Πατήρ, Υιός και Πνεύμα (1989 MEGA)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Πατήρ, υιός και πνεύμα (1989-90), MEGA


Πρεμιέρα: Τρίτη 21/11/1989



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Πατήρ_υιός_και_πνεύμα

Από τις πρώτες κωμικές σειρές του Mega channel (πρεμιέρα την δεύτερη μέρα λειτουργίας του σταθμού 21 Νοεμβρίου 1989) με τον Γιώργο Κωσταντίνου τον Σπύρο Παπαδόπουλο και την Τζοβάνα Φραγκούλη.

Το πρώτο σενάριο του Γιώργου Κωσταντίνου στην ιδιωτική τηλεόραση, σε παραγωγή της Λιάνας Πατέρα και σκηνοθεσία του Αντώνη Τέμπου

Η σειρά έχει προβληθεί αρκετές φορές σε επανάληψη (κυρίως την καλοκαιρινή περίοδο). Πάντως έχει αρκετά χρόνια από την τελευταία μετάδωσή της.

[edit]"ΠΑΤΗΡ ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρονια ειχα να το δω (αν και το σηριαλ το εχω δει απειρες φορες μια και το ειχαν ξεσκισει στις επαναληψεις). Σε ευχαριστουμε.
 
Ενα απο τα σηριαλ της ιδιωτικης που θυμαμαι με νοσταλγια ,δεν ειναι και πολλα,μην τα ξαναλεω (ρετιρε,απαραδεκτοι,μικρομεσαιοι,χαριτες)(τα'πα :D ).

Θυμαμαι χαρακτηριστικα την Αφρουλα την υπηρετρια του Κωνσταντινου και παλια συναδελφος του σε Ελληνικες ταινιες.

Επισης θυμαμαι κατι να λειπει απο την σειρα ,αυτο το κατι που ειχαν οι παλιες του σειρες στην Ε.Ρ.Τ,μην τις ξαναλεω (δεν τις ειπα :D ).

Ισως τα 90ς που μπαιναν ισως το μοντερνο "με το ζορι" της σειρας η ισως οτι μεγαλωναμε. :xm:
 
θεικό!

Σε ευχαριστούμε :)

Πάντως η σειρά του Κωσταντίνου που εμένα προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ ήτανε το Άγγελος κατά Λάθος 1990 (ΑΝΤ-1) στο οποίο έπαιζε και ο λιβιεράτος στο ρόλο του Αγγέλου (έπαιζε και η Βινα Ασίκη)
 
Ας θυμηθούμε και ένα μικρό απόσπασμα από την σειρά (ο πρόεδρος της εταιρίας που δουλέυει ο Γιώργος Κωσταντίνου μιλάει με τον κουνιάδο του ο οποίος έχει αυτοδιοριστεί επίτιμος πρόεδρος)

[edit]"ΠΑΤΗΡ ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Θυμαμαι χαρακτηριστικα την Αφρουλα την υπηρετρια του Κωνσταντινου και παλια συναδελφος του σε Ελληνικες ταινιες.
Το μπερδευεις με τα "7 κακα της μοιρας μου".
 
Σε αυτό το σίριαλ αν δεν κάνω λάθος έπαιζε και η τζολυ γαρμπη στο ρόλο της αδερφής του Κωνσταντίνου.

όλα τα λεφτά ήταν το φρικιό η κόρη του θανου συριώτη την οποία παντρεύτηκε ο κ.Βορρές για να πάρει την θεση διευθυντού από τον Κωνσταντινου. ;)
 
Σήμερα η κωμωδία έχει την τιμιτική της στο mega στο friday all nighters. Θα προβληθούν ωραίες σειρές απόψε το βράδυ μεταξύ των οποίων και το πρώτο επεισόδιο της πρώτης κωμικής σειράς του mega (ευκαιρία μου φαίνεται μιας και μου λείπει απ το αρχείο μου)

Φωτιά θα πάρουν πάλι τα dvd (αυτό για την sunset89 το λέω)!!!! Χαχα

Βλέποντας κάποια από τα επεισόδια τις προηγούμενες μέρες μου άρεσε πολύ ένα συγκεκριμένο κομμάτι το οποίο θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας

Έχει πολύ γέλιο (όπως και όλη η σειρά άλλωστε)


[edit]"ΠΑΤΗΡ ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Σήμερα η κωμωδία έχει την τιμιτική της στο mega στο friday all nighters. Θα προβληθούν ωραίες σειρές απόψε το βράδυ μεταξύ των οποίων και το πρώτο επεισόδιο της πρώτης κωμικής σειράς του mega (ευκαιρία μου φαίνεται μιας και μου λείπει απ το αρχείο μου)Φωτιά θα πάρουν πάλι τα dvd (αυτό για την sunset89 το λέω)!!!! Χαχα

Βλέποντας κάποια από τα επεισόδια τις προηγούμενες μέρες μου άρεσε πολύ ένα συγκεκριμένο κομμάτι το οποίο θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας

Έχει πολύ γέλιο (όπως και όλη η σειρά άλλωστε)


[edit]"ΠΑΤΗΡ ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


 


Sorry about that.[/edit]
ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Quiz: Ποια απο τις σειρές που παιχτηκαν χτες το βραδυ (καλυτερα, σημερα το πρωι) ειχε εγκριθει και γυριστει αρχικα για την ΕΡΤ?
 
drspiros είπε:
Quiz: Ποια απο τις σειρές που παιχτηκαν χτες το βραδυ (καλυτερα, σημερα το πρωι) ειχε εγκριθει και γυριστει αρχικα για την ΕΡΤ?
νομίζω το "Πατήρ Υιός και Πνεύμα"...κάπου έχω την εντύπωση ότι το άκουσα τελευταία!
 
thebest20 είπε:
νομίζω το "Πατήρ Υιός και Πνεύμα"...κάπου έχω την εντύπωση ότι το άκουσα τελευταία!
Πολυ σωστα! Το πρασινο φως για το "Πατήρ Υιός και Πνεύμα" το ειχε δωσει αρχικα στο Γ. Κωνσταντινου η τοτε διοικηση της ΕΡΤ, η οποια αλλαξε με τις κυβερνησεις συνεργασιας του '89, και την εκοψε τελικα. Ετσι η σειρα βρεθηκε στο MEGA, και πηρε εγκριση και για 2ο κυκλο επεισοδιων, ο οποιος προβληθηκε την ιδια σαιζον. (Ο 1ος ηταν νομιζω 13 επεισοδια, οπως γυριζοντουσαν τοτε για την ΕΡΤ). Οι διαφορές αναμεσα στους δυο κυκλους ειναι εμφανεις, οχι μονο στην αλλαγη γραμματοσειρας στους τιτλους της σειρας, αλλα δυστυχως και στην σεναριακη κοιλια, στην ελλειψη σπιρταδας και ευρηματικοτητας και στην υπερβολη, που χαρακτηρισε το 2ο κυκλο (οπως και ολες τις σειρες που πρεπει σωνει και καλα να τραβηξουν ολοκληρη τη σαιζον).

Προειδοποιηση προς MEGA: Καλο θα ηταν να ενταξει τη σειρα στο προγραμμα του, διαφορετικα εχουμε κι αλλους τροπους να κανουμε τη σειρα γνωστη και στις νεοτερες γενιες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου άρεσαν οι τίτλοι έναρξης της σειράς με το δοξάρι να σπάει τις χορδές του βιολοντσέλου...!
 
Ας θυμηθούμε και ένα μικρό απόσπασμα από την σειρά (ο πρόεδρος της εταιρίας που δουλέυει ο Γιώργος Κωσταντίνου μιλάει με τον κουνιάδο του ο οποίος έχει αυτοδιοριστεί επίτιμος πρόεδρος)

http://www.youtube.com/watch?v=J9Q_e6r71oA

Και οι τίτλοι της σειράς (μιας που δεν υπάρχει το βίντεο στο πρώτο πόστ αυτού του θρέντ)

 
Μου άρεσε αυτή η σειρά. Πιστεύω ότι ήταν από τις καλύτερες του Κωνσταντίνου (μαζί με το "τρεις και ο κούκος") , αλλά και η πιο αδικημένη του....
 
Μερικές φωτογραφίες από τα γυρίσματα της κωμικής σειράς Πατήρ υιός & πνεύμα

Οι φωτογραφίες είναι από το προσωπικό αρχείο του σκηνοθέτη της σειράς Αντώνη Τέμπου (τον οποίο και ευχαριστώ για άλλη μια φορά)

attachment.php


Αντώνης Τέμπος και Λιάνα Πατέρα (η παραγωγός της σειράς)

attachment.php


Σπύρος Παπαδόπουλος, Τζοβάνα Φραγκούλη και ο σκηνοθέτης Αντώνης Τέμπος σε ένα διάλειμμα από τα γυρίσματα της σειράς

attachment.php


attachment.php


Τζοβάνα Φραγκούλη και Αντώνης Τέμπος
 
Καλά οι φωτογραφίες δεν παίζονται. Μπράβο Άλκη. Και ο κύριος Τέμπος πόσο νέος φαίνεται εδώ.....!! Αν και μεταξύ μας δεν έχει αλλάξει και πολύ απο τότε.... Πάντα τέτοια Άλκη!!
 
BETTY BOOP είπε:
Μου άρεσαν οι τίτλοι έναρξης της σειράς με το δοξάρι να σπάει τις χορδές του βιολοντσέλου...!
Aν και με τρόμαζαν λίγο οι τίτλοι έναρξης, σε σκούρο/μαύρο φόντο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Ας θυμηθούμε και ένα μικρό απόσπασμα από την σειρά (ο πρόεδρος της εταιρίας που δουλέυει ο Γιώργος Κωσταντίνου μιλάει με τον κουνιάδο του ο οποίος έχει αυτοδιοριστεί επίτιμος πρόεδρος)

http://www.youtube.com/watch?v=J9Q_e6r71oA

Και οι τίτλοι της σειράς (μιας που δεν υπάρχει το βίντεο στο πρώτο πόστ αυτού του θρέντ)

Δεν μπορώ να δω το βιντεάκι με τους τίτλους έναρξης.
 
Πίσω
Μπλουζα