Προβλημα με Loading ορισμενων παιχνιδιων!

gbab

RetroN00b
Joined
9 Μάρ 2011
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
0
Χαιρετω όλους σας, ειμαι παντελως καινουργιος στον κοσμο του spectrum,και εχω καποιες αποροιες αν μπορει κανεις να βοηθησει....

Πηρα εναν 48+ απο τον φιλο cyberknight (ευχαριστω Γιαννάκο) και φορτωνω παιχνιδια απο κασετοφωνο παραδοσιακα τα οποια γραφω απο το PC (εγγραφη wav απο την καρτα ηχου).

Τα περισσοτερα μου τρεχουν κανονικα, αλλα υπαρχουν καποια τα οποια αφου φορτωσουν πληρως κολλανε στην αρχικη οθόνη. Αλλα παλι οπως π.χ. το exolon τρεχουν μεχρι το σημειο που πρεπει να πατησεις τα κουμπια 1,2,3...κτλ για να επιλεξεις keyboard,kempston κτλ.

Λογικα δεν ειναι θεμα εντασης του ηχου στο φορτωμα γιατι με τις ιδιες ρυθμισεις φορτωνω πολλα αλλα.

Ενδεικτικα τρεχουν μια χαρα τα manic miner,jet set willy, total eclipse,batty,zynaps και πολλα αλλα.

Αρνουνται να τρεξουν, συγκεκριμενα τα : exolon,cybernoid 1 kai 2,rainbow islands,chase hq, αυτα προς το παρον.

Μηπως ειναι θεμα μνημης; εκει παει το μυαλο μου....

Υπαρχει καποιος τροπος για να τσεκαρω την λειτουργια της μνημης του speccy μου;

Βοηθηστε παιδια, σας ευχαριστώ,Γιώργος.
 
Θα μπορούσε κάποιο κλείδωμα να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα; Δες κατ' αρχας αν αυτά που δεν φορτώνουν φημίζονται για κάποιο κλείδωμα.
 
Δεν νομίζω ρε φίλε να ειναι θέμα καποιου κλειδωματος. Μετατρεπω σε wav το perfect tap που κατεβαζω από το world of spectrum. Απλα παρατηρω οτι το προβλημα εμφανιζεται στα μεγαλυτερα και συνθετα παιχνιδια για αυτο σκεφτομαι την μνημη.

Ειναι χαρακτηριστικο αυτο πουλεω για το exolon. Φορτωνει πληρως,μπαινει στην οθονη των επιλογων για control και παγωνει εκει.

Το ιδιο ακριβως κανει και στο cybernoid. Στο Starquake κολαει στην αρχικη οθονη. Αναφερω ενδεικτικα παραδειγματα μηπως βοηθησω.

Παντως τρεχει το 70% αυτων που δοκιμαζω αλλα οχι τα ποιο μεγαλα και συγχρονα παιχνιδια.
 
Δεν νομιζω να ειναι προβλημα σε μνημη.

Eτσι για να μας φυγει η απορια, γραψε

CLEAR 65367

Αν παρεις μηνυμα "Ramtop not good" εχεις θεμα με την upper RAM.

Παντως δεν το νομιζω...
 
Ευχαριστω ρε φιλε, θα το δω σπιτι και θα σου απαντησω.

Έχει κανεις απο εσας κανει την διαδικασια (εγγραφή σε κασσετα απο αρχειo wav) στον ιδιο Spectrum (48k +) για ενα συγκεκριμενο παιχνιδι; Π.Χ. το exolon.

Για να μου στείλει εστω το .tap αρχειο οποτε να ξεκιναμε από την ιδια βαση...

Για να δουμε, θα βγαλω άκρη?
 
Aπαγορευεται ρητα ο διαμοιρασμος αρχειων με copyright μεσα στο φορουμ!
 
Χαζή ερώτηση, αλλά είσαι σίγουρος ότι δεν χρησιμοποιείς την έκδοση για 128Κ, σωστά;
 
φιλε wally sorry δεν το σκεφτηκα για το θεμα copyright κλπ. Ακυρο το post.

εκανα εχθες την δοκιμη με την εντολη clear που μου ειπες και δεν εβγαλε μυνημα λαθους.

φιλε maddog χρησιμοποιω την εκδοση 48Κ, το αρχειο tap που κατεβασα από το World of Spectrum.

Μου φαινεται οτι θα παρω απο ebay καποιο απο τα παιχνιδια που κολανε original να δοκιμασω τι γινεται.
 
Κανε μια απονενοημενη προσπαθεια.

Απο τη μερια του Spectrum, βαλε το βυσμα του MIC στο EAR και του EAR στο MIC. Σηκωσε το volume και προσπαθησε.

Επισης αποσυνδεσε τυχον joystick interface αν ειναι Kempston ή Kempston like.

Δοκιμασε να φορτωσεις οσο το μηχανημα ειναι ακομα κρυο.
 
...επιστρεφω με νεοτερα....

Δεν καταφερα τιποτα εως τωρα,δοκιμασα και αλλαγη ear-mic αλλα τζιφος. Δοκιμασα λοιπον να φορτωσω τα παιχνιδια σε εναν αλλο spectrum και δουλεψαν κανονικα.

Συνοψιζω : ο πρωτος spectrum εχει motherboard issue 3b 1983 και τρεχει ομαλα το 70% των παιχνιδιων

ο δευτερος εχει motherboard issue 4b 1984 και τρεχει τα παντα.

Υπαρχει περιπτωση ασυμβατοτητας στην πρωτη motherboard, εχετε ακουσει κατι τετοιο?

Και μια διευκρινηση, στον πρωτο spectrum τρεχοντας το exolon αφου φορτωσει, η οθονη πισω απο την loading screen είναι κιτρινη. Παταω οποιοδηποτε κουμπι, μπαινει στο μενου επιλογων και παγώνει. Στον δευτερο speccy η οθονη πισω απο την loading screen ειναι μπλε και ολα δουλευουν κανονικα. Μηπως κατι σημαινουν αυτα τα χρωματα για συγκεκριμένο προβληma? (π.χ. ula κτλ)

Αν καποιος ξερει κάτι παιδια...
 
Eπομενο που κοιτας ειναι αλλαγη της διοδου D13 (1N4448 ) και μετα αλλαγη της ULA
 
Ο συγκεκριμενος spectrum εχει composite modification με εναν πολυ απλο τροπο δυο απλες κολλήσεις, μια διπλα στο tv modulator και την γειωση πανω στο μεταλλικο καπακι του modulator. Καπου σαν να ειχα διαβασει οτι η συγκεκριμενη μετατροπη "πειράζει" την ula. Ισχύει κάτι τετοιο; Μηπως από εκει προερχεται το πρόβλημα.
 
ωχ!!!!τώρα που είδα αυτό το post αγχώθηκα και εγώ!!έχω έναν γομολάστιχα δεν ξερω issue μητρικής αλλά και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα κάποια παιχνίδια όπως το flying shark,soldier of fortune αρνούνται πεισματικά να τρέξουν είναι και αυτά με σύνθετο φόρτωμα!!έγω φορτώνω παιχνίδια από ένα united 7079 dvd φορτώνει με στανταρ ένταση(τα παράπανω που ανέφερα δοκίμασα και από pc) και τα χω γράψει σε επανέγραψιμο.Επίσης κάποια παιχνίδια που φορτώνα από το επανεγράψιμο φορτώνουν μετά απο 3-4 φορές και fast loading kai απλά οπώς renegade και exploding fist!!!τα αρχεία είναι σε μορφή .wav.
 
Πίσω
Μπλουζα