Ποια είναι η καλύτερη κωμωδία με τον Γιώργο Κωνσταντίνου;

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.897
Για τη δημοσκοπηση αυτη επελεξα τις παρακατω 10 ταινιες με τον Γιωργο Κωνσταντινου για να δουμε ποια ειναι η καλυτερη,προσθεσα ομως και δυο ταινιες στις οποιες μπορει να μην εχει πρωταγωνιστικο ρολο αλλά ειναι εξισου απολαυστικος (κατα τη γνωμη μου).

Η σειρα ειναι τυχαια

1.Η δε γυνη να φοβηται τον ανδρα στο ρολο του αυταρχικου και σατραπη Αντωνακη

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


2.Η ζηλιαρα στο ρολο του συζυγου που υποφερει απ την παθολογικη ζηλεια της γυναικας του

attachment.php
attachment.php
attachment.php


3.Γαμος αλα ελληνικα στο ρολο του συζυγου που αναγκαζεται να συγκατοικησει με την πεθερα,τον αδερφο της γυναικας του και με τη μανα του με ο,τι αυτο συνεπαγεται...

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


4.5000 ψεματα στο ρολο του φτωχου φοιτητη που αναγκαζεται μαζι με το συγκατοικο του να κλεψει ενα συλλεκτικοτατο αγαλματιδιο(απολαυστικοτατο το διδυμο Κωνσταντινου - Τζανετακου)

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


5.Το γελιο βγηκε απ τον παραδεισο στο ρολο του δουλευταρα συνεταιρου (του Δ.Παπαγιαννοπουλου) αλλά ταυτοχρονα και του ατζαμη με το γυναικειο φυλο

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


6.Ξυπνα Βασιλη στο ρολο του συντηρητικου και υποταγμενου Βασιλη Βασιλακη που κυνηγαει την τυχη του σε τυχερα παιχνιδια

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


απολαυστικοτατος στα 01:13 λεπτα του

 
παιδια,πρεπει να περιμενετε ν ανοιξει πρωτα η δημοσκοπηση γιατι αλλιως δε μπορουμε να ψηφισουμε
 
Έτοιμη η δημοσκόπηση :) .

Ψήφισα το "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα". O "Αντωνάκης" δίνει ρεσιτάλ
 
Και γω αυτή ψήφισα! All time classic!
 
Παρομοίως. Διότι και καλός είναι στο ρόλο του Αντωνάκη αλλά και η ταινία η ίδια είναι εξαιρετική.

Δεν βρήκα πολύ ταιριαστό το δίδυμο Κωνσταντίνου / Βλαχοπούλου στη "Ζηλιάρα", ούτε ήταν πειστικός ως φοιτητής στα 32 του (5000 ψέμματα). Το "Ξύπνα Βασίλη" με εκνεύριζε πάντα. Για δεύτερη ταινία θα έβαζα το "Γάμος αλα Ελληνικά" αλλά περισσότερο λόγω Καλογεροπούλου και των δύο φοβερών μαμάδων, όχι του Κωνσταντίνου. Γενικά δεν μου άρεσε τόσο όταν σκηνοθετούσε τον εαυτό του, και ακόμη λιγότερο όταν έγραφε και το σενάριο.
 
Ψήφισα την γυνή. Τα 5000 είναι η αμέσως επόμενη για μένα. Πράγματι λείπουν οι κόπανοι από την ψηφοφορία.
 
Η δε γυνη... μου αρεσε και μενα, μετα ο γαμος αλα ελληνικα
 
Ήμουν ανάμεσα στο "Γάμος αλα Ελληνικά" και το "Ξύπνα Βασίλη"... Ψήφισα το 2ο λόγω του ποιητή Φανφάρα! Το "Η δε γυνή" ήταν προφανής επιλογή αλλά "έχασε" λόγω της επανεμφάνισης του ζευγαριού σε "ταινία" που θα κυκλοφορήσει σύντομα...
 
Πολυ δύσκολη επιλογη katerinak !!! Όλες οι ταινίες είναι υπέροχες !!! Επισης σε άλλα τόπικς έχω γράψει πόσο είμαι θαυμαστής του Γιώργου Κωνσταντίνου και ότι θεωρώ το παίξιμό του "πολλά έτη μπροστά απ' την εποχή του" !!! Τελικά ψήφισα τα "5000 ψέματα" για έναν και μοναδικό λόγο : Για να τιμήσω την ταινία που, εκεί στις αρχές των 80ς, μάς προσέφερε άφθονο γέλιο όποτε προβαλλόταν στην τηλεοραση [και προβαλλόταν αρκετά συχνά, ενώ εδώ και πολλά χρόνια δεν έχει εμφανιστεί ξανά στις μικρές μας οθόνες] !!! Το "ανατρεπτικό" και "σουρεαλιστικό" χιούμορ αυτής της ταινίας είναι, σε πολλά σημεία της, υψηλού επιπέδου ....
 
Κοκοβικος For Ever !!!!!!

(κι οποιος "μπουλης" ή "κουμπαρομπεμπεκα" διαφωνει,να ρουφηξει τ'αυγο του) :p :diablotin: :p :diablotin: :p

Υ.Γ.Το "Η δε γυνη να φοβηται τον ανδρα"κερδιζει σχεδον στο νημα το "Ξυπνα Βασιλη" (Κορυφαια ταινια),"Γαμος αλα ελληνικα"

και "Καλως ηλθε το δολαριο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Γάμος", "Βασίλης" και "δολάριο" είναι οι επιλογές μου

And the winner is...

:wait2:

"Καλώς ήλθε το δολάριο" :award:
 
Ξύπνα Βασίλη και αυτό το κάτι άλλο :) , εξαιρετικός και στις δύο!
 
Katerinak, θελεις να γραψουμε ποια κωμωδια αγαπαμε περισσοτερο η σε ποια κανει ο ηθοποιος την καλυτερη του ερμηνεια;
 
bambinella 100 είπε:
Katerinak, θελεις να γραψουμε ποια κωμωδια αγαπαμε περισσοτερο η σε ποια κανει ο ηθοποιος την καλυτερη του ερμηνεια;
ΒΒ ψηφισε αυτη την ταινια που θεωρεις καλυτερη για σενα με βαση τα δικα σου κριτηρια,αν θελεις μπορεις να μας πεις ποια αγαπας περισσοτερο και σε ποια κατα τη γνωμη σου ο ηθοποιος δινει την καλυτερη του ερμηνεια.Δεν υπαρχει κανενας περιορισμος :flower:
 
Ο Rinus Cesar με καλυψε σχεδον ολοκληρωτικα με τα γραφομενα του. Ειμαι κι εγω φανατικη θαυμαστρια του Γιωργου Κωνσταντινου, τον θεωρω εναν απο τους πεντε καλυτερους ανδρες ηθοποιους μας και αυτο το εχω δηλωσει επανειλημμενως μεσα στο φορουμ.

Ο Γιωργος Κωνσταντινου ειναι ενας πολυ μεγαλος κωμικος, αλλα θα ηταν θαυμασιος πιστευω και σε δραματικους ρολους. Πολλες ταινιες του εχουν δραματικες αποχρωσεις και ο ηθοποιος αυτος καταφερνει να ειναι συγκινητικος και αληθινος καθε φορα, μεταπηδωντας ανετα απο τις κωμικες στις δραματικες στιγμες και αντιστροφα.

Στο θεμα ερμηνειας των ταινιων της λιστας, τι να πω αφου ειναι θαυμασιος σε ολες; Δεν μπορω να ξεχωρισω καμια εδω. Σε καθεμια δινει και κατι διαφορετικο, κατι μοναδικο. Και πως να πω ποια ταινια θεωρω καλυτερη αφου τις αγαπω σχεδον ολες; Οι μονες απο τη λιστα που δεν μου αρεσουν ειναι η Ζηλιαρα (αυτη κατα τη γνωμη μου, δε βλεπεται καν και το Γελιο βγηκε απ' τον παραδεισο).

Εντελει, για να μην το (σας) κουραζω αλλο, δινω την ψηφο μου στο 5000 Ψεματα για το ΑΠΟΛΥΤΟ δεσιμο που εχει εκει ο Κωνσταντινου με το Τζανετακο και γιατι η ταινια αυτη ειναι μια θαυμασια κωμωδια που λιγοι μπορεσαν να καταλαβουν την εποχη που προβληθηκε.
 
Ψήφισα πρώτη ταινία ''Η δε γυνή να φοβηται τον άνδρα'', στην οποία ο Γιώργος Κωνσταντίνου είναι όλα τα λεφτά. Επόμενες επιλογές μου είναι οι ταινίες ''Γάμος αλα ελληνικά'' και ''Καλώς ήρθε το δολάριο''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα το "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα". Αλλά ο Γιώργος Κωνσταντίνου ήταν έξοχος και στις ταινίες "Ξύπνα Βασίλη", "Γάμος α λα Ελληνικά", "5.000 ψέματα" και "Καλώς ήλθε το δολάριο".
 
Κατερινα...για αλλη μια φορα συγχαρητηρια!!!! :flower:

Πολυ ωραιο θεμα και πολυ καλη παρουσιαση! :thumbup:

Ο Γιωργος Κωνσταντινου ειναι απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους. :cool:

Εχεις βαλει ολα τα "διαμαντια" ταινιες που πρωταγωνιστουσε

και ειναι δυσκολη η επιλογη... :wait2:

Με βαρια καρδια (κριμα να μην ειναι multichoice :( ) ψηφισα "Καλως ηλθε το δολλαριο".



Οι ατακες σε αυτη την ταινια πεφτουν βροχη... :D

 
"H δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" φυσικά, που για μένα συγκαταλέγεται ανάμεσα στις 5 "επικές" ταινίες του ελληνικού εμπορικού κινηματογράφου...

Γιατί έχει και το κλάμα, ρε παιδί μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα