Παρουσίαση Retro-Bit Tribute64 2.4GHz Wireless Controller

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.410
Ομολογω οτι εχω αδικησει καπως το nintendo 64 και δεν εχω ασχοληθει οσο θα επρεπε τον τελευταιο καιρο. Ενας απο τους λογους ειναι οτι το μοναδικο χειριστηριο που εχω, αυθεντικο απο μια γιαπωνεζικη Pikachu edition κονσολα που ειχα αποκτησει πριν πολλα χρονια, εχει πλεον πολυ φθαρμενο analog stick και δεν ειναι ευχαριστο στην χρηση. Δεν εχω ασχοληθει να δω αν υπαρχει καποια καλη αντικατασταση διαθεσιμη αυτη την στιγμη.

Ειπα και εγω να αδραξω την ευκαιρια της κυκλοφοριας του νεου ασυρματου χειριστηριου της γνωστης εταιριας Retro-bit. Για κατσε, θα πειτε. Δεν ειχες δει ενα ασυρματο χειριστηριο της Retro-bit για N64 πριν χρονια και ηταν μια μεγαλη απογοητευση; Ακριβως, αλλα με καθησυχασαν οι καλες κριτικες και ετσι εκανα την προπαραγγελια μου, μερικες μερες πριν κυκλοφορησει στην Ευρωπη, απο το Amazon Γαλλιας. Πλεον μπορειτε να το βρειτε και στο Amazon Γερμανιας και υποθετω καποια στιγμη θα ερθει στα μερη μας, γιατι τα προιοντα της Retro-bit εχουν συχνα καλη διαθεσιμοτητα και στην Ελλαδα.

Προκειται λοιπον για το Tribute64 2.4GHz Wireless Controller, διαθεσιμο σε χρωμα γκριζο και διαφανο μωβ, με μια μαυρη περιορισμενη εκδοση. Επειδη ειμαι παραδοσιακος, συντηρητικος τυπος, προτιμησα το γκριζο που ειναι πιο κοντα στο κλασσικο στυλ του nintendo 64. Εχουμε ενσωματομενο rumble, εργονομικη σχεδιαση, δυο επιπλεον κουμπια (home, select) για χρηση με το Switch κλπ και δυο shoulder pads που λειτουργουν σαν Z.

Το Tribute64 συνοδευεται απο δυο ασυρματους πομποδεκτες, εναν για το N64 και εναν usb. Το χειριστηριο ειναι συμβατο με Switch, PC, Mac, Android και PS3. Λεγεται οτι δεν ειναι συμβατο με TurboGrafx Mini και Sega Mega Drive Mini, αλλα δεν εχω να δοκιμασω. Αμα εχω λιγο χρονο θα προσπαθησω να δω αν παιζει με το Playstation Classic.

Ας ξεκινησουμε με το παραδοσιακο unboxing. Υψηλης ποιοτητας συσκευασια.





Εκτος απο το χειριστηριο και τα dongles, συνδεεται απο ενα καλωδιο usb c, μια ευχαριστηρια καρτα και συντομες οδηγιες.



Το χειριστηριο ειναι ευχαριστο στο χερι και δεν κουραζει. Δινει την αισθηση καλης ποιοτητας υλικων και κατασκευης. Ο σταυρος του d-pad θα μπορουσε να ηταν ελαχιστα μεγαλυτερος.



Εχουμε τεσσερεις ενδεικτικες λυχνιες που μας δειχνουν σε τι ρυθμο λειτουργιας ειμαστε (N64, Switch, D-Input, X-Input κλπ).



Στο πανω μερος εκτος απο τα shoulder buttons εχουμε την θυρα type c για φορτιση. Ο χρονος φορτισης ειναι 2 ωρες και η μπαταρια κραταει εως 20 ωρες με δονηση και 30 χωρις.




Στο κατω μερος υπαρχει ενα ταμπελακι που αναφερει ολους τους συνδιασμους πληκτρων που ενεργοποιουν διαφορες ρυθμισεις. Μια πολυ καλη ιδεα που θα πρεπει να υιοθετήσουν ολοι οι κατασκευαστες για να μην χρειαζόμαστε σκονάκι για να χρησιμοποιησουμε τις συσκευες μας.



Τα δυο dongles. Στο usb dongle εχουμε μονο ενα κουμπακι για pairing.



Στο n64 dongle, εκτος απο το κουμπι pairing (που σπανια θα χρειαστει κανεις) εχουμε εναν διακοπτη για επιλογη μεταξυ δονησης και υποστηριξης controller pak (αλλιως γνωστο και σαν memory pak ή memory card). Δεν υπαρχει υποστηριξη για οτιδηποτε αλλο εκτος απο controller pak (πχ transfer pak). Τελος εχουμε μια microusb θυρα για μελλοντικα firmware updates (για την ωρα δεν υπαρχει κατι). Νομιζω οτι η επιλογη microusb ηταν λαθος, ειδικα αφου δεν συνοδευεται απο microusb καλωδιο.



Ας συγκρινουμε τωρα το Tribute64 με το κλασσικο χειριστηριο. Ειναι καπως μικροτερο και πολυ πιο συμβατικο.



Πιο σωστο ομως ειναι να συγκρινουμε με το κλασσικο χειριστηριο αφου εχουμε τοποθετησει ενα rumble pak. To Tribute64 ειναι 100 φορες καλυτερο απο να κραταμε στο χερι μας αυτο το εξωφρενικο κατασκευασμα.



Ωρα να συνδεσουμε το Tribute64 με την κονσολα μας. Το pairing ειναι στιγμιαιο και απροβληματιστο.



Ετρεξα ενα γνωστο διαγνωστικο για χειριστηρια. Τα αποτελεσματα ειναι αρκετα διαφορετικα απο του κλασσικου χειριστηριου, αλλα ειναι παρα πολυ καλα.



Σε αντιθεση το γερικο αυθεντικο πικατσοχειριστηριο προδιδει την κακη κατασταση του.



H συνεχεια στο επομενο μηνυμα λογο του περιορισμου 20 εικονων ανα μηνυμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οτιδηποτε δοκιμασα λειτουργησε απροβληματιστα και δεν συναντηση κανενα θεμα συμβατοτητας.

Blast Corps




Cruisin' USA




Η δονηση ειναι σε πολυ λογικα επιπεδα και δεν καταντα ενοχλητικη. Η χρηση controller pak ειναι φυσιολογικη. Αυτο που με ενοχλησε και πιστευω οτι ειναι το πιο αδυναμο σημειο του Tribute64 ειναι η επιλογη μεταξυ δονησης και controller pak. Απο την στιγμη που επιλεξουμε μια απο τις λειτουργιες δεν προκειται να λειτουργησει η αλλη χωρις να σβησει τελειως. Ετσι, ο μονος τροπος που μπορουμε να εχουμε και saves και δονηση σε παιχνιδια οπως το Carmageddon 64, ειναι να αποσυνδεσουμε το dongle ενω ειναι αναμενη η κονσολα, να γυρισουμε τον διακοπτη και να το ξανασυνδεσουμε. To hot plugging ειναι κατι που με κανει να ανατριχιαζω!


Ας δουμε εν συντομια και την λειτουργία σε PC. Για να συνδεθει με το usb dongle θα πρεπει απαραιτητα να κανουμε pair, αλλα και αυτο ειναι σχεδον στιγμαιο. Χρησιμοποιώντας εναν συνδιασμο πληκτρων μπορουμε να επιλεξουμε μεταξυ D-Input και X-Input. Και στις δυο περιπτωσεις αναφερει καποια πραγματα που δεν υπαρχουν, ενω τα δυο Z πληκτρα λειτουργουν σαν δυο διαφορετικα κουμπια.

D-Input



X-Input



To manual ειναι υπερβολικα συντομο και δεν κανει καλη δουλεια στο να παρουσιασει την λειτουργικοτητα του Tribute64. Απο τις λειτουργιες που αναφερονται με τους διαφορους συνδιασμους πληκτρων οι περισσοτερες ισχυουν μονο με το switch, κατι που δεν αναφερεται.

Αξιζει εδω να αναφερουμε τον ανταγωνισμο. Tο Admiral της εταιριας Hyperkin ειναι bluetooth, δεν εχει rumble και η μπαταρια του κραταει πολυ λιγοτερο. Δεν το εχω πιασει στα χερια μου, αλλα λεγεται οτι δεν ειναι και παρα πολυ καλο σαν χειριστηριο. Συντομα θα κυκλοφορησει και η ασυρματη εκδοση του Brawler64 της εταιριας Retrofighters. Αυτο θα εχει χαρακτηριστικά πολυ κοντα στο Tribute64 (2.4GHz, rumble) και ειναι βασισμενο στο ενσυρματο Brawler64 που εχει λαβει πολλες θετικες κριτικες.

Ειτε παιζετε με αυθεντικο hardware, ειτε με emulators, αν θελετε μια καλη εμπειρια σε nintendo 64 παιχνιδια, το Tribute64 δεν θα σας απογοητευσει. Μονος λογος που μπορω να σκεφτω να μην το παρετε τωρα, ειναι να περιμενετε τα reviews για το ασυρματο Brawler64. Must have!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το gamepad ειναι πολυ καλο.Επεσε στα χερια μου πριν λιγο καιρο απο εναν φιλο και πραγματικα χαιρεσαι να παιζεις παιχνιδια του N64.Το highlight του gamepad αυτου ειναι ενα και μοναδικο που ηταν και το μειονεκτημα του original gamepad και ειναι το analog stick που ειναι κοπια του μοχλου απο το Game Cube ο οποιος φυσικα ειναι φανταστικος.Επισης ο μικρος σταυρος επισης ειναι κοπια απο το Game Cube και αλλους τους βολευει αλλους οχι γουστα ειναι αυτα.Γενικα παντως ειναι εξαιρετικο gamepad και αν ειχα στημενο το N64 χιλιες φορες θα προτιμουσα να ειχα αυτο και να παιζω παρα τα original gamepads της NINTENDO.
 
Ειπα να διερευνήσω και την συνεργασία του Tribute64 και με το Raspberry Pi.



Ξεκινησα με το RACCOONBOX V2, που ειναι ενα customized recalbox, χωρις επιτυχια. Καθε φορα που παταγα οτιδηποτε στο χειριστηριο, εσκαγε το Emulation Station.

Αντιθετα στο RetroPie δεν ειχα τετοια προβλημα. Μπερδεύτηκα λιγο με το πως να κανω την αναθεση των κουμπιών κλπ, αλλα τελικα χρησιμοποίησα d-input mode και αυτον εδω τον οδηγο και ολα έπαιξαν άψογα. :cool:



Kirby64




Δεν ξερω τι παιζει με το recalbox. Μαλλον ειναι καποιο προβλημα με το συγκεκριμένο customization.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκατσα και σελιδοποίησα το manual για το Tribute64 για να το εχω στο ντοσιε με τις οδηγιες.

Απο την μανα του ειναι σε μορφη φυλλαδιου που δεν βολευει για εκτυπωση
 

Συνημμένα

  • Tribute64_Wireless_Manual_07-21-21.pdf
    1,2 MB · Προβολές: 4
Πίσω
Μπλουζα