Πρόβλημα με PC

Darth21

Retro Member
Joined
7 Αύγ 2007
Μηνύματα
151
Αντιδράσεις
5
Το ακόλουθα συνβαίνουν με το PC φίλου:

1) Σβήνει τυχαία

2) Πετάει μήνημα για την κάρτα γραφηκών ότι δεν τροφοδοτείται καλά και μπα'ινει σε ασφαλή λειτουργεία για να μην καεί.

3) Κατεβάζει αρχεία απο Internet αλλά όλα είναι currupted.

4) Δεν κάνει setup σχεδόν τίποτα.

Από τα 1, 2 υπέθεσα ότι θα φταίει το τροφοδοτικό. Το πάμε να το δουν στο Πλαίσιο και μας λένε ότι όλα είναι καλά από πλευράς hardware. Format κάναμε αλλά πάλι τα ίδια.

Καμιά ιδέα;
 
Darth21 είπε:
Το ακόλουθα συνβαίνουν με το PC φίλου:
1) Σβήνει τυχαία

2) Πετάει μήνημα για την κάρτα γραφηκών ότι δεν τροφοδοτείται καλά και μπα'ινει σε ασφαλή λειτουργεία για να μην καεί.

3) Κατεβάζει αρχεία απο Internet αλλά όλα είναι currupted.

4) Δεν κάνει setup σχεδόν τίποτα.

Από τα 1, 2 υπέθεσα ότι θα φταίει το τροφοδοτικό. Το πάμε να το δουν στο Πλαίσιο και μας λένε ότι όλα είναι καλά από πλευράς hardware. Format κάναμε αλλά πάλι τα ίδια.

Καμιά ιδέα;
τροφοδοτικό :p

μήπως βαριόντουσαν εκεί που το πήγατε?

τι κάρτα έχει? μήπως κανένα κτήνος που θέλει τροφοδοτικό καλό?
 
Kαι τα random shut downs βρωμάνε τροφοδοτικό, όπως και το γεγονός ότι υποτροφοδοτείται η κάρτα. Βγάλε τα πολλά cd/dvd/σκληρούς δίσκους και δές άν το ξανακάνει. Άν όχι τότε 100% το τροφοδοτικό, αλλιώς θα μπορούσαν να φταίνει και οι μνήμες (ειδικά για τα corrupted downloads κλπ)
 
Α καλά, στο πλαίσιο μην εμπιστεύεσαι και όλα όσα λένε. Χθές μου έφερε μια συνάδελφος το PC της που ξαφνικά είχε σταματήσει να λειτουργεί και με δική μου προτροπή αγόρασε και έβαλε καινουργιο τροφοδοτικό. Παρόλα αυτά πάλι κάποιο πρόβλημα παρουσίαζε (άναβε όμως κανονικά).

Το πήγε στο Πλαίσιο και της είπαν ότι

1. Ο δίσκος χτύπησε

2. Η mobo είναι βραχυκυκλωμένη και δεν κλείνει παρα μόνο αν κλείσεις το διακοπτάκι πίσω απο το τροφοδοτικό.

Εγώ συμπέρανα ότι..

1. Ο δίσκος όντως δεν λειτουργεί (παρόλο που γυρίζει το platter μέσα)

2. Η mobo είναι μια χαρά. (αν εξαιρέσεις ότι είναι με SiS chipset οπότε είναι μαύρα χάλια)

Και μένα για τροφοδοτικό μου βρωμάει η υπόθεση.... πάρε ένα σχετικά καλό για να μην κλαίς αργότερα.

Χαλασμένη μνήμη δεν προκαλεί corrupted downloads. Προκαλεί κολλήματα και blue screen of death.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πήγα να αποσυνδέσω το τροφοδοτικό από την motherboard και δεν λέει να βγει με τίποτα. Όσες φορές το έχω κάνει σε δικές μου δεν είχα κανένα πρόβλημα. Λέτε να έχει λίωσει τίποτα μέσα;
 
Αν είναι τα φτηνιάρικα τροφοδοτικά του Πλαισίου που έδινε πακέτο μαζί με κάτι απαράδεκτα κουτιά, είναι σίγουρα τροφοδοτικό και τα βύσματα είναι τόσο τσίπικα που μπορεί να μην βγαίνουν με τίποτε.

Πάντοτε αν δεν έχουμε πολλά χρήματα να διαθέσουμε, είναι προτιμότερο να πάρουμε μια mobo των 50 ευρώ και ένα τροφοδοτικό των 100 παρά το αντίθετο.

Καλά ξεμπερδέματα......
 
Στο Πλαίσιο πάντα όλα μια χαρά τα βρίσκουν.. Προβληματικές μνήμες βγάζουν ένα κάρο σφάλματα στα windows (αν καταφέρουν και ξεκινήσουν). Δεν είναι μνήμες. Για τα τυχαία σβησίματα μπορεί να φταίει και υπερθέρμανση αλλά για την κάρτα είναι σχεδόν σίγουρα τροφοδοσία. Δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό γι'αρχή και σιγουρέψου ότι η κάρτα παίρνει όλα τα καλώδια τροφοδοσίας που χρειάζονται (κάποιες έχουν δύο).

Μιχάλης
 
Πίσω
Μπλουζα