Ποια είναι η αγαπημένη σας χιουμοριστική σειρά του Δαλιανίδη?

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
Γιάννης Δαλιανίδης


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γιάννης_Δαλιανίδης

Με αφορμή τα πολύ συχνά posts για τις χιουμοριστικές σειρές του Γιάννη Δαλιανίδη στο forum μας, πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να κάνουμε ένα γκάλοπ μεταξύ μας και να δούμε ποια είναι η πιο αγαπημένη μας (μεταξύ όλων των αγαπημένων μας... :) )

Πάμε λοιπόν (σε χρονολογική σειρά):

1. Το Λούνα Παρκ (1974-81), ΕΙΡΤ (Πέμπτη)

forum: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12308

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9B%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B1_%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BA

picture.php


Η θρυλική πολύχρονη ασπρόμαυρη "οικογενειακή" πολυθεματική σειρά με τον κυρ-Γιώργη, την Ουρανία, την Κάθριν, το Νίκο και τη Ρένα, την Τούλα, τη Μαρία και την υπόλοιπη παρέα. Ο κυρ Γιώργης εκφέρει απόψεις και χάνει την υπομονή του και μαζί του συμπάσχει όλη η Ελλάδα. ΕΡΤ 70s CLASSIC, στην κορυφή της θεαματικότητας και από τις πρώτες τηλεοπτικές αναμνήσεις για πολλούς από εμάς. Δυστυχώς, 1 (!) μόνο επεισόδιο διασώζεται επίσημα στην ΕΡΤ...

http://www.youtube.com/watch?v=3kieCxQZZdg&feature=related

2. Τα Καθημερινά (1983-84), ΕΡΤ (Σάββατο)

forum: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=1534

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC

picture.php


Πολυαγαπημένη και δημοφιλέστατη (έγχρωμη) χιουμοριστική σειρά της επόμενης δεκαετίας με τον Λεωνίδα, τη Ντίνα και τους λοιπούς συγγενείς (Αφροδίτη, Φοίβος και Άννα), φίλους και συναδέλφους (Ελένη, κύριος Γουναρόπουλος) που φέρνουν στον Λεωνίδα βάσανα και... εκνευρισμό. ΕΡΤ 80s CLASSIC αυτή την φορά από τον "μετρ" του είδους, το οποίο κατέκτησε και αυτό την κορυφή της θεαματικότητας. Δυστυχώς, αν και πολύ "νεότερη" σειρά από το "Λούνα Παρκ", επίσημα η ΕΡΤ δεν έχει επεισόδια στο αρχείο της...


Όσον αφορά τις μετέπειτα χιουμοριστικές τηλεοπτικές σειρές του Γιάννη Δαλιανίδη ("Στραβά κι ανάποδα", 1993-94, ΑΝΤ1, "Αραχτοί και λάιτ", 1994-95, ΑΝΤ1 και "Μικρές αμαρτίες" 2000-01, STAR), σε αυτές δεν επεκτεινόμαστε, διότι δεν "συμβαδίζουν" με το Ρετρο χαρακτήρα του forum.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμένουμε να δούμε τις προτιμήσεις σας και να διαβάσουμε τα σχόλιά σας...
 
Λούνα Πάρκ Μακράν

Ήταν μέσα στις πρώτες 2 σειρές που προτοείδα στην τηλεόραση (γύρω στο 1975-76 νομίζω)

και είναι μυθική σειρά για μένα τουλάχιστον
 
Πολυ ωραια η ιδεα σου bernard.c αλλα παρα πολυ δυσκολο για μενα να διαλεξω μια ως την πλεον αγαπημενη μου. Θα το σκεφτω και θα επανελθω...
 
bernard.c είπε:
Περιμένουμε να δούμε τις προτιμήσεις σας και να διαβάσουμε τα σχόλιά σας...
Ντέρμπυ μέχρι στιγμής μεταξύ των σειρών "Λούνα Παρκ", "Λιονταράκια" και "Ρετιρέ" (ψιλοαναμενόμενο κατά τη γνώμη μου). Τα "Καθημερινά" περίμενα να είχαν πλασαριστεί πιο πάνω (άρα, αν και με διαφορά μόλις 2 ετών μεταξύ τους, από ότι φαίνεται, προτιμούμε τα "Λιονταράκια" από τα "Καθημερινά"). Η "Οδός Ανθέων" σχετικά αδιάφορη και όσο για τους "Μικρομεσαίους" (προς το παρόν) έχουν πιάσει πάτο.

ChristosM είπε:
Πολυ ωραια η ιδεα σου bernard.c αλλα παρα πολυ δυσκολο για μενα να διαλεξω μια ως την πλεον αγαπημενη μου. Θα το σκεφτω και θα επανελθω...
Και για μένα ήταν πολύ δύσκολο... Ψήφισα ακολουθώντας την πρώτη μου σκέψη/αντίδραση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ αυτον τον δισκο απο τα Λιονταρακια πρεπει να τον ψηφιοποιησω , θα μου ειναι χρησιμος για το Κουιζ!

Εγω ψηφιζω ΟΔΟ ΑΝΘΕΩΝ!

Τελικα το ΙΟΥΛΙΟΣ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΕΤΑ δεν ηταν του Δαλιανιδη??
 
johnalepou είπε:
Τελικα το ΙΟΥΛΙΟΣ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΕΤΑ δεν ηταν του Δαλιανιδη??
Το "Ιούλιος και Ιουλιέτα", από ότι έχω διαβάσει, ήταν σε σκηνοθεσία Δαλιανίδη, αλλά σε σενάριο Κώστα Παπαπέτρου ("Ορκιστείτε παρακαλώ"). Αν και ομολογώ πως δεν το θυμάμαι (ήμουν 4 το 1980...), λόγω του ότι το σενάριο δεν ήταν του Δαλιανίδη, λογικά δεν θα πρέπει να ακολουθούσε την "συνταγή Δαλιανίδη". Αντιθέτως, και οι 6 παραπάνω σειρές ήταν σε σενάριο Γιάννη Δαλιανίδη.

Επίσης, επειδή ήταν μόνο 8 επεισόδια, δεν την συμπεριέλαβα, διότι ίσως πολλοί να μην την θυμούνται. Έβαλα στο γκάλοπ τις πιο "γνωστές".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ, πάντως, ψήφισα τα Λιονταράκια. Την έβλεπα, αν και όχι φανατικά, και μου είχε αρέσει αρκετά... Είναι και η παλιότερη, από τις 5 της δημοσκόπησης, που θυμάμαι. (Τα "Καθημερινά", όπως έχω πει, δεν τα θυμάμαι καθόλου, ενώ ήμουν 3 όταν τέλειωσε το "Λούνα Παρκ").
 
Το Ρετιρέ!!!!!!!Ήταν θεϊκή σειρά για μένα
 
ΑΕΟΝ βοήθα. Έχουμε μείνει πίσω!!!!!
 
Στις 17 ψήφους μέχρι στιγμής, έχουμε ισοβαθμία μεταξύ "Λιονταράκια" & "Ρετιρέ". Ντέρμπυ !! :armed:

Για να δούμε ποια σειρά θα "κερδίσει" στο τέλος...
 
Δυνατό ντέρμπυ προβλέπεται. Σε περίπτωση ισοψηφίας θα έχουμε και δεύτερο γύρο των 2 σειρών?
 
...ελπίζω να πρυτανεύσει η λογική....αυτό λέω μόνο....
 
Τα Λιονταράκια δεν τα θυμάμαι αν και είχα ακούσει ότι έπαιξαν επανάληψη αρχές 90's
 
δεν παίξαν ποτέ σε επανάληψη για 2 μάλλον λόγους.

Είτε τα σβήσαν, είτε τα χάρησαν στην Magnetic
 
Ψηφισα και εγω (επιτελους). Για μενα ηταν παρα πολυ δυσκολο, μια και δυο απο τα σηριαλ ειναι το ιδιο λατρεμενα για διαφορετικους λογους.

Και μια ανακοινωση: Θα υπαρξει "επαθλο-εκπληξη" για την σειρα που θα νικησει.

Στις 28 Φεβρουαριου, λοιπον, που τελειωνει η ψηφοφορια (ειναι και ιδιαιτερη μερα για μενα), θα σας εχω μια εκπληξη σχετικη με την σειρα που θα προκριθει.

Αρκει να υπαρξει μεγαλη συμμετοχη για να εχει και ενδιαφερον το "ντερμπι".
 
ChristosM είπε:
Ψηφισα και εγω (επιτελους).
Χεχε, όταν καταχωρήθηκε η τελευταία (μυστική) ψήφος, είχα την απορία μήπως και ήσουν εσύ!

ChristosM είπε:
Για μενα ηταν παρα πολυ δυσκολο, μια και δυο απο τα σηριαλ ειναι το ιδιο λατρεμενα για διαφορετικους λογους.
Εδώ αναφέρεσαι σε "Λιονταράκια" και "Ρετιρέ" ή σε "Λιονταράκια" και "Λούνα Παρκ"? Μπερδεύτηκα..

ChristosM είπε:
Και μια ανακοινωση: Θα υπαρξει "επαθλο-εκπληξη" για την σειρα που θα νικησει.Στις 28 Φεβρουαριου, λοιπον, που τελειωνει η ψηφοφορια (ειναι και ιδιαιτερη μερα για μενα), θα σας εχω μια εκπληξη σχετικη με την σειρα που θα προκριθει.

Αρκει να υπαρξει μεγαλη συμμετοχη για να εχει και ενδιαφερον το "ντερμπι".
Τέλειο - τέλειο! Θέλουμε "έπαθλο-έκπληξη" για τον νικητή (ελπίζω να μην είναι οι Μικρομεσαίοι !) ;)
 
ChristosM είπε:
Και μια ανακοινωση: Θα υπαρξει "επαθλο-εκπληξη" για την σειρα που θα νικησει.Στις 28 Φεβρουαριου, λοιπον, που τελειωνει η ψηφοφορια (ειναι και ιδιαιτερη μερα για μενα), θα σας εχω μια εκπληξη σχετικη με την σειρα που θα προκριθει.
H "βίντεο-εγκυκλοπαίδειά" μας εν δράσει!!!! Ανυπομονώ!!!!!! :D
 
ChristosM είπε:
Ψηφισα και εγω (επιτελους). Για μενα ηταν παρα πολυ δυσκολο, μια και δυο απο τα σηριαλ ειναι το ιδιο λατρεμενα για διαφορετικους λογους.Και μια ανακοινωση: Θα υπαρξει "επαθλο-εκπληξη" για την σειρα που θα νικησει.

Στις 28 Φεβρουαριου, λοιπον, που τελειωνει η ψηφοφορια (ειναι και ιδιαιτερη μερα για μενα), θα σας εχω μια εκπληξη σχετικη με την σειρα που θα προκριθει.

Αρκει να υπαρξει μεγαλη συμμετοχη για να εχει και ενδιαφερον το "ντερμπι".
Αγωνία μέχρι τις 28 του μηνός. Τι μπορεί να ετοιμάζει ο Χρήστος???? για να σκεφτώ.

1) Έμαθε από το Mega ότι θα κυκλοφορήσει υπερ-πολυτελής κασετίνα με όλα τα επισόδια από το Ρετιρέ.

2) Βρήκε την εταιρία φάντασμα Magnetic

3) Πήρε όλο το αρχείο της Βάσιας Παναγοπούλου (με διάρηξη στο σπίτι της)

4) Βρήκε στο Μοναστηράκι βίντεοκασέτες U-matic από τα Λιονταράκια (της οποίες και αγόρασε)

5) Ήρθε σε συνενόηση με την Ραδιοτηλεόραση και του υποσχέθηκαν οι αρμόδιοι να βάλουν τον νικητή (την σειρά) στο περιοδικό.

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η και θα μάθουμε
 
Πίσω
Μπλουζα