Πορφύρα και Αίμα (1977 ΥΕΝΕΔ)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Πορφύρα και Αίμα (1974-78 ), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 7/12/1977



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Πορφύρα_και_αίμα

Το θυμάται κανείς ;

Ασπρόμαυρο, με βυζαντινή θεματολογία.

Ήταν αρκετά ψαρωτικό.

αν και δεν απευθυνόταν σε παιδιά, το έλεγα.

Εξιστορούσε την τραγική ιστορία του αυτοκράτορά μας ΡΩΜΑΝΟΥ Β' ΔΙΟΓΕΝΗ,

που ηττήθηκε στην μάχη του Μάτζικερτ, και τυφλόθηκε από τους Τούρκους.

Είχε και κάτι "εφέ" με καμμένα πρόσωπα,

που μικρός με είχαν τρομάξει ιδιαίτερα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν όνομα το θυμάμαι περισσότερο και πολύ αμυδρά ίσως κάποιες σκηνές. Θυμάσαι ποιά (ποιές) χρονιές παίχτηκε;
 
AEON είπε:
Σαν όνομα το θυμάμαι περισσότερο και πολύ αμυδρά ίσως κάποιες σκηνές. Θυμάσαι ποιά (ποιές) χρονιές παίχτηκε;
Πολύ χοντρικά λέω 1980-85. Κάπου εκεί μέσα. Θυμάμαι ελάχιστα, επομένως θα ήμουν μεταξύ 5-10 ετών.
 
Ο Ρωμανος Δ' Διογενης ε?..

ναι, πολυ καλη σειρα, δε γυριζονται πια τετοια..

Ο Νικος βασταρδης τέλειος.

Κλασικη μουσικη τιτλων.

Οσο για το θεμα εχετλεε εκανες μεγαλο ΛΑΘΟΣ.

Καταρχην να σου πω οτι περισσοτερο ηταν για τις δολοπλοκιες και το παρασκηνιο που συνεβαινε στο παλατι. Ολοι συνομωτουσαν εναντιον του ικανου Αυτοκρατορα. ΔΕΝ τυφλωθηκε απο τους Τουρκους.Οι Τουρκοι τον αφησαν ελευθερο. Γυρισε πισω,τυφλωθηκε και φυλακιστηκε απ τους Βυζαντινους σφετεριστες του θρονου!!

Να διαβαζουμε και λιγο ιστορια ε...
 
Aγαπητέ διαβάζω ΠΟΛΥ ιστορία !

Ή έστω όσο προλαβάινω.

Η ιστορία είναι το Α και το Ω στα έθνη αλλά και στους ανθρώπους.

Προφανώς μπέρδεψα την Ιστορία (ήξερα ότι ο Ρωμανός Διογένης

"πουλήθηκε" από το παλάτι και αιχμαλωτίστηκε από τους Τούρκους μετά το Ματζικερτ) με το σήριαλ (θυμάμαι ότι τον είχαν τυφλώσει).

Το αποτέλεσμα ήταν το "κράμα" που διάβασες παραπάνω !

giorgos είπε:
Ο Ρωμανος Δ' Διογενης ε?..ναι, πολυ καλη σειρα, δε γυριζονται πια τετοια..

Ο Νικος βασταρδης τέλειος.

Κλασικη μουσικη τιτλων.

Οσο για το θεμα εχετλεε εκανες μεγαλο ΛΑΘΟΣ.

Καταρχην να σου πω οτι περισσοτερο ηταν για τις δολοπλοκιες και το παρασκηνιο που συνεβαινε στο παλατι. Ολοι συνομωτουσαν εναντιον του ικανου Αυτοκρατορα. ΔΕΝ τυφλωθηκε απο τους Τουρκους.Οι Τουρκοι τον αφησαν ελευθερο. Γυρισε πισω,τυφλωθηκε και φυλακιστηκε απ τους Βυζαντινους σφετεριστες του θρονου!!

Να διαβαζουμε και λιγο ιστορια ε...
 
Σεναριο-Σκηνοθεσια Νικος Φωσκολος

Πρεμιερα Τεταρτη 7 Δεκεμβριου 1977 ΥΕΝΕΔ

54 επεισοδια

Με τους: Δημητρη Μυρατ (Μιχαηλ Ψελλος),Βουλα Ζουμπουλακη (Αυτοκρατειρα Ευδοκια),Νικο Βασταρδη(Ρωμανος Διογενης),Γωγω Ατζολετακη(Θεοδωρα),Ερρικο Μπριολα,Γρηγορη Βαλτινο
 
Νίκος Βασταρδής!

Μεγάλος ηθοποιός και...Πειραιώτης.

Βλέμα έντονο, σχεδόν τρελό!
 
Αυτό που με συνάρπαζε ,όταν μπόμπιρας παρακολουθούσα μαζί με τους μεγαλύτερους την σειρά ,ήταν η υποβλητική μουσική των τίτλων.

Αργότερα διαπίστωσα ,ότι πρόκειται για το Roman March του Miklοs Rοzsa από

το soundtrack της ταινίας Ben-Hur.

Υ.Γ. H ηθοποιός και την τελευταίια 10ετια και συναριογράφος Αννα Ανδριανού ειναι κόρη του Βασταρδή.

Υ.Γ.2 λιγο ασχετο ,ενταξει το ροκυ ,αντε ενταξει και ο ραμπο ,

αλλα οτι μαλλον θα γυριστει μες στο 2007 νεος Conan ,

αναφερθηκε καθόλου ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νεος Conan?????????????????????????????????????
 
Αυτό που με συνάρπαζε ,όταν μπόμπιρας παρακολουθούσα μαζί με τους μεγαλύτερους την σειρά ,ήταν η υποβλητική μουσική των τίτλων.

Αργότερα διαπίστωσα ,ότι πρόκειται για το Roman March του Miklós Rózsa από

το soundtrack της ταινίας Ben-Hur.

Υ.Γ. H ηθοποιός και την τελευταίια 10ετια και συναριογράφος Αννα Ανδριανού ειναι κόρη του Βασταρδή.

Υ.Γ.2 λιγο ασχετο ,ενταξει το ροκυ ,αντε ενταξει και ο ραμπο ,

αλλα οτι μαλλον θα γυριστει μες στο 2007 νεος Conan ,

αναφερθηκε καθόλου ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και μιλάμε για Μεσαίωνα, διάβασα κάπου ότι ο Κουτσομύτης γυρίζει την "Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ" του Τερζάκη, αυτή την περίοδο. Ξέρει κανένας κάποια στοιχεία παραπάνω? :help:
 
Αυτη την εποχη ο Κουτσομυτης γυριζει την ΤΥΦΛΟΜΥΓΑ της Ευγενιας Φακινου με τον Αντωνη Φραγκακη την Τζινα Αλιμονου και τον Κ.Βουτσα.

Η ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΣΑ ΙΖΑΜΠΩ ειναι στα μελλοντικα του σχεδια.
 
Πορφύρα και αίμα

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί η σειρά ;

Μάλλον αδύνατο βέβαια γιατί και η ίδια η ΕΡΤ δεν κράτησε αντίγραφα.

Έτυχα να συνομιλήσω πριν χρόνια με το Νίκο Βασταρδή και τον ρώτησα μήπως έχει ο ίδιος κάποιο υλικό, αλλά μου είπε ότι η ίδια η ΕΡΤ επέγγραψε τις κόπιες,
 
Παιδιά, τη φάση που τυφλώσανε το Ρωμανό τη θυμάμαι σα να ήταν εχτές...

Πρέπει να ήταν η πρώτη τρομαχτική σκηνή που είχα δει στη ζωή μου.

Και πρέπει να παιζόταν νωρίς το απόγευμα γύρω στις 6 με 7 την ώρα που διάβαζα (εμμμ λέμε τώρα) τα μαθήματά μου...

Τετάρτη ο Ρωμανός, Πέμπτη το μπάσκετ με Καστρινάκη - Γιατζόγλου στην επίθεση του Ολυμπιακού... Για να μου φύγουν οι άσχημες εικόνες...

Μάλιστα, χρόνια μετά όταν έτυχε να δω τον Βασταρδή από κοντά περίμενα πως θα ήταν τυφλός με μπαστούνι.. :precry:

Πρέπει να είχα ρίξει πάρα πολύ κλάμα... :cry:
 
Η σειρα "Το σηριαλ των σηριαλ" ειχε παιξει μια σκηνη απο καποιο επεισοδιο, αρα στην ΕΡΤ λογικα υπαρχει τουλαχιστον ενα επεισοδιο. Η μουσικη των τιτλων καθως και η σκηνη της τυφλωσης ηταν τοσο εντονες που τις εχω ακομα στο μυαλο μου (ειχα ριξει κ εγω πολυ κλαμα). Η σειρα παιχτηκε μια φορα σε επαναληψη το 1980.
 
Και καλά η ΕΡΤ, φρόντισε να γράψει αθλητικά πάνω στα σήριαλ. :precry:

Δεν υπάρχει ένας ιδιώτης (από αυτούς που συμμετείχαν, έστω) που να έχει κρατήσει κάποιο αρχείο;;; :wait2:

Εγώ, πάντως, αν ήμουν στη θέση τους (των ηθοποιών π.χ.) από το ψώνιο που με δέρνει και μόνο, :D θα είχα ζητήσει αντίγραφο.

Τι;;; :what: δεν υπήρχε κόπυ πέιστ τότε;;; Δεν μπορεί... κάπως θα γινόταν...

Εκτός και αν το μόνο ψώνιο γενικώς είμαι εγώ... :gdance:
 
Μίλησε κανείς για "ψώνια"? Δηλώνω παρών.

Πάντως δεν πιστεύω να μην υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ (ηθοποιός, συντελεστής) που να μην έχει κρατήσει στο άρχειο του κάτι από τις σειρές αυτές, όπως είχε κάνει η Παγκράτη για το Λούνα Πάρκ, ο Κωσταντίνου για τα καθημερινά και άλλοι θέλω να πιστεύω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ένα εξώφυλλο από την Ραδιοτηλεόραση της εποχής
 
Πίσω
Μπλουζα