Πρόβλημα με τα γραφικά του ATARI800XL (με internal hd-myide)

AmegaS

RetroN00b
Joined
8 Φεβ 2009
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
0
Δυστυχώς ο αγαπημένος μου ATARI παρουσιάζει προβλήματα με τα γραφικά... Είναι modαρισμένος με εσωτερικό δίσκο, χtra μνήμη κλπ...

Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζει και ο άλλος μου atari (είναι περίεργο)...

Παρακάτω έχω και video..

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προτεινω για αρχη να δοκιμασεις να αποσυνδεσεις το my ide και να δεις τι γινεται οταν φορτωσεις το ιδιο παιχνιδι απο κασσετα.
 
Πρώτα από όλα ψυχραιμία...

Το παιχνίδι έπαιζε καλά πριν και ξαφνικά μια ωραία νύχτα παρουσίασε το πρόβλημα αυτό;

Βλέπω στο 0:39 του 1ου Video ότι το παιχνίδι είναι για 130ΧΕ, γιαυτό σε ρωτάω αν το παιχνίδι το έχεις ξαναπαίξει στον 800XL χωρίς πρόβλημα.

Τώρα, αν το ίδο πρόβλημα έμφανίστικε και στα δύο Atari που έχεις, μήπως υπάρχει κάποια επίδραση εξωτερικού παράγοντα (όπως κάποιο θέμα στο ηλεκτρικό δίκτυο που επιρεάζει π.χ. τη συχνότητα του ρεύματος). Γιατί το να έχει "κολήσει" κάποια ασθένια το δεύτερο από το πρώτο, είναι κάπως δύσκολο. Εδώ στα βόρεια είχαμε παλιότερα κάποια προβλήματα, όταν συνδέονταν το κύκλωμα ηλεκτροδότησης της Βουλγαρίας με το Ελληνικό, με προβλήματα κυρίως στη συχνότητα.

Και κατι τελευταίω : ζηλεύω τρελλά το My IDE+HD που έχεις (αλλά δε σου το μάτιαξα :) )
 
Όπως λέει ο αποπάνω μου :) , είναι σημαντικό να ξέρουμε αν τα παιχνίδια έπαιζαν κανονικά παλαιότερα.

ΟΛΑ τα παιχνίδια έχουν πρόβλημα;

Αν όχι, πιθανόν η έξτρα μνήμη που έχεις βάλει να δημιουργεί προβλήματα σε κάποιους τίτλους. Πόση είναι, αλήθεια;

Τέλος, παίζει τα images των παιχνιδιών να είναι μισοκατεστραμμένα....
 
Παλαιότερα έπαιζαν κανονικά.. Τον ATARI τον αγόρασα πριν 4 χρόνια περίπου με 1mb RAM και 720 HD γεμάτο με demos games κλπ. Παίζει ΟΛΑ τα παιχνίδια που έχουν γραφτεί στον ΑΤΑRI (130ΧΕ, 800ΧL κλπ) + demos.

Toν είχα εκτός λειτουργίας για 2 περίπου χρόνια. Όταν τον ¨ξύπνησα" πριν 1 μήνα ανακάλυψα το πρόβλημα..

Το κάνει σε πολλά παιχνίδια...

Έχω αγοράσει και ένα SIO2SD μέσω του οποίου φορτώνω από sd cards.

Σκέφτομαι μήπως έχω θέμα με το τροφοδοτικό αλλά λόγω απειρίας σε τέτοια θέματα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος...

Το πρόβλημα με τους άλλους 2 atari είναι ότι τους έχω αγοράσει από την αμερική και μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο...

angel_grig είπε:
Προτεινω για αρχη να δοκιμασεις να αποσυνδεσεις το my ide και να δεις τι γινεται οταν φορτωσεις το ιδιο παιχνιδι απο κασσετα.
Ναι υπάρχει και τρόπος να τον βάλω στην basic χωρίς τον δίσκο..

npac είπε:
φτάνει να μην γίνουμε άνω-κάτω εδω μέσα :D .
Φίλε AmegaS βρέθηκε κάποια άκρη?
THNX για την βοήθεια

npac είπε:
Πρώτα από όλα ψυχραιμία...Το παιχνίδι έπαιζε καλά πριν και ξαφνικά μια ωραία νύχτα παρουσίασε το πρόβλημα αυτό;

Βλέπω στο 0:39 του 1ου Video ότι το παιχνίδι είναι για 130ΧΕ, γιαυτό σε ρωτάω αν το παιχνίδι το έχεις ξαναπαίξει στον 800XL χωρίς πρόβλημα.

Τώρα, αν το ίδο πρόβλημα έμφανίστικε και στα δύο Atari που έχεις, μήπως υπάρχει κάποια επίδραση εξωτερικού παράγοντα (όπως κάποιο θέμα στο ηλεκτρικό δίκτυο που επιρεάζει π.χ. τη συχνότητα του ρεύματος). Γιατί το να έχει "κολήσει" κάποια ασθένια το δεύτερο από το πρώτο, είναι κάπως δύσκολο. Εδώ στα βόρεια είχαμε παλιότερα κάποια προβλήματα, όταν συνδέονταν το κύκλωμα ηλεκτροδότησης της Βουλγαρίας με το Ελληνικό, με προβλήματα κυρίως στη συχνότητα.

Και κατι τελευταίω : ζηλεύω τρελλά το My IDE+HD που έχεις (αλλά δε σου το μάτιαξα :) )
Είμαι Αθήνα αλλά όλα είναι πιθανά.. Σκέφτομαι μήπως δημιουργεί πρόβλημα ο adaptor..

Χε,χε Αν και δεν τον είχα τότε (από λάθος μου αγόρασαν τον atari 600xl ntsc όπου και έπαιζε ασπρόμαυρα στην tv και είχε μόνο 16κb μνήμης και μετά αγόρασα τον θρυλικό spectrumαρα +) μου άρεσε πολύ!

Σήμερα είναι ένας από τους πιο αγαπημένους μου 8bit υπολογιστές ...

DINO είπε:
Όπως λέει ο αποπάνω μου :) , είναι σημαντικό να ξέρουμε αν τα παιχνίδια έπαιζαν κανονικά παλαιότερα.ΟΛΑ τα παιχνίδια έχουν πρόβλημα;

Αν όχι, πιθανόν η έξτρα μνήμη που έχεις βάλει να δημιουργεί προβλήματα σε κάποιους τίτλους. Πόση είναι, αλήθεια;

Τέλος, παίζει τα images των παιχνιδιών να είναι μισοκατεστραμμένα....
όνοΑν το πρόβλημα περιορίζεται μόνο στα files τότε είναι μικρό το κακό.. Μπορώ να τον συνδέσω με το pc μέσω sio2pc αλλά δεν θυμάμαι που το έχω βάλει.. :angry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tελλικά τα files είναι σωστά .. κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει..
 
Για κανε το self test του atari:Κρατα πατημενο το option ενω τον ανοιγεις και πες τι λεει..λογικα αν ειναι προβλημα μνημης θα το πει (πρεπει o υπολογιστης να ειναι χωρις disk drive και χωρις cartridge οποτε καλυτερα αποσυνδεσε το sio2sd)
 
angel_grig είπε:
Για κανε το self test του atari:Κρατα πατημενο το option ενω τον ανοιγεις και πες τι λεει..λογικα αν ειναι προβλημα μνημης θα το πει (πρεπει o υπολογιστης να ειναι χωρις disk drive και χωρις cartridge οποτε καλυτερα αποσυνδεσε το sio2sd)
Το έχω κάνει, μου δείχνει ότι όλα είναι οκ
 
Λοιπον τι προτεινω να κανεις:

α)να τεσταρεις το τροφοδοτικο (πρεπει να εχεις πολυμετρο για αυτη την δουλεια)

β)Συμφωνα με το ενσωματωμενο test program το ANTIC και PIA chip ειναι λειτουργικα.Δυστυχως ομως-οπως αναφερεται στο service manual- το διαγνωστικο του υπολογιστη τεσταρει μονο τα 48Κ μνημης οποτε για τα υπολοιπα 16Κ χρειαζεται ειδικο προγραμμα (ή ισως και το ειδικο διαγνωστικο cartridge)

Αρα λοιπον ειτε φταινε τα 16Κ μνημης που δεν εχουν δοκιμαστει ειτε ειναι καποιο passive component(αντισταση, πυκνωτης πχ).

Δοκιμασε το τροφοδοτικο αρχικα (αν ξερεις και μπορεις ) και μας λες
 
Δυστηχώς χρειάζομαι κάποιον που ξέρει από τέτιοα θέματα.. Δεν έχω καν τον εξοπλισμό..
 
AmegaS είπε:
Toν είχα εκτός λειτουργίας για 2 περίπου χρόνια. Όταν τον ¨ξύπνησα" πριν 1 μήνα ανακάλυψα το πρόβλημα..

Μπορώ να τον συνδέσω με το pc μέσω sio2pc αλλά δεν θυμάμαι που το έχω βάλει.. :angry:
Είναι ολοφάνερο γιατί δεν λειτουργεί... σε τιμώρισε ο καλός Θεούλης. Άκου εκεί, να έχεις τέτοιο μηχάνημα, που πολλοί θα έδιναν ένα νεφρό για να το αποκτήσουν (όχι το δικό τους απαραίτητα :) ) και να έχεις το Atari στο πατάρι για 2 χρόνια... Ξέρω πολλούς που τώρα βράζουν στα καζάνια της κόλασης για πολύ μικρότερα αμαρτήματα.

Σε ότι αφορά τον έλεγχο του τροφοδοτικού, μπορείς να αποφύγεις πολύμετρα και άλλα ανατριχιαστικά. Αφού τα τροφοδοτικά για τη σειρά XL & XE έχουν την ίδια σταθερή (dc) τάση εξόδου μπορείς να δοκιμάσεις και τα 3 στον XE σου (δεν έχει σημασία αν είναι από Αμερική τα μηχανήματα σου, αρκεί φυσικά το αμερικάνικο τροφοδοτικό να μην το βάλεις απευθείας στην Ελληνική μπρίζα και εκεί που περιμένει 110 να του έρθουν 220-240 και να γίνει καζάνι της κόλασης το ίδιο). Δεν είναι στοχαστικά αποδεκτό να έχουν χαλάσει και τα 3 τροφοδοτικά.

Από κει και πέρα, τα περισσότερα Mods έχουν και κάποια switches (συνήθως στο πίσω μέρος του υπολογιστή) που επιτρέπουν να απενεργοποιήσεις την extra μνήμη (για λόγους συμβατότητας) επαναφέροντας τον υπολογιστή στις εργοστασιακές του δυνατότητες. Δοκίμασε με αυτά και σου εύχομαι ειλικρινά να ξεπεραστεί το πρόβλημα σου.

Και όταν με το καλό σε κανά μήνα θέλεις να ξανααποθηκεύσεις τον υπολογιστή σου, να σε ενημερώσω ότι μπορώ να σου προσφέρω υπέροχο χώρο αποθήκευσης σε περιοχή της Θεσσαλονίκης γνωστή για το καλό της κλίμα. Και κατά το 2014, στον επιστρέφω (για άλλο ένα μήνα) :) :) :)
 
npac του ειπα να ελεγξει το τροφοδοτικο για να δουμε την ταση που βγαζει,μηπως και αυτο ευθυνεται για το προβλημα..ετσι μπορει ο υπολογιστης να λειτουργει,η αυξημενη ταση ομως μπορει να βλαψει τα τσιπακια μνημης..Ο ελεγχος βεβαια ειναι καπως δυσκολο για να γινει αφου ο φιλος μας δεν γνωριζει ουτε και εχει εξοπλισμο..Δες εδω μια περιπτωση http://www.classic-computers.org.nz/blog/2010-08-29-restoring-an-atari800XL.htm

Παντως για να ειμαστε σιγουροι τι φταιει θα πρεπει να δοκιμαστουν τα παιχνιδια απο κασετα χωρις τιποτε αλλο πανω στον υπολογιστη πραγμα που μαλλον ο φιλος μας το εχει ηδη κανει (αν ερμηνευω σωστα το Post#7)
 
Δεν λέω ότι έχεις άδικο angel-grid (και εξαιρετική η περίπτωση που βρήκες για παράδειγμα - respect). Το πρόβλημα στο τροφοδοτικό μπορεί να προκαλεί δυσλειτουργία των ram chips, μπορεί και καταστροφή τους. Mπορεί η τάση να μην είναι στα 7.6 που τα chips καίγονται, αλλά στα π.χ. 6V, όπου απλά δεν είναι αξιόπιστα (αφού επηρεάζονται οι στάθμες - τα Logic Voltage Thresholds). Στην περίπτωση αυτή, ένα σωστό τροφοδοτικό θα έκανε τον ντοπαρισμένο Atari του AmegaS να λειτουργήσει κανονικά. Και αφού έχει τροφοδοτικά, αλλά όχι πολύμετρο, μπορεί να τα δοκιμάσει χωρίς φόβο και πάθος.

Πάντως AmegaS, ένα φτηνό πολύμετρο έχει κάπου στα 8 ευρώ και η όλη διαδικασία ελέγχου είναι πολύ εύκολη (θα σε καθοδηγήσουμε). Από την άλλη, οποιοδήποτε εργαστήριο ή κατάστημα ηλεκτρονικών στην περιοχή σου θα μπορούσε πολύ εύκολα, πολύ γρήγορα και το πιθανότερο δωρεάν, να σου πει αν το τροφοδοτικό βγάζει DC τάση 5 Volt.
 
npac είπε:
Από την άλλη, οποιοδήποτε εργαστήριο ή κατάστημα ηλεκτρονικών στην περιοχή σου θα μπορούσε πολύ εύκολα, πολύ γρήγορα και το πιθανότερο δωρεάν, να σου πει αν το τροφοδοτικό βγάζει DC τάση 5 Volt.
Aυτο πιστευω ειναι και η καλυτερη λυση για να αποκλεισουμε το τροφοδοτικο...
 
Βρήκα και εγώ μια παρόμοια περίπτωση ( ο τύπος είχε SD αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται και στα MyIDE ), όπου 90% είναι το τροφοδοτικό...

Δυστυχώς δεν κράτησα link και πρέπει να το ξαναψάξω...
 
Άστα.. και εγώ μετάνιωσα που τον είχα στην ντουλάπα... Να είσαι σίγουρος πως δεν θα ξανασυμβεί χεχε..

Ναι ο Angel_grig έχει δίκιο σε αυτό που λέει.. και εγώ το σκέφτηκα αυτό.

Ένα άλλο πράγμα που έμαθα είναι ότι (κυρίως) οι χε είχαν (σε κάποια παρτίδα) ελλατωματικά GTIA chips με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα σε γραφικά (περίπου στο 2,3% των games). Στο παιχνίδι RESCUE on FRACTALUS μπορεί κανείς να διαπιστώσει το πρόβλημα των GTIA chips στην πρώτη οθόνη με το διαστημόπλοιο (στην δική μου περιπτωση δεν μου ανοίγει καν το παιχνίδι). Επίσης το internal self test του ATARI δεν δείχνει αν υπάρχει τέτοιου είδους προβλήματα (χρειάζονται ειδικά διαγνωστικά προγράμματα και hardware)..

Θα δοκιμάσω σίγουρα το πολύμετρο (thnx npac και angel_grig)

Σίγο

Αν είναι πχ το τροφοδοτικό τι μπορώ να κάνω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να το αλλάξεις, τι άλλο;
 
Maddog είπε:
Να το αλλάξεις, τι άλλο;
π.χ να επισκευαστεί (αν είναι ευκολο κάτι τέτοιο).. Υπάρχει περίπτωση να κάνει τροφοδοτικό εμπορίου με αντίστοιχα χαρακτηριστικά?

Από αυριο θα ξεκινήσω έρευνα για πολύμετρα κλπ
 
Χρησιμοποιείς το ίδιο τροφοδοτικό και στους δύο υπολογιστές;

Αν ναι, ίσως γι'αυτό σου παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα και οι δύο...

Πάρε το τροφοδοτικό αγκαλιά και πήγαινε σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών / ηλεκτρολογικών και ρώτα αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο, αλλιώς ρώτα την περίπτωση να σου φτιάξουν ένα, με το συγκεκριμένο βύσμα...
 
Πίσω
Μπλουζα