Παρουσίαση adapter TOM+

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.349
Αντιδράσεις
9.498
Ας δουμε μια ματια στον μετατροπεα TOM+ της πολωνέζικης εταιριας Electronica4you. Ο συγκεκριμενος μετατροπεας ειναι το κορυφαιο μοντελο της σειρας Tom, ενω η ιδια εταιρια παραγει διαφορες σειρες μετατροπεων και αλλα προιοντα για Amiga και αλλους ρετρο υπολογιστες.

Ας δουμε εν συντομία τι δυνατότητες εχει ο TOM+. Υποστηριζει υπολογιστες Amiga, Atari ST, Commodore 64/128, PC και Playstation 1 και 2 (με εξτρα καλωδιο). Υποστηριζει ποντικια amiga και usb, πληκτρολογια usb, joysticks και gamepads db9 και usb. Τα πληκτρολογια και gamepads usb λειτουργουν ειτε σαν joysticks ή σαν ποντικια. Αν συνδεσουμε το TOM+ στο pc μας μπορουμε να χρησιμοποιησουμε joystick db9 στο PC ή ποντικι amiga σαν ποντικι στο pc. Επιπλεον υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεσουμε Playstation 1/PS2 χειριστηρια στους ρετρο υπολογιστες μας, αν και δεν ειμαι σιγουρος πως. Ακομα υπαρχει η δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε db9 χειριστηρια σε Playstation 1/PS2. Επισης υπαρχει υποστηριξη και για CD32, αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως δουλευει. Τελος μεσω της συνδεσης με PC μπορουμε να αναβαθμισουμε το firmware του controller και να κανουμε διαφορες ρυθμισεις.

Ας ξεκινησουμε λοιπον. Ο adapter συνοδεύεται απο ενα mini manual, το οποιο δυστυχως δεν ειναι παντα τοσο ξεκαθαρο οσο θα μπορουσε να ηταν, υποθετω γιατι οποιος το εγραψε η πρωτη γλωσσα του δεν ηταν τα αγγλικα.

P7175225.JPG

Στο πανω μερος υπαρχει μια ενδεικτική λυχνία.

P7175228.JPG
P7175229.JPG

Απο την μανα του ερχεται ρυθμισμενο για χρηση με Amiga, οποτε ας αρχισουμε απο εκει.

P7175217.JPG

Οτιδηποτε ποντικι δοκιμασα, ειτε το special οπτικο tank mouse, ειτε διαφορα usb ποντικια (πχ MS Intellimouse Optical) ακομα και το ασυρματο Logitech G700S επαιξαν σαν ποντικια αψογα. Χρησιμοποιησα ενα διαγνωστικο προγραμμα για να κανω τις δοκιμες μου.

P7185230.JPG

P7175220.JPG

Σαν χειριστηρια χρησιμοποιησα το κλασσικο Pacman, ενα ασυρματο Logitech Cordless Rumblepad 2 και το πολυαγαπημενο ArcadeJoy. Ολα δουλεψαν αψογα σαν joystick. To Logitech δουλευει και σαν ποντικι. Η εναλλαγη μεταξυ των δυο συσκευων που ειναι συνδεδεμενες στον adapter ειναι στιγμιαια, απλα παταμε 1-2 φορες το fire.

P7175218.JPG

P7175221.JPG

P7195236.JPG

P7175222.JPG

P7175223.JPG

H εναλλαγη λειτουργιας απο ποντικι σε joystick ειναι λιγο πιο δυσκολη. Πρεπει να κραταμε πατημενα τα κουμπια 9 και 10 και να παταμε το κουμπι 1 για ποντικι ή το 2 για joystick.

P7175224.JPG

Δοκιμασα το μοναδικο πληκτρολογιο usb που εχω, το μηχανικο Zalman ZM-K700M. Με αυτο συνδεδεμενο βραχυκυκλωνει ο adapter. Θα ψαξω να βρω κατι αλλο για να δοκιμασω και αυτη την λειτουργικότητα.

P7185235.JPG

Ας εξετασουμε και λιγο την συνδεσμολογία. Για να ρυθμιστει ο adapter να δουλευει σε Amiga πρεπει να τον συνδεσουμε στην θυρα 1. Εφόσον γινει αυτο, δεν ειναι απαραιτητο να μεινει συνδεδεμενο στην θυρα 1. Προσωπικα θεωρώ βελτιστο να εχω το οπτικο tank mouse στην θυρα 1 και τον adapter στην θυρα δυο με το Pacman και το ασυρματο Logitech στην θυρα δυο. Ετσι μπορω να αλλαζω ανα πασα στιγμη στο χειριστηριο της προτιμησης μου.

P7175219.JPG

Ας παιξουμε και τιποτα

Rainbow Islands

P7175211.JPG

Bombjack

P7175212.JPG

Fire and Forget

P7175214.JPG
P7175216.JPG

Robocop

P7195237.JPG

Στην συνεχεια θα δουμε την συνεργασια με commodore 64.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν προχωρήσουμε στον C64, ας ριξουμε μια γρηγορη ματια στην συμβατότητα με πληκτρολόγια. Βρηκα ενα Bitmore K200 usb πληκτρολόγιο που δουλευει κανονικα. Ειναι πιθανότατα το χειροτερο πληκτρολογιο που εχω χρησιμοποιήσει ποτε! Στην Amiga δούλεψε αψογα τοσο σαν joystick οσο και σαν mouse emulation. Στην λειτουργία joystick προσφέρει ακομα και autofire.

P7255256.JPG

Ας προχωρήσουμε στην χρηση με C64. Για να ρυθμίσουμε τον adapter να λειτουργει με c64, συνδεουμε τον adapter στην θυρα 1 με ενα usb ποντικι. Αναβουμε τον υπολογιστη. Ενα δευτερόλεπτο μετα κραταμε πατημενο τον τροχο ενω παταμε 5-6 φορες το δεξι πληκτρο. Αν ολα πανε καλα εχουμε γυρισει σε c64 mode. Εγω δεν τα καταφερα παντα με την πρωτη. Εναλλακτικά μπορουμε να αλλάξουμε mode συνδέοντας τον adapter στο pc μας, κατι που θα δουμε αργοτερα.

Σε commodore 64 ο TOM+ εξομoιωνει το κλασσικο ποντικι 1351. Με ενα usb ποντικι αυτο δουλευει αλλα οχι παντα. Σε ενα διαγνωστικό παιζει καλα.

P7245242.JPG

Στα Operation Wolf, Uninvited και Maniac Mansion παιζει σωστα.

P7245243.JPG

P7245245.JPG

P7245250.JPG

P7245247.JPG

Στο arkanoid δεν δουλευει καθολου παρολο που υποτιθεται οτι υποστηριζεται.

P7245246.JPG

P7245252.JPG

Οποιοδηποτε χειριστηριο δοκιμασα, ειτε db9 ειτε usb επαιξε αψογα.

P7245241.JPG

Το πληκτρολογιο δουλευει αψογα σαν χειριστηριο αλλα καθολου σαν ποντικι.

Ετσι για πλακα δοκιμασα το ποντικι της Amiga με τον adapter. Το διαγνωστικο το αναγνωριζει σαν ποντικι Amiga, οχι σαν 1351. Παντως ακομα και ετσι παιζει!

P7245254.JPG

P7245253.JPG

Στην συνέχεια, χρήση με PC και συμπεράσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
1@freaktmp[/USER] δοκιμασες καθολου τα χειριστηρια του Mega Drive στην Amiga; Πως τα παει με τα πιο εξειδικευμενα, οπως πχ αυτο με το turbo που εχεις;

 
Δεν εχω δοκιμασει κατι, αλλα δεν περιμενω να παιξει περισσοτερο απ' οτι θα επαιζε αν το εβαζα κατ' ευθειαν στην amiga.

Καποια στιγμη θα το ελεγξω και αυτο παντως.
 
Πριν προχωρήσουμε, αξιζει να αναφέρουμε οτι το Tom+ δεν ειναι συμβατο με το C8D Joystick Switcher. Κριμα γιατι ενας συνδυασμός των δυο θα ηταν η απολυτη απαντηση στο θεμα I/O στον Commodore 64.

large.image_135758.jpg.e802ca110e11285f3a0dd81a55ee09a5.jpg


Κανονικα εδω θα επρεπε να ασχοληθουμε λιγο με την συνεργασια του Tom+ με τους υπολογιστες Atari ST. Δυστυχως ομως λογο του περιορισμενου χωρου κατω απο το πληκτρολογιο, εκει που βρισκονται οι θυρες, δεν χωραει ο Tom+ χωρις ενα καλωδιο επεκτασης που κατασκευαζει και παρεχει ξεχωριστα η εταιρια που κατασκευαζει το Tom+. Καποια στιγμη θα επιστρεψω στο θεμα Atari ST αφου προμηθευτω το καταλληλο καλωδιο.

Τρια αλλα θεματα που θα εξετασω μελλοντικα, ειναι η συνεργασια PS1/PS2 gamepads με τους κλασσικους υπολογιστες, η συνεργασια DB9 joystick με κονσολες PS1/PS2 (που δεν εχω ιδεα πως μπορει να γινει) και τελος η συμβατοτητα CD32.

Για την ωρα ας δουμε λιγο για την συνεργασια του Tom+ με τον υπολογιστη μας. Για την συνδεση θα χρειαστει φυσικα ενα σπανιο καλωδιο usb A male to usb A male το οποιο φυσικα δεν συνοδευει τον μετατροπεα. Αμα βρεθει αυτο το καλωδιο μπορουμε να κανουμε διαφορα ενδιαφεροντα πραγματα μαζι του.

Το πρωτο πραγμα που μπορουμε να κανουμε ειναι να αναβαθμισουμε το firmware στον adapter μας. Η εταιρια electronica4you εχει δημιουργήσει ενα πρόγραμμα firmware flasher για ολα τα προϊόντα της. Δυστυχως ομως αυτο βασιζεται σε καποιον server που τους τελευταιους μηνες φαινεται να ειναι offline. Ετσι το προγραμμα αποτυγχάνει. Εστειλα email στην διευθυνση που υπηρχε στο site, αλλα η διεύθυνση εχει καταργηθεί. Βρηκα καποια αλλη διεύθυνση, αλλα μεχρι στιγμης σιωπή.

/monthly_2019_07/large.Image2.jpg.6cf08ff0f2981ea0624d89128a882480.jpg

Αυτο ειναι δυστυχές γιατι ανακάλυψα ενα προγραμματακι που μας επιτρεπει να ρυθμίσουμε ρυθμο λειτουργιας και διαφορα αλλα ενδιαφεροντα στο Tom+. Δυστυχως ομως ολες οι ρυθμίσεις εκτος απο ρυθμο λειτουργίας δουλευουν με την εκδοση firmware 8, ενω ο δικος μου adapter εχει την εκδοση 7.

/monthly_2019_07/large.Image3.jpg.2588073569f8671aa5c70b08e4864d84.jpg

Τελος και το πιο ενδιαφερον ειναι οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε DB9 joystick στο pc μας. Μια πρωτη ματια δειχνει οτι λειτουργει απροβληματιστα.

P7115210.JPG

/monthly_2019_07/large.Image1.jpg.5cbd087de2434dc574e4b5383647ca93.jpg

Πονηρος ο βλαχος, ειπα να συνδέσω και το ποντικι της amiga με αυτο τον τροπο αλλα παρολο που εμφανίζεται σαν χειριστηριο η κινηση ειναι υπερβολικα σπασμωδική για να ειναι χρήσιμο.

Θα καταληξω εδω με ενα πρωτο συμπερασμα και μελλοντικα, αφου καταφερω να δοκιμασω και τα υπολοιπα πραγματα που ειχα αναφερει, το ξαναβλέπουμε το θεμα. Για μενα το Tom+ ειναι λιγο πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης. Στην Amiga δειχνει να παιζει, αρκετα καλα, στον Commodore η υποστηριξη του ποντικιου παει και ερχεται. Αν σε αυτα προσθεσουμε ενα manual που δεν βοηθαει πολυ, μηδενική υποστήριξη και μια τιμη γυρω στα 30€ χωρις τα δυο απαραίτητα καλωδια για την χρηση του, τοτε δυσκολευομαι παρα πολυ να το προτείνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μιας και ξεθαψα μερικα megadrive χειριστηρια, ας δουμε πως τα αντιμετωπιζει ο Tom+.

Θα αρχισω με το πιο ευκολο, το καταπληκτικο Joyzz του Krikzz. Πολυ απλα δεν δουλευει.

1.jpg

Ας προχωρησουμε στο αυθεντικο 3κουμπο χειριστηριο της Sega. Συνεργαζεται με το Tom+ και λειτουργουν τα κουμπια B και C σαν δυο fire στην Amiga. Ομοιως στον Commodore 64, αλλα μονο με το B.

P8045259.JPG

Ας ολοκληρωσουμε με το Quickshot QS-171. Ομοιως με το αυθεντικο Sega δουλευουν τα πληκτρα B και C. Εδω επιπλεον δουλευουν και τα αντιστοιχα Turbo Fire μαζι με το επιλογεα ταχυτητας. Σε Commodore 64 το ιδιο αλλα μονο με το B.

P8045258.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσφατα υπεπεσε στην αντιληψη μου οτι υπαρχει δραστηριοτητα και κινητικοτητα στο μετωπο της εταιριας Electronica4u. Πλεον υπαρχει ενα λειτουργικο website που κανεις μπορει ευκολα να βρει τα απαραιτητα προγραμματα και εγχειριδια για ολα τα περιφερειακα που εχει δημιουργησει ανα τα χρονια η εταιρια. Επιπλεον στο youtube καναλι της εταιριας καποιοι ανεφεραν οτι λειτουργει ξανα ο firmware update server. Ειπα και εγω να δω τι παιζει και ισως να δοκιμασω καποια απο τα αλλα πραγματα που ειχα αναφερει στην αρχικη παρουσιαση, αλλα δεν καταφερα να ασχοληθω.

Ας αρχισουμε λοιπον απο την αναβαθμιση του firmware. Κατεβασα την νεωτερη εκδοση του προγραμματος αναβαθμισης απο το site και οντως λειτουργησε με την πρωτη απροβληματιστα. Κανεις μπορει να αναβαθμισει και να υποβαθμισει το firmware του χωρις το παραμικρο προβλημα.



Εχωντας πλεον την πιο προσφατη εκδοση firmware (v08), ηθελα να κανω ενα test drive τον configurator και να δω τις προχωρημενες ρυθμισεις που πριν ηταν απενεργοποιημενες. Δυστυχως, παραμενουν απενεργοποιημενες. :banghead:



Εκανα λοιπον μερικες δοκιμες με joysticks και controllers που απεκτησα μετα το Tom+. To Space Alpha δουλευει κανονικα στο PC, τοσο τα δυο κουμπια οσο και το autofire.



Ετσι για ποικιλια, συνεχισα τις δοκιμες μου στον Commodore 64c. Το ασυρματο Retro-bit παιζει αψοφα.



Εφαγα καμποση ωρα "δοκιμάζοντας" με MS Pac-man!



Ολικη ασυμβατοτητα του Tom+ με το 8bitdo Arcade Stick ενασυρματα και ασυρματα, τοσο με το 2.4GHz dongle, οσο και με το Wireless USB receiver. Ομοίως και με το Xbox One controller.




Ειπα τωρα να καλυψω οτι ειχα αναφερει στο αρχικο review. Δυστυχως ενδιαμεσα πουλησα το CD32 και ακομα δεν εχω βρει συγκεκριμενες πληροφοριες για την συνεργασια με κονσολες της Sony. Ετσι προμηθευτικα ενα καλωδιο επεκτασης DB9 για να κανω δοκιμες με τον Atari ST.



Χρησιμοποιησα τον Atari με το Gotex HxC



Για τις δοκιμες χρησιμοποιησα το προγραμμα Joystick and Mouse Tester.



Το αθλιο ασυρματο Trust πληκτρολογιο/touchpad λειτουργει αψογα. Το touchpad δουλευει σαν ποντικι και το πληκτρολογιο σαν joystick/mouse emulator.



Με ποντικακι Microsoft προβλημα ουδεν.



Δοκιμασα και ενα ενσυρματο PS3 χειριστηριο και δεν παιζει.

Εχοντας εξαντλησει ολα τα usb και οχι μονο χειριστηρια στις προηγουμενες δοκιμες, ειπα να δοκιμασω και το χειριστηριο του Playstation Classic. Φαινεται να λειτουργει, αλλα μια στο τοσο το πιανει ενα ψυχολογικο τραλαλα για μερικα δευτερολεπτα. Ομολογουμένως συνεβει μονο δυο φορες στα 40 λεπτα περιπου που επαιζα και κρατησε μονο για λιγα δευτερολεπτα.



Αυτα για την ωρα με το Tom+. Πολυ θετική η νεα κατεύθυνση της εταιρίας Electronica4u, αλλα παρολη την αναβαθμιση firmware, τα αρχικα μου συμπερασματα ακομα ισχυουν. Δυσνοητο manual, περιορισμενη συμβατοτητα και μεγαλο το κοστος αν συνολοπολογισει κανεις τα επιπλεον καλωδια που πρεπει να προμηθευτει. Υπαρχουν καλυτερες προτασεις στην αγορα, προτιμηστε μια απο αυτες.
 
Ποση διαφορα εχει το Gotec με το HxC firmware σε σχεση με το κανονικο του?
Και γενικά σε σχεση με το HxC Floppy Emulator toy Lotharek?
 
Θα σε παραπέμψω αρχικα στην ιστορια του gotek και των διαφορων firmware που κυκλοφορουν για αυτο.

Μετα δες και την διαδικασια για να φλασαρεις το HxC firmware στο gotek.

Οσο για τις διαφορες, εχει νοημα να μιλησουμε μονο σε σχεση με το flashfloppy firmware γιατι το original firmware ειναι μια βλακεια και το cortex ειναι νεκρο εδω και πολλα χρονια. H μεγαλη διαφορα ειναι οτι το HxC firmware δεν ειναι δωρεαν. Απο κει και περα, ειναι σαν να εχεις ενα HxC Rev F αλλα με οθονη τριων ψηφιων και χωρις ηχειο (αν και μπορεις να κανεις mod το gotek και να προσθεσεις oled οθονη και ηχειο) και με emulation μονο ενος drive (τα πραγματικα HxC υποστηριζουν δυο drives). Υπαρχουν και αλλες διαφορες, αλλα αυτες ειναι οι βασικες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ καλά νέα, έχω δύο τέτοιους αντάπτορες, έναν + και έναν Rev 2, με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω μερικές δοκιμές.
 
Πίσω
Μπλουζα