Ποιο παιχνίδι (ρετρό) παίζετε αυτό το διάστημα;

'Ενα άλλο ωραίο DOS παιχνιδάκι που ανακάλυψα. Είναι πολωνικό στην προέλευση (αλλά τα μενού του είναι στα αγγλικά) puzzle game. Ο σκοπός της κάθε πίστας είναι να συγκεντρωθούν κάτι κόκκινα τσιπάκια για να ανοίξει η έξοδος. Για να ανοίξει ο δρόμος προς τα τσιπάκια και την έξοδο πρέπει να σπρώχνεις κιβώτια αρχικά και όσο προχωρούν οι πίστες προστίθενται και κάτι νάρκες που πρέπει να σπρώχνεις κιβώτια πάνω τους για να τις εξαφανίσεις. Πρέπει να σκέφτεσαι καλά την κάθε σου κίνηση για να μην αποκλειστείς. Not bad! Είναι freeware και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: https://www.dosgames.com/game/spych/
Ένας Ρώσος έφτιαξε και ένα port στον Spectrum.
Ένα βίντεο που έφτιαξα με μερικά λεπτά gameplay:
 
Δεν θα έχετε ξανασυναντήσει κλώνο Tetris σαν ετούτο εδώ. Πρόκειται για το Tetripz, που το κατέβασα από εδω.
Παίζεις Tetris, αλλά κοιτάζοντας διάφορα εφέ στην οθόνη που σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν να έχεις καταναλώσει κάποια "ουσία". Μπορείς στο μενού να διαλέξεις ουσία και βλέπεις τα αντίστοιχα εφέ για αυτή την ουσια, που αλλάζουν όσο ανεβαίνεις levels. Έχει ξεχωριστό hi-score πίνακα για κάθε ουσία. Στο video που ακολουθεί, βλέπετε τρεις από τις "ουσίες".

 
Δεν θα έχετε ξανασυναντήσει κλώνο Tetris σαν ετούτο εδώ. Πρόκειται για το Tetripz, που το κατέβασα από εδω.
Παίζεις Tetris, αλλά κοιτάζοντας διάφορα εφέ στην οθόνη που σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν να έχεις καταναλώσει κάποια "ουσία". Μπορείς στο μενού να διαλέξεις ουσία και βλέπεις τα αντίστοιχα εφέ για αυτή την ουσια, που αλλάζουν όσο ανεβαίνεις levels. Έχει ξεχωριστό hi-score πίνακα για κάθε ουσία. Στο video που ακολουθεί, βλέπετε τρεις από τις "ουσίες".


Βράδυ, με φώτα γύρω κλειστά, σε οθόνη μπόλικων ιντσών και απευθείας σύνδεση με Δον Χουάν. :lol:
 
Αυτες τις μερες παιζω RoboCop Versus The Terminator στο Mega Drive, με Mega Everdrive X7 και Joyzz gamepad.



Συχνα τα παιχνιδια βασισμενα σε καποιο franchise ειναι οχι και τοσο καλα και εδω εχουμε οχι ενα, αλλα δυο μεγαλα franchises.



Παρολα αυτα το παιχνιδι τα σπαει! :headbangdude::gun:



Καλα γραφικα, μεγαλα sprites, καλο gameplay, αιμα και βια. Τι αλλο να ζητησει κανει; :armed:



Εχει πολλαπλα επιπεδα δυσκολιας και για ολα τα επιπεδα ικανοτητων.



Ειναι κατι που θα παιξει κανεις παραπανω απο μια φορα. :award:




Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως και δεν βγηκε ποτε arcade εκδοση. o_O

 
Αφου εξερεύνησα διεξοδικα το RoboCop Versus The Terminator και ειπα να ριξω μια ματια και στα οχι και τοσο φανερα σημεια του.

Κανεις μπορει να προσβασει διαφορα μυστικα χρησιμοποιώντας αλληλουχίες κουμπιων.

Πιο ευκολο ομως ειναι να χρησιμοποιησει κανεις game genie κωδικους που υποστηριζει το Mega Everdrive X7



Μενου debug



Easter Egg με την φωτογραφια των δημιουργων του παιχνιδιου



Διαφορετικοι εχθροι.



Και θα σας αφησω με ενα σχετικο video

 
Τελευταία επεξεργασία:
Επαιξα ενα πολυ ενδιαφερον hack για το παιχνιδι Warioland 4 για το Game Boy Advance που προσθετει λειτουργια rumble στο παιχνιδι.

Για οσους δεν γνωριζουν (οπως εγω) υπηρχαν παιχνιδια για το GBC και το GBA με rumble, το οποιο υλοποιούταν με μοτερ μεσα στο cartridge. Τα παιχνιδια GBC με αυτη την δυνατότητα ειχαν υποδοχη για μπαταρια στο cartridge, ενω τα GBA επαιρναν ρευμα απο την κονσολα.

Για GBA υπηρχαν μονο δυο τετοια παιχνιδια, αλλα λιγα παιχνιδια ακομα ειχαν υποστηριξη rumble σαν extra λειτουργικοτητα οταν επαιζαν στο Game Boy Player. Προσφατα εχουν κυκλοφορησει λιγα ακομα κλασσικα παιχνιδια σε hacked εκδοσεις.

Εκτος απο το αυθεντικο cartridge και το Game Boy Player, οποιος θελει να παιξει ολα αυτα τα παιχνιδια με το rumble θα πρεπει να επενδυσει σε ενα EZ-FLASH OMEGA Definitive Edition, στο προγραμματιζομενο flashcart insideGadgets 32MB 256Kbit FRAM rumble, στο MiSTer, Analogue Pocket ή mGBA emulator.

Το hack ερχεται με την μορφη ips patch και το εφαρμοζουμε στην καταλληλη rom με τις γνωστες μεθοδους

Επαιξα το παιχνιδι στο Gamecube με αυθεντικο χειριστηριο, το Game Boy Player, GCLoader και EverDrive-GBA X5.



Το παιχνιδι ειναι μερος της κλασσικης σειρας Warioland της Nintendo με τον γνωστο χαρακτηρα Wario.



Ειναι εξαιρετικα φιλικο προς τον χρηστη και σε μαθαινει τις απαραιτητες κινησεις ευκολα και γρηγορα





Εχουμε πολλα πολυχρωμα cutscenes.



Κλασσικο GBA gameplay





Minigames!



To rumble εχει εφαρμοστει τοσο στις κινησεις του κεντρικου χαρακτηρα οσο και σε cut scenes, minigames κλπ στα σημεια που πρεπει. Η επεμβαση εχει γινει παρα πολυ καλα και η δονηση δεν ενοχλει ή κουραζει.

Μοναδικη μου ευχη ειναι ενα ασυρματο controller με rumble που να εχει ενα καλυτερο dpad απο αυτο του αυθεντικου. Κακα τα ψεματα, καποια στιγμη θα πρεπει να τσιμπησω ενα BattlerGC.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου ήρθε μια φλασιά και θυμήθηκα πως έχει κυκλοφορήσει ένα remake με καινούρια γραφικά του κλασσικού Bruce Lee του Spectrum. Λέγεται Bruce Lee RX (ίσως και να έμαθα εδώ στο forum για αυτό) και το κατέβασα από εδώ. Καθώς δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο, κάθησα και το τερμάτισα. Ιδού το video:
 
Πέτυχα τις προάλλες σε ενα video στο youtube, αυτο το παλιο κόλλημα, το οποιο το ειχα ξεχάσει τελειως...



Πανε κατι λιγότερο απο 30 χρονια απο την τελευταία φορα που έπαιξα SkyRoads! Ευτυχως το ALS Pentium 75 ειναι πάντα έτοιμο και εχει ηδη μεσα ολα τα msdos παιχνίδια ever, οποτε σε χρονο μηδεν επαιζα αυτη την παλια πώρωση.



Για πρώτη φορα με μουσική απο την καρτα ηχου.



Δευτερη πρωτιά οτι πλεον παιζω την πλήρη έκδοση και οχι την trial με τις λίγες πίστες.



Να αποφεύγεται απο τους πάσχοντες με ακροφοβια!



 
Οι προγραμματιστές του SkyRoads (που είναι remake του άγνωστου σε μένα Kosmonault) είναι οι αργότερα δημιουργοί του Skype (billionaires). Το SkyRoads είναι φανταστικό, και μάλλον έτσι εξηγείται. Πόσα ξεχασμένα διαμάντια έχει αυτό το DOS.
 
Ανακάλυψα ένα remake του Bruce Lee, ή μάλλον ένα παιχνιδάκι με το gameplay του αρχικού Bruce Lee αλλά με τελείως καινούριες πίστες. Λέγεται Bruce Lee II. Έχει και επιλογή για άπειρες ζωές από μόνο του, οπότε έπαιξα λιγάκι μέχρι που έφτασα σε ένα σημείο που δεν μπορούσα να περάσω με τίποτα.

 
γενικά προτιμώ τα απλά ποδοσφαιρακια και ένα που μου άρεσε αρχές 2000 ήταν το Tiny Toon Acme All-stars της Konami.

Είχε και άλλα παιχνίδια μέσα αλλά προτιμούσα συγκεκριμένα το ποδόσφαιρο. Τότε το έπαιζα σε emulator και 20 χρόνια μετά είπα να το ξαναπιάσω.
Πολύ καλό και εκφραστικό animation στα sprites.
Το ποδόσφαιρο από τα καλύτερα στο είδος του και βλέπω πως ένας από τους προγραμματιστες του ηταν από τα κύρια ονόματα αργότερα στο PES

Για μπάσκετ αντίστοιχα προτιμώ το Space Jam, έκδοση dos που έχει κάποιες βελτιώσεις σε σχέση με τις κονσόλες.
 
Βρήκα ένα παιχνίδι για DOS που μου ήταν άγνωστο. Λέγεται Axia και μου θυμίζει ένα παιχνίδι της Amiga που λέγεται Transplant. Μπορείτε να δείτε περι τίνος πρόκειται εδώ:
Επειδή στο παιχνίδι μπορείς να κερδίσεις χρήματα και να κάνεις upgrade το σκάφος σου, του τράβηξα ένα cheat για χρήματα, εξόπλισα το σκάφος μου σαν αστακό και ευχαριστήθηκα παιχνίδι μέχρι την 123 πίστα όπου και βαρέθηκα (αλλά έκανα save και θα το συνεχίσω κάποια άλλη φορά). Αναρωτιέμαι πόσες πίστες έχει συνολικά.
 
Έπαιξα λίγο Sidewinder της Amiga στον WinUAE.
Ήταν μια από τις πρώτες 10 μου δισκέτες που απέκτησα. Στην συνέχεια ασχολήθηκα με coverdisks από το Amiga Computing που επίσης ήταν το πρώτο περιοδικό με δισκέτα που είχα αγοράσει. Μπορώ να πω ότι με ταξίδεψαν, πίσω στην εποχή που αγόραζα ένα περιοδικό και ανυπομονούσα να εξετάσω τα περιεχόμενα της δισκέτας που το συνόδευε.
Α, και το Axia από το προηγούμενο post έχει τελικά 400 πίστες!
 
Έπαιξα λίγο Sidewinder της Amiga στον WinUAE.
Ήταν μια από τις πρώτες 10 μου δισκέτες που απέκτησα. Στην συνέχεια ασχολήθηκα με coverdisks από το Amiga Computing που επίσης ήταν το πρώτο περιοδικό με δισκέτα που είχα αγοράσει. Μπορώ να πω ότι με ταξίδεψαν, πίσω στην εποχή που αγόραζα ένα περιοδικό και ανυπομονούσα να εξετάσω τα περιεχόμενα της δισκέτας που το συνόδευε.
Α, και το Axia από το προηγούμενο post έχει τελικά 400 πίστες!
Καλό φαίνεται.
θυμίζει το Xevious του 1982 (που σημειωτέον στην A1200 AGA είναι φανταστικό). Απόλυτα λογικό, πολλά θυμίζουν το Xevious.
Αγόραζα φανατικά το Amiga Format για χρόνια, πρέπει να έχω δεκάδες τεύχη στην αποθήκη.

1707209765235.png
 
Bάζω ακόμη και για πολλοστή φορά (έχω χάσει το μέτρημα) να παίξω και να τερματίσω το Maximus arcade carnage. Μέτα βάζω και λίγο Maltida Castilla και φτάνω όλο και πιο μακριά. Αυτό που μετράει για εμένα είναι το gameplay και όχι τα κινηματογραφικά γραφικά.

Για σύγχρονο gaming ούτε συζήτηση. Δοκίμασα πρόσφατα ένα παιχνίδι WU κάτι.. και κόλλησα στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα.
 
Μια απο τα ιδια ειμαι και γω.Καθε μερα η σχεδον καθε μερα θα παιξω καποιο ρετρο game η καποιο αγαπημενο arcade.Ειδικα το Maximus και γω το εχω λιωσει απο την πρωτη στγμη οπως και το Maldita Castilla που πραγματικα ειναι ερωτας και μολις χθες ανεβασα και παλι longplay του παιχνιδιου και συγκεκριμενα την κορυφαια και επι πληρωμη εκδοση του το cursed castilla η Maldita castilla EX.Γενικα οσα χρονια και να περασουν το ρετρο gaming θα κυλαει στης φλεβες μας.
 
Μια απο τα ιδια ειμαι και γω.Καθε μερα η σχεδον καθε μερα θα παιξω καποιο ρετρο game η καποιο αγαπημενο arcade.Ειδικα το Maximus και γω το εχω λιωσει απο την πρωτη στγμη οπως και το Maldita Castilla που πραγματικα ειναι ερωτας και μολις χθες ανεβασα και παλι longplay του παιχνιδιου και συγκεκριμενα την κορυφαια και επι πληρωμη εκδοση του το cursed castilla η Maldita castilla EX.Γενικα οσα χρονια και να περασουν το ρετρο gaming θα κυλαει στης φλεβες μας.
Οπως ακριβως το ειπες φιλε μου metalcandyman. Οσα χρονια και αν περασουν το retro gaming για εμας που εχουμε λιωσει με το retro gaming απο την δεκαετια του 80 απο τα μεσα σχεδον η λιγο πιο μετα και εχουμε ζησει και ολη την δεκαετια του 90 με ολη αυτη την απιστευτη και ομως αληθινη gaming εμπειρια δεν γινεται πλεον χωρις το retro gaming για 1002 λογους.

Eδω πχ πολλες φορες εγω αν εχω να παιξω πανω απο μια μερα ρετρο παιχνιδια και εξω να ειμαι και να τρεχω για δουλειες χτυπαει ταυτοχρονα και το καμπανακι της υπενθυμισης των 90ς για το ποιο ρετρο παιχνιδι να παιξω μετα χαχα.
 
Το ίδιο παθαίνω με τις μουσικές. Είναι στα καθημερινά μου ακούσματα μελωδίες από παιχνίδια 8 και 16 bit που μεγάλωσα με αυτές. Όσα χρόνια και να περάσουν πάντα θα τις ακούω.
 
Πίσω
Μπλουζα