Περιοδικό Bit

f2bnp

RetroAdept
Joined
18 Mαϊ 2008
Μηνύματα
785
Αντιδράσεις
4
Παιδιά έχει κανένας τεύχη του περιοδικού Bit που έδινε το RAM από τα τέλη του 90' μέχρι πριν 2-3 χρόνια;

Θα με ενδιέφερε πολύ να scannαριστούν τεύχη από την περίοδο 1999-2001 και εαν υπάρχει και κανένα CD... :D

Μου έχει μείνει έντονα ένα βιντεάκι που είχε μέσα σε κάποιο CD με κλιπάκια από διάφορα παιχνίδια, νομίζω είχε σίγουρα το Dracula (1st Person Adventure) ,το Soul Reaver (Action - Adventure) και πιθανώς κάποιο Tomb Raider.

Μάλιστα, πρέπει επίσης να είχε ως μουσική το Confusion :http://www.youtube.com/watch?v=kLwrdp8RV5A

Το θυμάται κανείς άλλος; :D
 
Nαι το θυμαμαι ,το επαιρνα και εγω και τα CD υπαρχουν.

Θυμαμαι καποια στιγμη διασπαστηκε απο το RAM και εβγαινε 15νθημερο.

Ωραιο περιοδικακι ,κατι με τραβαγε σε αυτο.
 
Ναι πλακίτσα είχε, όχι κάτι φοβερό αλλά καλούτσικο! Aardvark είσαι διατεθιμένος να scanάρεις κανένα τεύχος ή να δώσεις σε κάποιο άλλο μέλος για να scanάρει; Κανένα CD να ανεβάσεις ίσως;

Νομίζω πως θα ήθελαν και άλλοι να τα δούνε !
 
Έχω και εγώ κάποια τεύχη, απλά αυτή τη στιγμή δεν τα έχω εύκαιρα, είναι στην "αποθήκη" με όλα τα υπόλοιπα ρετρό. Αν δεν βρεις από κάποιον άλλον θα το έχω στα υπόψιν.
 
Παιδια δεν ειναι ευκολο να σκαναρουμε οτι υπαρχει και ιδιως σχετικα προσφατο υλικο.

Το retromaniax προσπαθει να παιρνει καποια αδεια πριν γινουν τετοιες κινησεις.

Ηταν ωραιο περιοδικο και ειχε την πλακα του και ενημερωνομασταν για τα games και οχι μονο.

Κυκλοφορουσε απο οτι βλεπω μεχρι και το '09.

Μετα ηρθε το ιντερνετ.......

Bit231.png
 
Εντάξει όμως θα υπάρχει πραγματικά θέμα εαν σκανάρουμε τεύχη του 2000; Άλλωστε όπως είπες έχει σταματήσει σαν περιοδικό και δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να αγοράσει κανείς παλαιότερα τεύχη.

Μήπως να ρωτήσουμε με email το RAM;
 
Το έπερνα και εγώ μαζί με το RAM απο το 1999 έως το 2005 περίπου, οπότε σταμάτησα να αγοράζω το RAM. Καλό ως ένθετο αλλα δεν μπορώ να πω ότι μου έκανε τόση εντύπωση!! Το είχα ως μία φθηνή λύση να ενημερώνομαι για games, μιας και δεν αγόραζα πάντα κάποιο gaming περιοδικό!!
 
Παιδιά τι λέτε, να στείλω μήνυμα στο RAM και να ρωτήσω;
 
Οχι ειναι πολυ προσφατο για το φορουμ. :)
 
ειχα 4 bit..αυτονομα..γιατι μετα εγινε υποπεριοδικο στο ραμ και εχει και κανα δυο απο εκεινα,αν τα βρω θα πω
 
Έχω όλα τα Bit μέχρι την στιγμή που ενώθηκε με το RAM!Ωραίο περιοδικάκι σε καλή τιμή τότε!Γενικά μου άρεσε!Με χάλασε που ενώθηκε με το RAM!"Έχασε" πολύ πιστεύω!
 
Τελικά δεν κατάλαβα, υπήρξε εποχή που έβγαινε σαν ξεχωριστό περιοδικό στα περίπτερα ή απλώς ήταν ένθετο του RAM και στην συνέχεια αφομοιώθηκε μέσα στο περιοδικό;

Θυμάμαι να βλέπω ένα video σε ένα από τα CD κοντά στο 2000 που έδειχνε διάφορα παιχνίδια (πιθανώς να ήταν video από E3), θυμάμαι ξεκάθαρα το Dracula Resurrection και νομίζω κάποιο Tomb Raider και ως μουσική υπόκρουση είχε αυτήν την κομματάρα:

Νομίζω πως όσα χρόνια και να περάσουν αυτό το video δεν θα το ξεχάσω! Εαν καταφέρει κάποιος να το βρει ας με ενημερώσει ρε παιδιά!
 
Τα τεύχη 1-35 ήταν ΑΥΤΟΝΟΜΑ!Έπειτα ενσωματώθηκε στο RAM!
 
Rez spell στο θέμα. Παιδιά υπάρχουν πουθενά τα τεύχη του περιοδικού όσο ήταν αυτόνομο; Η έστω τα CD (ή φωτογραφίες των CD ψάχνω απλά το όνομα ενός παιχνιδιού που ήταν demo)
 
Ειχε δυο CD καθε τευχος,ενα με software ,ενα με games.Eβαλα μονο καποια απο τα games CD και επειδη ειδα τι ψαχνεις στο αλλο θρεντ,δεν συναντησα κατι που να σε βοηθησει.

 




DSC02936.jpg

DSC02937.jpg
 
Thanks Πάντως που προσπαθείς :) . Στην πρώτη φωτογραφία δεν μπορώ να διαβάσω τους τίτλους. Παίζει να έχεις το CD με το demo του C&C Tiberian Sun;
 
Tα κοιταξα εγω δεν γραφει κατι τετοιο,ισως να εχω και αλλα ,αν το συναντησω θα σου πω.
 
Τι να πω ρε συ. Και πάλι χίλια thanks που κάθεσαι και ασχολείσαι. :)
 
Πρόσφατα, στέλνοντας ανακύκλωση κάμποσα RAM, έστειλα και bit μαζί. Πάντα το διάβαζα, τα χρόνια εκείνα που διάβαζα RAM. Και είχα πολλά CD από bit. Τώρα νομίζω έχω κρατήσει ελάχιστα ίσα για την ανάμνηση, ελλείψει χώρου. Είμαι σούπερ νοσταλγικό άτομο, οπότε όλα αυτά τα θυμάμαι με μεγάλη νοσταλγία, ήμουν και γυμνάσιο-λύκειο τότε... ε ρε χρόνια!

Την μουσική φυσικά την θυμάμαι, ευχαριστώ για την παράθεση.
 
Χαίρετε!

Ψάχνω διακαώς φώτο ή σκαναρίσματα μόνο από τα εξώφυλλα του ΒΙΤ, υπάρχει το υλικό;
Συγκεκριμένα ψάχνω ένα 2D game ή trial από το BIT.
Αυτά αφού ενώθηκε με το RAM και ήταν ένα DVD.

Ευχαριστώ πάρα πολύ
 
Πίσω
Μπλουζα