Ποια κόμιξ διαβάζατε μικροί / μικρές;

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.768
Περιέργως δεν υπήρχε τέτοιο θέμα, οπότε και το δημιουργώ :D

H δική μου παιδική ηλικία συνέπεσε με το 2ο μισό των 70s και το 1ο μισό των 80s, οπότε αυτά που μου αγόραζαν ο πατέρας και ο παππούς μου (και που κατόπιν συνέχισα μόνος μου με εβδομαδιαίες επιδρομές στο περίπτερο) ήταν τα εξής:

  • Μίκυ Μάους (Μικρός / Μεγάλος / Κλασσικά)
  • Ποπάϋ (Μικρός / Μεγάλος)
  • Τομ & Τζέρρυ
  • Σπαϊντερ Μαν
  • Μπλεκ
  • Αγόρι
  • Τιραμόλα
  • Καριμπού (spinoff από Tιραμόλα)
  • Σεραφίνο
  • Μάιτυ Μάους
  • Σπορτ Μπίλυ
  • Η Μάχη των Πλανητών
  • Χονδρός Λιγνός
  • Oribile
  • Tαρζάν
  • Κόναν
  • Asterix
  • Λούκυ Λούκ
  • Μπαγκς Μπάννυ
  • Γούντυ ο Τρυποκάρυδος
  • Μπόζο
  • Star Comics (Camelot 3000, Storm)
Γενικά μάζευα μανιωδώς. Ακόμα και σήμερα στην αποθήκη έχω περίπου 10 μεγάλες 12λιτρες κούτες με πολλές χιλιάδες τεύχη (ειδικά από τα 6 πρώτα). Ίσως ξεκινήσει κάποιο scanning project διάσωσης σε συνεργασία με τα παιδιά του greekcomics.gr (αν βρω χρόνο), γιατί στοιχηματίζω ότι ορισμένα θα είναι εξαιρετικά δυσεύρετα.
 
Εγω θα μπορουσα πιο ευκολα να απαντησω στο "Ποια comics ΔΕΝ διαβαζατε μικροι" :fafoutis:

Ας κανω μια προσπαθεια!

Οταν ημουν μικρο παιδακι, ακομα και πριν να μπορω να διαβαζω μονος μου:

  • Μίκυ Μάους (Μικρός / Μεγάλος / Κλασσικά)
  • Ποπάϋ (Μικρός / Μεγάλος)
  • Τομ & Τζέρρυ
  • Τιραμόλα
  • Σεραφίνο
  • Μάιτυ Μάους
  • Σπορτ Μπίλυ
  • Η Μάχη των Πλανητών
  • Μπαγκς Μπάννυ
  • Γούντυ ο Τρυποκάρυδος

Οταν εγινα λιγο μεγαλυτερο παιδακι τα μουτζωσα ολα και ασχοληθηκα κυριως με υπερηρωες της Marvel:
  • Πρακτικα οτιδηποτε του Καμπανα
  • Τα παντα Μαμουθ υπερηρωες
  • Μικρος Ηρως οι 100 τομοι
  • Superboy

Τα καλοκαιρια που ειχα πολυ περισσοτερο ελευθερο χρονο και υπηρχε και αφθονια φτηνων παλιων τευχων ή/και τομων στα περιπτερα και πρατηρια τυπου, συμπληρωνα αναγνωστικα και τα παρακατω:

  • Μπλεκ
  • Αγόρι
  • Tαρζάν
  • Ολους τους τιτλους Κόναν
  • Camelot 3000
  • Τιτλους DC της Anglo Hellenic Agency
  • Τα πολεμικα (Κρανος, Μαχη, Εφοδος κλπ)
  • Μικρους Σερίφηδες, καουμπόηδες κλπ
  • Λοχαγό Μαρκ
  • Περιπέτεια
  • Ομπραξ
  • Τρουενο
  • Μιστερ Νο
  • Τα διαστημικα (Κρονος, Πλανητης κλπ)
  • Κλασσικα Εικονογραφημενα
  • Διαφορα ελληνικα (πχ Κωστικας και Γιωρικας, Κωμωδιες του Αριστοφανη κλπ)
Απο το '87 και μετα που αρχισα με τα αμερικανικα marvel, εκοψα ολα τα καλοκαιρινά για λογους οικονομιας.

Στανταρ ξεχναω καμποσα ακομα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατ' αρχήν τα πιο ρετρό απ' όλα που ήταν τα Κλασσικά Εικονογραφημένα. Δεν ήταν δικά μου (άλλωστε πρωτοεκδόθηκαν το '51) αλλά των γειτόνων-φίλων των γονιών μου από το διπλανό διαμέρισμα. Τα είχαν όλα από την πρώτη τους κυκλοφορία και δεμένα σε τόμους. Από τα 4,5-5 μέχρι τα 9 μου είχα καταφέρει να τα διαβάσω όλα και κάποια 2-3 φορές.
Μίκυ Μάους (Μικρός, Μεγάλος, Κλασσικά) ό,τι από αυτά έπεφτε στα χέρια μου, είχα αδυναμία στα κλασσικά γιατί ήταν χορταστική έκδοση.
Ποπάυ, Τιραμόλα, Σεραφίνο, με αυτή τη σειρά, περισσότερο προτιμούσα τον Ποπάυ.
Τομ και Τζέρυ, όποτε έπεφτε στα χέρια μου. (Εννοείται ότι συμπαθούσα -συμπονούσα τον Τομ).
Μπαγκς Μπάνυ, ομοίως με το από πάνω (εδώ ήμουν με το μέρος του κούνελου)
Αστερίξ φανατικά.
Λούκυ Λουκ ακόμη πιο φανατικά -σε κάποια φάση θυμόμουν μέχρι και ποιανού σκιτσογράφου ήταν το καθένα.

Με εξαίρεση τον Αστερίξ και τον Λούκυ Λουκ που τα αγοράζαμε κανονικά με τον αδερφό μου, όλα τα παραπάνω τα κληρονομούσαμε από τα μεγαλύτερα ξαδέρφια όταν τα βαριόντουσαν. Και ευτυχώς έχουμε τεράστιο σόι!

Τέλος Μανίνα γύρω στα 11 μέχρι τα 13-14.

Αυτά. Επίσης, μπορεί να φαίνεται περίεργο για κορίτσι αλλά δεν διάβαζα ποτέ Κάντυ -Κάντυ (εκτός από το πρώτο τεύχος κι αυτό μάλλον προς το τέλος το παράτησα). Υπερβολικά ρομαντικό, υπερβολικά μελό, υπερβολικά τραβηγμένο για τα γούστα μου. Χώρια που θυμόμουν την τσιριχτή φωνή της από την τηλεοπτική σειρά και με έπιαναν τα νεύρα μου.

Κατά τ' άλλα ήμουν πιο πολύ του βιβλίου με λίγες εικόνες. Μου άρεσε περισσότερο να φαντάζομαι τους ήρωες και το περιβάλλον τους παρά να τα έχω όλα έτοιμα μπροστά στα μάτια μου.
 
Εγώ πιτσιρικάς αρχές της δεκαετίας του 80, διάβαζα κυρίως Μίκυ Μάους και λίγο αργότερα, στην προεφηβεία αγόραζα μανιωδώς το Μπλεκ. Για το λόγο αυτό η συλλογή μου (5000+ τεύχη) αποτελείται κατά 80% από τα τεύχη αυτά!
Φυσικά δεν παρέλειπα να αγοράζω και να διαβάζω κι άλλους τίτλους όπως :
Τομ και Τζέρυ, Μάιτυ Μάους, και το ασπρόμαυρο Conan της Κόμπρα Πρες (μεγάλη αγάπη αυτό ειδικά όταν είχε ιστορίες με τέρατα!!). Αργότερα ανακάλυψα κι άλλους τίτλους με τους οποίους έχω εμπλουτίσει τη συλλογή μου!
Δεν μου άρεσε με τίποτα θυμάμαι ο Ποπάυ, ενώ σχεδόν ποτέ (και λάθος μου), δεν είχα διαβάσει λοχαγό Μαρκ στην Περιπέτεια, την οποία κοντεύω ευτυχώς να κλείσω τώρα!
 
Τα αγόραζα και τα διάβαζα ΟΛΑ!!!! ΟΛΑ!!!!
Ακόμα και όταν δεν είχε άλλα το περίπτερο, έπαιρνα Μανίνα και Κατερίνα....
Ω, ναι.... Μιλάμε για τέτοια πόρωση με τα κόμικς....

Δυστυχώς, μεγαλώνοντας έμεινε το 1 χιλιοστό από όλα αυτά που είχα...
Αγοράζω ακόμα από το διαδίκτυο, τιτλους τους οποίους είχα μικρός, λόγω νοσταλγίας, αλλά και παλαιότερους τίτλους που δεν γνώρισα ποτέ...
 
Την εποχή που ήμουνα μικρός διάβαζα περισσότερο (από όποιες πηγές τα έβρισκα, σπάνια εγκρινόταν η αγορά τους από τους γονείς μου) Μικρό Ήρωα και Μικρό Σερίφη/Μικρό Κάου Μπόυ και σπανιότερα, γιατί δεν κράτησε πολύ, Υπεράνθρωπο, αλλά αυτά ήταν περιοδικά με κείμενο και κάποιες εικόνες, όχι κόμικς κι έτσι δεν υπολογίζονται.

Από κόμικς εκείνα που προσπαθούσα να διαβάζω όσο συχνότερα μπορούσα και να αγοράζω όποτε ο γονικός προϋπολογισμός περιλάμβανε το σχετικό κονδύλι ήταν "Τα Καλύτερα Κόμικς" (με ήρωες της DC, ξέρω τώρα). Και "Κλασσικά Εικονογραφημένα" μου άρεσαν, αλλά όχι όσο οι περιπέτειες του Σούπερμαν ή του Παράξενου Αδάμ. Μίκυ Μάους σπάνια, δεν μου πολυάρεσαν ποτέ. Οι ιστορίες του Τομ και Τζέρυ, του Τουίτυ και του Συλβέστρου και του Μπαγκς Μπάννυ (νομίζω το περιοδικό λεγόταν "Γέλιο και Χαρά") με διασκέδαζαν αλλά τις θεωρούσα πολύ παιδαριώδεις, μεγάλος τις εκτίμησα περισσότερο. Αστερίξ διάβαζα μανιωδώς αλλά ήμουνα πια φοιτητής,.

Ένα κόμικ που μου άρεσε πολύ αλλά δεν είχα την ευκαιρία να το διαβάζω συχνά γιατί περιέργως το θεωρούσαν κοριτσίστικο ήταν "Η Μικρή Λουλού". Φαντάζομαι τα αγόρια δεν καταδέχονταν να διαβάσουν κόμικ με κορίτσι για κύρια ηρωίδα, αλλά εγώ φαίνεται ήμουν πρωτοφεμινιστής από τα μικράτα μου.

1611866457433.png
 
Τα αγαπημένα μου κομιξ ήταν

1. Αγορι
2. spiderman (και ιδιαίτερα οι ιστορίες του Rom space Knight)
3. βαβουρα
4. Storm
5. Μικι Μαους (ολα)
6. Ποπαυ
7. Conan
8. Asterix
9. Ερικ καστελ
10, Λουκυ λουκ
 
Το πρώτο κόμιξ που θυμάμαι να διάβασα ήταν Μίκυ Μάους σε μεγάλο σχήμα, κάπου αρχές των '60ς. Συνέχιζα να το διαβάζω συχνά. Συστηματικά διάβαζα τα κλασσικά εικονογραφημένα και τα κόμιξ της Διάπλασης των Παίδων που δημοσιεύονταν σε συνέχειες (π.χ. το ιδιαίτερα αγαπημένο μου Πιλότος Θύελλα, οι περιπέτειες του Κάπταιν Ρομπ, ο Πέτσι και η παρέα του, Λουλού ή στρουμπουλή κ.α.).

Μικρός διάβαζα επίσης αλλά όχι συστηματικά τα διαστημικά των '60ς (Παράξενος Αδάμ, Υπεράνθρωπος κλπ.), Μικρό Σερίφη/Καουμπόη, Μπάγκς Μπάνυ, Μικρή Λουλού, Τομ και Τζέρυ.

Προς την εφηβεία διάβαζα Σεραφίνο, Τιραμόλα, Μπλεκ, Ποπάυ, Μάχη, Τανκς, ενώ στην εφηβεία κυριαρχούσαν τα Λούκυ Λουκ και Αστερίξ.
Ένα κόμιξ που αγόρασα μεγάλος και έχω όλα τα τεύχη είναι το Μπλέικ και Μόρτιμερ.

Είχα μεγάλη συλλογή, αλλά αφενός η μαμά-Τερμινάτορ και αφετέρου ατυχείς δανεισμοί σε φίλους (χωρίς επιστροφή) περιόρισαν τον όγκο. Έχω τη Διάπλαση των Παίδων, όλα τα Αστερίξ, πολλά Λούκυ Λουκ και διάσπαρτα από τα προαναφερθέντα που έχω παρουσιάσει σε άλλο θέμα.
 
Πραγματικά δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω. Είμαι σίγουρη ότι θα ξεχάσω αρκετά. Θα πω τα βασικά όμως, που είναι και τα πιο αγαπημένα.

Ξεκίνησα την καριέρα μου όπως όλος ο κόσμος φαντάζομαι, με Μίκυ Μάους, Σεραφίνο, Τιραμόλα και Ποπάϋ. Λάτρευα τον Φάντομ Ντακ και τις αστυνομικές ιστορίες με τον Μίκυ και τον επιθεωρητή Ο’Χάρα.

Το έχω πει πολλές φορές στο forum, με τον αδελφό μου να λατρεύει τα κόμικς, και να έχει άπειρα (ακόμα και σήμερα), διάβαζα κι εγώ τα πάντα. Οπότε έχω διαβάσει πολλά αντρικά κόμικς.

Σαν κοριτσάκι, γνώρισα τα Κλασσικά Εικονογραφημένα αλλά δεν ήμουν φανατική και δεν κράτησα τα παλιά (δεν είχα και πολλά). Έχω αρκετά τεύχη στο νησί, τα δημοσίευσε το ΒΗΜΑ (αν θυμάμαι καλά), προ αρκετών ετών.

Στην εφηβεία, Μανίνα-Κατερίνα-Σούπερ Κατερίνα αλλά το καλύτερό μου, ΠΑΤΤΥ forever! Όμως διάβαζα και το Αγόρι, τον Μπλεκ, τον Κάπταιν Μαρκ και το Τρουένο (ο αδελφός που λέγαμε..)

Και μετά συνεχίζουμε με κόμιξ, τα περισσότερα από τα οποία υπάρχουν μέχρι και σήμερα (μερικά είναι οι πιο παλιές εκδόσεις που υπάρχουν):
Τα άπαντα του Λούκυ Λουκ
Τα άπαντα του Αστερίξ
Τα άπαντα του Τεν Τεν
Ούμπα-Πα (Έχω ακόμα τις παμπάλαιες εκδόσεις του Ψαρόπουλου – αν δεν υπάρχουν στο forum, να τις σκανάρω να τις ανεβάσω).
Τα άπαντα του Κόναν του Βάρβαρου και του Σούπερ Κόναν (και από αυτά έχουν σωθεί αρκετά τεύχη, όχι όλα).
Τα ΧΡΥΣΑ ΚΟΜΙΚΣ (Νατάσα, Τον και Τιφ, Σάμμυ, Πίκος ο Τρομερός, κάποια ξεχνάω σίγουρα).

Και φυσικά τα κόμικς της Μαμούθ:
Θοργκάλ – Χανς – Αλίξ - Μπλέικ και Μόρτιμερ κλπ κλπ

Την ΒΑΒΕΛ (μια συνομωταξία από μόνο του).

Θυμάμαι μια χρονιά που δεν είχα πάει Σκόπελο, ένα καλοκαίρι που οι γονείς μου έλειπαν ταξίδι, είχαμε πάει για διακοπές με μια θεία μου στη Σαλαμίνα στο σπίτι μιας άλλης θείας μακρινής τέλος πάντων. Η κόρη αυτής της μακρινής θείας, είχε όλα τα τεύχη του Μικρού Σερίφη, Αρχηγού και Καουμπόυ. Μιλάμε για σακούλες. Μέσα σε ένα καλοκαίρι, τα διάβασα όλα, το ένα πίσω από το άλλο. Τι απόλαυση ήταν αυτήν, κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ!!! Έκτοτε, δεν τα ξανάπιασα ποτέ. Μου είχαν αρέσει πάρα πολύ, αλλά δεν τα έψαξα μετά.

Πολύ συγκινήθηκα! Πω - πω, πόσα χρόνια πίσω πήγα!
 
Garfield,(ειδικά τα τριπλά χριστουγεννιάτικα τεύχη τα ξέσκιζα), Μπλεκ(επειδή είχε μέσα για ένα χρονικό διάστημα κόμιξ των θάντερκατς) Ποπάυ, Ντόναλντ-παπιοπεριπέτειες, (θυμάμαι, παιδιά τότε, κόβαμε τις φιγούρες με το ψαλίδι και τις κολλάγαμε με κόλλα UHU στα σχολικά τετράδια για αυτοκόλλητα)Αλμανάκο.Το Κατερίνα είχε πιο πολλές αφίσες και αυτοκόλλητα απο το Μπλεκ και κατά το ξεφύλλισμα αν είχε μέσα κάτι που με ενδιάφερε το αγόραζα.Θυμάμαι μάλιστα κι ένα τεύχος που είχε μέσα ένα σιδερότυπο με τον ALF τον εξωγήινο.Απο ψηφιακά κόμιξ ότι έχει να κάνει με το Street Fighter.
 
μικυ μαους
ποπαυ
σεραφινο
τιραμολα
και πιο σπανια
χοντρο λιγνο
μποζο

αγοραζα στο λουτρακι καποια καλοκαιρια σε ενα περιοδικου τυπου καταστημα που ειχε παλια τευχη
δυστυχως τα πεταξα ολααα
 
Τα αγαπημένα μου κομιξ ήταν

2. spiderman (και ιδιαίτερα οι ιστορίες του Rom space Knight)
Με τον ουδετεροποιητή, που έστελνε τα φοβερα φαντάσματα στην ανυπαρξία. Ναι, και για μένα ήταν αγαπημένες οι ιστορίες αυτές. Έβρισκα συναρπαστική την ιδέα του μέρους της ανυπαρξίας.
 
Αγόρι
Μπλεκ
Λουκυ Λουκ
Καπτεν Μαρκ
Βαβουρα
Κοναν
Περιπέτεια

Ολα αυτά τη περίοδο 1985-1992,τα οποία δυστυχώς δόθηκαν όλα σε ξαδέρφια μικρότερης ηλικίας.
 
Αγόρι
Μπλεκ
Λουκυ Λουκ
Καπτεν Μαρκ
Βαβουρα
Κοναν
Περιπέτεια

Ολα αυτά τη περίοδο 1985-1992,τα οποία δυστυχώς δόθηκαν όλα σε ξαδέρφια μικρότερης ηλικίας.
τουλαχιστον διασωθηκαν εστω και ετσι
 
Πίσω
Μπλουζα