Περιοδικό ΠΟΠ ΚΟΡΝ

and1

RetroAdept
Joined
16 Δεκ 2009
Μηνύματα
914
Αντιδράσεις
146
Το μουσικό περιοδικό Ποπ Κορν κυκλοφόρησε τον Μάιο του 1985 με εξώφυλλο την τότε πρωτοεμφανιζόμενη Madonna. Η θεματολογία του είχε να κάνει κυρίως με την Ξένη μουσική σε ποσοστό 80% κ ένα 20% με την Ελληνική μουσική. Αργότερα, αρχές των 90s δηλ. το ποσοστό αυτό άλλαξε κ έγινε 50-50. Ήταν η εποχή όπου η Ελληνική ποπ μουσική σκηνή πήρε τα πάνω της . Επίσης καθιέρωσε τα Μουσικά Βραβεία ΠΟΠ ΚΟΡΝ τα οποία ήταν θεσμός τότε. Η κυκλοφορία του συνεχίστηκε για πάρα πολλά χρόνια κ αν θυμάμαι καλά κάπου στα τέλη του 2002 με αρχές 2003 σταμάτησε . Ορίστε κ μερικά παλιά εξώφυλλα:

Σεπτέμβριος 1990

attachment.php


Νοέμβριος 1990

attachment.php


Σεπτέμβριος 1992

attachment.php


Μάρτιος 1995

attachment.php


attachment.php


Ιούνιος 1995

attachment.php


attachment.php
 
Πρωί - πρωί, μια γλυκιά 80τιλα και early 90τιλα...Πόσο όμορφες αναμνήσεις... Η εποχή της ποπ.. Ευχαριστούμε!
 
Ήταν ένα από τα αγαπημένα μου περιοδικά ως έφηβος...
 
Τώρα αν πω ότι αυτούς τους καλλιτέχνες και αυτά τους τα κομμάτια ακούω σήμερα, θα χαρακτηριστώ παλιομοδίτης και εκτός τόπου και χρόνου; :p

Ενώ το ήξερα σαν περιοδικό, δεν το πέτυχα στην εφηβεία μου, ώστε να πέσει στα χέρια μου. Αν κρίνω από τα εξώφυλλα και τις χρονολογίες, πρέπει να ήταν αρκετά πλούσιο και εντελώς up-to-date σε θέματα ξένης μουσικής. Επίσης, πολύ προσεγμένη αισθητική. Ποπ και καλοδουλεμένη, συγκριτικά με τον πιο πρόχειρο σχεδιασμό άλλων περιοδικών της εποχής.

Εντύπωση μου προκαλεί και το "διπλό" εξώφυλλο του περιοδικού, για ελληνικό και ξένο ρεπερτόριο.

Απορία, στα βραβεία Ποπ κορν, εκτός από το ελληνικό ρεπερτόριο, βραβεύονταν και καλλιτέχνες του ξένου ρεπερτορίου; και αν ναι, τα παραλάμβαναν εκπρόσωποι των εδώ δισκογραφικών;

Από το περιοδικό Ποπ κορν ξεκίνησε και ο Θέμης Γεωργαντάς, ο οποίος μεταπήδησε στο νεοσύστατο Mad, το 1996.
 
tonytony είπε:
Ήταν ένα από τα αγαπημένα μου περιοδικά ως έφηβος...
Μια απο τα ίδια ;)

nwntas είπε:
Αν κρίνω από τα εξώφυλλα και τις χρονολογίες, πρέπει να ήταν αρκετά πλούσιο και εντελώς up-to-date σε θέματα ξένης μουσικής. Επίσης, πολύ προσεγμένη αισθητική. Ποπ και καλοδουλεμένη, συγκριτικά με τον πιο πρόχειρο σχεδιασμό άλλων περιοδικών της εποχής.
Όπως τα λες είναι .Πάρα πολυ καλή δουλειά ,πολύ προσεγμένη κ όσο αναφορά το ξένο ρεπερτόριο υπήρχε παρα πολύ καλη κ σωστή ενημέρωση.Είχαν ανταποκριτές στο εξωτερικό οπότε καταλαβαίνεις.

nwntas είπε:
Απορία, στα βραβεία Ποπ κορν, εκτός από το ελληνικό ρεπερτόριο, βραβεύονταν και καλλιτέχνες του ξένου ρεπερτορίου; και αν ναι, τα παραλάμβαναν εκπρόσωποι των εδώ δισκογραφικών;
Ναι ναι κανονικά.Κάποιες χρονιές είχαν έρθει κ γνωστά ονόματα στς απονομές όπως : 5five, Close II You,Erasure, Mark Owen (Take That), Peter Andre κ άλλοι. Οι κατηγορίες ήταν οι κλασικές : Καλύτερο group,τραγουστής,τραγουδίστρια,πρωτοεμφανιζόμενος, best single,video clip και album.Ναι, τα παραλάμβαναν εκπρόσωποι των εδώ δισκογραφικών.

nwntas είπε:
Από το περιοδικό Ποπ κορν ξεκίνησε και ο Θέμης Γεωργαντάς, ο οποίος μεταπήδησε στο νεοσύστατο Mad, το 1996.
Ακριβώς! Ο Θέμης Γεωργαντάς ήταν διευθυντής του περιοδικού για 9 χρόνια περίπου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! Ε ρε μεγαλεία η Ελλάδα :p Δυστυχώς, μετά η μουσική πήρε την κατιούσα :(

Ακόμη μια ερώτηση: τι κομμάτια είχαν μέσα τα σιντί που έδινε το Ποπ κορν; Έχεις κάποιο από αυτά, ώστε να μας πεις μια ενδεικτική playlist, έτσι να πάρουμε μια ιδέα;
 
Μπαααα.....Το μόνο που είχα κρατήσει απο cd ήταν ένα best της Ευρυδίκης κ αυτό ούτε ξέρω αν υπάρχει. Θα κοιτάξω στα περιοδικά μπας κ έχει καμιά λίστα με τα τραγούδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το cd της Ευρυδίκης που είπε ο and1, με τις καλύτερες ερμηνευτικές στιγμές της (αγαπημένης) Ευρυδίκης..Δεν το αγόραζα (δυστυχώς) πολύ συχνά για να γνωρίζω τι περιείχαν τα "αφιερωματικά" σε καλλιτέχνες cds, ωστόσο το συγκεκριμένο είχε μόλις πέντε κομμάτια...Οι χορευτικές συλλογές ήταν χορταστικές και μπορώ να πω αρκετά καλές...(δυο από αυτές παρακάτω)

*συγνώμη για τη κακή ποιότητα των εικόνων αλλά δεν δύναμαι για περισσότερα....

DSC09731.jpg

DSC09729.jpg

DSC09730.jpg
 
nwntas είπε:
Ακόμη μια ερώτηση: τι κομμάτια είχαν μέσα τα σιντί που έδινε το Ποπ κορν; Έχεις κάποιο από αυτά, ώστε να μας πεις μια ενδεικτική playlist, έτσι να πάρουμε μια ιδέα;
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια λίστα με τα τραγούδια .Η μόνη πληροφορία που μπορώ να σου δώσω είναι οτι το cd για τα 10 Χρόνια του περιοδικού περιείχε γνωστές χορευτικές επιτυχίες του '95 κ ότι είναι προσφορά της Eros Music.
 
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο (λίγο περισσότερο το μπάκακα για τα εξώφυλλα :tongue:)

Πήρα μια ιδέα για τις συλλογές. Τα "αφιερώματα" σε καλλιτέχνες ήταν περισσότερο πρόμο σινγκλ από τις δισκογραφικές για διαφήμιση. Οι μουσικές συλλογές μου φαίνεται ότι απαρτίζονται από κομμάτια Β διαλογής, αν κρίνω από τους καλλιτέχνες που φιλοξενούν στην πρώτη συλλογή.
 
Άκρως μουσικό περιοδικό που έδινε και ωραία CD μερικές φορές αλλά και διοργάνωνε εκδηλώσεις με βραβεία.
 
Πωωωωωωωωωωω........ Δεν είχα χάσει τεύχος, κυρίως στο διάστημα '92 με '96-'97.... Έχω κρατήσει αρκετά από αυτά!!! Από τα εξώφυλλα που πόσταρε ο and1, πιστεύω ότι έχω τα τεύχη από τη Lennox και κάτω... θα το ψάξω!!! Θυμάμαι ότι το πρώτο που είχα αγοράσει είχε το Ρουβά εξώφυλλο, με μακρύ μαλλί και άσπρο φανελλάκι σε πράσινο φόντο...

Πάρτε κι ένα βίντεο: Είχα γράψει όλα τα "Μουσικά βραβεία '93", αλλά προτίμησα να ανεβάσω μόνο το Τιμητικό Βραβείο Προσφοράς που είχαν δώσει στον Κώστα Τουρνά (συγχωρέστε με...αδυναμίες είναι αυτές!!!)

 
Και εγώ από τα βραβεία που έδινε, είχα μάθει για αυτό το περιοδικό...
 
Θυμάμαι αμυδρά το περιοδικό, είχα πάρει ένα τεύχος κάπου το 1997-1998 με εξώφυλλο τον Αντώνη Ρέμο...
 
Πίσω
Μπλουζα