Πρόβλημα με SCART καλώδιο

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Ειπα και εγω να δοκιμασω να συνδεσω τον Amstrad μου με την τηλεοραση. Προμηθεύτηκα τα εξης:

Amstrad CPC 6128 external power supply (PSU)

Amstrad CPC 464 / 6128 Audio and RGB Video Scart Cable

Τωρα που βρήκα λιγο χρονο ειπα να τα δοκιμασω. Δυστυχως το αποτελεσμα ειναι το εξης:

2010-12-31-21h35m35.JPG

Εχουμε ηχο και ανακατεμένη ή καθολου (no signal) εικονα. (FYI βλέπουμε bomb jack αυτη την στιγμη).

Τι δοκιμασα:

  1. Ελεγξα με πολυμετρο το καλωδιο συμφωνα με τα διαγράμματα που βρισκει κανεις στο web.

  2. Εκανα δοκιμη και με παλιοτερη CRT τηλεοραση

  3. Εκανα δοκιμη με τροφοδοσια απο την οθονη του Amstrad και απο το εξωτερικο τροφοδοτικο
Δυστυχως το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. :(

Εχει κανεις καποια ιδεα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το έβαλες και στις δύο υποδοχές SCART της LG; Γιατί από ότι ξέρω μόνο η μία είναι RGB, στην Amiga μου για παράδειγμα έχω εικόνα μόνο σε αυτή, ενώ το dreamcast δίνει και στις δύο υποδοχές.

Για τσέκαρε λίγο.
 
H συγκεκριμενη LG εχει μονο μια SCART υποδοχη που ειναι RGB και ειναι δοκιμασμενη απο Oric εως Amiga και μια ντουζινα παλιες κονσολες και υπολογιστες. Στην CRT που ειχε διαφορες SCART (RGB και S-video) την δοκιμασα σε ολες χωρις καμια διαφορα.
 
Δυσκολη περιπτωση. Εφοσον το καλωδιο ειναι σωστο, μας δυσκολευει πολυ.

ο 6128 με το PSU ειναι 100% Οκ ? Εννοω οτι αν το βαλεις σε amstrad monitor με το εξωτερικο psu δειχνει κανονικα?
 
Καλη χρονια! :beer:

Η φωτο ειναι με τον Amstrad να περνει ρευμα απο την οθονη του. Και με το εξωτερικο τροφοδοτικο το ιδιο κανει.
 
κατι με το καλωδιο γινεται τοτε,εφοσον δε παιζει και σε κανονικη crt
 
Φως στο τουνελ!

Και ηρθε η ωρα για την πολεμικη ιαχή: Qapla' :happyjump: :award:

Ενα μαθημα για ολους τους φιλους που σκεφτονται να ασχοληθούν με το αθλημα: Never say die!

Μετα την επιτυχια που ειχα με το σειριακό καλώδιο του C64 ειπα να επιστρεψω στο παλαιότερο προβλημα του Scart RGB καλωδιου για Amstrad CPC.

Μια εκτεταμένη ερευνα στο θεμα ανέδειξε πολλές και αντικρουόμενες θεωρίες. :bash:

Πολυ δημοφιλής ειναι η εκδοση που παρουσιαζει το γνωστο site CPCMania (πανω στην οποια βασίζεται και το καλωδιο που ειχα αγοράσει).

Αν δει ομως κανεις πως λειτουργεί το scart, θα καταλαβει οτι αυτό το καλωδιο δεν ειναι και ιδιαιτερα συμβατό και θα εχει προβλήματα με διάφορες τηλεοράσεις. :takethat:

Τελικα κατέληξα στην εκδοχη του CPCWiki, για μενα η πιο λογικη και ολοκληρωμένη. :thumbup:

Μερικες φωτογραφίες απο το wip. Η ιδεα για την κλεμα ειναι φυσικά απο το CPCMania και πραγματικα βοηθάει πολυ στο troubleshooting!

2011-09-15-20h36m22.JPG2011-09-15-20h36m43.JPG

Και το αποτελεσμα!

2011-09-15-20h34m16.JPG

Cybernoid.

2011-09-15-20h23m21.JPG

Bomb Jack. O φιλος Jack ποτε δεν έδειχνε καλύτερα!

2011-09-15-20h27m19.JPG

2011-09-15-20h28m05.JPG

Τωρα πρέπει να προσθέσω τον ηχο, να βρω έναν καλο τροπο να δινω ~1.5v χωρις μπαταρία, και να φτιάξω κατι που δεν μοιάζει με ηλεκτρολογικό εφιάλτη! :brick:
 

Συνημμένα

  • 2011-09-15-20h33m54.JPG
    2011-09-15-20h33m54.JPG
    244,1 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτα τα LG monitors εχουν γίνει πιο αγαπημένα και απο το 1084S!!!

Good Job freak
 
5 μηνες και μια εκρηξη αργοτερα...

Πολλοι και διαφοροι οι προβληματισμοί μας απο το την στιγμη που αποφασίσουμε να αποχωριστούμε το πιστο μας CTM 644 και να αναχωρήσουμε για λιμανια SCART RGB. :thanx2:
addemoticons0015-gif.173101


Βασικο προβλημα ειναι η τροφοδοσία ρεύματος, καθως πλεον εχουμε τρεις οντότητες που το απαιτούν. Τον Amstrad, τον HxC floppy emulator και το ιδιο το καλώδιο.

Η πρωτη μου σκεψη ηταν ενα απο τα φτηνά τροφοδοτικά που βρισκει κανεις σωρηδόν στο ebay. Η πραξη ομως εδειξε οτι 2 watt στα 5+12v δεν φτανουν ουτε για καλημέρα, και το φτηνιάρικο κινέζικο τροφοδοτικό τινάχτηκε στον αέρα (αφήνοντας με τρομοκρατημένο για μερικά λεπτά, μέχρι να διαπιστώσω οτι ο Amstrad και ο floppy emulator ειναι ανέπαφοι).
addemoticons00116-gif.173113
addemoticons0015-gif.173101


Ετσι κατέληξα σε ΑΤΧ τροφοδοτικό υπολογιστή (σαν λυση ειναι ογκώδης, αλλα λειτουργική).

Αυτο μαζι με το απαραίτητο καλώδιο μας λύνει το πρόβλημα της τροφοδοσίας του Amstrad και του floppy emulator. Δυστυχώς ομως, ουτε το τροφοδοτικό, ουτε ο Amstrad μας δινει με κάποιον βολικό τρόπο 1.5v που χρειάζεται το καλώδιο SCART RGB.

2012-02-23-20h44m24.JPG

Ετσι προχώρησα στην προμήθεια Step Down Adjustable DC-DC Power Supply Module, που μπορει να μετατρέψει οποιαδήποτε πηγή συνεχούς ρεύματος απο 3.2-40v σε συνεχές ρευμα 1.5-35v και φυσικα ειναι ρυθμιζόμενο. Συνεπώς απο τα 5v του τροφοδοτικού μας μπορούμε να έχουμε το 1.5v που ειναι απαραίτητο για την λειτουργία του SCART RGB καλωδίου μας! :thumbup:

2012-02-23-20h43m06.JPG

Φυσικά το ολο project παραμένει WIP οπως φαίνεται και απο τις παρακατω φωτογραφίες. :confused:

2012-02-23-20h41m57.JPG

2012-02-23-20h42m43.JPG

Rick Dangerous σε νεες (οπτικά) δόξες.

2012-02-23-20h42m26.JPG

Επόμενα βήματα, ηχος και συμμαζέματα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aψογη παρουσιαση!Το dc-dc coverter τελειο!1 ευρω με τα μεταφορικα δωρεαν!Το παιρνω τωρα!!Thanks!!!
 
Εγω μολις πριν 3 εβδομαδες πηρα το δικο μου καλωδιο απο ενα παλικαρι απο Θεσσαλονικη

που τα δινει και απο ebay και εμεινα πολυ ευχαριστημενος! Ηθελα επιτελους να εχω ολα

τα micros σε μια οθονη οποτε αγορασα ενα monitorTV PackardBell και ιδου, ολα κομπλε.

(Ο 6128 θα μεινει στο μονιτορ του να υπαρχει και μια κλασσικη οθονη. Τωρα που τελειωσα

και με το καλωδιο του amstrad θα ασχοληθω με τον γομολαστιχα ΖΧ οποιος λειπει απο τη

φωτο διοτι προς το παρον εκτιθεται σε βιτρινουλα μαζι με κατι κονσολιτσες και 2 παλια λαπτοπ.

Καποια στιγμη θα μπει κι αυτος εκει)

attachment.php
 
Μπορει να εχουν περασει δυο χρονια, αλλα εγω δεν ξεχνω κανενα project. Εχω μνημη (και περιφερεια) ελεφαντα!

Προ καιρου ηρθαν στα χερια μου μερικα picopsu-90w και ενα τροφοδοτικο 120w για τα διαφορα project μου, ενα εκ των οποιον θα παει για το ultimate καλωδιο scart rgb παυλα τροφοδοτικο για τον 6128, το HxC, Symbiface, MotherX4 και οτι αλλο προκυψει!!!

Για οσους δεν γνωριζουν τα picopsu ειναι τροφοδοτικα ATX DC-DC μικροσκοπικων διαστασεων και χρησιμοποιουνται κυριως σε car pc, HTPC, κλπ ιδιοκατασκευες. Ερχονται σε διαφορα wattage και τα εχει αγκαλιασει και η retrocomputing κοινοτητα για ειναι πολυ χρησιμα στο να αντικαταστουν γερασμενα τροφοδοτικα παλαιων υπολογιστων (πχ Amiga).

2014-01-12-07h57m29.JPG

Τα picopsu συνηθως συνοδευονται απο ενα molex 4 pin και ενα SATA power βυσμα. Αν δεν τα συνδεσει κανεις σε PC, μπορει να τα βαλει μπροστα συνδεοντας το pin 14 (PS_ON) με οποιαδηποτε γειωση (πχ pin 13), συμφωνα με το pinout που βρισκει κανεις εδω. Επιπλεον χρησιμοποιουμε 5v απο το pin 20 τα οποια τα περναμε απο το DC-DC converter που για να τα μετατρεψουμε σε 1.5v που χρειαζεται το scart rgb καλωδιο. Τελος συνδεουμε το molex με τον μετατροπεα που δινει 5 και 12v στον Amstrad.

2014-01-12-07h55m11.JPG

It works!

2014-01-12-07h54m17.JPG

Τωρα μενει μονο το καλωδιο του ηχου, τα μαζεματα και να βρω ενα ωραιο κουτι να τα τοποθετησω ολα μεσα μονιμα. Ελπιζω αυτα τα βηματα να παρουν λιγοτερο απο 2 χρονια!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Mια καλη λυση για τον amstrad ειναι και αυτο που χρησιμοποιω εγω.
 
angel_grig είπε:
Mια καλη λυση για τον amstrad ειναι και αυτο που χρησιμοποιω εγω.
Αν σου πω οτι αυτό το γκατζετάκι το έχω και γω αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου να το συνδέσω στον amstrad τί θα πεις???? Και κάθομαι και παιδεύομαι με μετατροπές τροφοδοτικών κλπ.

Thanks angel_grig μου "άνοιξες" τα μάτια!
 
Kambia είπε:
Αν σου πω οτι αυτό το γκατζετάκι το έχω και γω αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου να το συνδέσω στον amstrad τί θα πεις???? Και κάθομαι και παιδεύομαι με μετατροπές τροφοδοτικών κλπ. Thanks angel_grig μου "άνοιξες" τα μάτια!
Παρακαλω Ναταλι!!!Χαιρομαι που βοηθησα!!
 
angel_grig είπε:
Mια καλη λυση για τον amstrad ειναι και αυτο που χρησιμοποιω εγω.
Οπως ειχα γραψει, πριν δυο χρονια ενα τετοιο μου ειχε σκασει πανω στον Amstrad. Δεν αντεχει το φορτιο οταν πας να συνδεσεις τον Amstrad, το καλωδιο και το HxC. Και εγω θελω πιθανοτατα να συνδεσω ακομα περισσοτερα πραγματα!
 
Πίσω
Μπλουζα