Που είσαι Λαλαούνη??

Panos_Gr

Retro Member
Joined
29 Αύγ 2006
Μηνύματα
159
Αντιδράσεις
5
Ο "προμηθευτής" σε προγράμματα και παιχνίδια ήταν ο Λαλαούνης ο οποίος έβαζε κάθε μήνα την αγγελία του στο Pixel. Ένας τύπος με πάθος για τον Αταρι που πάντα σε κατατόπιζε για τις νέες κυκλοφορίες. Θυμάμαι τότε ενα πεντακοσάρικο η δισκέτα. Οι πρώτες 10 δισκέτες ήταν για μένα γεγονός. Και συνέδραμε σε αυτό ο παραπάνω κύριος απο την Καισαριανή. Να σαι καλά φίλε.
 
Έχεις δίκιο. Θυμάμαι ότι ο προμηθευτής στην Amiga ήταν κάποιος Λούης και κατά διαβολική σύμπτωση ήταν και αυτός από την Καισαριανή.

Μήπως ξέρεις τίποτε παραπάνω επί του θέματος; Ο Λούης ήταν εξαιρετικός επαγγελματίας και ακόμα καλύτερος χαρακτήρας, μου είχε αλλάξει πολλές φορές δισκέτες που είχαν χτυπήσει λόγω δικού μου λάθους. Πρόκειται άραγε για το ίδιο άτομο;
 
...ένας φίλος Atari user μου είχε πεί κάποτε ότι ο Λαλαούνης συνήθιζε μόλις εμφανιζόταν κάποια καινούρια πειρατική αγγελία για ST σε κάποιο περιοδικό, να παίρνει τηλέφωνο και να ζητάει απο τον εκάστοτε πειρατή να συνεργαστούν (!) με τέτοιο τρόπο ώστε ο Λαλαούνης να είναι ο κεντρικός προμηθευτής του !! Αυτό θα πεί "επιχειρηματικό πνεύμα"... :D
 
Άλλες προσωπικότητες που είναι χαραγμένες στην μνήμη μου όσον αφορά τον Αταρι και τους διακατείχε φοβερό πάθος και πήγαιναν κόντρα στην εποχή που ήθελε να "πλασαρει" με το έτσι θέλω αλλα υπολογιστικά συστήματα στην συνείδηση των καταναλωτών ήταν οι αδελφοί Τσουρινάκη. Ο ένας ο γνωστός σε όλους adveτσουρινάκης Ανδρέας του Pixel και ο άλλος ο Αντώνης Τσουρινάκης του User. O Ανδρέας αν και φρόντιζε να κάνει review στο pc έτρεχε να βρει τα αντίστοιχα παιχνίδια και στον Αταρι. Ο Αντώνης ήταν απλά... ένα με τον αταρι του. Τι να πρωτοθυμηθώ? Τα τεστ του Αταρι ΤΤ, την υπερασπιση και την αναδειξη των δυνατοτήτων των ST, τα προγραμματα "διαμάντια" που πολλοί ούτε που ξέραμε οτι υπάρχουν, τα περιφερειακά που ανυπομονούσαμε πότε θα έρθουν στην Ελλάδα να δώσουν το κατι παραπάνω στον ST μας? Να στε καλά και οι δύο γιατι με σεβασμο και αντικειμενικότητα δειξατε το αληθινό πρόσωπο Atari.

http://users.otenet.gr/~tsoyran/whnmain.htm
 
Δεν είχατε γνωρίσει την πραγματική πηγή ............ και του Λαλαούνη .....
 
Πέρα από τους crackers του εξωτερικού (Pompey Pirates, Medway Boys κλπ.), εννοείς κάποιον στη Ελλάδα;
 
Ναί Ελλάδα , κοντά στο σταθμό Λαρίσης , συνεργάτες με τον προαναφερθέν. Ερχόταν σε επαφή μόνο με έμπιστα άτομα και τα ραντεβού ήταν στο σπίτι του. Σου έγραφε όλα τα νέα προγράμματα που του έστελναν απ'έξω...
 
Πάντως, όποιος θέλει, υπάρχει η Atari συλλογή του Λαλαούνη με .txt file 1MB. To Falcon με το μονόχρωμο monitor, οι τόνοι δισκέτες και το screenshot με τα disk tracks του fastcopy, θυμίζει πολύ Atariclub, επί εποχές '89...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα