Περιοδικό Ομάδα - Σπόρτσμαν (1980)

Joined
11 Δεκ 2008
Μηνύματα
470
Αντιδράσεις
153
Το θυμάστε αυτό το περιοδικό; Κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 1980 από το ΔΟΛ και νομίζω ότι έκλεισε το καλοκαίρι του 1982 ή λίγο αργότερα. Περιλάμβανε τα πάντα γύρω από τον αθλητισμό με ιδιαίτερη έμφαση στο ποδόσφαιρο κι ένθετο στο μέσο με έγχρωμες φωτογραφίες από τα ματς της Κυριακής.

Προσφάτως βρήκα εδώ στη Θεσσαλονίκη 28 τεύχη προς 5 ευρώ το ένα και τα "σκούπισα", αλλά μου λείπουν ακόμη πολλά. Μήπως έχει κανείς σας κι αν ναι, είναι διατεθειμένος να τα παραχωρήσει;
 
Πρέπει να κυκλοφορούσε και αργότερα. :wait2: Θυμάμαι πως το αγόραζα κάθε Παρασκευή από το '84 και μετά...
 
η ομαδα σπορτσμαν ηταν μια οαση στον αθλητικο περιοδικο τυπο γενικα σε ολοκληρη την δεκαετια του 80..λιγους μηνες μετα το κλεισιμο της "ομαδας" τον Μαρτιο του 1983 κυκλοφορησε το "ματς και σπορ" που τουλαχιστον στις αρχες εμοιαζε στις σελιδες του με την "ομαδα"..στη συνεχεια ομως μικρυνε σε μεγεθος,κοντευε να γινει περιοδικο τσεπης<και εκλεισε τον Δεκεμβριο του 85..παντως η "ΟΜΑΔΑ" ηταν πραγματικα ενα αθλητικο περιοδικο σημειο αναφορας για την εποχη του και θα το θυμομαστε ΠΑΝΤΑ με νοσταλγια...
 
Θυμαμαι οτι μου ειχε αγορασει ενα τευχος μαλλον απο το Ομαδα μια θεια μου που ειχε μια μεγαλη αφισα του Πανσερραικου.

Για λογους που αδυνατω να καταλαβω την ειχα κρεμασει στον Τοιχο. Και η πλακα ειναι οτι ουτε απο τις Σερρες ημουν, ουτε εχω παει ποτε...χαχαχαχαχα

Θυμαται κανεις ποια χρονολογια στα τελη 70 αρχες 80 ηταν Α Εθνικη?
 
Wally είπε:
Θυμαμαι οτι μου ειχε αγορασει ενα τευχος μαλλον απο το Ομαδα μια θεια μου που ειχε μια μεγαλη αφισα του Πανσερραικου.Για λογους που αδυνατω να καταλαβω την ειχα κρεμασει στον Τοιχο. Και η πλακα ειναι οτι ουτε απο τις Σερρες ημουν, ουτε εχω παει ποτε...χαχαχαχαχα

Θυμαται κανεις ποια χρονολογια στα τελη 70 αρχες 80 ηταν Α Εθνικη?
φιλε wally η αφισα του Πανσερραικου που εχεις πρεπει να ειναι απο την σεζον 1980/81 η 1981/82..αλλωστε ειναι και οι δυο αγωνιστικες σεζον που καλυψε η "ομαδα"..και απ οτι θυμαμαι αυτες οι αφισες κοσμουσαν και τους τοιχους των πρακτορειων προ-πο..
 
τι μου θυμησατε βρε παιδια και εγω ειχα κρατησει στο αρχειου με γυρω στα 15 τευχη ,θυμαμαι συγκεκριμενα μερικα τευχη αφιερωμενα στο μουντιαλ με εξωφυλλα την μασκοτ τον ναρανχιτο καθως και τον παολο ροσσι -πολυ ομορφο περιοδικο που καλυπτε τα παντα (μεχρι και το παγκοσμιο πρωταθλημα subbuteo).ποναω οταν σκεφτομαι οτι επειτα απο μια μετακομιση και λογω απουσιας μου στο εξωτερικο οι δικοι μου θεωρησαν αχρηστα αυτα τα τευχη και τα εστειλαν εκει που δεν επρεπε,,,ακομη ποναω...βεβαια για οσους επιθυμουν μια βολτα στο μοναστηρακι σε εκινα τα υπογεια μαγαζια με παλια βιβλια θυμαμαι οτι υπηρχαν ακομη αρκετα
 
Εγώ κατάφερα να μαζέψω τα 90 από τα συνολικά 98 τεύχη που κυκλοφόρησαν. Μάλιστα, από το 1 ως το 60 τα βρήκα δεμένα σε έξι τόμους που ο καθένας περιλαμβάνει δέκα τεύχη. Το 95% των τευχών είναι σε καλή έως άριστη κατάσταση, ενώ σε κάποια λείπουνε τα πόστερ...

Πλέον, ψάχνω τα οκτώ που μου λείπουνε για να συμπληρώσω τη συλλογή...
 
Δεν ανεβαζεις καμια φωτο να το θυμηθουμε και εμεις?
 
[edit] dead photo [edit]

3344698952_8a0c7ea848.jpg

Ιδού. Τεύχος αριθμός 2 και 81. Τ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τεύχος Νο 1 (19 Σεπτεμβρίου 1980)

attachment.php
 
διαφημιστικο του ομαδα απο το 1980[video=youtube;-hVbU2aIvIg]

zF1HUcJehSdiwqkURSAmTI=
 
εγω εχω τα 96 απο τα 98 τευχη!το καλυτερο περιοδικο ποδοσφαιρου!![edit] ...επειδη τα εχω κανει βιβλιοδεσια,εχω βγαλει τις αφισσες για να μην τις καταστρεψω...ως οπαδος του απολλωνα καλαμαριας,δεν μ ενδιεφεραν καθολου οι αφισσες,γιατι ημασταν β εθνικη,αλλα ως εκ θαυματος τις εσωσα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τεύχος 65 9 Δεκεμβρίου 198165.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα