Περι CD32

supacoopa

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
303
Αντιδράσεις
89
Προσφατως υπεπεσεν εις την αντιληψην του θειου μου :xm: οτι κυκλοφορουν στο διαδικτυο καποιες (ας τις πουμε) συλλογες ετοιμες για καψιμο σε CD. Μπουταρεις με αυτο το CD32, διαλεγεις παιχνιδακι και εισαι αρχηγος.

Εχει παιξει κανεις παιχνιδι σε CD32 με αυτον τον τροπο? Δουλευει το κολπο? Κανουν καμια ωρα να φορτωσουν? Τι γινεται με τα παιχνιδια που εχουν 3-4 δισκετες? Διαβασα οτι καποια χρειαζονται πληκτρολογιο και ποντικι, αλλα περαν αυτου παιζουμε ή παιδευομαστε?

Η ασκηση ειναι μια Amiga κατω απο την LCD τηλεοραση, για καζουαλ gaming. Το απολυτο θα ηταν μια A1200 με σκληρο, αλλα και το μικρουλι CD32 με το κυριλε joypad του δεν με χαλαει καθολου...
 
Υπάρχουν και είναι πολλές.

Ενδεικτικά αναφέρω cd32-250, cd32-444, cd32-888, rochabian cd32 games and demos...

Παίζουν flawless και είναι must ! ;-)
 
Συμφωνω και γενικα εχει ολα (τα ποιο καλα) games της amiga και γενικα δεν εχεις προβλημα οσες δισκετες και να ηταν το παιχνιδι
 
Οι συλλογές CD32-444 και CD32-888 'εχουν γίνει από τον frostwork.

Για την δεύτερη έχω βάλει κι εγώ λίιιιιγο το χεράκι μου ;-)

http://eab.abime.net/showthread.php?t=16338

Γενικά τρέχουν WHDload για CD32.H πρώτη συλογή περιλαμβάνει πιοτικότερα παιχνίδια.

Η CD-100 , 200 κλπ έγιναν από τον Gary και είναι ο πρώτος διδάξας.Επειδή περιλαμβάνουν λιγότερα παιχνίδια το αρχικό μενού φορτώνει γρηγορότερα.

Πολύ αξιόλογη είναι και η τελευταία συλογή του Rochabian που περιλαμβάνει και Amiga demos !

Εδώ είναι όλα τα projects που τρέχουν για Amigas (μεταξύ αυτών και εκείνα για CD32)

http://eab.abime.net/showthread.php?t=30156
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παντως στα παιδια που τα εφταξαν αξιζει μνημειο!! δεν περιμενα οτι θα εβλεπα κατι τετοια στο cd32
 
Eγώ πάντως φρόντισα να προμηθευτώ τις συλλογές, και άς μην έχω -ακόμα- Cd32...Με μιά ματιά στη λίστα των games που περιλαμβάνουν, δέν νομίζω να χρειαστεί κανείς τίποτα άλλο !!
 
Δεν εχεις άδικο ... περιλαμβανουν σχεδον ολα τα games (πλυν μερικων aga τιτλων ) και ειναι πολυ βολικα!!
 
Αφου ευχαριστησω και δημοσιως τον geoanas (ξερει εκεινος, thanks again mate) να ξαναθεσω το θεμα στο τραπεζι.

Εχω δοκιμασει να καψω images διαφορων τυπων (bin-cue, iso, ccd-img-sub) αλλα δεν ειχα επιτυχια με κανενα.

Μαλιστα τα δισκακια δεν παιζουν ουτε στο WinUAE (με σωστο configuration CD32, παιζει αψογα τα εμπορικα δισκακια) απο το DVD-ROM του PC.

Αντιθετως σχεδον ολα (προφανως καποια ειναι τζουφια) τα images που χρησιμοποιησα για να καψω τα δισκακια παιζουν μια χαρα στο WinUAE, αν τα κανω mount σε virtual drive!

Χρησιμοποιησα Nero, Fireburner και CloneCD για το καψιμο, σε verbatim δισκακια και ταχυτητα 8x (χαμηλοτερη δεν γραφει το DVD-R)

Για πειτε καμια ιδεα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανώς κάτι παίζει με το κάψιμο...

Τα δικά μου παίζουν τέλεια αλλά λίγο αργούν στο φόρτωμα (στο original harware CD32)
 
Άν και ακόμα να πάρω το Cd32, (που θα πάει θα μου κάτσει κάποτε), γενικώς με τα images χρησιμοποιώ το Imageburn http://www.imgburn.com/

Σε hardware τύπου PSX, Amiga 4000, κλπ όπου τα υπόλοιπα "μάσαγαν" αυτό τα καταφέρνει. Επίσης είναι freeware. Ίσως αξίζει μια δοκιμή.
 
Πίσω
Μπλουζα