Ποιο newsgroups reader/downloader?

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Μετά τις νέες αλλαγές της RS προβλέπω γρήγορη πτώση της... Και σκεφτόμουνα τα παλιά, καλά NS. Τί πρόγραμμα θα συνιστούσατε; Και, αν είστε γραμμένοι κάπου, ποιον πάροχο; Σκέφτομαι τον Giganews...
 
Για δες αυτό το thread.

Έχει αναλυτικές οδηγίες και επίσης προτείνει Giganews. Για newsreader Newsbin Pro.
 
Για πάροχο χρησιμοποιώ (και συνιστώ) Usenetserver αν μιλάμε για μηνιαία συνδρομή με απεριόριστη πρόσβαση. Έχω 2mbit γραμμή και την "γεμίζει" με ανοιχτά 2 από τα 10 επιτρεπόμενα connections. Επίσης τα downtime του υπάρχουν μεν αλλά είναι μάλλον αραιά και σύντομης διάρκειας. Καθόλου άσχημα για 15 δολλάρια/105 ημέρες retention/SSL. Το αντίστοιχο πακέτο του Giganews (Platinum+SSL ή Diamond μετά τον πρώτο μήνα) θέλει 30 δολλάρια και το μόνο ουσιαστικό επιπλέον όφελος είναι το τεράστιο 200+ days retention. Δεν νομίζω ότι αξίζει να πληρώνεις τόση διαφορά (διπλή τιμή!). Στο κάτω-κάτω, δοκίμασε αρχικά με το πρόγραμμα 3 μέρες/3 δολλάρια αν θέλεις να σιγουρευτείς ότι είναι καλό για εσένα.

Αν πάλι προτιμάς μοντέλο Rapidshare με καθορισμένα όρια download, ακούω από μέλη του TOSEC που εμπιστεύομαι, πολύ καλά λόγια για το Astraweb. To μεγάλο πακέτο των 110GB/25$ είναι πολύ καλό deal αν δεν σκοπεύεις να κατεβάζεις 24/7. Και πάλι κακώς το συγκρίνω με το Rapidshare, γιατί τίποτα δεν σε εμποδίζει να κατεβάσεις τα 110 GB σε μια ημέρα μόνο.

Για client χρησιμοποιώ το Newsleecher (registered κανονικά) και δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο. Ωστόσο επειδή δεν έχω δει τις εναλλακτικές επαρκώς, απλώς αναφέρω ότι το χρησιμοποιώ χωρίς να μπορώ να κάνω συγκρίσεις με άλλα.
 
Mmmmmm ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ήλπιζα να το έβλεπα το θέμα τώρα το σ/κ αλλά πέσαν διάφορα. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή σίγουρα πάντως - και θα ρωτήσω και τί NG παρακολουθείτε :)

ChrisTOS: όταν βάλω LAN στον ST μου... =)
 
Προς το παρόν, διασκεδάστε με το γεγονός ότι το link με τον οδηγό από το ADSLgr.com είναι μια (από όσο μπορώ να καταλάβω uncredited) μετάφραση με μικροαλλαγές του αντίστοιχου οδηγού στο slyck.com. Και αναρωτιόμουνα γιατί είχα αίσθηση deja vu την ώρα που τον διάβαζα... :D :D:D

Οπότε εσείς διαβάστε τον αυθεντικό. ;)

Για παράδειγμα:

"Δανεισμένο"

Σε κάθε news server ο administrator καθορίζει το retention για το κάθε newsgroup συνήθως κατανέμοντας ένα ορισμένο ποσοστό χώρου από τους σκληρούς δίσκους του. Έτσι για παράδειγμα το alt.binaries.sounds.mp3.classical (ένα όχι και τόσο πολυσύχναστο newsgroup λαμβάνει 100άδες τραγούδια ανά ημέρα) θα έχει μεγαλύτερο retention από το alt.binaries.sounds.mp3.complete_cd (ένα εξαιρετικά πολυσύχναστο newsgroup το οποίο λαμβάνει 1000άδες τραγούδια ανά ημέρα). Ένας εύκολος τρόπος να δούμε το retention από το newsgroup που χρησιμοποιούμε είναι να δούμε για το παλαιότερο ποστ μετά από ένα update της λίστας με τα μηνύματα του.
"Original"

On each news server the administrator will determine the retention for each newsgroup usually by allotting it a certain amount of hard drive space. So alt.binaries.sounds.mp3.classical (a relatively busy newsgroup receiving 100's of songs a day) will have a longer retention than alt.binaries.sounds.mp3.complete_cd (an extremely busy newsgroup receiving 1000's of songs a day). An easy way to tell what the retention is for a newsgroup is to look through the list and see when the oldest messages are from. If all the messages are from the last three days, then the retention is about 3 days!
Btw, δεδομένου ότι ο οδηγός αυτός είναι αρκετά παλιός, αυτό δεν πολυισχύει πλέον. Σήμερα σχεδόν όλοι οι premium newsservers έχουν το ίδιο retention για όλα τα groups, το οποίο και λένε πόσο ακριβώς είναι στις ιστοσελίδες τους.
 
Το ότι είναι παλιό το κατάλαβα από μερικές λεπτομέρειες (π.χ. το retention, αφού είχα δει ήδη διαφορετικά στοιχεία). Τα περί κλεψίματος... Εεεε ρε ντροπή! Το έχει ανακαλύψει κανείς στο νήμα από κάτω;
 
Πίσω
Μπλουζα