Περί contrast ο λόγος...

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Στην τελευταία συνάντηση είχα μία συζήτηση με κάποιον (Μάνος; συγγνώμη, ξέχασα :D ) περί αναφερόμενου κοντραστ σε τηλεοράσεις κτλ.

Είμαι δουλειά και βαριέμαι οπότε άρχισα να ψάχνω τα links από την εποχή μου στη Sony κι έπεσα πάνω σε αυτό.

Πολύ εντυπωσιακό:

Presence of light: To better understand the impact of the presence of light in a room on the contrast ratio performance of an imaging device, it is sufficient to realize that with the light emitted by just one candle in a room - that's just one LUX - there would not be any difference between a 500:1 and a 5000 or even a 10,000:1 contrast ratio!

Increase the level of light in the room to just 30 LUX - that's equivalent to a dimly lit room - and contrast ratio figures above 50:1 would turn out to be simply academic even in the case of video projectors with relatively high brightness rating (2000/2500 Lumens and above).

It is therefore clear that unless you watch your moves in a completely darkened environment, it would be useless to stress too much and pay more for a device with a higher contrast ratio!
 
Θέμη,χρησιμότατο post και για όλους όσους πιθανώς είχαν/έχουν την ίδια απορία με μένα !

Thanks φίλε !
 
Αααα ώστε εσύ ήσουν όντως :)

Βασικά είναι εντυπωσιακό το ότι μία διαφορά της τάξεως του 3x (π.χ. ανάμεσα σε 3000 και 9000:1) δεν είναι αντιληπτή από το μάτι, όσο και το τί κάνει μία εξωτερική πηγή φωτός (που όλοι έχουμε λίγο πολύ)... Άρα: ψάξτε φωτεινότητα, όχι (πλαστά) κόντραστ!
 
Πάντως ο Plink μου είπε ότι κι εκεί (=στο θέμα φωτεινότητας) οι αριθμοί δεν είναι πανάκια...
 
Kαι τί ξέρει μωρέ αυτός που παίζει 7800 στον προτζέκτορα με ανοιχτές μπαλκονόπορτες; :D

Όχι, προφανώς δεν είναι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο! Αν θυμάσαι νομίζω είπα ότι καλό το κόντραστ, αλλά πρέπει να κοιτάξεις και η φωτεινότητα πού πάει - αν το κόντραστ είναι στο θεό αλλά η φωτεινότητα κάτω σημαίνει ότι δεν έχει διαφορά. Και το αντίθετο. Και, βέβαια, και η διαβάθμιση μεταξύ των χρωμάτων - χρωματική ανάλυση...
 
Πίσω
Μπλουζα