Περιοδικό Πάνθεον

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.135
Αντιδράσεις
48.307
Το Πάνθεον είναι ένα από τα πιο παλιά γυναικεία περιοδικά. Έχω την εντύπωση πως ξεκίνησε τη δεκαετία του '60 (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και έφτασε μέχρι και τη δεκαετία του '80. Ακολουθούν κάποια εξώφυλλά του.

 


13.jpg
Προβολή συνημμένου 107847

12.jpg
Προβολή συνημμένου 107848

11.jpg
Προβολή συνημμένου 107849

10.jpg
Προβολή συνημμένου 107850

9.jpg
Προβολή συνημμένου 107851

8.jpg
Προβολή συνημμένου 107852

7.jpg
Προβολή συνημμένου 107853

72.jpg
 
Δεν ήταν γυναικείο αρχικά, απλώς ποικίλης ύλης. Πράγματι υπήρχε από τα 60ς - το αγόραζε η μητέρα μου - δεν ξέρω όμως πότε ξεκίνησε. Αλλά ήμουν αρκετά μεγάλος, ώστε να το θυμάμαι, όταν μετατράπηκε (απότομα) σε καθαρά γυναικείο περιοδικό, και μάλιστα με αρκετά φεμινιστική θεματολογία, για τις "μοντέρνες γυναίκες" (που θα καπνίζουν και θα ψηφίζουν, κάθε μια τους αξίζει για δέκα, δεν δίνουν γι' άντρες έναν παρά... ουπς, συγγνώμην, παρασύρθηκα), πιο μοντέρνο από την "Γυναίκα" ας πούμε. Βέβαια και στην παλιά του μορφή όπως όλα τα περιοδικά του είδους απευθυνοταν κυρίως στο γυναικείο αναγνωστικό κοινό. Έχω την εντύπωση ότι στόχευε σε κάπως λιγότερο λαϊκό κοινό από Βεντέτα, Ρομάντσο, Ντομινό κλπ., ας πούμε για χρόνια είχε ξένο σινερομάντσο αστυνομοκατασκοπευτικό (με τον μυστικό πράκτορα ΣΖ-4 ονόματι Ζακ Ντούγκλας, παρακαλώ - από Αγγλικά δεν πήγαιναν καλά οι μεταφραστές του) και εκεί πρωτοδιάβασα Ούμπα Πα. Πράγματα τελείως εκτός κλίματος για τα άλλα περιοδικά που ανέφερα.
 
Για ακόμη μια φορά ένα μεγάλο μπράβο tonytony, για το υλικό που μας παραθέτεις!
 
Πολύ προβολή στο ζευγάρι Βουγιουκλάκη Παπαμιχαήλ βλέπω...
 

13 Νοεμβρίου 1968


 


431.jpg
431.jpg
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη

392.jpg


392.jpg
 
TonyTony τις εικόνες που ανεβάζεις τώρα δεν τις βάζεις στον σέρβερ. Ανεβαίνουν μόνο από http://img.pathfinder.gr/ και θα τις χάσουμε.

Πάνω στη μπάρα του ποστ σου υπάρχει ένα εικονίδιο με συνδετήρα (δίπλα στο κεφαλαίο Α) Πάτα το και βάλε την εικόνα ως upload from URL.
 
Kambia είπε:
TonyTony τις εικόνες που ανεβάζεις τώρα δεν τις βάζεις στον σέρβερ. Ανεβαίνουν μόνο από http://img.pathfinder.gr/ και θα τις χάσουμε.

Ποιο εικονίδιο πατάω Ναταλί για να τις κάνω attach;;; Έψαξα και δε το βρήκα.
 
Πίσω
Μπλουζα