωρις την παραμικρη ζημια ή διαρροη μπαταριας. Ενας περιεργος διακοπτης που γραφει "Mono - color" δεν καταλαβα τι κανει.
:thumbup:

...αλλά πολλά τα thumbs...θα προτιμούσα φουλ σαιζ πικτουρς...έχουμε και κάποια ηλικία ! Χα!Χα!Χα!
 
geoanas είπε:
...αλλά πολλά τα thumbs...θα προτιμούσα φουλ σαιζ πικτουρς...έχουμε και κάποια ηλικία ! Χα!Χα!Χα!
Μακαρι να ηξερα πως γινεται για φουλ σαιζ!

η διαδικασια που ακολουθω ειναι να ανεβαζω τις (φουλ σαιζ) φωτογραφιες σε ενα εξωτερικο παροχο και μετα να βαζω το λινκ απο την φωτο μεσα στο εικονιδιο του retromaniax που λεει "εισαγωγη φωτογραφιας".

Εαν υπαρχει αλλος τροπος, τοτε να το κανω, μην ξεστραβωθουμε γέροι ανθρωποι :biglaugh:
 
Πολλες CGA εβγαζαν και σημα composite. Απο κει και περα, στο Pixel αναφερει οτι ο επεξεργαστης ειναι Nec V20 και οχι 8088. Δεν φαινεται απο την φωτογραφια που εχεις βαλει γιατι ειναι κουνημενη.
 
mike είπε:
Μακαρι να ηξερα πως γινεται για φουλ σαιζ!η διαδικασια που ακολουθω ειναι να ανεβαζω τις (φουλ σαιζ) φωτογραφιες σε ενα εξωτερικο παροχο και μετα να βαζω το λινκ απο την φωτο μεσα στο εικονιδιο του retromaniax που λεει "εισαγωγη φωτογραφιας".

Εαν υπαρχει αλλος τροπος, τοτε να το κανω, μην ξεστραβωθουμε γέροι ανθρωποι :biglaugh:
Πριν πατησεις το υποβολη δοκιμασε double click πανω στις φωτο που εχεις ηδη ανεβασει στο θρεντ,θα εμφανιστουν επιλογες.
 
Mike, απλά απολαυστικό το ρετρομασίνι! :thumbup:
 
mike είπε:
Δεν ξερω πως να ξεκινησω αυτην την παρουσιαση, επειδη δεν ειμαι οπαδων των pc και γενικα ποτε δεν συμπαθουσα αυτα τα μηχανηματα.
qm.JPG

Πάντως και να το συμπαθούσες, δε νομίζω να έκανες καλύτερη παρουσίαση! :D Thank you!
 
@ NIOBH : δεν βλεπω κατι περιεργο στην αποψη μου, δεν εχω αγορασει ΠΟΤΕ καποιο κανονικο pc, μεχρι το 2007 ειχα την amiga σαν βασικο υπολογιστη, μετα για πιο απλο σερφαρισμα πηρα ενα λαπτοπ. Γενικως δεν τα χρησιμοποιουσα ποτε, περα απο τις φορες που χρειαστηκε για τη συγγραφη της πτυχιακης και μεταπτυχιακης εργασιας, και αυτα τα εκανα στις αρχες της δεκαετιας του 2000 στη βιβλιοθηκη του πανεπιστημιου. Το λαπτοπ το χρησιμοποιω μονο για ιντερνετ (καταραμενο retromaniax μας εβαλες σε εξοδα :D ) και τα παιχνιδια τα παιζω σε κονσολες.
 
Ωραιο το πισι, αλλα σαν την Α500(+) δεν ειναι :p

Περα απο την -περιπου- πλακα, κομπλε το εργαλειο και στην πενα.
 
mike είπε:
@ NIOBH : δεν βλεπω κατι περιεργο στην αποψη μου, δεν εχω αγορασει ΠΟΤΕ καποιο κανονικο pc...
Ασφαλώς αστειευόμουν mike! :) Προσωπικά, έχω μια αδυναμία στα ΙΒΜ PC και compatibles (σε ένα τέτοιο έγραψα και εγώ τη διπλωματική μου καθώς και όλες τις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές εργασίες), αλλά λατρεύω όλα τα ρετρομασίνια!
 
@ ΝΙΟΒΗ : Νο problem mate, που λενε στο αμερικα :D

Ο καθενας εχει διαφορετικες εμπειριες και αναμνησεις, λογικο ειναι να εχει αδυναμια και να προτιμαει διαφορετικα μηχανηματα.

@ other_reality : εσυ ποσταρεις και η τυχη σου δουλευει, περισσοτερα απο κοντά :cool:
 
Υπέροχο μηχάνημα. Να το χαίρεσε. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Ποτέ δεν έχω δεί απο κοντά έναν 8088. Το ποιο παλιό PC που έχω δεί (στο Τεχνικό Λύκειο τότε) ήταν ένας 286. Πόσο μου λοίπουν οι υπολογιστές με τις μεγάλες δισκέτες. Μακάρι να είχα μυαλά μικρός και ποτέ να μην έδινα τον 386 μου.
 
Το μηχανημα ειναι ηδη στα χερια του καινουργιου του ιδιοκτητη, αυτος θα το χαρει σιγουρα, θα παρει και αδεια απο τη δουλεια να παιζει CGA adventures :biglaugh:
 
του άλλαξα τα φώτα για να δω πώς δουλεύει :shake:



Επί τη ευκαιρία του έριξα και ένα ελαφρύ καθάρισμα για να φύγουν οι ελάχιστες σκόνες που είχε...

Αλλάχτηκε ο ανεμηστήρας , καθαρίστηκε το πληκτρολόγιο για να δουλεύει το CTRL, έγινε μια μίνι επισκευή στην ασφάλεια του τροφοδοτικού και στο τέλος και προστέθηκε μια SoundBlaster 1320C , αναμένονται υλικά για κατασκευή XTIDE κάρτας.









το composite της CGA μου είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον σαν feature, δυστυχώς όμως σαν κάρτα-κλώνος της IBM έχει λάθος χρώματα στο mode γραφικών...



Χρειάζεται ισχυρό HUE/TINT control και ως τώρα δεν βρήκα TV να μπορεί να το κάνει να δείχνει σωστά , μόνο με το framemeister φτιάχνει αλλά composite upscaled σε 1080p είναι απλά τραγικό...

Σε text mode τα composite colors είναι σωστά πάντως... παρεπιπτόντως το cga character rom περιέχει 3 Ελληνικές γραμματοσειρές, αυτό σίγουρα έγινε από την αντιπροσωπία εδώ.

Ευχαριστώ τον mike και τον φίλο που προσέφερε το μηχάνημα σε τόσο εξαιρετική κατάσταση!

[edit by D@re] photo album
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως τον keropi!!Βλεπω το μηχανημα πηγε σε καλα χερια!!!Καλοριζικο!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν το πρώτο μου pc μετά το έδωσα για ένα tulip pc compact 2. Ο διακόπτης mono/colour ήταν αλλαγή ανάμεσα σε Hercules/CGA, Ctrl+Alt++ 10Mhz (turbo mode) Ctrl+Alt+-(7Mhz???) or something. Αγορασμένο από την Infonorth Computer Systems στην Ξάνθη. Νομίζω κοντά στα 180.000 δρχ.
 
Καλώς τον....medieval torture device from East London :D :D:D:D!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:) The book of souls is mesmerizing me
 
[θα το ακούσω και θα σου πω :D ]
 
ας κάνωμεν ένα update στο thread... αγοράστηκε NOS IBM CGA για να έχω σωστά χρώματα στο composite:

M3NaqwS.jpg


pqXtUSU.jpg


JNAp5KD.jpg


xST4Lxu.jpg


dzn926n.jpg


dzn926n.jpg

... έφτιαξα και ένα cga->scart adapter με το fix που έχουν τα ΙΒΜ monitors και δείχνουν το σκούρο κίτρινο σαν καφέ (η χρησιμότητα φαίνεται και στο screenshot από πάνω - ο κορμός του δέντρου και η γέφυρα θα ήταν σκούρο κίτρινο...) :

WP_20150827_018_zpsfotx5rqx.jpg

WP_20150827_008_zps5ol2bthk.jpg

WP_20150827_010_zps6qmwlzmm.jpg

... έβαλα και ένα ποτενσιόμετρο ρύθμισης ήχουν του speaker - και ένα αληθινό speaker αντί του piezo που είχε το μηχάνημα :D

WP_20150822_013_zpszygyawyg.jpg

QZL9Zbc.jpg
QZL9Zbc.jpg

και στο τέλος πρόσθεσα ένα ISA riser για να έχω μερικά έξτρα χρησιμότατα ISA slots για καρτούλες που δεν χρειάζονται εξωτερική πρόσβαση (ems ram, XT-IDE controller)

3GUGhMC.jpg
3GUGhMC.jpg

bYzVlrj.jpg
bYzVlrj.jpg

Όλα πλήρως αναστρέψιμα - εκτός της τρύπας για το ποτενσιόμετρο που είναι στο bracket της στοκ isa/i-o κάρτας δεξιά του composite.

M3NaqwS.jpg

pqXtUSU.jpg

JNAp5KD.jpg

xST4Lxu.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα