Περιοδικά Deagostini με συλλογές

mateo21cm

RetroN00b
Joined
18 Οκτ 2010
Μηνύματα
41
Αντιδράσεις
15
Καλησπέρα σε όλους, έψαξα να βρω έναν αναλυτικό κατάλογο με όλα όσα έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από την Deagostini κατα καιρούς, ειδικά τις συλλεκτικές συλλογές όπως τις πένες κτλ

Στο σάιτ τους δεν έχουν τίποτα, τους έστειλα e-mail και μου απάντησαν ότι δεν έχουν κατάλογο ούτε στοκ ούτε τίποτα.

Τι εταιρεία είναι αυτή;

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω; τίποτα συλλέκτες που να ασχολούνται; οτιδήποτε;
 
Θυμάμαι πως είχαν ξεκινήσει επεισόδια της σειράς X Files , φιγούρες της Ντίσνευ που τα μάζεψα όλα τα έδωσα στα ανιψάκια μου και τα διαλύσανε... :( νομίσματα που τα μάζεψα όλα και τα έχω ακόμα ευτυχώς , κουκλόσπιτο...αυτά θυμάμαι για την ώρα , αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω...
 
mateo21cm είπε:
Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω; τίποτα συλλέκτες που να ασχολούνται; οτιδήποτε;
Καταρχας,πες μας για τι σειρες ψαχνεις....πριν Η' μετα το 1995?

Αν ειναι μετα το 1995,το παρων θα κλειδωθει καθως ειναι εκτος χρονολογικων οριων του φορουμ. :)
 
Από ότι θυμάμαι αυτή η εταιρία έπαιξε μπάλα γύρω από το 2000. Δύσκολο να είχε πολλές σειρές πριν το 95
 
foutix είπε:
Από ότι θυμάμαι αυτή η εταιρία έπαιξε μπάλα γύρω από το 2000. Δύσκολο να είχε πολλές σειρές πριν το 95

Απο το Ελληνικο site της De Agostini....

Η DeAGOSTINI HELLAS ξεκίνησε τη δραστηριότητά της στην Ελλάδα το 1995 και πολύ σύντομα ανήλθε ανάμεσα στις πέντε κορυφαίες εκδοτικές εταιρείες της χώρας μας. Απασχολεί 35 εργαζόμενους και έχει ετήσιο κύκλο εργασιών πάνω από 30 εκατ. ευρώ. Ενδεικτικό είναι ότι και το 2008 η De Agostini βρίσκεται σταθερά μέσα στις 6 μεγαλύτερες, σε τζίρο, εκδοτικές εταιρίες στην Ελλάδα. Έχει εκδόσει πάνω από 60 σειρές με μεγάλη επιτυχία, ενώ σκοπεύει να συνεχίσει την επιτυχημένη πορεία της με νέες εκδόσεις μέσα στο 2010.

Αλλα πριν παει σε "λουκετο", ας μας πει ο mateo21cm για ποιες συλλογες ψαχνει χρονολογικα. :)
 
Πρέπει να εμφανίστηκε τη σεζόν 1994-1995.

Από τις πρώτες σειρές που θυμάμαι, και άρα ανήκουν στη ζώνη του ρετρό, είναι μια σειρά Αγγλικών (όχι το Magic English, που ήρθε στο τέλος των 90's, αλλά μια σειρά για εκμάθηση ενηλίκων), τη σειρά Δεινόσαυροι, τη σειρά Πώς λειτουργεί το σώμα μου (στην οποία έδινε σε κασέτες το Μια φορά κι έναν καιρό ήταν η ζωή), τη σειρά Θησαυροί της γης (με συλλογή ορυκτών και πετρωμάτων) και τη σειρά Airplane (μια σειρά μοντελισμού αεροπλάνων). Όλα αυτά το πολύ μέχρι 1996. Και κάπου κει υπήρχε και σειρά με αρώματα, που την κυκλοφόρησαν άλλες 2-3 φορές.
 
Tην περίοδο 1994-1995 κυκλοφόρησε από τη deagostini η σειρά περιοδικών με τους δεινόσαυρους. Το πρώτο τεύχος είχε δώρο γυαλιά (!!!) με τα οποία έβλεπες τρισδιάτατες καποιες εικόνες από το περιοδικό, είχε επίσης ένα κομμάτι από τον σκελετό δεινόσαυρου, που ολοκλήρωνες με την αγορά αρκετών τευχών. Ο σκελετός αυτός φωσφόριζε στο σκοτάδι!
Είχα αγοράσει μόνο το πρώτο τευχος και δεν συνέχισα...
 
η σχετική διαφήμιση


(1995) Διαφημιστικό / Δεινόσαυροι DeAgostini


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ αν το θεωρείται εκτος κλείστε το
 
Οι πένες της συλλογής deagostini που αναφέρει το μέλος μας στο πρώτο μήνυμα, πράγματι είναι εκτός οριων του retro.

Αν η εταιρεία εμφανίστηκε το 1995 δύσκολο να βρεθούν πολλές συλλογές μιας και θα είναι εκτος οριων του retro.

Σίγουρα την περίοδο 1994-1995 δεν κυκλοφόρησε μόνο η συλλογή με τα περιοδικά με τους δεινοσαυρους αλλά και άλλες συλλογές οπότε ας περιοριστούμε σε αυτές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σιγουρα κυκλοφορουσε και την σειρα πορσελανινες κουκλες ειχα ξεπαραδιαστει για να την αγοραζω στην μητερα μου απο καποιο σημειο και μετα γινονταν εξαιρετικα ασυμφορες οι συλλογες τους το πρωτο οντως ηταν η μεθοδος εκμαθησης αγγλικων και μετα οι δεινοσαυροι και το πως λειτουργει το σωμα μου ενας ξαδερφος μου ειχε αρχισει να συλλεγει το τηλεκατευθυνομενο αυτοκινητο αλλα μεχρι να το τελειωσει ειχε δωσει τρελλα λεφτα και εγω ειχα ξεκινησει το dragonball z σε βιντεοκασσετες το οποιο επανακυκλοφορησε μετα και σε dvd αλλα δεν συμφερε καθολου και το σταματησα εχω αρκετο καιρο παντως να δω να κυκλοφορουν κατι καινουργιο....
 
Λοιπον,μιας και οι περισσοτερες σειρες της De Agostini ειναι μεταγενεστερες του 1995,το παρων κλειδωνεται!!!

Συζητηση για την συλλογη με τους Δεινοσαυρους μπορει να γινει ΕΔΩ. :)

[Edit] Ξεκλειδώνεται. Αλλαγή χρονολογικών ορίων. [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερή συλλογή της deagostini ήταν και τα περιοδικά Magic English τα οποία ήταν για εκμάθηση αγγλικών σε μικρές ηλικίες με την βοήθεια ηρώων της Disney. Μία μικρή ιδέα από τα περιοδικά
 
Πίσω
Μπλουζα