Ποια σχολική βαθμίδα θα επέλεγες αν...

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.897
Αν ειχαμε τη δυνατοτητα να πατησουμε ενα κουμπι και να γυρισουμε το χρονο πισω στα μαθητικα χρονια σε ποιο σχολειο θα ηθελες να ξαναπας;

@ νηπιαγωγειο

@ δημοτικο

@ γυμνασιο

@ λυκειο

@ κανενα


Σου αρεσε περισσοτερο καποια συγκεκριμενη ταξη;
 
Δημοτικό και τις 6 τάξεις all the way, σχεδόν καθόλου άγχος, άφθονο παιγνίδι, συμπαγής παρέα, αυστηρές μεν αλλά πολύ καλές δασκάλες. Α, και φυσικά μπόλικη "αθωότητα".

Γυμνάσιο-Λύκειο ούτε να τα θυμάμαι, κυρίως το Λύκειο όπου έδωσα και στη Β' και στη Γ' Λυκείου Πανελλαδικές. Ουστ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον λυκειο. Οσο πικρή κι αν ηταν η 2η χρονιά, περασα συνολικά πολύ καλύτερα απ'ο,τι στα υπολοιπα εκπαιδευτικά ιδρύματα.
 
Ήμουν μεταξύ Δημοτικού και Λυκείου. Τελικά έβαλα λύκειο και μπορώ να πω οτι στην Γ' λυκείου πέρασα καλύτερα από όλες τις άλλες τάξεις!
 
Ειχα περασει μια υπεροχη Α' Γυμνασιου, αλλα το κουμπακι που θα με ξαναγυρναγε στο σχολειο, δε θα το παταγα.

Ο,τι εζησα, εζησα τοτε και τωρα καλα ειμαι ησυχη. Δε θα ηθελα να αρχισω παλι τα διαβασματα.
 
Και γω δε νομίζω να ήθελα να ξαναπάω στο σχολείο...Είναι τόσο δύσκολα τα μαθήματα πια από ότι ακούω...Άσε που δε μπορώ πια να μπω στη φιλοσοφία αυτή...Θα έλεγα πάντως την Γ' Λυκείου λόγω της 5ήμερης εκδρομής! Αλήθεια πάνε ακόμα 5ήμερες εκδρομές ή τις έχουν κόψει??? :xm:
 
Δημοτικο... Δημοτικο... και μονο Δημοτικο (χωρις να χρειαστει να περασω και τις υπολοιπες ταξεις μετα).

Πεθυμησα τα παιχνιδα που παιζαμε στα διαλλειματα (και ειδικα στο πρωτο το μεγαλο που κραταγε μιση ωρα). Πεθυμησα τα μαθηματα.. Γλωσσα για 2 ωρες, το μαθημα της ζωγραφικης την μελετη του περιβαλλοντος, και πως ειμασταν με τους συμμαθητες μου, ολοι μαζι σαν αδερφια σχεδον.

Και αν και περασα καλα και στο γυμνασιο και στο λυκειο, τα χρονια του δημοτικου μακαρι να μπορουσα να τα ξαναζησω (εστω και στο ονειρο μου) :(
 
Γενικα μου αρεσε το σχολειο ως σχολειο, δεν ειχαν ολες οι χρονιες την ιδια ποιοτητα απο ψυχολογικης πλευρας :p , αλλα δε νομιζω οτι θα επεστρεφα, μιας και ο,τι ζουμε, καλως το ζουμε την καταλληλη στιγμη. Οφειλουμε να προχωραμε. Παρολα αυτα εφοσον θα μου δινοταν η ευκαιρια να κανω ενα mini-trip σε εκεινα τα χρονια, ίσως το καλυτερο θα ηταν για μενα η σχετικη ανεμελια του δημοτικου...
 
Πρέπει να παραδεκτώ ότι μου άρεσαν η Β' Γ. και η Α' Λ., ωστόσο δε θα ξαναπήγαινα!
 
Αν επρεπε να παω πισω στο χρονο...μαλλον θα επελεγα Δημοτικο...6η

1986, King's Boy με 4 αμορτισερ, ανεμελια, μπασκετακι, Spectrum-ακι, ζιρο εγκληματικοτητα, Γκαλης
 
Νήπιο και δημοτικό, δηλαδή περίοδος 1989-1996. Χρυσά χρόνια gaming και φιγουρών (παιχνιδιών).
 
νηπιαγωγειο για την τρελη αθοωτητα τα πολλα παιχνιδια που παιζαμε ολοι μαζι ...
 
σαν σχολικη βαθμιδα επελεξα το δημοτικο αλλα πιο συγκεκριμενα μου αρεσαν μονο οι ταξεις 5η και 6η,φυσικα θα επελεγα και παλι τους ιδιους συμμαθητες και δασκαλους και τα ιδια μαθηματα που καναμε τοτε κι ας ηταν αναποδα(Επεξηγηση οφτοπικ επειδη το σχολειο μου ηταν τριθεσιο:οταν πηγαμε στην 3η δημοτικου καναμε τα μαθηματα της 4ης κι οταν πηγαμε 4η καναμε της 3ης,το ιδιο και στην 5η που καναμε της 6ης και οταν ειμασταν 6η καναμε της 5ης.Ολα τα μαθηματα τα καναμε ετσι αναποδα εκτος απ τα μαθηματικα που ευτυχως αυτα ηταν της χρονιας μας.Αυτοι που εκαναν κανονικα τα μαθηματα που αντιστοιχουσαν στη χρονια τους ηταν οι ενα χρονο μεγαλυτεροι και οι ενα χρονο μικροτεροι απο μας)Αν μου ελεγαν ομως να γυρισω σε μια τωρινη σχολικη βαθμιδα ετσι οπως εχουν σημερα τα πραγματα,τοτε θα διαλεγα το νηπιαγωγειο
 
Η Πρώτη Λυκείου, ήταν μια πολύ καλή χρονιά. Οι επόμενες δύο όμως, ήταν πολύ δύσκολες και ψυχοφθόρες για διάφορους λόγους...
 
Στο λυκειο θα ξαναγυρνουσα με χιλια.Να παρω παλι την αλυσιδα και τα λουκετα και να κλειδωσω την πορτα για καταληψη,να ξαναπαω πενταημερη και να περασω οπως περασα και ακομα καλητερα και γενικα λυκειο γιατι εβγαζα τρελα γουστα σε ολους τους τομοις ;)
 
οσο μεγαλωνεις , τοσο απουσιαζει η ανεμελια και η αθωοτητα , αρα λοιπον απορριπτεται το Λυκειο διοτι εκει αρχιζεις πια να σκεφτεσαι σαν ενηλικος , υπαρχει στρες για τα μαθηματα , ανεξαρτητα εαν υπαρχουν πολλες καλες στιγμες ,ειτε στην ταξη , ειτε εξω . χωρις δευτερη σκεψη ,επιλεγω το Δημοτικο , λογω εποχης ( στην καρδια των 80s , 1982/83 εως 1987/88) , παρεας , πολλων παιδικων παρτυ στα σπιτια ,σχεδον καθε εβδομαδα, (και οχι σε ξενερωτους "παιδοτοπους) , ελαχιστο αγχος για διαβασμα η βαθμους , ανεξαντλητο παιχνιδι ,οχι μονο στο σχολειο αλλα κυριως στις "γειτονιες" που τοτε υπηρχαν ακομη . το Γυμνασιο διατηρει ακομα την παιδικοτητα του Δημοτικου (ιδιως η Α που την θυμαμαι με νοσταλγια) συν οτι "ξυπναει" η εφηβεια σε ολα τα παιδια με τα πρωτα φλερτ και το "διστακτικο" ενδιαφερον για το αντιθετο φυλο
 
Τρίτη Λυκείου αλλά θα ψηφίσω κανένα γιατί πάντα είχα άγχος, τόσο που υπέφερα. Και ακόμα έχω που και που εφιάλτες με τα διαγωνίσματα.
 
δημοτικο για το τρελλο λιωσιμο στο παιχνιδι και το πως βλεπαμε τον κοσμο απο τα παιδικα μας ματια!!!

Αλλα και στις υπολοιπες ταξεις δε μπορω να πω οτι περασα και ασχημα!!!
 
Επελεξα νηπιαγωγειο.Ο λογος?

Απλα...για να ξαναζησω ολα εκεινα τα

υπεροχα χρονια απο την αρχη τους!!!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα