Περιοδικά για ραπτική και μόδα

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.268
Αντιδράσεις
6.049
τη δεκαετία του 80 είχαν κυκλοφορήσει τα παρακάτω περιοδικά για μόδα:

-περιοδικό ΕΚΕΙΝΗ, Ιούλιος 1981, 60 δρχ. μηνιαίο περιοδικό με ιδέες για ραπτική και κατασκευή ρούχων, δεν κυκλοφορεί σήμερα

-περιοδικό ΠΡΑΚΤΙΚΗ, Μαρτιος 1985, 120 δρχ. μηνιαίο περιοδικό με ίδιο θέμα, δεν κυκλοφορεί σήμερα

-περιοικό BURDA MODEN, Νοεμβριος 1987, 450 δρχ. με ιδέες για ραπτική και μόδα, κυκλοφορεί και στις μέρες μας





Τέτοια περιοδικά είχαν στο εσωτερικό τους και πατρόν για να φτιάξεις σχέδιο για ρούχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μάνα μου έπαιρνε θυμάμαι το Burda πολύ συχνά. Το έβλεπα στα συρτάρια μαζί με βελόνες και κουβάρια πλεξίματος.
 
  • Like
Reactions: PT8
Μια φίλη μου Ρουμάνα έπαιρνε το Burda και επειδή στα ρουμάνικα το περιοδικό είναι θηλυκού γένους, έλεγε "Μια...μπούρδα παρακαλώ". Φυσικά το έπαιρνε και η μάνα μου, απαραίτητο συμπλήρωμα η ρετρό ραπτομηχανή, τώρα τα ρούχα έχουν φτηνήνει πολύ, και ποιος έχει καιρό να κάθεται να ράβει τώρα.
 
-περιοδικό ΕΚΕΙΝΗ, Ιούλιος 1981, 60 δρχ

-περιοδικό ΠΡΑΚΤΙΚΗ, Μαρτιος 1985, 120 δρχ

-περιοδικό BURDA MODEN, Νοεμβριος 1987, 450 δρχ

IMG_0504.JPGIMG_0503.JPG
 
Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμη αυτά τα περιοδικά, αλλά τα θυμάμαι πολύ καλά και από τη μαμά μου και από τις κυρίες στο νησί... Εντάξει, σήμερα δεν πιστεύω ότι καμία ασχολείται με το ράψιμο των ρούχων... Στην Αθήνα δε ξέρω κι αν ασχολούνται με το κέντημα ή το πλέξιμο πια... Ίσως κάποιες λίγες... Αλλά στην επαρχία παιδιά, αυτά τα περιοδικά ή παρόμοια τέλος πάντων, κυκλοφορούν κατά κόρον... Μια φορά είχα δει μια δαντέλα που έπλεξε η ξαδέλφη μου στη Σκόπελο... Είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα συνειδητοποιώντας τη δυσκολία αλλά και την ομορφιά του σχεδίου.. Πραγματικά, ήταν σαν να είχε βγει από παραμύθι... Σαν να το είχαν πλέξει αράχνες... Της λέω "Ρε παιδάκι μου, πώς έκατσες και το έφτιαξες αυτό το πράγμα? Πόσες ώρες αφιέρωσες.." Και μου απαντάει "Μη νομίζεις... Εδώ οι ώρες το χειμώνα είναι ατελείωτες... Δεν περνάνε..." Μη κοιτάτε στα μεγάλα αστικά κέντρα που δε μας φτάνει ο χρόνος...
 
Το περιοδικό ΕΚΕΙΝΗ κυκλοφορεί κανονικότατα και σήμερα και μάλιστα με μεγάλο αναγνωστικό κοινό αν κρίνω από την ύλη που βάζουν κάθε μήνα (έχει και κατάστημα με αναλώσιμα στην οδό Ναβαρίνου στο κέντρο), το παίρνω ανελλιπώς κάθε μήνα. Έχει προσαρμοστεί με τη σύγχρονη ζωή και προτείνει και κατασκευές, μαγειρική κλπ.

Το περιοδικό ΠΡΑΚΤΙΚΗ έχει σταματήσει να κυκλοφορεί
 
ekini.jpg

πηγη : pinterest

κι η μαμα μου ειχε καποια τευχη του περιοδικου  "Εκεινη" και μου αρεσε να τα ξεφυλλιζω οταν ημουν μικρη

αλλες φωτο απ το ιντερνετ

23.JPG24.JPG25.JPG26.JPG27.JPG28.JPG

20.JPG21.JPG22.JPG30.JPG31.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα