Πρωτοποριακά τρόφιμα

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Υπηρχαν καποια τροφιμα που πρωτοεσκασαν μυτη στα 80s και εκαναν αισθηση.

Απο αυτα που θυμαμαι:

Το πρωτο σοκολατουχο "φρεσκο" γαλα.

Τα πρωτα τυποποιημενα "κρουασαν".

Τα light αναψυκτικα.

Οι πρωτοι "φρεσκοι" τυποποιημενοι χυμοι.
 
Στις αρχές των 80ς έμαθα τα hamburgers και το κοτόπουλο πανέ - πάντα σε συνοικιακά φαστφουντάδικα τα οποία είχαν αρχίσει να ξεπροβάλλουν (τα Hambo, Goodys και τα αμερικάνικα τζανκάδικα ήταν ακόμη πολύ μακριά).

Ευτυχώς οι γονείς δε με πήγαιναν συχνά εκεί.
 
Εγώ μια και είπατε γάλα θυμάμαι το γάλα σε πλαστικά μπουκάλια, που έκλεινε με αλουμινόχαρτο από πάνω...Νομίζω η ΔΕΛΤΑ πρώτη το έβγαλε σε συσκευασία tetrapack που είναι μέχρι σήμερα.... Τα θυμάστε αυτά τα μπουκάλια; Με ρίγες;
 
grtt είπε:
Εγώ μια και είπατε γάλα θυμάμαι το γάλα σε πλαστικά μπουκάλια, που έκλεινε με αλουμινόχαρτο από πάνω...Νομίζω η ΔΕΛΤΑ πρώτη το έβγαλε σε συσκευασία tetrapack που είναι μέχρι σήμερα.... Τα θυμάστε αυτά τα μπουκάλια; Με ρίγες;
Μα και βεβαια. Τα βαζαμε στην πισω ροδα του ποδηλατου και τρεχαμε. Καναν τρομερο θορυβο :D
 
Οποτε μου δινετε πασα:

Ομογενοποιημενο φρεσκο γαλα.

Αν θυμαστε στα ασπρα μπουκαλια γαλα με το αλουμινοχαρτο για πωμα, πανω πανω καθοταν το βουτυρο.

Μετα τη ελευση του ομογενοποιημενου, το βουτυρο διαλυεται πλεον μεσα στο γαλα.
 
Ρε παιδια? Εγω θυμαμαι γυρω στο 92 θα ητανε που ειχα ξετρελαθει με κατι στρογγυλα αλμυρα κρακερακια με γεμιση τυριου.

Ητανε μικρα σαν τα μπισκοτα oreo, 2 κρακερακια και στη μεση τυρι κρεμα. Ητανε συσκευασμενα σε 6αδες σαν τα oreo αλλα σε

χαρτινο κουτακι και το τυρι ητανε πορτοκαλοροζ! Ητανε υπεροχα! Ααααχ αχ!

[edit] Greeklish! Τα οποια απαγορευονται ρητα απο τους κανονισμους! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ορισες Serial_Dreamer στην παρεα μας. Γραφε σε παρακαλω ελληνικα μια και ειναι κανονισμος του φορουμ και κανε και βολτα απο εδω :D
 
Οι μπόμπες στα παιδικά πάρτυ. Και γινόταν ο κακός χαμός.
 
Στους "φρέσκους" χυμούς μεγάλη αίσθηση είχε κάνει η έλευση του "Life" πορτοκάλι στη μαυροπορτοκαλί τετραπακ συσκευασία.

Η μονοκαθεδρία της Amita είχε υποστεί μεγάλο σοκ και στην 3Ε έκαναν ΤΙΣ προωθητικές ενέργειες για να μη χάσουν το τεράστιο μερίδιο της αγοράς που είχαν... χωρίς αποτέλεσμα βέβαια...

Επίσης, μεγάλη αίσθηση αρχικά είχαν κάνει και τα σοκολατούχα της ΔΕΛΤΑ με γεύσεις νεσκαφέ και φράουλας...
 
Ο στιγμιαίος ελληνικός καφές Bravo.

Πολυδιαφημίστηκε αρχικά, αλλά δεν "έπιασε".

Είχα την ατυχία να αγοράσω και 'γω ένα κουτί.

Αν και αυτό θα έπρεπε να μπει σε thread με τίτλο "Ρετρο πρωτοποριακα τροφιμα που απέτυχαν παταγωδώς."
 
Φοφίκο! Υποτίθεται πως ήταν φουντούκια και κάτι τι. Πολύ πρωτοποριακή γεύση!
 
Serial_Dreamer είπε:
Re paidia? Ego thimame giro sto 92 tha itanePou eixa ksetrelathei me kati strogkila almira krakerakia me gemisi tiriou

Itane mikra san ta mpiskota oraio, 2 kraketakia kai sti mesi tiri krema

Itane siskevasmena se 6ades san ta oraio alla se xartino koutaki

kai to tyri itane porokaloroz! Itane iperoxa! aaaax ax!
Πωωωωωωωωωωωωωωωωπω!!!

Τα θυμάμαι κι εγώ γιάμυ γιάμυ τι τέλεια που ήταν!
 
nkarytia είπε:
Φοφίκο! Υποτίθεται πως ήταν φουντούκια και κάτι τι. Πολύ πρωτοποριακή γεύση!

Τα Φοφίκο ήταν ένα από τα καλύτερα τρόφιμα που έχω δοκιμάσει στη ζωή μου. Δυστυχώς ήταν, καθώς πιστεύω δεν θα ξαναβγούν τρόφιμα σαν κι αυτά. Θυμάμαι ήμουν στο Δημοτικό και μου άρεσαν πολύ.

Ας τα περιγράψω και παρακαλώ διορθώσεις από τις τυχερές και τους τυχερούς σαν εμένα που όχι μόνο τα γεύτηκαν αλλά τα γεύονταν και σε... καθημερινή βάση (γιατί είχαν διάρκεια).

Πράσινο σακουλάκι, πλαστική συσκευασία. απέξω ένας όμορφος σκιουράκος και να γράφει : Με φουντούκι, φιστίκι και καλαμπόκι.

Από πίσω από το πακέτο έγραφε τη σύνθεση (ακόμα και αυτήν διάβαζα! τόσο μου άρεσαν τα γαριδάκια). Τα έτρωγα στο διάλειμμα.

Τώρα στο ψητό:

Τι είχαν μέσα. Το σχήμα τους ήταν σαν ένα καφετί ακουστικό τηλεφώνου (σταθερού εννοείται ;) ) και η γεύση τους έκλινε προς το φιστίκι. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά τους ήταν ότι ήταν σχετικά μικρά σε μέγεθος, οπότε ένα σακουλάκι χωρούσε πλήθος τέτοιων. Έτσι, απολαμβάναμε πολλά πολλά πολλά γαριδάκια. Αν θυμάμαι καλά ήταν από την Μπεστ Φουντς? (υπάρχει ακόμα αυτή? αν υπάρχει να κάνουμε όσες και όσοι Ρετρομάνιακς αρέσουν - μπαρδόν άρεσαν- τα γαριδάκια αυτά, μία ομαδική αίτηση για επανακυκλοφορία! ). :hurrah:

Πάντως, σε μια παλιά διαφήμιση έβλεπες τα: δρακουλίνια, πακοτίνια, τυροσούζας, καραβιδάκια, φοφίκο και άλλα, μαζεμένα!

Αν μου έλεγαν να τα χρονολογήσω θα πω ότι κυκλοφόρησαν μετά το 1981 και σταμάτησαν πριν το 1992. (Κατά προσέγγιση).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, άλλαξαν συσκευασία και μορφή στις αρχές της δεκαετίας του 1990. Φωτό εδώ:

fetch


Και να μην ξεχνάμε και τα Μελένια, που κράτησαν λίγο, νομίζω ήταν σύγχρονα με τα καραβιδάκια και τα φοφίκο. Τα μελένια ήταν ακριβώς σαν τα φουντούνια που υπάρχουν και σήμερα, αλλά είχαν μέσα μέλι! Σλουρπ και Γιαμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς αλλά σε διαφημίσεις όπως και στις συσκευασίες στα γιαούρτια της φαγε και της δελτα "μεταμορφώθηκαν" σε LIVE - ζωντανό γιαούρτι.
 
Οι σούπες κνορ μινεστρόνε που είχαν μέσα μικρά ζυμαρικά σε σχήμα γραμμάτων αλφαβήτου. Μίνι a b c κλπ.
 
Frank213 είπε:
Στις αρχές των 80ς έμαθα τα hamburgers και το κοτόπουλο πανέ - πάντα σε συνοικιακά φαστφουντάδικα τα οποία είχαν αρχίσει να ξεπροβάλλουν (τα Hambo, Goodys και τα αμερικάνικα τζανκάδικα ήταν ακόμη πολύ μακριά).Ευτυχώς οι γονείς δε με πήγαιναν συχνά εκεί.
Και κρεμμύδια πανέ...κορυφή μιλάμε, long live Mr.Burger!!!
 
Τα γιαουρτακια που περασαν την φαση του κλασσικού και γιναν με φρουτα, με χυμο φρουτων, ή με διαφορετικη υφη και γευση (πλέον δεν υπάρχει γιαούρτι :( )
 
Θυμάμαι σοκολατούχο γάλα και όχι λευκό,με ασημόχαρτο για καπάκι!Επίσης συσκευασμένα γλυκίσματα της Danone,τα Danette,αλλά και τούρτες ΓΙΩΤΗΣ και MORFAT όπου περιείχαν τα συστατικά σε σκόνη (και υπάρχουν ακόμα και σήμερα αλλά έχουν εξελιχθεί).Στην αρχή η ΓΙΩΤΗΣ είχε βγάλει τούρτα λευκή,τούρτα σοκολατίνα,μιλφέιγ,τιραμισού και προφιτερόλ!Ακόμα,κρέμες καραμελέ και φρουί ζελέ

Θυμάμαι τη διαφήμιση με το καροτσάκι με τις ρόδες που είχε κρέμες καραμελέ,αλλά θυμάμαι και τη διαφήμιση με το φρουί ζελέ,την οποία είδα και πρόσφατα στο youtube και δείχνει στόματα που τρώνε το φρουί ζελέ!
 
το πρωτο ελληνικο αναψυκτικο τυπου κολα το θυμαται κανεις; ταμ-ταμ η πρωτη ονομασια του.... Μαλλον μεσα δεκαετιας 60...
 
Πίσω
Μπλουζα