Παρουσίαση Commodore CDTV και addons

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.312
Αντιδράσεις
9.413
Περασε στα χερια μου προσφατα ενα ακομα CDTV, οποτε ειπα να αφιερωσω λιγο χρονο σε αυτο το παραγνωρισμενο κομματι της ιστοριας της Commodore.

Το commodore CDTV ειναι μια Amiga 500 με 1mb ram, χωρις floppy, πληκτρολογιο και θυρες ποντικιου/joystick αλλα με ενσωματωμένο ενα A570 και ενα infrared ασυρματο χειριστηριο που μπορει να λειτουργησει ειτε σαν ποντικι ή joystick.

H προσοψη

2016-05-29-20h45m12.JPG

Το χειριστηριο

2016-05-29-20h30m43.JPG

H οθονη εκκίνησης του CDTV

2016-05-29-20h50m16.JPG

Αν κανεις επαναφερει την χαμενη λειτουργικοτητα, τοτε μπορει να εχει μια πολυ ευπαρουσιαστη εναλλακτικη λυση σε μια για απλη gaming amiga 500. Ξεκιναμε κατ' αρχην με κλασσικη RGB port σε SCART καλωδιο που ειναι το ιδιο με τις υπολοιπες Amiga. Μετα συνδεουμε ενα εξωτερικο floppy, κατα προτιμηση κατι με εναν floppy emulator. Στο CDTV το εξωτερικο floppy ειναι το πρωτο, οποτε δεν χρειαζονται μανουβρες οπως στις υπολοιπες amiga.

2016-05-29-20h50m40.JPG

Επειδη τα πληκτρολογια για CDTV ειναι πιο σπανια απο τα ιδια τα CDTV και συνηθως κοστιζουν τρελα λεφτα, κυκλοφορουν διαφοροι adapters που μας επιτρεπουν να συνδεσουμε ενα κλασσικο PS/2 πληκτρολογιο.

2016-05-29-20h36m10.JPG

Ετσι μπορουμε πλεον να φορτωσουμε workbench και χρησιμοποιησουμε το CDTV μας σαν κανονικο υπολογιστη.

2016-05-29-20h53m06.JPG

Καλυτερα ομως θα ηταν να ειχαμε ενα κανονικο ποντικι. Για να επαναφερουμε τις κλασσικες θυρες στο CDTV υπαρχουν διαφοροι adapters. Να ενας που βρηκα εγω. Συνοδευεται απο λεπτομερεις οδηγιες για την εγκατασταση και την λειτουργια του. Δυστυχως ειναι απαραιτητο να ανοιχθει του κουτι του CDTV. Υπαρχουν και adapters που συνδεονται εξωτερικα στην θυρα remote, αλλα ειναι μαλλον σπανιοι.

2016-05-29-20h33m21.JPG
2016-05-29-20h35m13.JPG

Αφου αφαιρεσουμε το πανω καλυμμα του CDTV εντοπιζουμε το ολοκληρωμενο U75.

2016-05-29-20h35m30.JPG

To αφαιρουμε, τοποθετουμε τον adapter στην θεση του και ξαναβαζουμε το ολοκληρωμενο πανω στον adapter.

2016-05-29-21h13m12.JPG

Συνδεουμε το ποντικι και το joystick μας (στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ενα microsoft usb mouse me usb to ps/2 adapter και cocolino ps/2 σε amiga mouse adapter) και ειμαστε ετοιμοι για rock'n'roll.

2016-05-29-21h13m29.JPG

Μια ματια και στο πισω μερος του CDTV

2016-05-29-20h42m02.JPG

Ας δουμε τι μπορει να κανει κανεις με το CDTV του. Να παιξει παιχνιδια Amiga!

Rainbow Islands

2016-05-29-20h57m30.JPG
2016-05-29-20h59m51.JPG

R-type

2016-05-29-21h14m27.JPG
2016-05-29-21h16m14.JPG

Να παιξει παιχνιδια CDTV!

2016-05-29-20h31m26.JPG
2016-05-29-20h31m36.JPG
2016-05-29-20h54m39.JPG
2016-05-29-20h54m48.JPG

Να ακουσει AudioCD! Εδω θα κανω μια παρενθεση γιατι θελω να παρουσιασω κατι που ηθελα να δοκιμασω εδω και καιρο. Εδω και πολλα χρονια ειχα διαβασει για την υπαρξη του CD+G στανταρ που ηταν ενα πρωιμο multimedia πρωτόκολλο που συνδιαζει τα audiocd με raster γραφικα χαμηλης αναλυσης. Δεν ηταν ιδιαιτερα πετυχημενο και κατεληξε να χρησιμοποιειται κυριως σε συσκευες καραοκε. Παντως επειδη ηθελα να το δω εν δραση και ηξερα οτι το CDTV υποστηριζει CD+G βρηκα στο ebay ισως το καλυτερο CD αυτου του τυπου, Lou Reed - New York.

2016-05-29-20h31m47.JPG

Μεσα στο caddy! Προσοχη στην λεπτομερεια, η εκδοση CD+G εχει την λεξη GRAPHICS στο κατω μερος του δισκου.

2016-05-29-20h32m51.JPG

Το ταισα στο CDTV

2016-05-29-20h45m25.JPG

Μολις το διαβασει μας παει στην οθονη του audio cd player.

2016-05-29-20h46m00.JPG

Αν πατησουμε στο icon με την τηλεοραση μας λεει να ξεκινησουμε το playback

2016-05-29-20h46m20.JPG

Αμεσως εμφανιζονται τα γραφικα στην τηλεοραση.

2016-05-29-20h46m56.JPG
2016-05-29-20h47m15.JPG
2016-05-29-20h48m06.JPG
2016-05-29-20h48m24.JPG
2016-05-29-20h49m20.JPG

Απο πολλους το CDTV θεωρειται ο παραγιος της οικογενιας, αλλα για μενα ειναι ενα πολυ cool μηχανημα και αν κανεις ασχοληθει λιγο να ξεπερασει τους περιορισμους του τοτε θα μπορει να απολαυσει ενα συστημα που εμφανισιακα ξεφευγει απο τα τετριμμένα του χωρου. Must have!
 
Τελευταία επεξεργασία:
freaktmp είπε:
Απο πολλους το CDTV θεωρειται ο παραγιος της οικογενιας, αλλα για μενα ειναι ενα πολυ cool μηχανημα και αν κανεις ασχοληθει λιγο να ξεπερασει τους περιορισμους του τοτε θα μπορει να απολαυσει ενα συστημα που εμφανισιακα ξεφευγει απο τα τετριμμένα του χωρου. Must have!
Εξαιρετικος!!!Θα συμφωνησω και εγω στο παραπανω!!Το cd g δεν το γνωριζα!!
 
Πολύ καλή παρουσίαση αγαπητέ. Έχω και εγώ ένα από παλιά με το μαύρο πληκτρολόγιο με τα πλήκτρα της 500αρας (2η version από τις 2 που κυκλοφόρησαν για το cdtv) το μαύρο ποντίκι και ένα ολοκαίνουργιο remote. Δυστηχώς δεν έχω το μαύρο monitor που το συνόδευε, και δεν το βρήκα ποτέ εδώ, παρά μόνο στο εξωτερικό. Να σημειώσω πως το remote κάποτε το έβρισκες στο ebay για 10 ευρώ το πολύ (και αρκετά μάλιστα) το cdtv το ίδιο όχι και πολύ ακριβά. Πλέον οι τιμές είναι στον θεό και ακόμη παραπέρα. Προσωπικά το βρίσκω ακόμη πολύ προχωρημένο σχεδιαστικά για την εποχή του. Μάλιστα, το έχω στην ξύλινη ραφιέρα στο σαλόνι κάτω από την τηλεόραση μαζί με τις υπόλοιπες σύγχρονες κονσόλες. Τελευταία φορά πάντως το είχα συνδέσει με ένα 1084s και έπαιξε μέσω του caddy όλο το Accident of birth του Dickinson, άλλη φάση.
 
Οπως παντα...αψογη παρουσιαση και ευστοχο θεμα ;)
 
Επειδη τις προαλλες βιαζομουν να παρουσιασω το CDTV δεν εκατσα να συμμαζεψω τα καλωδια ετσι ωστε να μπορει να κλεινει το καπακι.

Αποσυνδεουμε την καλωδιοταινια που καταληγει στο motherboard.

2016-06-01-17h54m22.JPG

Ξεβιδωνουμε και αφαιρουμε το video module και το κάλυμμα του expansion slot.

2016-06-01-17h55m12.JPG

Περναμε τα καλωδια κατω απο την καλωδιoταινια και με λιγο προσοχη να μην μπλοκαρουμε το video module. Τελος μπορουμε να βγαλουμε τα βυσματα απο το καλυμμα του expansion slot. Εδω μπορουν να γινουν διαφορες πατεντες, αλλα για την ωρα καλα ειναι.

2016-06-01-18h02m58.JPG

Και μια φωτογραφια καθως το πληρες setup παιρνει μια (ουδεν μονιμοτερη της) προσωρινη θεση στον παγκο. Ετοιμο για δραση μεσα σε δευτερολεπτα.

2016-06-10-18h07m30.JPG
 

Συνημμένα

  • 2016-06-01-17h55m12.JPG
    2016-06-01-17h55m12.JPG
    214,6 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Αγγαρεψα εναν συναδελφο στην δουλεια που πιανουν τα χερια του με τα ξυλουργικα και μου εφτιαξε μια βαση ωστε να μην παταει η τηλεοραση πανω στο σωμα του cdtv.

P8294298.JPG
P8294299.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσφατα στο amibay καποιος πουλαγε 3d printed καλύμματα για cdtv σε εξαιρετικά λογικες. Απεκτησα και εγω ενα.

Απλη κατασκευή, αλλα καλοφτιαγμένο.

PB185473.JPG

Πριν

PB185475.JPG

Μετα. Οι τρυπες για τα βύσματα ηταν 100% σωστες, οι τρυπες για τις βιδες ηθελαν λιγο δουλεια ακομη. Κυριως εμφανισιακο πρόβλημα οτι ειναι μεγαλυτερο απο το κανονικό κάλυμμα, αλλα αυτο δεν το εμποδίζει να τοποθετηθεί.

PB185476.JPG
PB185477.JPG

Παρολα τα μικροπροβληματα ειμαι πολυ ικανοποιημένος. Δεν ειμαι σιγουρος αν πουλαει ακομα, αλλα αν το βρειτε και εχετε το ιδιο θεμα στο cdtv σας, must have! :thumbup:
 
@freaktmp ειναι συμβατο το Commodore CDTV με επεκτασεις οπως η Wicher;
Δεν μπορω να βρω πληροφοριες επι αυτου, και η δευτερη εκδοση φαινεται να ειναι πιο μαζεμενη/μικροτερη απο την προηγουμενη.
 
Κλασικα χρησιμοποιησα λαθος λεξεις για αναζητηση και δεν το εβρισκα. Παντως η παραπανω συγκεκριμενη εκδοση Wicher υπολειπεται δυνατοτητων των νεοτερων καρτων που κυκλοφορων για αλλες εκδοσεις της Amiga, κριμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οταν ειχα αποκτησει το συγκεκριμένο CDTV πριν τοσα χρονια δεν ηταν στην καλυτερη κατάσταση. Το μεταλλικό καπακι ηταν παρα πολυ γδαρμενο, έλλειπε το κάλυμμα για την υποδοχη καρτας μνημης στην προσοψη, αλλα το χειροτερο ηταν οτι η προσοψη ειχε φυγει απο την θεση της και κρεμοταν απο την μια ακρη του CDTV.

Οσο κι αν προσπαθουσα να την βαλω στην σωστη της θεση, αμεσως πεταγόταν εξω. Για να μπορεσω να το χρησιμοποιήσω, αποφασισα προσωρινά να την στερεώσω στην θεση της με χαρτοταινία και να ασχοληθω καποια στιγμη αργοτερα να δω τι φταιει. Οπως λεμε εδω στο hobby, ουδεν μονιμότερο του ρετροπροσωρινου και τοσα χρονια μετα δεν ειχα κανει τιποτα για αυτο.

Αυτο δεν ειναι ακριβως αληθεια. Παρολο που χρησιμοποίησα πολυ καλης ποιοτητας χαρτοταινία, μετα απο ενα διαστημα η πρόσοψη ξεκόλλαγε και πεταγοταν παλι εξω. Οποτε ανα τα χρονια εχω ξαναστερεωσει την προσοψη με φρεσκια χαρτοταινια μια ή δυο φορες.

Πρόσφατα απεκτησα ενα μαυρο ασυρματο Tank Mouse και μετατροπέα usb σε DB9, ειδικα για το CDTV. Ηθελα να αντικαταστήσω το modded original tank mouse που χρησιμοποιούσα μαζι με το CDTV εδω και αρκετα χρονια. Επειδη ομως τιποτα στο retrocomputing δεν ειναι ευκολο, οταν συνδεσα τον μετατροπεα και προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το ποντικι, απλα δεν δουλευε.

Με τα πολλα αποφάσισα να βγαλω το CDTV απο την μονιμη θεση του και να του ριξω μια ματια στον παγκο. Φυσικα αφου μπηκα στην ολη διαδικασία και διέλυσα την μονιμη εγκατάσταση, στον παγκο το ποντικι δουλεψε άψογα!

314461378_2001106223412405_3314162509201354318_n.jpg

Δουλεια δεν ειχε ο διαολος...



Αφου μπηκα λοιπον στον χορο, ειπα να χορεψω και μιας και εχω και μερικες μερες αδεια, να κατσω να ασχοληθω να δω τι παιζει με την προσοψη. Εξαλλου οι χαρτοταινιες που την κρατουσαν στην θεση της ειχα αρχισει να ξεκολλάνε, οποτε ηταν ευτυχής συγκυρία.

Ξεκολλησα λοιπον τις χαρτοταινιες, που δυστυχως ανα τα χρονια ειχαν αφησει πολλες ξεραμένες κόλλες στην πρόσοψη και το μεταλλικό καπακι. Οι κολλες αυτες ηταν πολυ ξεροκέφαλες και δεν εφευγαν ουτε με ισοπροπανολη, ουτε αζαξ, ουτε υγρο αναπτηρα. Οποτε χρησιμοποιησα το Goo Gone, το οποιο ειχα χασει για πολλα χρονια και ξαναανακαλυψα προσφατα. Αυτο οχι μονο εβγαλε τις ξεραμένες κολλες, αλλα εκανε και ενα καλο καθαρισμα στις επιφάνειες (κατι που βασικα δεν ειχα κανει ποτε), οποτε ολα δειχνουν λιγο καλυτερα πλεον.

Αφαιρώντας το μεταλλικο καπακι, γινεται πλέον εμφανές το μέγεθος της ζημιας. Η προσοψη στερεώνεται στο σασι του CDTV με τρεις βιδες στο πανω μερος της και τρια πιαστράκια στο κατω. Δυο απο τις τρεις υποδοχες για βιδες εχουν σπάσει. Ομοίως εχει σπασει και το μεσαιο πιαστράκι, ενω το ακριανό δεν πλησιαζει καν να θηλυκώσει πανω στο σασι.



Το γιατι δεν πιανει με καμια δυναμη το πιαστράκι στην θεση του γινεται εμφανές αν δουμε τον πατο της συσκευης.



Το σασι εχει στραβώσει τελειως και κανει τεράστια κοιλιά. Εδω βλέπουμε πως ειναι τωρα.



Με σημαντικη πιεση βλεπουμε περιπου πως θα επρεπε να ειναι. Αν φέρουμε το σασι στην σωστη του θεση, τοτε η προσοψη απο μονη της καθεται σχεδον στα σωστα σημεια, πραγμα που παει να πει οτι η στρεβλη γεωμετρια του σασι ειναι αυτο που εκανε την προσοψη να πετάγεται και να ξεκολλάει τις χαρτοταινιες που την στερέωναν.



Για να προσπαθησει να το διορθωσει κανεις σωστα θα πρεπει να διαλυσει τελειως την συσκευη και να προσπαθησει να ισιωσει το στρεβλωμένο σωμα της συσκευης. Εγω δεν ειμαι διατεθειμένος να κανω κατι τετοιο γιατι φοβαμαι οπως αν αποσυνδεσω τα καλωδια που συνδεουν την προσοψη με το motherboard, δεν πρόκειται να ξαναδουλεψουν. Εδω μπορειτε να δειτε πως τα αποσυνδεει καποιος που ξερει τι κανει:


Και εδω καποιος που δεν ξερει τι του γινεται:


Αποφάσισα να αποφύγω λοιπον αυτο τον σκόπελο και να το μπαλώσω. Θα φτιαξω λοιπον ενα ακομα ποδαρακι που θα μπει στο σημειο οπου το στράβωμα ειναι το χειροτερο και με την πιεση του βαρους της συσκευης θα φερει το σασι στην σωστη του θεση. Χρησιμοποίησα το Polymorph που εχουμε ξαναδει στο παρελθον και έφτιαξα ενα ποδαράκι το οποιο στερέωσα με κολλητική ταινια διπλης οψης VHB.



Αφου πλεον η προσοψη θελει να κατσει στην σωστη την θεση την εφερα οσο καλυτερα μπορουσα εκει που πρεπει να ειναι και την στερεωσα με sellotape. Πλεον μπορω να δουλεψω ανετα και με την ησυχια μου. Έπλασα ενα μικρο κομματάκι Polymorph και το πιεσα στο σημειο που υπηρχε η υποδοχη για την βιδα. Φροντισα να αφησω μια ουρίτσα στο Polymorph που μπαινει μεσα σε μια εσοχη της προσοψης σε εκεινο το σημειο. Ειναι αυτη η ουρα που θα παει η κολλα, ενω η υποδοχη της βιδας θα μεινει καθαρη. Ετσι θα μπορω μελλοντικά εύκολα να αφαιρέσω την προσοψη αν αυτο χρειαστει. Εβαλα μια οδοντογλυφίδα στην τρυπα της βιδας μεχρι να σκληρύνει το Polymorph.



Εκανα μερικες δοκιμες με την βιδα στην θεση της και εκοψα απο το Polymorph κομματακια που περισσευαν ή εμποδιζαν



Επανελαβα την ιδια διαδικασια και για την αλλη σπασμενη υποδοχη βιδας.

Τελος χρησιμοποίησα την ιδια εποξική κολλα δυο στοιχείων ταχείας πήξεως που ειχα χρησιμοποιήσει στον Commodore 64 και κόλλησα τα δυο κομματάκια Polymorph στην τελικη τους θεση. Μερικες ωρες αργότερα βιδωσα τις βιδες και πλεον η πρόσοψη ειναι σταθερη στην σωστη της θεση και δεν πρόκειται να παει πουθενά.



Το τελικο αποτελεσμα σιγουρα δεν ειναι τελειο, αλλα ειναι 100% καλυτερο απ' οτι ηταν πριν.



Σιγουρα καποιος αρχιμαστορας θα μπορουσε να κανει πολυ καλυτερη δουλεια, αποσυναρμολογώντας την συσκευη και ισιωνοντας το σασι, κανωντας 3d εκτυπωση υποδοχων για τις βιδες, βάφοντας και γυαλίζοντας το καπακι και την προσοψη κλπ κλπ. Αλλα αυτα ειναι για homo sapiens και οχι για εναν πιθηκάνθρωπο σαν και εμενα. Παντως ειμαι πολυ ικανοποιημένος με το τελικο αποτέλεσμα και θα μπορω πλεον χρησιμοποιώ το CDTV μου χωρις να νιωθω τυψεις που το εχω αφήσει σε μαυρο χαλι. :happyjump:
 
Πίσω
Μπλουζα