Παρουσιαση 8bitdo SNES Retro Receiver

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Αφου γλυκαθηκα απο το NES Retro Receiver της εταιριας 8bitdo, ειπα να αποκτησω ενα ακομα, αυτη την φορα για το SNES. Καλυπτουμε πλεον γνωστο εδαφος, προκειται για εναν δεκτη bluetooth που συνδεεται με το SNES και μας δινει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε πολλα και διαφορα ασυρματα χειριστηρια της 8bitdo, Xbox Bluetooth controller, DualShock 3/4/4 Pro, Wiimote, Wii U Pro, Switch Joy-Cons, Switch Pro. Επιπλεον μπορουμε να συνδεσουμε τον δεκτη με τον υπολογιστη μας και να χρησιμοποιησουμε ολα αυτα τα χειριστηρια σαν x-input συμβατες συσκευες.

Η συσκευασια του SNES Retro Receiver εχει αλλαξει και πλεον ερχεται σε ενα μικρο χαρτινο κουτακι, σαν απο καραμελες ή τσιχλες.




Στο εσωτερικο θα βρουμε τον δεκτη και ενα παρα πολυ μικρο microusb καλωδιο.



Ο δεκτης δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο, απο την μια μερια ειναι το βυσμα για SNES gamepad και απο την αλλη μια ενδεικτικη λυχνια, το κουμπι συγχρονισμου και η microusb θυρα για της συνδεση με τον υπολογιστη. Δεν συνοδευεται απο χαρτινο εγχειριδιο χρησης.



Η πρωτη κινηση που κανουμε παντα με αυτες τις συσκευες ειναι να ελεγξουμε την εκδοση του firmware και να αναβαθμισουμε. Στην περιπτωση μας εχει ηδη το πιο προσφατο firmware.




Η συνδεση με την κονσολα ειναι ευκολη και σταθερη.



Στο τελευταιο firmware προστεθηκε η συμβατοτητα με χειριστηρια xbox one. Άδραξα λοιπον την ευκαιρια και απεκτησα και εγω ενα. Αργησες λιγο, θα μου πειτε, αλλα δεν παιζω σε μοντερνες κονσολες οποτε δεν ειχε τυχει να περασει στα χερια μου ενα τετοιο χειριστηριο μεχρι τωρα. Ετσι κι αλλιως σκεπτομουν να αντικαταστήσω το ηλικιωμενο Logitech Cordless Rumblepad 2. Πριν το χρησιμοποιησω το συνδεσα ενσυρματα και ενημερωσα το firmware του στην πιο προσφατη εκδοση.






Η προσθηκη στην λιστα συμβατοτητας ειναι τοσο προσφατη που δεν υπαρχει καμια αναφορα στο manual που υπαρχει online και ελαχιστες αναφορες γενικοτερα στο web. Παντως πρεπει να πω οτι δεν αντιμετώπισα το παραμικρο προβλημα.



Δοκιμασα ενα wiimote χωρις παρατράγουδα. Δοκιμασα ετσι για πλακα και το modded NES gamepad και ενω συνδεεται κανονικα δεν εχει ολα τα κουμπια που χρειαζεται το SNES για να λειτουργήσει σωστα. Δεν δοκιμασα την συνδεση με DualShock 3, αλλα ειναι ακριβως η ιδια διαδικασια με το NES Retro Receiver οποτε δεν προβλέπω προβλήματα.



Επειδη ακομα δεν εχω βρει το Super Everdrive, οι δοκιμες μου ειναι λιγο περιορισμένες. Με τις περιορισμενες μου ικανοτητες δεν διαπίστωσα προβληματα συνδεσιμότητας ή lag.

Super Mario All Stars



Εκανα και ενα προχειρο test drive της λειτουργιας x-input στο PC μου. Το xbox one controller συνδεδεμενο ενσύρματα.



Και ασυρματα με το Retro Receiver. Εχει πλακα που με το Retro Receiver αναφέρεται στον υπολογιστη πιο σωστα απ' οτι ενσυρματα. Οχι οτι επηρεάζει την λειτουργία του ετσι ή αλλιως.



Το μοναδικο αρνητικο που μπορω να πω ειναι οτι πριν κανα δυο εκδοσεις firmware αφαίρεσαν την λειτουργία turbo. Απο κει και περα, ειναι μια ωριμη συσκευη και λειτουργει πολυ καλα. Η υποστηριξη απο την 8bitdo ειναι απιστευτη, αν σκεφτει κανεις οτι εχει πρωτοκυκλοφορησει πριν σχεδον πεντε χρονια και ακομα εχουμε αναβαθμισεις firmware που προσθετουν νεες δυνατοτητες. Ολα αυτα συν η χαμηλη τιμη του το κανουν ακαταμαχητο για τους οπαδους του SNES και των ασυρματων χειριστηριων. Must have+++
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειναι υπέροχα, εχω 4 (προσφατα τα εβγαλε και σε προσφορα το public).
Επισης αν το συνδεσεις σε PC μπορεις να το χρησημοποιήσεις σαν receiver και στο PC.
Μην πας για everdive, πηγαινε κατευθειαν στο FX PAK
 
Επισης αν το συνδεσεις σε PC μπορεις να το χρησημοποιήσεις σαν receiver και στο PC.

Αυτο κάλυψα προς το τελος της παρουσιασης.

Επισης συνειδητοποίησα οτι η συνδεση με το DualShock 3 φαινεται να εχει απλοποιηθεί, οποτε θα το δοκιμασω καποια στιγμη και θα αναφερω.

Τελος, λέγεται οτι παρολο που δουλευει με xbox one controller, δεν δουλευει με xbox series controller. Δεν εχω, οποτε δεν μπορω να το πω σιγουρα.

Μην πας για everdive, πηγαινε κατευθειαν στο FX PAK

Με το Super Everdrive που ειχα ημουν ευτυχισμένος. Δυστυχώς το καινουριο ειναι κατωτερο, οποτε αν τελικα αναγκαστω να το αντικαταστησω, οντως σε FXPAK PRO θα παω, αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολικα ακριβο και κανει πραγματα που πραγματα δεν τα εχω αναγκη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με το Super Everdrive που ειχα ημουν ευτυχισμενος. Δυστυχως το καινουριο ειναι κατωτερο, οποτε αν τελικα αναγκαστω να το αντικαταστησω, οντως σε FXPAK PRO θα παω, αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολικα ακριβο και κανει πραγματα που πραγματα δεν τα εχω αναγκη.
Περαν απο τα 5-10 παραπανω παιχνίδια που παιζει, τα εξτρα ειναι ιδαιτερα ωραια, οπως πχ τα MSU, αλλα καταλαβαινω τι θες να πεις, το θεμα ειναι οτι συνεχως εξελισσεται, πχ υπαρχουν savestates σε παραλληλα firmware, ενω το everdrive ειναι λιγο πολυ στασιμο.
Νομιζω οτι ακομα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο το παλιο SD2SNES (οχι pro) σε αρκετα καλες τιμές.
 
Εγω προσωπικα ενδιαφερομαι να παιξω τα κλασσικα παιχνιδια. Ετσι μπορω να ζησω και χωρις ομορφα menu, MSU, super game boy emulation κλπ

Οσο για τα save states, δεν ξερω αν ειχες δει το review που ειχα κανει εδω.

Τωρα που το συζηταμε ισως μεχρι να στρωσει η οικονομικη κατασταση ισως μια απο τις κινεζικες μαιμουδες να αρκει.
 
Πίσω
Μπλουζα