Πριν το ηλιοβασίλεμα - Rocket Gibraltar (1988)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Δραματική ταινία παραγωγής 1988 με τους Burt Lancaster, Kevin Spacey, Suzy Adams, Macaylay Cylkin...

Ο Levi Rockwell ( Burt Lancaster ) καλεί την οικογένειά του (παιδιά και εγγόνια) για να γιορτάσουν όλοι μαζί τα 77α γενέθλιά του. Παρατηρεί με λύπη του ότι στην οικογένεια υπάρχουν πολλά προβλήματα εξαιτίας του εγωκεντρικού χαρακτήρα των μελών. Ο μικρούλης Cy Blue (Macaulay Culkin) είναι πολύ δεμένος με τον παππού του...Στο τέλος ο Levi πεθαίνει...

Αν δεν κάνω λάθος αυτή η ταινία δεν πρέπει να έχει προβληθεί πολύ στην τηλεόραση. Συνήθως προβαλόταν καλοκαίρι από το MEGA CHANNEL με τον τίτλο ''Πριν το ηλιοβασίλεμα''. Θυμάμαι όταν την είχα δει είχα συγκινηθεί με το θάνατο του Burt Lancaster στο τέλος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη ταινια και εψαχνα να βρω τον τιτλο!Θυμαμαι οτι οταν την ειχα δει ειχα αρχισει να σκεφτομαι και εγω τι θα εκανα οταν ο πατερας μου θα εφτανε σε τετοια ηλικια :xm: .
 
[edit] Κρυφά links δε θα βρεις στο Retromaniax. Για κατέβασμα δεν υπάρχει τίποτα εκτός απο περιοδικά υπολογιστών. Διάβασε τους κανονισμούς σε παρακαλώ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τι κλαμα ειχα ριξει στο τελος της ταινιας...
Σκεφτομουνα τι θα εκανα εγω αν πεθαινε ο παππους μου, πως θα το αντιμετωπιζα...
Το θανατο του θα τον βιωνα πολλα χρονια μετα τη πρωτη φορα που ειδα τη ταινια.
Ηταν ενα πρωινο τηλεφωνημα στη στρατιωτικη μου μοναδα στην ορεστιαδα, λιγο πριν βγουμε για σχοινακια.
Καθομουνα ακινητος για κανα μισαωρο μεχρι να συνειδητοποιησω τι εγινε.
Τελικα 'εσπασα' και αρχισα να κλαιω μπροστα στη σειρα μου.Ο ανθυπιλαρχος μου με πηγε στο διοικητη του στρατοπεδου και αυτος μου εκοψε αδεια για να παω στη κηδεια του.Το θυμαμαι σαν σημερα, οταν αναφερθηκα κλαιγοντας μπροστα του και αυτος με παρηγορουσε φτιαχνοντας μου τη γραβατα στη στολη εξοδου μου.
Μαλιστα ειχα βιωσει και ενα προσωπικο θαυμα, ενα μηνυμα απο αυτον που με εκανε να νιωσω πολυ καλυτερα.
Το ειχα αναφερει στο παρακατω θρεντ https://retromaniax.gr/threads/Ρετρ...αστάσεις-που-βιώσαμε.19056/page-8#post-555132
 
Πίσω
Μπλουζα