Προβλήματα DREAMCAST (Γενικά)

thamonas

RetroMaNiaC
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
697
Αντιδράσεις
44
Φίλοι μου, από σημερα είμαι και εγώ κάτοχος ενός Dreamcast..http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=190228266640

Δυστηχώς εχω αρκετά θέματα και δεν εχω χαρεί ακομά τίποτα...Καταρχήν το μηχανημα είναι Japanese, και δεν είχε καλώδιο scart παρα μόνο το άλλο με τα κιτρινοκοκκινα καλώδια,..τα συνέδεασα με την τηλεορασή μου και δεν εδιχνε καθόλου εικόνα, παρα μόνο ήχο. Μετά πηρα απο το PS2 μου ενα ανταπτοράκι που συνδεεις τα κιτρινοκοκκινα καλώδια με scart επαφή..σε αυτή την περίπτωση κατί έδιχνε η οθόνη αλλά έτρεμε συνέχεια και μαύριζε κατα διαστήματα..δεν ευχαριστιούσουν παιχνίδι με τίποτα

Σαν να μην έφτανε αυτό τα περισσότερα παιχνίδια που είχε το πακέτο είναι Ευρωπαικά PAL και δεν τα αναγνωρίζει η κονσόλα..μου λέει να επιλέξω τι να κάνω (να παίξω μουσική, να παίξω παιχνίδι και κάτι άλλες επιλογές που δεν καταλαβαίνω γιατί είναι στα Γερμανικά...)

μπορείτε να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας αγαπητοί συνάδελφοί??? :shake:

Η κονσόλα είναι σε πολύ καλή κατάσταση !!
 
Η τηλεόραση σου υποστηρίζει NTSC ?
 
Πρώτον: Πρόσεξε καλά τα ρεύματα. Θέλει οπωσδήποτε αντάπτορα 230 -> 110 volts, μη καταστρέψεις την κονσόλα.

Δεύτερον: Η τηλεόραση που το χρησιμοποιείες πόσο παλιά είναι; Οι περισσότερες μπορούν να αποδώσουν NTSC σήμα. Αν είναι παλαιότερο μοντέλο, την έκατσες.....
 
Pooky είπε:
Πρώτον: Πρόσεξε καλά τα ρεύματα. Θέλει οπωσδήποτε αντάπτορα 230 -> 110 volts, μη καταστρέψεις την κονσόλα.
Δεύτερον: Η τηλεόραση που το χρησιμοποιείες πόσο παλιά είναι; Οι περισσότερες μπορούν να αποδώσουν NTSC σήμα. Αν είναι παλαιότερο μοντέλο, την έκατσες.....
ναι Pooky..το πακέτο παρείχε τον αντάπτορα που αναφέρεις, αλλιως θα είχε καεί!! Η τηλεοράση είναι ολοκαινούργια (philips 2 χρονων ) flat screen..αποδιδει NTSC σήμα, αλλιώς δεν θα έδιχνε καθόλου εικονα, έτσι δεν ειναι?? ΄τα παιχνίδια PAL/SECAM δεν παίζουν στο γιαπονέζικο ε?
 
Βρες καποιο απο τα CDX/Gameshark/DC-X ή ψαξε στο internet για το Utopia boot disk ;)
 
...και φυσικά γύρνα την γλώσσα από το μενού σε Αγγλικά για να καταλαβαίνεις τα μηνύματα της κονσόλας. ΟΛΕΣ υποστηρίζουν κανονικά Αγγλικά.

Τα PAL μπορούν να παίξουν σε japanese κονσόλα με χρήση boot disc. Για εμένα το καλύτερο είναι το Codebreaker, αλλά και με το Utopia κάνεις μια αρχή.
 
!

ευχαριστώ παιδιά,

μέσα στο πακέτο υπάρχει το CD-X οποτε αυτό μαλλον θα με βοθησει για τα pal games απο το λεγόμενα σας...Το θέμα είναι η εικόνα..τρέμει συνέχεια και το δοκίμασα σε 3 τηλεοράσεις, λέτε να φταει το καλώδιο??
 
Με το "τρέμει" εννοείς ότι "ρολάρει";

Αν ναι, διάλεξε κάποιο παιχνίδι με 50-60 Hz selector (τα περισσότερα PAL το έχουν είτε σαν πρώτη επιλογή μετά το boot, είτε στα options του μενου) και δοκίμασε να το τρέξεις στα 60 Hz.

Αν όχι και τρεμοσβήνει ή κάνει άλλο είδος παραμόρφωσης, μάλλον θα φταίει το καλώδιο.
 
τρεμοσβήνει, εχει γραμμές που αλλοιώνουν την εικόνα, καi μετά blue screen για δευτερόλεπτα..
 
Δεν ακούγεται καλό.

Το blue screen που λες, είναι αυτό που δείχνει η τηλεόραση σου όταν δεν παίρνει σήμα; Γιατί το ίδιο το Dreamcast δεν βγάζει ποτέ blue screens από όσο ξέρω. :)
 
!

ναι..ακριβως αυτό...το δοκίμασα τώρα και σε μια άλλη τηλεοραση και δεν είχε bluescreen αλλά πάλι αλλοιονόταν η εικόνα..ο ηχός κρύσταλλο αλλά εικόνα με γραμμες και αλλοιωμένα χρώματα για κάποια δευτερόλεπτα..
 
Μάλλον το καλώδιο έχει κοπεί κάπου και πότε δίνει πότε όχι! :wait2:
 
Πάρε ένα καλώδιο RGB scart από playasia να δεις το φώς σου
 
!!

Παράγγειλα ήδη ενα RGB απο το EBAY..original για Dreamcast...ευχαριστω πολύ παιδιά...θα σας πω. Το πολύ πολύ το πουλάω αυτό και πέρνω κανένα άλλο Dreamcast PAL
 
Και οι παλιές τηλεοράσεις δείχναν NTSC, απλώς ασπρόμαυρο.

Στο τελευταίο σου ποστ φίλε Θαμωνα το είπες: πάρε ένα άλλο να ησυχάσεις :D Δεν είναι και τόσο ακριβά, και αξίζει!
 
!!

Παιδιά ολα καλά τελικά...ηρθε το καλώδιο και είναι μια χαρά η εικόνα..μπορεί να μην είναι τέλεια αλλά αφού μπορώ να παίξω Shenmue και Virtual fighter, ειμαι ευχαριστημένος
 
Αφού το διόρθωσες, όλα καλά λοιπόν.

Με γειές και καλώς ήρθες στο club των DC fanatics! :award:
 
thamonas είπε:
Παιδιά ολα καλά τελικά...ηρθε το καλώδιο και είναι μια χαρά η εικόνα..μπορεί να μην είναι τέλεια αλλά αφού μπορώ να παίξω Shenmue και Virtual fighter, ειμαι ευχαριστημένος
Τι εννοείς με το "δεν είναι τέλεια η εικόνα" ;

Μήπως εμφανίζει black borders?

Αν ναι , φταίει η τηλεόραση σου.

Μου το έκανε και εμένα όσο καιρό το είχα στην τηλεόραση του δωματίου μου.

Τώρα το εχω σε μια hd ready κ.ο.κ.

Πάντως , για το Shenmue 1 perfect series backup , υπάρχει ένα patch που αφαιρεί τα borders!.

Δουλεύει ακόμα και σε αρχαίες TV!.

Όσο το το S2 δεν προτείνω σε καμία περίπτωση να χάσεις το χρόνο σου με το backup iso μιας και το έχουν "πετσοκόψει" για να χωρέσει στο cd.

Προσωπικά έχω πάρει από ebay 3x Shenmue II πακέτα :D γι'αυτό το λόγο...

Σου προτείνω να πάρεις όσο πιο σύντομα το SII,γιατί πλέον δεν έχουν μείνει πολλά...βουρ στο ebay!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα