Προτάσεις για νέες ενότητες

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Γεια σας ... απευθύνομαι προς τους MODEARTORS tou forum

μπορεί να ανοίξουν και θέματα για σειρές όπως

ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ 1987 (με κούκλες του Λάκη αποστολίδη)

Μάνιξ 1968

Ο κήπος με τα αγάλματα 1982 (σειρά του Βούλγαρη)

Η κυριά Ντορεμί 1983 (με την Ανουσάκη δασκάλα στην Κρήτη)

ΘΡΙΛΕΡ λοιπόν! 1986-87 (ελληνική σειρά τρόμου απο ερτ2)

Η ΑΠΟΔΡΑΣΗ του 1987 (με Κωστα πρέκα και ελένη ράντου και σκηνοθεσία Κώστα Φέρη)

Βεντέτα του αείμνηστου θάνου λειβαδίτη 1986 (ο δημοσιογράφος Μαρτέλης)

Αυτά για αρχή
 
Dominion που τις θυμηθηκες αυτες τις σειρες πραγματικα τις ξεχασαμε!

Τωρα εβαλες την μνημη να παρει στροφες!!!Θυμηθηκα αλλες δυο σειρες!!

Ο μεθοριακος σταθμος!!!!παιζοταν τελη 70 αρχες 80 (δεν θυμαμαι παρα μονο εικονες)!

Και οι Ιερόσυλοι καπου στα μεσα του 80!Κυνηγοι αρχαιοκαπυλων βολτες στην καλαμπακα και δραση αρκετη!
 
...αν είναι δυνατόν, τι θυμάται ο κόσμος !! :D

Οι Ιερόσυλοι (με τον Θάνο Λειβαδίτη), και Μεθοριακός Σταθμός (με τον Βάσο Ανδριανό).

...σε λίγο μου φαίνεται θα ακούσω και για την Μεθυσμένη Πολιτεία !! :D

...και ένα ανέκδοτο:

Πιτσιρίκια στο Δημοτικό, μας είχαν πάει σε κάποια εφημερίδα (δεν θυμάμαι πλέον ποιά), για να δούμε και να μάθουμε πως λειτουργεί η όλη διαδικασία μέχρι την τελική έκδοση του φύλλου, αλλά και για την δημοσιογραφία γενικότερα, κλπ.

Κάποια στιγμή λοιπόν, ένας κύριος που μας ξεναγούσε στις εγκαταστάσεις και μας κατατόπιζε με κάθε είδους πληροφορίες, κάνει μία παύση και ρωτάει:

"Yπάρχουν απορίες;"

...και τότε ένας συμμαθητής μου σηκώνει το χέρι και ρωτάει:

"...τον Μαρτέλη, εσείς τον έχετε;" :D

...το τι γέλια πέσανε, δεν περιγράφεται !! :D
 
Καλά μερικές είχα ξεχάσει ότι υπήρχαν κιόλα.."Ο Κήπος με τ' Αγάλματα"...σαν όνειρο τα θυμάμαι μερικά.

Τον "Μεθωριακό Σταθμό" τον θυμάμαι..από τότε που θυμάμαι και τον εαυτό μου. Πόρωση η μάνα μου με τον "Αλέξη", δεν έχανε επεισόδιο.

Φανταστείτε πάντως ότι με την ίδια λογική θα πρέπει να φτιαχνούν ενότητες της μορφής "Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται", "Λωξάντρα", "ο Συμβολαιογράφος", "Τα Λαυρεωτικά", "Ρόκος Χοϊδάς", "Μαντάμ Σουσού", "Ποιός σκότωσε τον Τιμόθεο Κώνστα" κλπ κλπ

Οπότε σκέφτομαι και προτείνω το εξής (και θέλω τη γνώμη σας γι' αυτό):

Για λόγους οικονομίας χώρου λέω φτιάξω εφεξής ένα subforum που θα ονομάζεται π.χ. "Άλλες σειρές" .Όποιες από αυτές αποκτάνε αρκετή δημοτικότητα θα αποκτούν δικό τους subforum.

Πώς το κόβετε σαν ιδέα;
 
Ναι σωστο!!!Ας γινει ετσι!

Κατσε μου ηρθε και αλλη σειρα στο μιαλο Το λουνα παρκ!!!!!!

Ε τωρα πες μου ειναι δυνατον να μην σχολιασω αυτη την σειρα οχι πες μου!!!
 
Προτάσεις για νέες ενότητες

Μεταφέρω εδώ τις σκόρπιες προτάσεις που έχουν γίνει εδώ στις διάφορες θεματικές ενότητες και σχετίζονται με τις ιδέες για την δημιουργία νέων subforums. Οι λόγοι που γίνεται η μεταφορά είναι αυτονόητη:

Α) Να αποφεύγεται τυχόν ανακάτεμα και μπάχαλο.

Β) Να παραμένει όσο το δυνατόν θεματικά εστιασμένη η κάθε ενότητα.
 
οκ, Aeon, ακούγεται σαν η μόνη λύση για να μην "στριμωχτεί" πολύ το συγκεκριμένο φόρουμ.

Αν γίνεται πάντως, γράψε το "άλλες σειρές" με κεφαλαία, ώστε να μην "χάνεται" σαν απλό όνομα μέσα στα άλλα subforums.

...και αν βρείς χρόνο βάλε εκεί μέσα και καμμία απο εκείνες τις σειρές που είχα αναφέρει στο πρώτο post των Ντιούκς... (στο να σου βάζω αγγαρείες είμαι πρώτος !! :) ).

- Eπιθυμία εξεπληρώθη (φωνή ΑΕΟΝ από το υπερπέραν) -

...κοιτάζοντας το συγκεκριμένο subforum, θυμήθηκα πολλές και ιδιάιτερα νοσταλγικές σειρές (να αναφέρω και μερικές ακόμα, όπως: Χαμογελαστοί Ντετέκτιβς, Μπούμερ, Μπάρνεϋ Μίλλερ, Το αστυνομικό τμήμα της Χιλλ Στρητ, Χαρτ και Χαρτ, Μάγκνουμ, Μπρετ Μάβερικ, Cimarron Strip (δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο), Σταρ Τρεκ, Διάστημα 1999, Μπονάνζα, Χαβάη 5-0, Κουνγκ-Φού, κλπ).
 
Παρεμπιπτόντως θυμάστε το CHIPS (με τους αστυνομικούς / τροχονόμους Ζητάδες) με τι τίτλο το έδειχνε στην ελληνική τηλεόραση;
 
Που τα βρίσκετε... έχει κανείς κανένα παλιό μπαούλο και το άνοιξε?

Οι Erik Estrada (Frank Poncherello) και Larry Wilcox (Jon Baker) στο Chips, εάν θυμάμαι καλά πρέπει να το έλεγαν:

"Περιπολικά σε Δράση" αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά.

Βέβαια είναι λογικό όταν τα ακρονήμια "CHiPs" σημαίνει: California Highway Patrol.

Δημιουργία του καναλιού NBC άρχισε να προβάλεται το 1977 και σταμάτησε το 1983. Βεβαίως στην Ελλάδα πρέπει να ήρθε αργότερα (?). Ολοκληρώθηκε σε έξι τηλεοπτικές seazons και δύο αυτοτελείς ταινίες.

Τι θα λέγατε και για το M.A.S.H.?
 
...επιβεβαιώνω τον ambu_dare. Ειμαι 99% σίγουρος πως αυτός ήταν ο τίτλος !! :)

...απο το M.A.S.H. (το οποίο νομίζω είχε τον ίδιο τίτλο και στα Ελληνικά, και μερικές φορές το είχα δεί γραμμένο "ΜΑΣ") μου έχει μείνει εκείνο το ωραίο εισαγωγικό μουσικό θέμα που το σιγοσφύριζα, και βέβαια οι παλαβοί χαρακτήρες του !! (θυμάστε τον "Ραντάρ" ; :D ).
 
Όντως αυτός ήταν ο τίτλος του CHiPs και όντως στην ελληνική τηλεόραση ξεκίνησε να παίζεται λίγο αργότερα. :)

Σε αντίστοιχη θεματολογία θυμίζω και το Cagney and Lacey ("oι Αστυνομικίνες") παραγωγής 1982.

 


http://www.museum.tv/archives/etv/C/htmlC/cagneyandla/cagneyandla.htm




Παιδιά, αν θέλετε πάντως να εμβαθύνετε στο καθένα από τα προαναφερθέντα, ανοίξτε σχετικό thread στην νεοδημιουργηθείσα ενότητα "ΑΛΛΕΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ".
 
Παιδιά, έβαλα δοκιμαστικά ένα bannerάκι διαφημίσεις από το Google για να (ή πιο σωστά με την ελπίδα ότι θα) καλύπτονται τα έξοδα του hosting. Aν αποφέρουν κανά εισόδημα της προκοπής (αν και δεν το πολυελπίζω), ίσως μου δώσουν την ευκαιρία να κάνω upgrade την συνδρομή του server στα 5GΒ και να λύσουμε οριστικά το πρόβλημα του χώρου αποθήκευσης των - ομολογουμένως - πολυάριθμων και ευμεγεθών τευχών.

Αν δεν σας κάνει πολύ κόπο, πατάτε που και που και κανά link εκεί. ;)

Επίσης υπενθυμίζω ότι οποιοσδήποτε διαθέτει (αρκετό) ελεύθερο χώρο στον webserver του και θέλει να τον παραχωρήσει για τον σκοπό αρχειοθέτησης τευχών περιοδικών, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με PM. Όπως λέει και το γνωστό λαϊκό ρητό... we could use all the help we could get!
 
Paidia exei kaneis kanena epeisodio sosmeno?
 
Τι θα λέγατε να ξεκινήσει μια ενότηταμε παλιά επιτραπέζια παιχνίδια;;;;;
 
AEON είπε:
...Αν δεν σας κάνει πολύ κόπο, πατάτε που και που και κανά link εκεί. ;) ...
Μήπως μπορείς να το αλλάξεις ώστε να ανοίγει σε δικό του παράθυρο, γιατί τώρα όποτε το κάνω κλικ, φεύγει από το retromaniax και είναι λίγο εκνευριστικό αυτό... :confused:
 
Αντι για αριστερο κλικ - κανε δεξι open in a new window ή open in a new tab :D
 
vaszio..όλα θα γίνουν. Ένα-ένα όμως γιατί είμεθα και εργαζόμενη νεολαία ;)
 
Νέα ενότητα στα Comics

Τι θα λέγατε για μία υποκατηγορία στα κόμικς που να ονομαζότανε "ΦΙΓΟΥΡΕΣ" και να είχε σκανναρισμένες εικόνες από όλους τους πρωταγωνιστές που αναφέρονται μέσα στα κόμικς (και τους συνεργάτες τους) ?

Υπάρχουν πολλοί από εμάς που έχουν ξεχάσει και δεν θυμούνται αρκετούς από αυτούς....20 με 30 χρόνια δεν είναι και λίγα...
 
Δεν έχω αντίρρηση..ας δούμε όμως τι έχουν να πουν και οι υπόλοιποι...
 
Καλη ιδεα,μονο που εγω δεν εχω σκανερ.

Αλλη ιδεα: Ας πουμε τα παιχνιδια που παιζαμε μικροι στη γειτονια, περα απο τα συνηθισμενα κρυφτο, κυνηγητο, αμπαριζα. Πιο σπανια...
 
Πίσω
Μπλουζα