Παρουσιαση Atarimax MyIDE-II flashcart

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Το MyIDE-II ειναι ενα προγραμματιζομενο multicart και CF interface για υπολογιστες Atari 8bit που κατασκευαζεται απο την εταιρια Atarimax. Παρεχει 512kb flash και 512kb SRAM και μπορει να προγραμματιστει ειτε απο το καταλληλο programmer ειτε μεσω software απο την CF καρτα.

Μεχρι ως στιγμης ολα αυτα ειναι κλασσικα και αναμενομενα, αλλα αυτο που κανει την διαφορα ειναι το software με το οποιο ερχεται ετοιμο προγραμματισμενο το cartridge και που αποτελει το συνολικο εργο πολλων απο τους κορυφαιους home brew προγραμματιστες του Atari. Επιπλεον η ευρυτατη υποστηριξη απο ολοκληρη την κοινοτητα σημαινει οτι συνεργαζεται αρμονικα με αλλες αναβαθμισεις και λειτουργικα συστηματα που δεν εμπεριερχονται εργοστασιακα στο flashcart αλλα που μπορουν να προστεθουν αργοτερα.

Ολες αυτες τα προγραμματα, λειτουργικα συστηματα και διαφορετικοι τροποι χρησης, ανεβαζουν καπως την δυσκολια στην χρηση. Συν οτι ενω υπαρχουν επι μερους documentation για διαφορες αποψεις του software που συνοδευει το flashcart και οχι μονο, ειναι ολα απο διαφορετικους συγγραφεις με διαφορετικα στυλ και ικανοτητες χειρισμου της αγγλικης γλωσσας, ενω βρισκονται σε διαφορες σελιδες, forums, video tutorials κλπ. Καλο ειναι να αρχισει κανεις διαβαζοντας το atarimax forum και παρακολουθωντας διαφορα σχετικα video στο youtube. Αυτα μαζι με μπολικο πειραματισμο και καποια στιγμη θα βρεθει η ακρη!

Ας αρχισουμε απο την αρχη. Το flashcart ερχεται ανευ κουτιου και συνοδευεται μονο απο μια τυπωμενη σελιδα.

2017-04-18-05h54m56.JPG

Κατασκευαστικα, τοσο το πλαστικο κελυφος οσο και η πλακετα ειναι εξαιρετικης ποιοτητας.

2017-04-18-05h55m58.JPG

2017-04-18-05h55m48.JPG

2017-04-18-05h55m23.JPG

2017-04-18-05h55m35.JPG

Αφου τοποθετησουμε το cartridge στον υπολογιστη μας και τον αναψουμε, θα δουμε αυτη την αρχικη οθονη.

2017-04-20-01h57m41.JPG

2017-04-20-02h04m55.JPG

Η πρωτη επιλογη μας φορτωνει το λειτουργικο συστημα MyBIOS που εχει δημιουργηθει ειδικα για τα MyIDE flashcarts. Αυτο μας οδηγει σε μια οθονη με μια σειρα απο επιλογες. Κανονικη εκκινηση του υπολογιστη, εκκινηση κατευθειαν στην basic, εκκινηση MyIDE formatter και partition manager, εμφανιση μενου επιλογων reset και εκκινηση ΜyIDE image. Τελος μπορουμε να επιστρεψουμε στην αρχικη οθονη.

2017-04-20-02h05m06.JPG

Ο formatter και partition manager μας επιτρεπει να προετοιμασουμε την CF καρτα μας για χρηση με το MyIDE, ενω εχει προβλεψη και για το SpartaDOS X.

2017-04-20-02h06m09.JPG

Η τριτη επιλογη στο αρχικο μενου μας παει ενα διαγνωστικο προγραμμα που επιτρεπει να ελεγξουμε την σωστη λειτουργια του flashcart καθως και την συνεργασια του με την CF καρτα.

2017-04-20-02h15m40.JPG

Η τεταρτη επιλογη στο αρχικο μενου φορτωνει το κλασσικο λειτουργικο MyDOS. Με αυτο μπορουμε να ολοκληρωσουμε την διαρυθμιση της CF καρτας μας.

2017-04-20-02h15m22.JPG

Η τελευταια επιλογη απενεργοποιει προσωρινα το cartridge και επιτρεπει να ξεκινησει ο υπολογιστης σαν να μην υπαρχει.

Ας δουμε τωρα με περισσοτερες λεπτομεριες την δευτερη επιλογη του αρχικου μενου, τον FAT32 loader. O FAT32 loader δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προεργασια στην CF καρτα. Απλα την φορμαρουμε σαν FAT32 στον υπολογιστη μας και την γεμιζουμε images. O loader υποστηριζει long filenames. Ειναι συμβατος με ΕΧΕ/ΧΕΧ/COM εκτελεσιμα, ATR disk images και ROM images. Επιπλεον επιτρεπει να φορτωθουν firmware updates στο cartridge απο την CF. Βασικος περιορισμος ειναι οτι δεχεται μονο παιχνιδια που ειναι μονο σε μια δισκετα (ενα ATR image) και οτι ο ATR loader εχει καπως περιορισμενη συμβατοτητα.

image_151205.jpg

2017-04-20-02h08m15.JPG

Pitfall 2 απο ROM image

2017-04-20-02h08m35.JPG

Bonk απο ROM image

2017-04-20-02h10m21.JPG

2017-04-20-02h10m28.JPG

Bruce Lee απο ΧΕΧ εκτελεσιμο αρχειο

2017-04-20-02h14m56.JPG

2017-04-20-02h15m03.JPG

International Karate απο ATR image

2017-04-20-02h14m17.JPG

Ενας εναλλακτικός και σημαντικα πιο πολυπλοκος τροπος να φορτωνει κανεις ATR disk images ειναι μεσω του MyBIOS. Αφου προετοιμασουμε καταλληλα την CF καρτα μας, την συνδεουμε στον υπολογιστη μας και χρησιμοποιοντας το MyIDE Drive Manager LBA2 μεταφερουμε τα images που θελουμε στην καρτα.

large.image_151670.jpg.81d90f3e88c2e5e182c50de6fa2ba579.jpg


Αφου βαλουμε την CF καρτα στο flashcart, τρεχουμε το MyIDE image και επιλεγουμε απο την λιστα το disk image που θελουμε.

2017-05-02-16h58m28.JPG

Montezuma's Revenge ATR image απο το MyIDE image

2017-05-02-16h58m04.JPG

Η ολη διαδικασια δεν ειναι καθολου απλη και θελει πολυ πειραματισμο. Τα θετικα της υποθεσης ειναι δυνατη η εναλλαγη disk images σε καποια παιχνιδια που εχουν παραπανω απο μια δισκετες και γενικα υπαρχει μεγαλυτερη συμβατοτητα με ATR images (αλλα οχι στο επιπεδο του SIO2SD).

Οπως ανεφερα πριν, αυτα που παρουσιαζω εδω μονο ξυνουν την επιφανεια του τι μπορει να κανει κανεις με το MyIDE-II του. Δεν παρουσιασα ουτε firmware updates, ουτε την λειτουργια με το SpartaDOS X καθως και την συνεργασια του με αλλες γνωστες αναβαθμισεων των 8bit Atari (ultimate1mb κλπ). Σε σχεση με το SIO2SD ειναι λιγοτερο συμβατο, αλλα σημαντικα πιο γρηγορο. Τι να προτιμησει λοιπον κανεις; Πιστευω οτι το MyIDE-II ειναι πιο ολοκληρωμενη λυση και ο FAT32 loader ειναι τοσο απλος στην χρηση που οποιοσδηποτε θα το χρησιμοποιησει χωρις μεγαλη δυσκολια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η διαδικασία ούτε και τότε ήταν πολύ απλή, θυμάμαι είχα παιδευτεί αρκετά και μου κάνει εντύπωση που εξακολουθεί να είναι έτσι. Εγώ διαθέτω την προηγούμενη έκδοση, έχοντας κάνει την αγορά πριν 8-9 χρόνια, όταν ήμουν 22 χρονών. Πλέον έχω καταρράκτη και δεν έχω και πολύ κέφι για να ασχοληθώ, όμως για να το σουτάρω (μαζί με το 800XL) πρέπει να υπάρχει ιδιαίτερα σοβαρός οικονομικός λόγος. Κάποτε ζαχάρωνα το ultimate1mb και εναν μετατροπέα σήματος βίντεο, όμως εκτός του ότι ήταν αρκετά ακριβός, δεν είχα και τη διάθεση να πειράξω το ατάρι μου αφου η σύνδεσή του προϋπέθετε κολλητήρι και (ξε)κόλλημα.

Σου βγάζω το καπέλο γιατί είσαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που τα τελευταία χρόνια διατηρεί ζωντανή την κατηγορία Ρετρό Υπολογιστές, με υπάρχοντα ή νέα εξαρτήματα!
 
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, φιλε Rygar. Ελπιζω να βρεις συντομα λυση στο προβλημα υγειας και να μπορεσεις να ξαναευχαριστηθείς τα Atari σου!
 
Μουχαχαχαχαχαααααααααααααααααα! Μια χαρά είμαι βρε! Ούτε καταρράκτη έχω ούτε ήμουν 22 πριν 8-9 χρόνια. Απλώς μ'αρέσει να αυτοσαρκάζομαι. Πίστευα ότι θα είχε ποστάρει και κανάς άλλος παλιός μετά από μένα που κσέρει πως γράφω :D

Στο θέμα μας. Εχω την εντύπωση πως η πιο βασική διαφορά μεταξύ του myide 1 και 2 είναι ότι το 1 δεν έχει CF interface. Θυμάμαι ότι είχα παίξει με εναν παλιό IDE δίσκο και αφού είδα κι απόειδα, τελικά αγόρασα ενα IDE to CF και έκανα δουλειά. Πολύ ζόρι όμως, είχα όντως παιδευτεί πολύ. Βέβαια τότε το εξάρτημα αυτό (μιλάμε για το 2008-2009) ήταν πρωτόγονο, το software είχε προβλήματα. Ειμαι σίγουρος ότι το τωρινό software είναι πολύ καλύτερο.
 
Σα δε ντρέπεσαι γέρος άνθρωπος
 
Ειναι πολυ δυστροπα μηχανακια. Καπου εχω καταγραψει τις περιπετειες μου (νομιζω δις με διαφορα καποιων ετων)

Παντως ο κατασκευαστης με βοηθησε πολυ περσυ να το φερω στα ισια του
 
Rygar είπε:
Μουχαχαχαχαχαααααααααααααααααα! Μια χαρά είμαι βρε! Ούτε καταρράκτη έχω ούτε ήμουν 22 πριν 8-9 χρόνια. Απλώς μ'αρέσει να αυτοσαρκάζομαι. Πίστευα ότι θα είχε ποστάρει και κανάς άλλος παλιός μετά από μένα που κσέρει πως γράφω :D
Στο θέμα μας. Εχω την εντύπωση πως η πιο βασική διαφορά μεταξύ του myide 1 και 2 είναι ότι το 1 δεν έχει CF interface. Θυμάμαι ότι είχα παίξει με εναν παλιό IDE δίσκο και αφού είδα κι απόειδα, τελικά αγόρασα ενα IDE to CF και έκανα δουλειά. Πολύ ζόρι όμως, είχα όντως παιδευτεί πολύ. Βέβαια τότε το εξάρτημα αυτό (μιλάμε για το 2008-2009) ήταν πρωτόγονο, το software είχε προβλήματα. Ειμαι σίγουρος ότι το τωρινό software είναι πολύ καλύτερο.
Έκανα και ξανάκανα τις πράξεις, αλλά δε μου έβγαινε... :burn:

Έπρεπε να το είχα καταλάβει, αλλά το μυαλό έχει γίνει κουρκούτι από τα καπρίτσια της δουλειάς τελευταία...

Major RESPECT @freaktmp, για άλλη μια κατατοπιστικότατη παρουσίαση! :clap:
 
Πίσω
Μπλουζα