Πρόβλημα με μαζικό upload φωτογραφιών

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
569
Παρατηρήθηκε τις τελευταίες μέρες σε μερικούς χρήστες ένα πρόβλημα, που έχει να κάνει με το μαζικό ανέβασμα φωτογραφιών είτε σε άλμπουμ, είτε σε ποστ.

Ο μαζικός uploader δε δουλεύει σωστά με αποτέλεσμα να πρέπει να ανεβαίνουν οι φωτογραφίες με τον βασικό uploader πράγμα που συνεπάγεται ότι δε μπορούν να μεταφορτώσουν παραπάνω από ένα αρχείο τη φορά.

Ο μαζικός uploader είναι αυτός:

Προβολή συνημμένου 94927

ενώ ο βασικός uploader είναι αυτός:

Προβολή συνημμένου 94928

Θα ήθελα παρακαλώ να δοκιμάσετε να κάνετε είτε σε άλμπουμ, είτε σε ποστς uploads φωτογραφιών με τον μαζικό uploader και να μου πείτε αν αντιμετωπίζετε πρόβλημα.

Θα ήθελα επίσης να μου αναφέρετε τον browser που χρησιμοποιείτε, την έκδοσή του καθώς και το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή σας.

Επίσης, οι heavy uploaders (π.χ. Stayros & Katerinak) δεν είχατε κανένα πρόβλημα?

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά! ;)
 
Μαριανα οταν δε βαζω τις φωτογραφιες σε αλμπουμ χρησιμοποιω παντα τον βασικο uploader κι οχι τον μαζικο,δεν εχω καποιο ιδιαιτερο λογο που το κανω,απλα ετυχε κια συνηθισα μ αυτον

Με το ανεβασμα των φωτο σε αλμπουμ δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα,αν παρατηρησω κατι θα σε ενημερωσω

ευχαριστουμε και παλι!

ΥΓ : χρησιμοποιω mozilla firefox 26 ,windows 7
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον μαζικο uploader χρησιμοποιουσα...μεχρι προχθες,καπου εκει εκανε την εμφανιση του ο βασικος... :eek:

Μια μια η φωτο να ανεβαινουν φωτο ειναι αληθεια οτι ειναι χρονοβορο... :precry:

Δεν ξερω αν ειναι θεμα server Η' κατι αλλο.

"Φοραω" Windows 7 με Mozila Firefox browser,o Internet explorer μας εχει αποχαιρετησει απο καιρο... :wave:
 
Σταυρο ολες τις φωτογραφιες που εχεις δεν τις ανεβαζεις σε αλμπουμ;αυτη την εντυπωση ειχα

δεν ηξερα οτι χρησιμοποιεις καποιες φορες και τον μαζικο uploader

δεν ξερω τι διαφορες εχει με τον βασικο αλλά αφου τα βολευω με τον βασικο θα παραμεινω μ αυτον που του εχω "παρει τον αερα"
 
Σε αλμπουμ τις εχω ολες και τις ανεβαζα με τον μαζικο.

Τον βασικο πρωτη φορα τον χρησιμοποιησα οταν ανεβασα τον πιγκουινο. :)

Με τον μαζικο "το εχω" αλλα με τον βασικο...οχι και τοσο. :precry:

Για ενα-δυο φωτογραφιες βολευει ο βασικος...για πολλες οχι!!!!
 
μπερδευτηκα τωρα :cry:

πώς δηλαδη γινεται το ανεβασμα με τον μαζικο στο αλμπουμ;νομιζα οτι επελεγες μια μια τις φωτο που θελεις να μπουν στο ποστ(ετσι κανω εγω) κανοντας copy paste το link που εχει η καθε φωτο που ειναι ανεβασμενη στο αλμπουμ,γινεται και μαζικα αυτο;

εχασα επεισοδια μου φαινεται
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
μπερδευτηκα τωρα :cry: πώς δηλαδη γινεται το ανεβασμα με τον μαζικο στο αλμπουμ;νομιζα οτι επελεγες μια μια τις φωτο που θελεις να μπουν στο ποστ(ετσι κανω εγω) κανοντας copy paste το link που εχει η καθε φωτο που ειναι ανεβασμενη στο αλμπουμ,γινεται και μαζικα αυτο;

εχασα επεισοδια μου φαινεται
Θα προσπαθησω να το εξηγησω οσο πιο απλα και κατανοητα γινεται. ;)

Εστω οτι θες να ανεβασεις φωτο σε καποιο αλμπουμ σου,πας στο αλμπουμ επιλεγεις upload fotos

και σου εμφανιζει το παραθυρο συνημενων αρχειων,επιλεγεις Add files και εμφανιζεται το

παραθυρο του μαζικου uploader που φαινεται στην φωτο που εβαλε η Μαριαννα.

Πατας το Select Files και σε βγαζει στους φακελους του υπολογιστη σου.

Κλικαρεις τις φωτο που θελεις εχοντας πατημενο το CTRL στο πληκτρολογιο σου,

αφου επιλεξεις τις φωτο πατας Ανοιγμα και σου εμφανιζεται μια λιστα στον uploader

με τα αρχεια που εχεις επιλεξει,πατας upload,περιμενεις λιγακι και...ετοιμες...οι φωτο σου ανεβηκαν!!! :)

Απλα μολις ανεβουν,θα τις δεις σε σμικρυνση στο κατω μερος του uploader μεσα σε ενα πλαισιο,

θα δεις οτι ειναι μαρκαρισμενες με V, τις ξεμαρκαρεις,πατας Done και ετοιμες να καταχωρηθουν στο αλμπουμ σου!!! ;)

Ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο... :precry:

Αν και νομιζω οτι αν συνοδευοταν με φωτο η εξηγηση θα ηταν πιο κατανοητη. :xm:
 
σ ευχαριστω Σταυρο!

ανεβαζω τις φωτογραφιες σε αλμπουμ καπως διαφορετικα,δηλαδη τα βηματα 1 και 2 ειναι ιδια με τα δικα σου

attachment.php


απο δω και περα,αφου πατησω το add files,εμφανιζεται το κουτακι που λεει browse

attachment.php


παταω το browse και με μεταφερει στην επιφανεια εργασιας,απο κει επιλεγω ή καποια φωτο που βρισκεται στην επιφ.εργασιας ή σε καποιο φακελο και μετα παταω ανεβασμα,συνεχιζω ετσι μεχρι να ανεβουν οι φωτο που θελω (τις βλεπω κι εγω σε σμικρυνση στο κατω μερος εκει που γραφει "συνημμενα αρχεια") και στο τελος παταω done, χωρις να τις ξεμαρκαρω

Το παραθυρακι που μας δειχνει η Μαριανα οταν ειμαι στο αλμπουμ δεν το βλεπω καθολου.Οταν ομως θελω να επισυναψω φωτο χωρις να τις βαλω σε αλμπουμ τοτε το βλεπω το μαζικο upload αλλά επιλεγω το βασικο μιας και το συνηθισα

1.jpg

2.JPG
 
Εγω εχω αυτο το προβλημα. Windows 7 en, firefox 25.0.1 και IE11
 
Να υποθέσω ότι μόνο ο Freak, o Stayros & εγώ έχουμε θέμα με τις μαζικές μεταφορτώσεις?

Στους άλλους λειτουργεί?

Κάντε ένα κόπο και μιλήστε βρε! :D 2 λεπτά απ' το χρόνο σας είναι! :p
 
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα . Μπαίνω από Google Chrome, αλλά για αυτά με τα windows δεν έχω ιδέα...σόρυ παιδιά, αλλά είμαι εντελώς άσχετος από υπολογιστές...:biglaugh:
 
Ο μαζικός uploader σε ποστ σε : Firefox 26.0 fail ,CHROME 31.0.1650.63 fail (και κανοντας update) και σε CHROME 32.0.1700.76 fail , το χερακι με τον αντιχειρα και το δεικτη δεν βγανει πανω στο κουμπι αλλα βγαινει οριακα ποιο κατω ,ακριβως στην την γραμμη του select files αλλα δεν "πατιεται" (***)

 


uploadphogrm.jpg

 


με vintage (all time favorite)Opera 11.50 το κουμπακι "select files" ειναι ακομα χειροτερα ,





(ολα αυτα σε Windows7)

 


Kaι στo μαζικο upload σε album fail .


 


Oποτε >>> javascript ????? αραγε ????

 

 

 

 




(*** Mακρυκωσταιοι and Κοντογιωργηδες RULEZ )


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτησω...

Ποτε θα εχουμε αποτελεσματα (οτι φτιαχτηκε δηλαδη) για τον μαζικο uploader?

Καντε κατι γιατι με τον βασικο δεν παλευεται αλλο... :please:
 
Και σε μένα έχει παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα με τα uploads.

Firefox χρησιμοποιώ με 7άρια " πορτοπαράθυρα!!!!!!!!!!!
 
Ούτε εγώ μπορώ να κάνω μαζικό ανέβασμα.

Έχω WinXP + IE8.
 
Για να λυθουν καποιες τυχον παρανοησεις...

Δεν ειναι bug. Απλα η εταιρεια που κατασκευαζει τη μηχανη του φορουμ που χρησιμοποιουμε, ανακαλυψε οτι υπαρχει εν δυναμει κενο ασφαλειας στο μηχανισμο μαζικου upload και αντι να τον αντικαταστησει...τον καταργησε!

Φυσικα και δεν μπορουμε να επιτρεψουμε κενο ασφαλειας και ετσι ψαχνουμε καποια εναλλακτικη
 
...η οποία έχει βρεθεί.

Την δοκίμασα τη Δευτέρα (οι αναταράξεις! ;) ) και δουλεύει.

Απλά θα μου δώσετε λίγο χρόνο μέχρι την Παρασκευή για να την υλοποιήσω στο φόρουμ.

Ο λόγος του παρόντος θρεντ ήταν για να εξακριβώσω ότι όντως το πρόβλημα είναι μαζικό και όχι απλά σε ένα-δυο άτομα!

(Δεν πειράζουμε ποτέ κάτι που δουλεύει! :D )

Μόλις είναι έτοιμο, θα ενημερώσω.
 
Λοιπόν, το μαζικό upload αποκαταστάθηκε (εν μέρει).... Χωρίς να σας πρήξω πώς δουλεύει, απλά να σας δείξω τα εξής:

Πλέον υπάρχει μόνο το interface του basic uploader. Δεν σας απασχολεί αυτό

a.jpg

Επιλέγετε το "Choose Files" και στο παράθυρο που σας ανοίγει, επιλέγετε τα αρχεία που θέλετε να ανεβάσετε μαζικά. Οι χρήστες των Windows / Linux με τη βοήθεια των πλήκτρων CTRL / SHIFT - οι χρήστες των Mac με το CMD. Εναλλακτικά μπορείτε να επιλέξετε τα αρχεία με το ποντίκι σας.

Σημείο προσοχής Νο1: ενώ στον παλιό uploader είχατε το δικαίωμα στα άλμπουμ ν' ανεβάσετε όσες φωτογραφίες θέλατε χωρίς περιορισμό, τώρα έχετε τον περιορισμό των 6 φωτός κάθε φορά. Το ίδιο πράγμα ισχύει και στα ποστς (που ούτως ή άλλως, δε μπορείτε να ανεβάσετε πάνω από 6 attachments ανεξαρτήτως uploader).

b.jpg

Αφού λοιπόν επιλέξετε τα αρχεία σας και πατήσετε "Open" ή "Choose", θα δείτε ότι το αρχικό παραθυράκι σας δείχνει τον αριθμό των αρχείων που επιχειρείτε ν' ανεβάσετε. Αν πάτε το βελάκι σας πάνω από το "Choose Files" και το αφήσετε, θα εμφανιστεί ένα tooltip (συννεφάκι) που περιέχει τα ονόματα των αρχείων που θέλετε να ανεβάσετε.

c.jpg

Όταν είστε έτοιμοι, πατάτε το "Upload File(s)" (είναι κουμπί κι ας μην του φαίνεται! :D ) και ξεκινάει το ανέβασμα.

Σημείο προσοχής Νο2: Πλέον δε θα έχετε τη δυνατότητα να δείτε την πρόοδο του ανεβάσματος, οπότε θα κάνετε λίγο υπομονή. Αν π.χ. πατήσετε 3 - 4 φορές το "Upload File(s)", τα συνημμένα σας θα εμφανιστούν 3-4 φορές! ;)

Ιδιαίτερη υπομονή όταν ανεβάζετε μεγαλούτσικες φωτόζ (π.χ. από ψηφιακές)....

Αν έχετε απορίες, ρωτάτε....
 
Μαριανα εχω μια απορια : ο τροπος που ανεβαζω τις φωτο στο αλμπουμ (εξηγησα εδω ) ειναι σωστος;

με την αλλαγη που εκανες επηρεαζεται κι ο τροπος ανεβασματος που ακολουθω μεχρι τωρα ή ειναι μονο για οσους χρησιμοποιουν τον μαζικο uploader;
 
katerinak είπε:
Μαριανα εχω μια απορια : ο τροπος που ανεβαζω τις φωτο στο αλμπουμ (εξηγησα εδω ) ειναι σωστος;με την αλλαγη που εκανες επηρεαζεται κι ο τροπος ανεβασματος που ακολουθω μεχρι τωρα ή ειναι μονο για οσους χρησιμοποιουν τον μαζικο uploader;
O τρόπος είναι σωστός. Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις, είναι ότι κάθε φορά που θα πατάς το upload και θα σου ανοίγει το μικρό παραθυράκι (σαν κι αυτό στο ποστ μου), εκεί θα μπορείς να επιλέξεις μόνο 6 φωτός. Θα σου τις ανεβάζει στο μεγάλο και μετά ξανά από την αρχή! :)

Αν έχεις πρόβλημα, πες με να το δούμε μαζί!
 
Πίσω
Μπλουζα