Ποια ήταν η πρώτη θεατρική παράσταση που είδατε;

lass

RetroDB Feeder
Joined
7 Μάρ 2012
Μηνύματα
513
Αντιδράσεις
124
Ποια ήταν η πρώτη φορά που πήγατε να δείτε μια θεατρική παράσταση;

Εμένα ήταν το έργο "Μπαμπά μην ξαναπεθάνεις Παρασκευή" των Αλέξανδρου Ρήγα και Δημήτρη Αποστόλου πριν αρκετά χρόνια. Θυμάμαι δεν μου είχε κάνει καλή εντύπωση αλλά ευτυχώς δεν σταμάτησα το σπορ

(το αντίθετο θα έλεγα). :)
 
Και μένα μ' αρέσει πολύ το θέατρο , έχω δει πάρα πολλές , τώρα φυσικά λόγω κρίσης το έχω περιορίσει αρκετά... :(


Η πρώτη παράσταση που είδα ήταν το καλοκαίρι του 1983 στο "Κηποθέατρο Αλίκη" την Αλίκη Βουγιουκλάκη στην "Εύθυμη χήρα" , πολλά πράγματα δε θυμάμαι όμως καθότι πολύ μικρός τότε...



 
Η πρώτη παράσταση που είδα απ' ότι θυμάμαι ήταν από ένα (πιθανά ερασιτεχνικό) περιοδεύοντα θίασο κάποιο καλοκαίρι της δεκαετίας του 80 στην αυλή του δημοτικού στο χωριό μου. Η παράσταση ήταν το (δυστυχώς επίκαιρο και σήμερα) "Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω" του Ντάριο Φο. Δεν θυμάμαι ηθοποιούς.

Όταν ήμουν στην Α' γυμνασίου (περίοδος 1989-90) είχε έρθει ένας θίασος και είχε παίξει στο γυμναστήριο του σχολείου την Αντιγόνη του Ανουίγ. Ούτε από εδώ θυμάμαι τίποτα πέρα από το ότι είδαμε την παράσταση όρθιοι και ότι έπαιζε το ρόλο του Αγγελιαφόρου ο Τόλης Πολλάτος (γνωστός από μικρούς ρόλους σε πολλές βιντεοταινίες)

Στο λύκειο και πάλι στο γυμναστήριο είχαμε παρακολουθήσει δωρεάν το "Δάφνες και πικροδάφνες" των Κεχαΐδη και Χαβιαρά. Στην παράσταση συμμετείχε ο Τζουλάκης που ήταν από το χωριό μας και όπως μας είπαν τα μέλη του θιάσου έπαιξαν δωρεάν στο σχολείο σαν προσφορά στο χωριό. Έπαιζε και ο Πέτρος Ξεκούκης (δεν θυμάμαι τους άλλους 2).

και η πρώτη κανονική παράσταση που είδα (εννοώ σε θέατρο) ήταν οι "Αινιγματικές παραλλαγές" του Νέστωρα Μάτσα με τους Κώστα Καρά και Γιώργο Κυρίτση στο θέατρο Διάνα (?)
 
Ήταν "Ο Μπίντερμαν και οι εμπρηστές" στο θέατρο της Λεοντείου στη Ν. Σμύρνη. Δε θυμάμαι με τι είδους θίασο, αλλά νομίζω επαγγελματικό.

Η πρώτη παράσταση που είδα σε κανονικό θέατρο, ελάχιστες μέρες αργότερα, ήταν "Ο κυρυδαλλός" του Jean Anouille, στο θέατρο Άλφα, με Ληνάιο,Φωτίου,Ιγγλέση,Ρευματα,Τασο Κωστή στα νιάτα του... Ήταν πριν καταστραφεί το θέατρο από μια μεγάλη νεροποντή το 1978, άρα κάπου στο 77, συν-πλην ένα δυο χρόνια, λόγω μνήμης φυσικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πρώτη παράσταση που είδα ήταν ο " Παύλος Μελάς " το 1993. Πρωταγωνιστούσαν ο Πέτρος Φυσσούν και η Τόνια Καζιάνη. Δεν θυμάμαι όμως, το όνομα του θεάτρου...
 
Η πρώτη παράσταση που είδα ήταν στις αρχές των 80ς το "Δεν πληρώνω - δεν πληρώνω" με Ληναίο και Φωτίου !!! Είχαμε πάει οικογενειακώς και την είδαμε και, απ' ό,τι θυμάμαι, επρόκειτο για μία από τις ωραιότερες "εξόδους" που έκανα ως παιδάκι !!! Άλλωστε, στην παράσταση είχα ρίξει ... τόσο μα τόσο γέλιο !!! Γι' αυτό και μετά την παράσταση, σε κάτι έντυπα που μάς μοίρασαν στο θέατρο για να συμπληρώσουμε τις εντυπώσεις μας, τι μας άρεσε, τι δεν μας άρεσε κλπ, γέμισα το έντυπο με ... ενθουσιώδη σχόλια !!! Αυτό που μού έμεινε ήταν το εξής : Στα μισά της παράστασης, έτσι, "στο άσχετο", ο Ληναίος από το θεατρικό σανίδι ... έπιανε κουβέντα με εμάς τους θεατές και, πολύ περισσότερο, με εμάς τα παιδάκια, λέγοντάς μας καλαμπούρια !!! Φοβερή ιδέα :flower: :flower: :flower:

.... Όμως, η πρώτη παράσταση που με έκανε να αγαπήσω το θέατρο και να συνειδητοποιήσω για το πόσο υπέροχη τέχνη είναι, ήταν το "Ψηλά απ' τη γέφυρα" του Άρθουρ Μίλερ, με πρωταγωνιστή τον Νίκο Κούρκουλο, κάπου το 1987 !!! Αν και, να σας πω την αλήθεια, σε αυτήν την παράσταση αυτός που πραγματικά "μού έκλεψε την καρδιά" ήταν ο Σταύρος Ξενίδης, στο ρόλο του "θυμόσοφου" δικηγόρου Αλφιέρι [που ήταν και αφηγητής σε κάμποσα σημεία της παράστασης] !!! Ο Θεός να αναπαύει την ψυχή αμφότερων των αγαπημένων μας ηθοποιών .....
 
Ο Ληναίος κράτησε αυτή τη "συνήθεια" του διαλόγου με τους θεατές, αλλά συνήθως πριν από το τέλος της παράστασης, μέχρι πολλά χρόνια αργότερα (ακόμα και στην αναβίωση του συγκεκριμένου έργου, μετά το 2000).

Το "Ψηλά από τη γέφυρα" το είδα σε άλλη παράσταση, στο θέατρο "Πόρτα" με Τσακίρογλου, και εκεί "Αλφιέρι" ήταν ο Ανδρέας Ζησιμάτος, επίσης μεγάλος ηθοποιός και πολύ καλός στο συγκεκριμένο ρόλο.

Θυμάμαι ότι ο ρόλος αυτός κλείνει την παράσταση, λέγοντας εν ολίγοις "είναι φορές που δικαιολογώ αυτόν τον άνθρωπο, και στη σκέψη του με πιάνει πανικός..."
 
To καλοκαίρι του 75 με είχαν πάει στο "Μεγάλο μας τσίρκο" στο Αθήναιον. Βέβαια ήμουν 6 χρονών και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα παρά μόνο την Καρέζη να βγαίνει από ένα φέρετρο (Δυσοίωνο) . Έκτοτε είδα πολλές παραστάσεις - κυρίως εμπορικές , μέχρι την στιγμή που άρχισα ναεπιλέγω μόνος μου. Αλλά αυτή που θα μου μείνει αξέχαστη ήταν το 1987 στο υπόγειο του Τέχνης , τον "ήχο του όπλου". Ήταν λίγο μετά τον θάνατο του Κουν και ήταν άκρως συγκινησιακή φάση. Ως και ο Τζώρτζογλου ήταν καλός. Έκτοτε το έχει δει άλλες δυο φορές το συγκεκριμένο έργο και παραμένει μοναδικό
 
τον "ήχο του όπλου". Ήταν λίγο μετά τον θάνατο του Κουν και ήταν άκρως συγκινησιακή φάση. Ως και ο Τζώρτζογλου ήταν καλός. Έκτοτε το έχει δει άλλες δυο φορές το συγκεκριμένο έργο και παραμένει μοναδικό
νομίζω έπαιζε κι η Ρένη Πιτακή ή κάνω λάθος; πράγματι είναι πολύ ωραίο έργο.
 
Όντως στο πρώτο και το δεύτερο ανέβασμα έπαιζε η Πιττακή. Την επόμενη χρονιά (1988) έφυγε ο Τζώρτζογλου και τον αντικατέστησε ο Κλέωνας Γρηγοριάδης. Αλλά και η Τάνια Τσανακλίδου πριν μερικά χρόνια, ήταν συγκλονιστική στο ρόλο που είχε παίξει η Πιττακή. Ευλογημένο έργο, όπως και το "Διαμάντια και μπλουζ" και το "Γάλα" . Όσες φορές τα έχω δει με όποιους ηθοποιούς ήταν συγκλονιστικά. Οκ και το "μόλις χώρησα" για να το ελαφρύνουμε λίγο. Αλλά στο θέατρο , γιατί στο σινεμά το τελευταίο ήταν...
 
"Η Πριγκήπισσα με την Πέτρινη Καρδιά" , παιδικό θέατρο στη Θεσσαλονίκη, γύρω στο '84-'85, με πρόσκληση από την ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ που δούλευε τότε ο πατέρας μου, για όλα τα παιδιά των υπαλλήλων της. Ωραία ήταν, θυμάμαι κάποιες φάσεις και στο τέλος μας μοίρασαν δώρα. Μου έτυχε ένα κουτί με απομίμηση playmobil "ρωμαίοι στρατιώτες". Τρελλάθηκα φυσικά...
 
Πολύ ωραίο θέμα! Είμαι φανατικός θεατρόφιλος, ή μάλλον ήμουνα, διότι εδώ που είμαι δεν υπάρχει θίασος της προκοπής ούτε αυτός που υπάρχει ανεβάζει καλά έργα. Κι επειδή ακριβώς μου αρέσει πολύ το θέατρο, αρνούμαι να δω παραστάσεις χαμηλής ποιότητας.

Μικρός όταν ήμουν έμενα στην επαρχία. Τότε η θεατρική δραστηριότητα σε μικρές επαρχιακές πόλεις περιοριζόταν σε ανεκδιήγητα μπουλούκια, δεν είναι όπως αργότερα που γνωστοί θίασοι άρχισαν να κάνουν περιοδείες που φτάνουν μέχρι κατσικοχώρια. Άλλωστε και να ερχόταν κανένας θίασος, δεν επιτρεπόταν να πάμε από το σχολείο. Μόνο αν ερχόταν κανένας που έπαιζε "παιδικό" θέατρο μπορεί να μας πήγαιναν με το σχολείο. Δυστυχώς "παιδικό" θέατρο τότε σήμαινε θέατρο για ηλιθίους. Θυμάμαι μια φορά είχε έρθει ένας θίασος τον οποίο προς μεγάλη μου έκπληξη (παραμένει ακόμη και σήμερα) κουμαντάριζε ο Χριστόφορος Ζήκας, αρκετά γνωστός ήδη από ταινίες (Πολύ αργότερα που έφτιαξε το "Ηπειρωτικό Θέατρο" διάβασα μια φορά ότι γκρίνιαζε που τον άφησαν απ' έξω από κρατικές επιχορηγήσεις... θυμήθηκα την παράσταση των παιδικών μου χρόνων και είπα "Καλά του κάνανε!"). Μια σκηνή θυμάμαι από εκεί, πήγαινε ένας χοντρός χωριάτης σ' ένα πανδοχείο και εκεί που γδυνόταν για να κοιμηθεί έβγαζε το ένα ρούχο μετά το άλλο, και είχε ένα κάρο στρώματα ρούχα, οπότε όταν τελικά τελείωσε κι έμεινε με κάτι μακρυές σωβρακοφανέλες ήταν αδύνατος. Ξεκαρδιστικό, μη μου πείτε. Αν και αυτή πρέπει να ήταν η πρώτη "επαγγελματική" παράσταση που είδα, δεν την θεωρώ ικανή να συμπεριληφθεί στη λίστα μου.

Από την άλλη, στο σπίτι η μητέρα μου κυρίως λάτρευε το θέατρο και επειδή ήταν γέννημα θρέμμα από την Αθήνα είχε παρακολουθήσει πολλές παραστάσεις, στο βαθμό που της επέτρεπαν τα περιορισμένα οικονομικά της. Ο Λογοθετίδης της άρεσε τόσο που πήγε στην κηδεία του και έκλαιγε, όπως μας είπε. Λάτρευε Λαμπέτη, Χορν, Γιώργο Παππά, Κατερίνα. Όλα αυτά τα ονόματα μου ήταν γνωστά από την παιδική μου ηλικία. Από αυτήν πρέπει να κληρονόμησα τη θεατρομανία μου. Κάθε καλοκαίρι όταν ο πατέρας μου έπαιρνε άδεια ερχόμαστε στην Αθήνα να επισκεφτούμε τους άπειρους συγγενείς και φίλους που ζούσαν εκεί, και κάποτε αρχίσαμε να πηγαίνουμε οικογενειακώς και σε μία θεατρική παράσταση. Η πρώτη που είδα ήταν το "Αγάπη μου Ουάουα" στο θέατρο Αναλυτή, με την Κάκια Αναλυτή, τον Κώστα Ρηγόπουλο και την Μπεάτα Ασημακοπούλου, θρυλική παράσταση που κατέρριψε κάθε προηγούμενο ρεκόρ μια που παιζόταν για χρόνια (έχω γράψει κάποιες αναμνήσεις μου γι' αυτή στο σχετικό θέμα

Αγάπη μου Ουάουα (1970) . Αυτή θεωρώ την πρώτη θεατρική παράσταση που είδα.

Την επόμενη χρονιά με πήγαν σε μια σπονδυλωτή κωμωδία στο θέατρο "Καλουτά" με τίτλο "Μας συγχωρείτε... διακοπές" (είχε ήδη αρχίσει η τηλεόραση και αυτή η καρτέλα "Μας συγχωρείτε... διακοπή" ήταν συνηθισμένη κάθε φορά που είχαν τεχνικό πρόβλημα). Θυμάμαι αρκετούς ηθοποιούς (Καλουτά, Νέγκας, Μηλιάδης) καθώς και κάποιες σκηνές. Μετά ήρθε το "Πρόσεξε το σκαλοπάτι" με Αλεξανδράκη, Γαληνέα, Γιώργο Τζώρτζη. Ήταν η εποχή του "Παράξενου ταξιδιώτη" οπότε το ζευγάρι Αλεξανδράκης-Γαληνέα ήταν πολύ της μόδας. Εκείνη τη χρονια πια ήμουν αρκετά μεγάλος ώστε να θυμάμαι την υπόθεση του έργου. Αυτά τα γράφω για να δείτε πόσο μεγάλη εντύπωση μου είχαν κάνει ώστε να θυμάμαι τόσες λεπτομέρειες μετά από 4 δεκαετίες και βάλε.

Πρώτη παράσταση που ήταν δική μου επιλογή (ταυτόχρονα πρώτη φορά που έβλεπα μη "εμπορική" παράσταση και πρώτη από τις άπειρες επισκέψεις μου στο Ηρώδειο) ήταν το "Τέλος καλό όλα καλά" του Σαίξπηρ με το Εθνικό Θέατρο. Βλέπω από το αρχείο του Εθνικού ότι στο Ηρώδειο αυτή η παράσταση παίχτηκε 27 και 28 Ιουλίου του 1974. Τότε ήμουν μεταξύ Πέμπτης και Έκτης Γυμνασίου κι έτσι θυμάμαι πολλά πράγματα. Γενικά σε αντίθεση με τα κινηματογραφικά έργα που δεν τα πολυθυμάμαι μετά, τα θεατρικά έργα που έχω δει μου εντυπώνονται. Και όχι μόνο τότε που είχα πολύ καλό μνημονικό αλλά ακόμη και τώρα που γέρασα και κουρκούτιασα θυμάμαι και τα παλιά αλλά και τα καινούρια που βλέπω όταν έρχομαι στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια από τις πρώτες θεατρικές παραστάσεις που είδα ήταν το έργο ''Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας'' του Ο. Σαίξπηρ στο θέατρο Μουσούρη στο κέντρο της Αθήνας, την περίοδο 1990-1991, σε σκηνοθεσία του Γιάννη Καλατζόπουλου. Μερικοί από τους ηθοποιούς ήταν η Βάσω Γουλιελμάκη, ο Βασίλης Καίλας και ο Γιάννης Καλατζόπουλος. Φανατική θεατρόφιλη μου άρεσαν οι παραστάσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Κάθε Χρόνο, τέτοια μέρα" με τον Αλεξανδράκη και την Γαληνέα. Θυμόμουν που γκρίνιαζα στη μαμά μου. Ήμουν πολύ μικρή και της έλεγα "τι θα πάμε να δούμε τώρα? Μια παράσταση με δύο μόνο ηθοποιούς?" Κι όμως ήταν μια καταπληκτική παράσταση. Σε δύο ώρες τόσα πολλά συναισθήματα. Γέλιο, έρωτας, δάκρυ, συγκίνηση.... Πολύ ωραίο έργο...
 
Απο την πρωτη φορα που με πηγαν θεατρο (πρεπει να ημουν 5) θυμαμαι τις εξης εικονες:

Κοπελες με φτερα και πουπουλα στα εφαλια και τα χερια τους εμφανιζονται στη σκηνη, ενας δυνατος ηχος (μουσικη) απο παντου που τρανταζουν το κεφαλι μου. Με πιανει πανικος και βγαζω μια τριγκλια, και μετα θυμαμαι οτι βρισκομαι στο πεζοδρομιο με τον πατερα μου :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα πάλι οι δικοί μου συνήθως σε επιθεωρήσεις μας πήγαιναν διότι στην επαρχία τι άλλο να έρθει. Κάποια στιγμή πρέπει να είχαμε πάει και στο Δελφινάριο εκεί κατά το 1986, όταν ακόμη μέναμε στον Πειραιά, γιατί θυμάμαι αναμνηστικά σπίρτα αλλά ποια επιθεώρηση είδαμε ένας Θεός ξέρει...
 
Πρώτη επαφή με το θέατρο ήταν οι παιδικές παραστάσεις που με πήγαιναν οι δικοί μου μικρό. Αν και μ'άρεσε τότε δεν θυμάμαι και πολλά πια.

Η πρώτη 'σοβαρή' παράσταση που θυμάμαι είναι ο Αρχοντοχωριάτης του Μολιέρου με πρωταγωνιστή τον Κώστα Βουτσά πριν καμιά 20ρια χρόνια.

Αδυνατώ να θυμηθώ όμως σε ποιό θέατρο είχαμε πάει.
 
TZELASO είπε:
Το "Κάθε Χρόνο, τέτοια μέρα" με τον Αλεξανδράκη και την Γαληνέα. Θυμόμουν που γκρίνιαζα στη μαμά μου. Ήμουν πολύ μικρή και της έλεγα "τι θα πάμε να δούμε τώρα? Μια παράσταση με δύο μόνο ηθοποιούς?" Κι όμως ήταν μια καταπληκτική παράσταση. Σε δύο ώρες τόσα πολλά συναισθήματα. Γέλιο, έρωτας, δάκρυ, συγκίνηση.... Πολύ ωραίο έργο...
Κι άντε να εξηγήσει η μαμά, για ποιο λόγο βρίσκονταν αυτοί οι δύο, κάθε χρόνο την ίδια μέρα...

Τη θυμάμαι κι εγώ την παράσταση αυτή, του έργου του Bernard Slade. Με ένα εντυπωσιακό σκηνικό σουϊτας ξενοδοχείου, λευκό, με ένα πιάνο επίσης λευκό, και κεκλιμένο φεγγίτη από πάνω. Αν κρίνω από την εποχή, θα πρέπει να ήταν σκηνογράφος ο Διονύσης Φωτόπουλος.

Πλάκα είχε και το ζευγάρι, που στο τέλος πια έβγαινε με γυαλιά πρεσβυωπίας...

Δεν ξέρω αν σε εκείνο ή σε άλλο ανέβασμα της παράστασης, ο τίτλος ήταν "Κάθε χρόνο την ίδια μέρα".
 
ΦΖΠ1, δε θυμάμαι καθόλου... Θυμάμαι άλλο ένα ανέβασμα του θεατρικού με τη Μαριάννα Τουμασάτου και τον Σταύρου??? (Δε θυμάμαι πώς τον λένε)... Αλλά δεν το είχα δει... Από το θεατρικό με τον Αλεξανδράκη, εγώ πάλι (αν και πάνε τόσα χρόνια) μου έχει μείνει έντονα τη σκηνή που της λέει ότι ο γιος του σκοτώθηκε... Είχα συγκινηθεί πολύ.... Και ευτυχώς που την είδα την παράσταση, γιατί δεν είδα τίποτε άλλο με τον Αλεξανδράκη... Χρόνια μετά, η κολλητή μου πήγε στο "Η ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ" (πάλι με δύο ηθοποιούς) Αλεξανδράκης-Κατρανίδης, αλλά εγώ δεν ξέρω γιατί, δεν είχα πάει... Μου είχε διηγηθεί το έργο, το οποίο ήταν θρίλερ τελικά και μου είχε πει ότι ήταν και οι δύο καταπληκτικοί...
 
"Φον Δημητράκης"

Λογικά δεν πρόκειται για την πρώτη θεατρική παράσταση που πήγα αλλά για την πρώτη θεατρική παράσταση ,που θυμάμαι να έχω παρακολουθήσει (μικρός).
 
Πίσω
Μπλουζα