Πιο "περίεργος" "κακός"

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.038
Το θέμα είναι γενικό, και μπορείτε να συμπεριλάβετε "κακούς" από 8-bit, 16-bit, κονσόλες, ουφάδικα κ.λ.π.

Θυμάστε που στο τέλος κάθε επιπέδου, στα περισσότερα παιχνίδια, υπήρχε ένας μεγάλος "κακός" που έπρεπε να νικήσετε, για να πάτε στο επόμενο επίπεδο ;

Ποιός πιστεύετε ότι ήταν ο πιό περίεργος/φοβερός/ξεχωριστός "κακός" ;

Εγώ ψηφίζω το εξής :

Κονσόλα SEGA MEGA DRIVE.

Παιχνίδι DJ-BOY.

Ελέγχεις ένα παιδί με πατίνια. Ήταν beat-em up/arcade.

Ο "κακός" στο τέλος του 1ου επιπέδου ήταν μια ... χοντρή μαύρη κυριούλα με μια ρόμπα, που ... έκλανε ! :eek: (με το μπαρδόν κιόλας, για την έκφραση !).

Μιλάμε ότι όταν το είδα πρώτη φορά, έσκασα στα γέλια !

Έπρεπε να την πλησιάσεις πολύ προσεκτικά για να την χτυπήσεις, χωρίς να σε πάρουν τα αέρια !
 
Εμενα μου φαινοταν παντα περίεργη η φώκια απο το new zealand story...Κακιασμένη φάτσα..
 
Και μια και είπες για Megadrive, ο Dr Ovi Kintobor (AKA Ivo Robotnik) ήταν για γέλια.

Πρέπει να είναι ο πιο αστείος κακός σε παιχνίδι :D :D
 
Περίεργος μου φαινόταν ο κακός μάγος που αντιμετώπιζες στο τέλος κάθε επιπέδου στο Altered Beast. Mε την κάθε αποκρουστική - εντυπωσιακή - περίεργη εμφάνισή του.
 
...για "περίεργους" τελικούς, ψηφίζω τα διάφορα "κουφά" bosses της γνωστής σειράς-παρωδίας shoot'em up, Parodius...τα οποία και πάλι δεν είναι τίποτα μπροστά στο απόλυτο ΣΟΚ των τελικών της σειράς shoot'em up Cho Aniki (για τους "ψαγμένους" του PC-Engine, και όχι μόνο !!).
 
οντως αυτοι οι τρελο-gay ηταν οι πιο περιεργοι!!!
 
the simpsons gb (σκέτο game boy)

ένας από τα bosses ήταν ο φίλος του homer από το bar που έχει το διακριτικό ρέψιμο... μαντεύετε το μυστικό του όπλο στο παιχνίδι...
 
xalia είπε:
the simpsons gb (σκέτο game boy)ένας από τα bosses ήταν ο φίλος του homer από το bar που έχει το διακριτικό ρέψιμο... μαντεύετε το μυστικό του όπλο στο παιχνίδι...
Παρόμοιες "σωματικές λειτουργίες" είχε πολλές και το beat-em-up "Spitting Image". Ώπου διάλεγες μια καρικατούρα-γνωστού-ηγέτη και μαχόσουνα έναντι των άλλων.

Η Θάτσερ είχε μυστικό-όπλο τις φτυσιές, ο Μπόθα σε κατουρούσε κ.ο.κ.

Όλα τα λεφτά ήταν ο Πάππας, όπου ξαφνικά ερχόταν κοντά σου και κάτω από τα άμφιά του, πεταγόταν ένας τύπος και σου έκανε αιφνιδιαστική επίθεση !
 
Μεγάλο πρόβλημα είχα στο Wonder boy ΙΙ!!!

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πως η μανα που πηδούσε εδώ και εκεί

όπως και ο ιππότης με το σπαθί μπορουσαν να βγουν χωρις να χασεις το

ρεβαιβαλ η τέλος πάντων να βγουν χωρίς να απαιτεί να έχεις ένα κάρο βόμβες

η τους ανεμοστρόβοιλους...Και τώρα που το παίζω στο mame πάλι τα παίρνω στο κρανίο!!!
 
akmakas είπε:
Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πως η μανα που πηδούσε εδώ και εκεί όπως και ο ιππότης με το σπαθί μπορουσαν να βγουν χωρις να χασεις το ρεβαιβαλ η τέλος πάντων να βγουν....
τους κολλούσες στη γωνία ,έχοντας απαραιτήτως καλό παπούτσι και σπαθί, και έλιωνες το fire button:thumbup:
 
Και πάλι όμως η ενέργεια κατέβαινε απειλητικά..anyway πάντως από ότι φαίνεται και εσύ το έλιωσες το παιχνιδάκι!!! :D
 
Arduinna είπε:
Εμενα μου φαινοταν παντα περίεργη η φώκια απο το new zealand story...Κακιασμένη φάτσα..
ασε που στο mame απο καποια πιστα(νομιζω απο level 4 και ανω) κολλαει το παιχνιδι

baggaki χωρις να το εχουν ψαξει οι υπευθυνοι
 
pepinos είπε:
ασε που στο mame απο καποια πιστα(νομιζω απο level 4 και ανω) κολλαει το παιχνιδι
baggaki χωρις να το εχουν ψαξει οι υπευθυνοι

Σε εμένα ήταν μια συγκεκριμένη version του παιχνιδιού που κολλούσε...Έτσι διάλεγα μια άλλη και δεν είχα πρόβλημα. Νομίζω διάλεγα την ιαπωνική...Έχω καιρό να παίξω mame...Με πορώσατε με την LucasArts και τα παιχνιδια που μου είχαν ξεφύγει και έχω κολλήσει με το Sam & Max.
 
Μια και λέμε για περίεργα boss, όλα τα λεφτά είναι η big Bertha στην 3η πίστα του Renegade. Γυναίκα με ... μπράτσα.

Και εκείνη η κο..μέλισσα στην 5η πίστα του Ghouls 'n' Ghosts. Τσάκιζε κόκαλα.
 
Το Ghouls'n'Ghosts τουλάχιστο για εμένα, γενικώς τσάκιζε. Μια ζωη μετα βίας έφτανα στον κακό του πρώτου επιπέδου.

Απο τους πιο περίεργους κακούς θεωρώ τον κακό στο Altered beast ώπου σε κάθε επίπεδο παίρνει και διαφορετική περίεργη μορφή.
 
Κορυφαίος κακός ήταν ο Bob the Killer Goldfish από τα Earthworm Jim games του Megadrive!

Και επειδή το κείμενο στην Wikipedia δεν καλύπτει απόλυτα το μεγαλείο του συγκεκριμένου κακού, διαβάστε τις λεπτομέρειες από το Gamespot όπου το κείμενο είναι πιό "ζωντανό" και τέλος δείτε και το σχετικό

από την δεύτερη συνάντησή τους...ο ήχος είναι κάπως out of sync, αλλά το νόημα θα το πιάσετε! :biglaugh:
 
o πιο περιεργος κακος ηταν ο machine gun willy απο το double dragon.O τυπος οχι μονο ηταν ο μονος που ειχε οπλο στο παιχνιδι αλλα ηταν και αυτοματο κ σε γαζωνε ενω ενιοτε χτυπουσε με το κοντακι! Σαν να μην εφταναν ολα αυτα οταν καταφερνες να τον ριξεις και να τον χτυπησεις δε μπορουσες να του παρεις ουτε καν το οπλο!!!
 
Mega drive και dymamite heady ολα τα boss ηταν περιεργα και παραξενα ,ιδιως ενα φουσκωτο αλογακι μπαλονι (επιανε ολη την οθονη :cool: :biglaugh:) και απο πισω ειχε μια ορχηστρα που επαιζε κλασσικη μουσικη:eek: :confused: :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα