Παύλος Μελάς

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Παύλος Μελάς (1974)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Παύλος_Μελάς

Τα σέβη μου.

Πρόσφατα πέτυχα σε δισκοπωλείο στο αεροδρόμιο μια ταινία σε DVD της οποίας την ύπαρξη αγνοούσα παντελώς. Ο ''Παύλος Μελάς'' είναι ταινία του'73 με πρωταγωνιστή τον Λάκη Κομνηνό και εστιάζει στη δράση του ήρωα κατά τον Μακεδονικό Αγώνα.

Θα είμαι ειλικρινής, δεν την έχω δει. Στο youtube υπάρχουν αποσπάσματα της ταινίας. Θα ενδιαφερόμουν να μάθω εάν κάποιος την έχει δει και ποια είναι η γνώμη του.

Μιλώντας με φίλη μου που ασχολείται με την απεικόνιση ιστορικών γεγονότων στο σινεμά(στα πλαίσια των σπουδών της) μου ανέφερε ότι πρόκειται για κακής ποιότητας φιλμ, που εξηγεί τη μη προβολή της , ακόμη και τη περίοδο της έντονης φόρτισης για το Μακεδονικό στις αρχές της δεκαετίας του'90. Αποτέλεσε πιθανότατα εμπορική επιτυχία-ιδιαίτερα στη Β. Ελλάδα. όποιος γνωρίζει ας συνεισφέρει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα τη χαρακτηριζα επουδενι κακης ποιοτητος ταινια. Το καστ ειναι πολυ καλο και η ιστορια αφορα μια ηρωικη αλλα ξεχασμενη προσωπικοτητα που ολοι μας χρωσταμε πολλα.

Οπως εχει ειπωθει και σε αλλο thread αυτη τη στιγμη δινεται με ενα περιοδικο.

Για μη κατανοητο λογο για μενα, θεωρειται "απαγορευμενη".

Αργοτερα θα ανεβασω και μια φωτο του εξωφυλλου του DVD.
 
Πρόκειται περί ταινιάρας !

Είχε την τύχη να τη δω στο σινεμά (όταν ήμουν πολύ μικρός) και μάλιστα σε θερινό, στην ... Ιθάκη !

Αν και ελληνική παραγωγή, με ενθουσίασε τότε.

Όταν την ξανάδα μεγάλος, μου φάνηκε πολύ καλύτερη.

Εκπληκτική (μα πολύ εκπληκτική, όμως) μουσική και ικανοποιητικές ερμηνείες.

Και από σκηνοθετικής πλευράς, νομίζω ότι είναι αξιοπρεπέστατη.

Δεν κρύβω ότι όταν τη βλέπω, συγκινούμαι (αλλά και εκνευρίζομαι) ιδιαίτερα.
 
εγω δεν το προλαβα αλλα την επαιζαν και σε σχολεια τοτε.βοηθηχτηκε πολυ και απο το κρατος και απο την εκκλησια.τωρα γιατι δεν την παιζουν στην τηλεοραση δεν γνωριζω.
 
Όντως πολύ καλή ταινία, την βρήκα και εγώ από μία VHS βιντεοκασέτα που την είχε γράψει κάποιος φίλος και την μετέφερα σε DVD, πράγματι όμως η ποιότητα του ήχου και της εικόνας δεν είναι καλή, ελπίζω να την βρω σε κάποιο σύγχρονο DVD και εγώ. Παρεπιπτόντως, ο Λάκης Κομνηνός που υποδύεται τον Παύλο Μελά, σε μιά άλλη ταινία, "οι γενναίοι του Βορρά", υποδύεται τον κομιτατζή βούλγαρο στον Β'ΠΠ :)
 
Ειχα υποσχεθει μια φωτο του εξωφυλλου. Ιδου:

attachment.php


attachment.php
 
την είχα δει κι εγώ εκείνη την εποχή στο σινεμά. ήμουν βέβαια πιτσιρικάς αλλά μου έχει μείνει στο μυαλό η μουσική και το "καπετάν Ζέζας". σίγουρα θα 'θελα να την ξαναδώ για να φρεσκάρω τις παιδικές αναμνήσεις. και σίγουρα θα με ενδιέφερε να βρω και τη μουσική η οποία, αν θυμάμαι καλά, ήταν "επική"
 
Διδεται με εφημεριδα σημερα για οποιον ενδιαφερεται.
 
Είχα δει την ταινία "Παύλος Μελάς" σε χειμερινό αθηναϊκό κινηματογράφο το 1974, όταν ήμουν 7 ετών. Στον κινηματογράφο γινόταν το αδιαχώρητο, υπήρχαν και πολλοί όρθιοι. Η ταινία με είχε εντυπωσιάσει πολύ τότε, κυρίως για τις πολύ θεαματικές πολεμικές σκηνές της. Δεν μεταδόθηκε ποτέ από την τηλεόραση, πιθανόν για διπλωματικούς λόγους. Την ξαναείδα πρόσφατα στο youtube, σε πολύ κακή κόπια. Πρόκειται για φροντισμένη παραγωγή (το γύρισμά της είχε κρατήσει δύο χρόνια και τότε ήταν η πιο ακριβή ταινία στην ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου), με προσεγμένα σκηνικά και κοστούμια (του Γιάννη Καρύδη), έξοχη φωτογραφία (του Σταμάτη Τρύπου), επιβλητική μουσική (του Γιάννη Σπανού) και καλές ερμηνείες, ειδικά από τον Λάκη Κομνηνό, που, ως Παύλος Μελάς, έδωσε την ερμηνεία της ζωής του. Σκηνοθέτης της ταινίας ήταν ο Φίλιππος Φυλακτός (που είχε κάνει και την ωραία σπονδυλωτή ταινία του 1957 "Της τύχης τα γραμμένα"). Να σημειώσω ότι η ταινία ήρθε πρώτη σε εισπράξεις την κινηματογραφική περίοδο 1973-1974, με περισσότερα από 430.000 εισιτήρια σε Αθήνα-Πειραιά και προάστια) και ότι η συμπρωταγωνίστρια του Κομνηνού ήταν η Καίτη Παπανίκα (και όχι η Βέρα Κρούσκα, όπως λανθασμένα αναφέρεται στο εξώφυλλο του DVD που είχε την καλοσύνη να μας βάλει ο φίλος Wally). Η διάρκειά της ήταν πάνω από τρεις ώρες, επομένως η βερσιόν των 125 λεπτών (που αναγράφεται στο εξώφυλλο του ίδιου DVD) είναι συντομευμένη κατά μία τουλάχιστον ώρα.
 
Από ποιά εφημερίδα ;
 


Δημοκρατια ηταν,Special collectors edition με μπολικα extras,backstage interviews ,πως γυριστηκαν οι πιο επικινδυνες σκηνες και συνεντευξεις πρωταγωνιστων συν 15 λεπτα ακοπο υλικο.


 

not
 
Εξαιρετικη ταινια και δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι τη θεωρουν κινηματογραφικη μετριοτητα.Ισως ο καλυτερος ρολος που ερμηνευσε ο Λακης Κομνηνος.Τη βρισκω πολυ καλοφτιαγμενη και αναπαραγει πολυ καλα το κλιμα της εποχης.Ελπιζω καποια στιγμη να κυκλοφορησει με την πραγματικη της διαρκεια και αποκατεστημενη την εικονα αλλα μαλλον χλωμο το κοβω.
 
Deathshadow είπε:
Ελπιζω καποια στιγμη να κυκλοφορησει με την πραγματικη της διαρκεια και αποκατεστημενη την εικονα αλλα μαλλον χλωμο το κοβω.

Συμφωνώ απόλυτα! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τέτοιας ποιότητας, οι κόπιες που κυκλοφορούν.
 
Είναι το ίδιο με αυτό που κυκλοφόρησε μάλλον περισυ από περιοδικό; Αν ναι να μην το αναζητησω, τι λετε; :)
 
Αυτο δοθηκε με την εφημεριδα. :)

[edit] Dead imageshack pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
atanasio είπε:
Η διάρκειά της ήταν πάνω από τρεις ώρες, επομένως η βερσιόν των 125 λεπτών (που αναγράφεται στο εξώφυλλο του ίδιου DVD) είναι συντομευμένη κατά μία τουλάχιστον ώρα.
Ξεκινώ απο την πληροφορία του atanasio. Η κόπια που έχω και που μου έγραψε παλαιοπώλης στη Θεσσαλονίκη το 2007 έχει διάρκεια 120'. Αθηναίος μου είχε πει ότι έχει κόπια διάρκειας 144' και ότι αυτή είναι η πραγματική διάρκεια αλλά μου ζήτησε να του βρω 2 ελληνικές ταινίες προκειμένου να μου τη δώσει, διαφορετικά αρνούνταν και έτσι δεν προχώρησε η ανταλλαγή.

Πρόκειται για την αγαπημένη μου ελληνική ταινία. Την είδα στον κινηματογράφο 5 φορές το 1974, τη μια απο αυτές με το σχολείο. Η μουσική του Γιάννη Σπανού μας προκαλούσε ρίγη συγκινήσεως. Πρωταγωνιστεί πλειάδα γνωστών ηθοποιών. Κάποιο πρόσωπο μου είχε πει ότι η απαγόρευση της ταινίας οφείλεται σε βουλγαρικό αίτημα.

Πάντως και εγώ θυμάμαι πολύ αμυδρά 2 σκηνές τις οποίες δεν βλέπω στην κόπια των 120'. Αν λοιπόν είναι όντως αλήθεια ότι υπάρχει κομμένο υλικό και βρει κάποιος κάτι, ας μας το κοινοποιήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάλι χάλια κόπια, εντελώς απαράδεκτη σε σημείο προσβολής της ταινίας διανεμήθηκε σήμερα με την εφημερίδα «Κυριακάτικη Δημοκρατία». Η εταιρεία που έχει τα πνευματικά δικαιώματα θα έπρεπε να απαγορεύσει την διανομή.

Ντροπή! Τουλάχιστον μας μένει το σχετικό βιβλίο που συνόδευε την εφημερίδα από τις εκδόσεις Πελασγός.
2cdblv7.jpg


Θαυμάστε χρώμα και λεπτομέρεια της ταινίας!
hu573m.jpg


in4c61.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mr.Vox είπε:
Πάλι χάλια κόπια, εντελώς απαράδεκτη σε σημείο προσβολής της ταινίας διανεμήθηκε σήμερα με την εφημερίδα «Κυριακάτικη Δημοκρατία». Η εταιρεία που έχει τα πνευματικά δικαιώματα θα έπρεπε να απαγορεύσει την διανομή.Ντροπή! Τουλάχιστον μας μένει το σχετικό βιβλίο που συνόδευε την εφημερίδα από τις εκδόσεις Πελασγός.
2cdblv7.jpg


Θαυμάστε χρώμα και λεπτομέρεια της ταινίας!
hu573m.jpg


in4c61.jpg
Ευτυχως που δεν εβαλα να δω την ταινια...την απέκτησα μαζι με την εφημεριδα...

Καψιμο εγκεφαλου τετοια εικονα... :burn:

υπαρχει περιπτωση να ειναι ελαττωματική η παρτιδα αυτων των dvd;

:what:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα