Πλασιέ βιβλίων

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.459
Αντιδράσεις
1.029
Θυμάστε τη μόδα με τους πλασιέ βιβλίων ;

Που βαράγανε στην τύχη το κουδούνι και σου πουλάγανε "εκπληκτικές και χρήσιμες εγκυκλοπαίδειες"

σε "συμφέρουσες τιμές" και με "πολλές δόσεις" ;

Έχω πολλά χρόνια να ακούσω τέτοια περίπτωση.

Τι να έγιναν άραγε ;;;
 
Έχουν αντικατασταθεί από τους "τηλεφωνικούς" πλασιέ δανείων! :biglaugh:
 
Γενικά οι τηλεφωνικοί πλασιέ έχουν γίνει της μόδσς. Κάθε τρεις και λίγο ντριν το τηλέφωνο είτε από τηλεποικινωνιακές εταιρίες με σούπερ προσφορές (χωρις πάγιο ΟΤΕ), ε'ιτε από πλασιέ δανείων και καρτών, είτε για διάφορες έρευνες που κάνουν.

Πάντως πλασιέ βιβλίων έχω καμία 15αριά χρόνια να δω (ενοχλώντας με)
 
Είχα την "τύχη" να συναντήσω μόνο πλασιέ σχολικών βοηθημάτων!

Θυμάμαι την επιμονή τους να πουλήσουν τα βιβλία- φυλλάδια... Μάλιστα ζητούσαν να συζητήσουν με τον ίδιο το μαθητή και όχι τόσο με το γονιό! :wink:

Και βέβαια μας επισκέπτονταν κάθε χρόνο!!

(Μια φίλη μου που είχε απηυδήσει τους είπε ότι παντρεύεται και φυσικά δεν την ξαναενόχλησαν...:biglaugh: )
 
Xmmm... σ΄αυτούς οφείλω τα πρώτα μου χρέη, αλλά... όλα και όλα... απέκτησα δύο σειρές μπλε δερματόδετα βιβλία: "Τα άπαντα" του Ντοστογιέφσκι και "ν κλασικούς λογοτέχνες" που στολίζουν μιά χαρά τη βιβλιοθήκη μου!

Αν τα έχω διαβάσει;;; :eek: Εμμμμ... δεν έχω χρόνο... :xm:
 
Πρέπει να ήσουν η καλύτερη πελάτισα αυτών των πλασιέ. Έχουν γεμίσει βιβλιοθήκες και βιβλιοθήκες έτσι
 
εγώ νομίζω πως οι πλασίε βιβλίων, απο τα μέσα 90'ς έχουν αντικατασταθεί απο τους γνωστούς τηλεπλασίε, που προσφέρουν γνώση απο απόκρυφη υπερτεχνολογία των αρχαίων ...μέχρι τα άδυτα της τάκλα μακάν... LOL...
 
Άλλο ένα "ρετρό" επάγγελμα.

Βέβαια, τώρα να λέμε και την αλήθεια, χαράς το επάγγελμα και ο Θεός να το κάνει.

Καλύτερα που χάθηκε, γλύτωσαν πολλά ζευγάρια παπούτσια. Σήμερα, δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις βιβλία καν, μπαίνεις στο net και κατεβάζεις οτιδήποτε σε ενδιαφέρει.

Αν το δεις, είναι και οικολογικό. Πόσα δεντράκια γλυτώνουν από εμάς που δεν διαβάζουμε ούτε εφημερίδες; Πάμπολλα. Αναμφίβολα.

Το "χαρτί" πέθανε μάγκες. Είτε σε περιοδικά, είτε σε εφημερίδες, είτε σε βιβλία, έχει πάρει την άγουσα για το χρονοντούλαπο. Το μόνο "χαρτί" που θα κυκλοφορεί σε λίγα χρόνια θα είναι τα τυπωμένα χαρτονομίσματα, και αυτά όχι σε ευρεία μορφή μια και κανείς μας δεν θα έχει τη δυνατότητα να τα κατέχει !!!!!!!!!!!!

Πάντως το κόλπο να αποφύγετε τους τηλεφωνικούς πλασιέ είναι απλό και πιάνει πάντα

- "Καλημέρα σας, σας καλώ από τη παπατζα-νετ και σας προσφέρουμε......μπλα μπλα μπλα"

- "Ευχαριστώ εργάζομαι στον ΟΤΕ και έχω μπάρμπα το κατσάμπα και τα έχω όλα τσάμπα."

ΚΛΙΚ (ούτε αντίο) και μόνιμη διαγραφή από οιονεί πελατολόγιο.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky δεν συμφωνω. Αν και πολλα ειδη εντυπων οπως οι εγκυκλοπαιδιες δεν εχουν λογο υπαρξης, πολλα αλλα εχουν χρονια μπροστα τους ακομη. Βιβλια, κομικς, περιοδικα δεν ειναι δυνατον να αντικατασταθουν μεχρι να υπαρξει ενα μεσο ηλεκτρονικο που θα μιμειται επαρκως το αναλογικο χαρτι. Ισως να δουμε καποια στιγμη displayers ηλεκτρονικα οπου σαν συμπιεσμενη οθονη με μεγεθος πχ α4 θα προβαλουν τις σελιδες. Μεχρι τοτε δεν γινεται να αραξεις στο κρεββατι με τον υπολογιστη, ουτε στον ''θρονο'', ουτε στο τρενο ή το αεροπλανο.

Ασε που τα καλα εντυπα εχουν μια αλλη ομορφια.
 
Πλασιε βιβλιων ειχα δει τελευταια φορα το 2001-2... ηταν δυο κοπελιτσες σε καφετερια.

Παντως ολες αυτες τις δουλειες τις κατηγοριοποιω στο "χαμαλικι"... δηλαδη να εχεις σκοπο μονο να πουλησεις κατι, χωρις περιθωριο αναπτυξης, και πληρωμη με ποσοστα... ιιιιιχχχ... οι τηλεφωνικες πωλησεις ειναι αξιοι διαδοχοι αυτου του ειδους!
 
Θυμάμαι που πουλούσαν βοηθήματα πολύ μικρά που το καθένα έκανε ένα πεντοχίλιαρο!!!Για 6 μαθήματα δηλαδή 30000 δρχ και μπορούσε ο καθένας να τα δώσει σε μηνιαίες δόσεις!Και όταν τέλειωνε το κάθε βιβλίο γλώσσας ή μαθηματικών που ήταν πολλά τεύχη,έπρεπε να δώσει ο καθένας άλλο ένα πεντοχίλιαρο για βιβλίο!Επίσης πουλούσαν εγκυκλοπαίδειες με 100000 δρχ...η διπλανή μου είχε αγοράσει!
 
Περιση ειδα μια που πουλουσε εγκυκλοπεδια του ΣΕΞ!!! [edited by manos426f:Περιττό αυτό το σχόλιο φίλε μου...] :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολα βάζει κανείς μέσα στο σπίτι του έναν άγνωστο πλέον, είναι περίεργοι οι καιροί που ζούμε...

Συμφωνώ και εγώ ως προς το ότι το ίντερνετ έχει κάνει τρομερή ζημιά στο χώρο του βιβλίου όσον αφορά τις πωλήσεις.

Από την άλλη βέβαια, πως να μην εκλείψουν οι πλασιέ, όταν οι αγορές βιβλίων μέσω του ίντερνετ είναι τόσο εύκολες, όσο το πάτημα μερικών πλήκτρων του υπολογιστή...
 
Pooky είπε:
Το μόνο "χαρτί" που θα κυκλοφορεί σε λίγα χρόνια θα είναι τα τυπωμένα χαρτονομίσματα
Αισίως θα κυκλοφορεί και το χαρτί τουαλέτας... δε μου πάει να σκουπίζομαι με χαρτονομίσματα.
 
Pooky είπε:
Πάντως το κόλπο να αποφύγετε τους τηλεφωνικούς πλασιέ είναι απλό και πιάνει πάντα

- "Καλημέρα σας, σας καλώ από τη παπατζα-νετ και σας προσφέρουμε......μπλα μπλα μπλα"

- "Ευχαριστώ εργάζομαι στον ΟΤΕ και έχω μπάρμπα το κατσάμπα και τα έχω όλα τσάμπα."

ΚΛΙΚ (ούτε αντίο) και μόνιμη διαγραφή από οιονεί πελατολόγιο.......
Αυτό που λες το εφαρμόζουμε εδώ και καιρό, αφού μέλος της οικογένειας δουλεύει όντως στον ΟΤΕ, αλλά πάλι δεν τη γλιτώνουμε αφού οι εταιρείες είναι ουκ ολίγες, για να μη θυμηθώ τις τράπεζες που έδιναν δάνεια και κάρτες με το τσουβάλι μέχρι πριν από μερικούς μήνες! (ας όψεται η οικονομική κρίση...)

Ααα, και για να μην είμαι εντελώς οφ τόπικ, πλασιέ βιβλίων είδα τελευταία φορά πριν από 6-7 χρόνια που σπούδαζα... Ξέρετε, μικρή επαρχιακή φοιτητούπολη. Ήρθε λοιπόν ολόκληρο βαννάκι από Αθήνα να πουλήσει γνώσεις με δόσεις στους φοιτητές.... Αμφιβάλλω αν τσιμπησε κανείς! Τσάμπα η βενζίνη!!! :p
 
Frank213 είπε:
Αισίως θα κυκλοφορεί και το χαρτί τουαλέτας... δε μου πάει να σκουπίζομαι με χαρτονομίσματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! :biglaugh:

Τρελλή ατάκα!
 
Frank213 είπε:
Αισίως θα κυκλοφορεί και το χαρτί τουαλέτας... δε μου πάει να σκουπίζομαι με χαρτονομίσματα.
Εκτός και αν έχεις λεφτά για πέταμα (που έλεγε και η γνωστή διαφήμηση καταστήματος ηλεκτρικών ειδών)
 
Λοιπόν και εγώ αγόρασα μια φορά βιβλία από πλασιέ. Ήταν τον πρώτο χρόνο στο Πανεπιστήμιο, τον πρώτο μήνα στο καινούργιο σπίτι και το αγαθό κοριτσάκι από την επαρχία άνοιξε την πόρτα του σε ένα κοριτσάκι που πουλούσε βιβλία..

Τι να πω την πάτησα και αγόρασα δώδεκα δερματόδετους τόμους με ελληνική λογοτεχνία που ποτέ δεν άνοιξα και αν με ρωτήσεις τώρα δεν ξέρω καν που βρίσκονται... Το μόνο που θυμάμαι είναι πόσο δύσκολοι ήταν οι πρώτοι μήνες της φοιτητικής ζωής έχοντας να πληρώσω και αυτές τις δόσεις.... :xm:

Τι να πω αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις τελικά.... :D :D
 
Θυμάμαι είχε έρθει στο στρατόπεδο του πεζικού στην Τρίπολη το '92, ένας τύπος όπου πουλούσε τον οδηγό επιβίωσης της S.A.S...

picture.php


Συνοδευόταν και από βιντεοκασσέτα!

Επίσης κάπου έχω και το μικρό βιβλιαράκι, αλλά που;
 
Πίσω
Μπλουζα