Πρωτοχρονιάτικο ντοκυμανταίρ MEGA 1-1-1990

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.724
Μετα την αλλαγη του χρονου (και της δεκαετιας), οταν τελειωσε το εορταστικο σοου του Mega (που ηταν και το πρωτο του), ξεκινησε να βαζει ενα πολυ παραξενο ντοκυμανταιρ μεταμεσονυχτια. Παροτι ημουν μικρος το θυμαμαι πολυ καθαρα γιατι εκεινη τη νυχτα ημασταν καλεσμενοι στα ξεαδελφια μου και το βλεπαμε μαζι μεχρι αργα, και μου εκανε εντυπωση λογω θεματολογιας.

Δεν ειχα καταλαβει το θεμα του ντοκυμανταιρ αλλα κυριως ειχε να κανει με ταχυδαχτυλουργους, τον Χουντινι, διαφορες επιδειξεις, εναν τυπο που εκανε κατι εγχειρησεις για να μπορει να τρυπαει το σωμα του χωρις να ποναει, αναλυση μιας φωτογραφιας ΟΥΦΟ, ενας τυπος σαν γκουρου που ελεγε για τη μετενσάρκωση, κατι για τον Νοσφερατου κλπ.

Επισης θυμαμαι συγκεκριμενα το πως τελειωνε το σοου: με εναν μαγο που τον πυροβολουν και πραγματοποιει bullet catch, την οποια την ειχε σημαδεψει ηδη καποιος απο το κοινο. Με αυτο το κατορθωμα επεσαν τα γραμματα. Δεδομενης της ηλικιας μου δεν πρεπει να ηταν πολυ μετα τις 2 το πρωι παντως.

Για να δουμε... το ειχε δει και κανενας αλλος απο σας; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο τυπος που εκανε το bullet catch φοραγε μια ασπρη μασκα σαν το φαντασμα της οπερας??μου θυμιζει μια διαφημιση που εβλεπα παλια και διαφημιζε κατι βιντεοκασετες που αποκαλυπταν τα μυστικα των μαγων και ειχε και αυτο το κατορθωμα μεσα και εξηγουσε πως γινεται
 
Άσχετο εντελώς,το show που έδειξε πριν,θυμάστε αν ήταν αυτό με Άντζελα Δημητρίου,Πίτσα Παπαδοπούλου,Στάθη Αγγελόπουλο και άλλους?Επειδή πρόσφατα το είχα πετύχει στο youtube,αλλά δεν ξέρω αν είναι από Πρωτοχρονιά 1990 ή 1991.
 
Rakeesh είπε:
Μετα την αλλαγη του χρονου (και της δεκαετιας), οταν τελειωσε το εορταστικο σοου του Mega (που ηταν και το πρωτο του), ξεκινησε να βαζει ενα πολυ παραξενο ντοκυμανταιρ μεταμεσονυχτια. Παροτι ημουν μικρος το θυμαμαι πολυ καθαρα γιατι εκεινη τη νυχτα ημασταν καλεσμενοι στα ξεαδελφια μου και το βλεπαμε μαζι μεχρι αργα, και μου εκανε εντυπωση λογω θεματολογιας.
Δεν ειχα καταλαβει το θεμα του ντοκυμανταιρ αλλα κυριως ειχε να κανει με ταχυδαχτυλουργους, τον Χουντινι, διαφορες επιδειξεις, εναν τυπο που εκανε κατι εγχειρησεις για να μπορει να τρυπαει το σωμα του χωρις να ποναει, αναλυση μιας φωτογραφιας ΟΥΦΟ, ενας τυπος σαν γκουρου που ελεγε για τη μετενσάρκωση, κατι για τον Νοσφερατου κλπ.

Επισης θυμαμαι συγκεκριμενα το πως τελειωνε το σοου: με εναν μαγο που τον πυροβολουν και πραγματοποιει bullet catch, την οποια την ειχε σημαδεψει ηδη καποιος απο το κοινο. Με αυτο το κατορθωμα επεσαν τα γραμματα. Δεδομενης της ηλικιας μου δεν πρεπει να ηταν πολυ μετα τις 2 το πρωι παντως.

Για να δουμε... το ειχε δει και κανενας αλλος απο σας; :)
όπως το περιγράφεις το ντοκυμανταίρ θυμίζει shockumentary,ταινίες τύπου mondo cane,this is america κτλ Θα ρίξω ένα ψάξιμο μήπως βρώ κάτι :)
 
Λογικά πιο πριν ή πιο μετά θα έδειξε το show "Μια βραδιά στην Αθήνα" με Άντζελα,Λεπά,Παπαδοπούλου κλπ.
 
Θυμαμαι οτι ο χρονος αλλαξε με ενα μουσικο σοου (τωρα ποιοι τραγουδουσαν δεν ξερω) και το ντοκιμαντερ παιχτηκε μαλλον αμεσως μετα, οπως ειπα μεταμεσονυχτια.
 
Μήπως ήταν συρραφή  κάποιων επεισοδίων του "Aπίστευτα κι όμως αληθινά";Toυ "That's Ingredible" δηλαδή που πρόβαλλε η Ερτ στα 80ς
 
γενικά τέτοιου στύλ ντοκυμανταιρ έβαζε μεταμεσονύχτια ένα τοπικό κανάλι που είχαμε.Σχεδόν κάθε βράδυ μετά τις 12 πρός 1 θα έβαζε ένα.Πολλά ήταν ξεκάρφωτα σε θέματα δηλαδή ασύνδετα μεταξύ τους και διαπραγματεύονταν παράξενα γεγονότα,έθιμα ανα τον κόσμο.
 
Rakeesh συνεχίζω την έρευνα γύρω απ' αυτό το ντοκυμανταίρ που ανέφερες γιατί μου κίνησε την περιέργεια.Γενικά αυτού του στύλ τα ντοκυμανταίρ ήταν πολύ μυστήρια και θα έλεγα απόκοσμα ειδικά οι φωνές των αφηγητών.
 
well, χαιρομαι και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Παντως πολυ παραξενο ντοκιμαντερ και απο αυτα που θυμαμαι δεν καταλαβαινω το κεντρικο τουθεμα. Δηλαδη ειχε μεσα κατι σε παραψυχολογια, κατι σε urban legends και κατι σε ταχυδαχτυλουργους. Επισης μαλλον δεν ηταν ντοκιμαντερ αλλα μαλλον κατι σαν "Αφιερωμα".

Καποιες σκηνες, ειδικα η τελικη, ηταν γυρισμενες σε ενα χωρο (Στουντιο; αιθουσα; ) με παρουσιαστη και θεατες.
 
well, χαιρομαι και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Παντως πολυ παραξενο ντοκιμαντερ και απο αυτα που θυμαμαι δεν καταλαβαινω το κεντρικο τουθεμα. Δηλαδη ειχε μεσα κατι σε παραψυχολογια, κατι σε urban legends και κατι σε ταχυδαχτυλουργους. Επισης μαλλον δεν ηταν ντοκιμαντερ αλλα μαλλον κατι σαν "Αφιερωμα".

Καποιες σκηνες, ειδικα η τελικη, ηταν γυρισμενες σε ενα χωρο (Στουντιο; αιθουσα; ) με παρουσιαστη και θεατες.
Θυμάσαι αν είχε κεντρικό αφηγητή στο στυλ εκείνων των ντοκυμανταίρ ;
 
well, χαιρομαι και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Παντως πολυ παραξενο ντοκιμαντερ και απο αυτα που θυμαμαι δεν καταλαβαινω το κεντρικο τουθεμα. Δηλαδη ειχε μεσα κατι σε παραψυχολογια, κατι σε urban legends και κατι σε ταχυδαχτυλουργους. Επισης μαλλον δεν ηταν ντοκιμαντερ αλλα μαλλον κατι σαν "Αφιερωμα".

Καποιες σκηνες, ειδικα η τελικη, ηταν γυρισμενες σε ενα χωρο (Στουντιο; αιθουσα; ) με παρουσιαστη και θεατες.
Στο Imdb που έριξα ένα ψάξιμο υπάρχει μια σειρά επεισοδίων με παράδοξα (Houdini,ufo,ταχυδακτυλουργους κ.α. ) όπως αυτά που περιγράφεις με παρουσιαστή κι αφηγητή τον Leonard Nimoy τον γνωστό μας Spok του Star Trek .λεγόταν "in search of"...Μήπως ήταν κάποια τηλεταινία με συρραφή μερικών επεισοδίων (το συνήθιζαν πολυ αυτο την εποχή του video)..
 
Οχι φιλε. Αυτο με τον Σποκ πρεπει να ηταν πιο παλιο και μαλιστα παιζοταν εδω καποια σαββατιατικα πρωινα. Καμια σχεση.

Στην εκπομπη πουλεω εγω, το καθε θεμα φαινοταν αυτοτελες και ειχε το δικο του παρουσιαστη. Πχ σε 2λεπτο που ελεγε για τη μετεμψυχωση ηταν ενας ντυμενος σαν ανατολιτης (ινδουιστης πρεπει να ηταν) και ελεγε γι' αυτο.

Σε μια αλλη φαση ηταν ενας τυποςμε κουστουμι και παρουσιασε ενα αυτοματον. Σε ενα αλλο θεμα απλα εδειχνε παλιες φωτογραφιες ή κλιπ και ακουγοταν αφηγηση. Σε κατι αλλα εδειχνε κλιπ με ταχυδαχτυλουργικα.

Μονο στο τελευταιο που σου λεω, ηταν ενας χωρος σαν στουντιο ή θεατρο, με τραπεζια και κοινο και ηταν ενας παρουσιαστης ή/και ταχυδαχτυλουργος (τον οποιο ειχε ξαναδειξει σε προηογουμενα κλιπ με ταχυδαχτυλουργικα) οπου εκανε το bullet catch.

Τωρα αυτο το θυμαμαι καπως καθαρα και μπορει να σε βοηθησει αν βρεις καποιο σχετικο κλιπακι. Ελεγε ο τυπος οτι αυτο ειναι ενα κατορθωμα που παντα ηθελε να κανει, και θα το επιχειρησει πρωτη φορα. Εδωσε μια σφαιρα σε καποιον απο το κοινο, και τη σημαδεψε με ενα Χ με ενα μαχαιρι. Κατοπιν του βαλανε κατι τζαμια μπροστα, ωστε να φανει ο πυροβολισμος και να καταρριψει το μυθο οτι το πιστολι ειναι αδειο και ο ταχυδαχτυλουργος κραταει τη σφαιρα απο πριν. Ετσι ενας τον πυροβολησε, σπαει το τζαμι (το εδειξε και το ξαναδειξε σε αργη κινηση), και στο τελος δειχνει ο τυπος οτι ειναι ιδια η σημαδεμενη σφαιρα που ειδαμε πριν.

Επαναλαμβανω, δεν υπαρχει κανενα αναγνωρισιμο προσωπο ή στοιχειο τυπου That's Incredible (Απιστευα κι ομως αληθινα) τα οποια τα ξερω καλα, ουτε θυμαμαι καποιο γνωστο προσωπο ή παρουσιαστή οπως ο Σποκ. Φαινοταν ανεξαρτητη παραγωγη.
 
Μπορεί να είναι και πολύ δυσεύρετο πλέον το συγκεκριμένο ντοκυμανταίρ. ...θα συνεχισω εννοειται το ψάξιμο και ότι βρώ....Γιατί μου κίνησε και μένα την περιέργεια αυτό που λές απ την πρώτη στιγμή που είδα την ανάρτηση. ..περίπου κατάλαβα τώρα πως ήταν η μορφή του συγκεκριμένου ντοκυμανταίρ...
 
Πίσω
Μπλουζα