Πρακτικός τεχνικός οδηγός-όλα μόνος σου [Εκδόσεις Κύκλος]

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Πρόκειται για σειρά 14 βιβλίων από τις εκδόσεις Κύκλος που κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του 80 και περιλάμβαναν πλήθος από πρακτικά θέματα σχετικά με το σπίτι και το αυτοκίνητο.

Οι τόμοι ήταν

-Υδραυλικά-ηλεκτρολογικα-γκάζι

-Τοίχοι-δάπεδα-οροφές

-Συντήρηση αυτοκινήτου

-Τα πράγματα του σπιτιού μας

-Επισκευές επίπλων

-Θέρμανση και μόνωση

-Ηλεκτρικές οικιακές συσκετές

-Τηλεόραση-ραδιόφωνο-στερεοφωνικά

-Φυτά στο σπίτι, στη βεράντα, στον κήπο

-Φυσική-Χημεία πολύτιμοι βοηθοί στο σπίτι

-Ο φωτισμός στο σπίτι

-Κατασκευές από παιδιά

-Φωτογραφία-προβολείς-κινηματογράφος

-Οικοδομικές εργασίες

Κάτι σαν το φτιάχτο μόνος σου...
 
Νομιζω καποιος μου ειχε χαρισει το 'Κατασκευές από παιδιά' αυτης της σειρας
 
off-topic :

Aπό τις ίδιες εκδόσεις νομίζω, έχω τη σειρά "Όλα μόνος σου", με μικρούς τόμους όπως : Τηλεόραση-Ραδιόφωνο-Στερεοφωνικά, Τα πράγματα του σπιτιού μας, Κατασκευές-Επισκευές επίπλων, Συντήρηση Αυτοκινήτου, Ηλεκτρικά-Υδραυλικά-Γκάζι κλπ.


Κι έχω δυστυχώς κι ένα χαλασμένο σκάννερ. Τέλος πάντων, μπορεί να επανέλθω !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
off-topic :Aπό τις ίδιες εκδόσεις νομίζω, έχω τη σειρά "Όλα μόνος σου", με μικρούς τόμους όπως : Τηλεόραση-Ραδιόφωνο-Στερεοφωνικά, Τα πράγματα του σπιτιού μας, Κατασκευές-Επισκευές επίπλων, Συντήρηση Αυτοκινήτου, Ηλεκτρικά-Υδραυλικά-Γκάζι κλπ.

Κι έχω δυστυχώς κι ένα χαλασμένο σκάννερ. Τέλος πάντων, μπορεί να επανέλθω !
Δεν πειραζει που εχεις χαλασμενο σκαννερ..λογικα θα εχεις λειτουργικο κινητο :) !Για βαλε τιποτα να δουμε..
 
off-topic συνέχεια :

Βρήκα κάτι στο διαδίκτυο, για να μην περιμένετε.


Εγώ σαν να θυμάμαι εκδόσεις Αλκυών (αγόραζα από κάπου στην Ασκληπιού αν θυμάμαι καλά), αλλά τώρα φαίνεται τα δικαιώματα να τα έχει κάποιος Δεδεμάδης. Επίσης μου κάνει εντύπωση η τιμή της συνολικής σειράς (εγώ άντε να έχω 5-6 τόμους από τους συνολικά 24, αλλά περιουσία είναι κι αυτή !).


 


Ωστόσο η σειρά είναι γραμμένη τέλος δεκαετίας 70, και δεν πολυανταποκρίνεται σε σημερινά δεδομένα. Εκεί που λέει π.χ. για τις οικιακές ηλεκτρικές συσκευές, εμφανίζονται μοντέλα απο...retromaniax και πίσω ! Το ίδιο και για τις υπόλοιπες επισκευές που προτείνει σε αυτοκίνητο, υδραυλικά κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματι αν ειναι αυτη η σειρα που λες ειναι πολλα τα λεφτα για βιβλια δεκαετιας '70...
 
Και επειδή οι εκδόσεις ήταν "Κύκλος', αλλά επίσης υπάρχει και στο retromaniax ειδικό θέμα εδώ, , θα πρότεινα στους διαμορφωτές να μεταφέρουν εκεί τα off-topics.
 
Αγαπημενο βιβλιο της σειρας ηταν το βιβλιο ''Κατασκευές από παιδιά'', αλλα δεν ειχα φτιαξει καμια κατασκευη...ειχα διαβασει το βιβλιο απειρες φορες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά τα βιβλία αυτά είναι πολύ ωραία και είναι σίγουρα δεκαετία του '60 και ιταλικά. Παρουσιάζει την κασέτα σαν... μια επαναστατική εφεύρεση. Έχει πράγματα (υλικά κυρίως) τα οποία μάλλον αδύνατον να βρει κανείς στην Ελλάδα του σήμερα.Πχ κίτρινη βαζελίνη (;; ;) βέργες ιτιάς και δεν συμμαζεύεται.. Αγαπημένο μου αυτό για τα ζώα και μάλιστα η σελίδα για τις γάτες όπου ούτε λίγο ούτε πολύ λέει ότι όλες οι γάτες...είναι κλεπτομανείς και γρατζουνίσουν τα πάντα! Λέει πχ (σε άλλους τόμους) πως θα βάψεις ρούχα πως θα επεξεργαστείς δέρματα κλπ.
 
δεν ηξερα οτι υπηρχε και βιβλιο της σειρας για τα ζωακια...
 
τα βιβλια που ειχα

004.jpg005.jpg006.jpg

007.jpg008.jpg009.jpg

010.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα