Πρόβλημα σε 2600jr. φτιάχνεται άραγε?

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Παιδιά καλημέρα,

Πριν κάμποσο καιρό είχα πάρει από ebay ένα atari 2600jr.

Σήμερα έβαλα να δοκιμάσω κάποια καινούργια παιχνίδια που περίμενα και κάποια paddles...και ψάχνοντας να βρω γιατί δεν δουλεύουν τα paddles...ανακάλυψα ότι στη δεξία θύρα του χειριστηρίου έχει σπάσει ένα "δοντάκι".

Φοβάμαι πως αυτό ευθύνεται για κάποια προβλήματα με την πάνω κατεύθυνση.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω?

Μπορώ βασικά να αλλάξω τη θύρα? που θα βρω τέτοια εξαρτήματα και πως θα τα ζητήσω?

ευχαριστώ.
 
Η θύρα joystick είναι ίδια με τις κοινές 9 πινες αρσενικές σειριακές θύρες των PC. Το βυσματάκι το βρίσκεις πανεύκολα σε κάποιο σοβαρό κατάστημα με ηλεκτρονικά. Βέβαια δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα....

Λοιπόν, δεν είναι δύσκολο να το κάνεις. Απλά δε θα βρεις βύσμα με ίδιο μέγεθος και ίδιο καλούπι. Θα χρειαστεί μικροπατέντα....

Εδώ βλέπεις τη θύρα απ'εξω. Δε διαφέρει σε τίποτα από ένα κοινό αρσενικό 9πινο σειριακό βύσμα...



Εδώ βλέπεις τη θύρα όπως πατάει επάνω στη μητρική. Φαίνεται ότι τα πινς είναι ενα προς ένα.



Ξεκολάς το ένα, κολλάς το άλλο και δοκιμάζεις. Εάν παίζει, που δε βλέπω το λόγο γιατί να μην παίζει, πρέπει μετά να το προσαρμόσεις στο κενό. Αυτό θα το βρεις εσύ. Αν καταλήξεις, ποστάρισε να δούμε και οι υπόλοιποι.

Σου παραθέτω και τα σημεία που χρειάζεται λίγη προσοχή κατά το λύσιμο δέσιμο:

Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα η ταινία που χρησιμοποιείται για τα RESET και SELECT



Προσοχή, ιδίως όταν βγάζεις το επάνω καπάκι.

Εδώ φαίνονται οι 2 αριστεροί διακόπτες. Θα πρέπει να είναι στην ίδια θέση με τα αντίστοιχα διακοπτάκια επάνω στο καπάκι. Θέσε και τα 2 στην ίδια θέση, για να μη μπερδευτείς. Εάν δεν τα έχεις βάλει στη σωστή σειρά, το επάνω καπάκι δεν κουμπώνει με τίποτα...





Προς θεού, σε καμια περίπτωση μην απογοητευτείς και το πετάξεις!!!!
 
Σε ευχαριστώ Rygar για την απάντηση.

Καλά εννοείται ότι δεν πρόκειται να το πετάξω, άλλωστε λειτουργεί μια χαρά, απλώς κολλάει η πάνω κατεύθυνση.

Δεν ήμουν σίγουρος ότι κάνει οποιοδήποτε 9pin οπότε είμαστε μια χαρά, θα κατέβω αύριο μεθαύριο κέντρο να πάρω 1-2 να κάνω δοκιμές.

Θα κοιτάξω κι' όλας μήπως το βγάλω πριν πάω να το έχω μαζί μου να βρω όσο το δυνατόν πιο κοντινό μέγεθος.

Με τις κολλήσεις δεν έχω και την τεράστια εμπειρία, αλλά εντάξει τα βασικά τα ξέρω. Και θέλω να πιστεύω ότι δεν μπορώ να το κάψω ακόμα και λάθος να κάνω..το πολύ πολύ να μην παίζει το χειριστήριο #)

Όσο για το άνοιγμα, ευτυχώς το έχω κάνει ξανά και πράγματι είναι λίγο παράξενο το junior ειδικά στο κλείσιμο...

Μάλλον το Σαββατοκύριακο τώρα θα βρω χρόνο να ασχοληθώ, οπότε αναμένετε ενημέρωση και photos από το χειρουργίο ....
 
O Rygar στο εδωσε στο πιατο! Professional λυση αν και θελει λιγο μαστορεμα με το καινουριο βυσμα που θα βρεις (απλα η βαση τους ειναι λιγο μεγαλυτερη σαν PC generic συνηθως με υποδοχη για βιδες, αλλα τιποτα ανυσηχητικο).

Ανα παλι θελεις προσωρινη και πατεντοειδες λυση, κοιταξε στο βυσμα που εχει σπασει το pin, αν εχει σπασει εκει που ειναι εκτεθειμενο προς τα εξω, η αν εχει φυγει απο πιο μεσα.. Πολλες φορες με το να τοποθετησεις ενα συρματακι (απλα κοψε ενα μικρο κομματακι απο μεταλλικο συνδετηρα) και βαλε το ωστε να δημιουργησει "γεφυρα" ως προς το σπασμενο pin και την υποδοχη απο το θηλυκο βυσμα των paddles.

Συμβουλη: κοψε το μεταλλικο κομματακι αυτο λιγο μεγαλο, και αρχισε να το κονταινεις μεχρι να εφαρμοζει μια χαρα και να παιζει σωστα. Αν δεις οτι ολα ειναι μια χαρα, βαλε τοτε το συρματακι στην θεση του σπασμενου pin και με μια δυνατη κολλα γυρω απο το εκτεθειμενο μερος και το case του βυσματος (οπως βλεπεις κανονικα ολα τα αρσενικα pins), εισαι ετοιμος.

Αν δεν δουλευει με αυτο τον τροπο, τοτε κανε το Rygar-style!
 
Και αυτό με το συνδετήρα, που σου λέει ο Phil, παίζει. Μάλιστα εάν έχει περίσσευμα, δηλαδή δεν έχει κοπεί στη ρίζα του, μπορείς να ξύσεις το συνδετήρα με μια φαλτσέτα ώστε να "αγριέψει", να βάλεις κόλληση και να τον κολλήσεις πολύ άνετα επάνω στο σπασμένο πιν. Τώρα επειδή η κόλληση θα προκαλέσει αύξηση του όγκου του πιν, μπορεις να μεγαλώσεις την αντιστοιχη τρυπούλα στο βύσμα του joystick.

Εάν τελικά βάλεις βύσμα σειριακό, μπορείς πάρα πολύ άνετα να το κολλήσεις με ζεστή σιλικόνη. Βγάλε (ή μάλλον πριόνισε) με προσοχή ΜΟΝΟ το κομμάτι του βύσματος που βγαίνει προς τα έξω (το κομμάτι με τα 9 πινς) , και στη θέση του βάλε το καινούριο, κολυμπώντας το σε ζεστή σιλικόνη. Πίστεψέ με, δε θα πάθει τίποτα, και θα είναι και βράχος. Τόσα χρόνια, δε μου έχει τύχει κάτι κακό με δαύτη....
 
Ναι, ακούγεται καλή ιδέα και αυτό με το συνδετήρα.

Αλλά δεν ξέρω αν θα είναι λιγότερος μπελάς από ότι το άλλαγμα.

Θα κάνω πάντως μια δοκιμή, αν και έχω την εντύπωση ότι είναι από τη ρίζα κομμένο.

Το κακό είναι ότι με τις -μπιπ-μπιπ-απεργίες δεν μπορώ να κατέβω κέντρο και εδώ γύρω δεν ξέρω αν θα βρω το εξαρτηματάκι.

όσο για τη σιλικόνη Rygar...αν κατάλαβα καλά εννοείς τη θερμαινόμενη?

Πραγματικά κάνει θαύματα αυτή και πιστεύω ότι λόγω μη αγωγιμότητας δεν θα έχει και κίνδυνο να προκαλέσει βραχυκύκλωμα στις πλακέτες
 
Ναι θερμαινόμενη. Πάρε ένα πιστολάκι από το Πράκτικερ. Μην ξεχαστείς και πας να στεγνώσεις κανά μαλλί μόνο μ'αυτό :D

Κάνε πρώτα μια δοκιμαστική σύνδεση, να δεις εάν παίζει, και μετά κολλάς όπως σε βολεύει....
 
Βρε παιδιά, θα τρελαθώ.

Κάπου πριν τη διακοπή του φόρουμ, είχα δει ένα θέμα που εξηγούσε πως μπορούσαμε να διορθώσουμε τα αγγλικά 2600 ώστε να παίζουν σωστά στο δικό μας PAL....

Άνοιξα το 2600 να φτιάξω το χειριστήριο και λέω να ρυθμίσω σωστά και το PAL με την ευκαιρία...

που είναι???Ας με βοηθήσει κάποιος!!!!!!
 
Δες εδώ πώς γίνεται. Διάβασε ολο το θρεντ μέχρι το σημείο που σ'ενδιαφέρει...
 
Rygar είπε:
Δες εδώ πώς γίνεται. Διάβασε ολο το θρεντ μέχρι το σημείο που σ'ενδιαφέρει...
Μπράβο βρε Rygar.....1 ώρα τώρα το ψάχνω το άτιμο!

Το χειριστήριο τελικά δεν ήταν τίποτα...δεν είχε σπάσει...είχε βγει προς τα πίσω το σιδεράκι...

Μόλις φτιάξω και το pal και το κλείσω θα σας ποστάρω φώτο αν θέλετε να δείτε.
 
Ναι βάλε, να γουστάρουμε...
 
Μετά από δύο ώρες διακοπής ρεύματος.....δεν σχολιάζω περαιτέρω εδώ γιατί θα μας κόψει η λογοκρισία...@#@$@%#@$!!%^&

Και αφού έψαχνα 1 ώρα να βρω ένα κουτί με πολλά μικρά άλεν, τα οποία και δεν βρήκα...

Κατάφερα με πατέντα να ρυθμίσω τη βίδα και να μετατρέψω το atari μου σε PAL. :cool:

Αναφορικά με τη θύρα του χειριστηρίου τώρα, το σιδεράκι τελικά όπως είπα δεν είχε σπάσει.

Προφανώς κάποια στιγμή που δεν μπήκε καλά το χειριστήριο, το σιδεράκι σπρώχτηκε προς τα πίσω..

το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω

dsc00090oq6.jpg


dsc00089ys2.jpg


Τώρα το Atari είναι σαν καινούργιο, αν και τελικά μάλλον πρέπει να πάρω καινούργια χειριστήρια :precry:

Πάντως με το αθάνατο CMS δουλεύει μια χαρά τώρα.
 
Ευτυχώς που ηταν αυτό και δεν παιδεύτηκες!

Βλέπω στο βάθος ένα C64C (που χρησιμεύει ως ράφι για φακέλους :D ) και αριστερά ένα κασσετοφωνάκι....
 
Rygar είπε:
Ευτυχώς που ηταν αυτό και δεν παιδεύτηκες!
Βλέπω στο βάθος ένα C64C (που χρησιμεύει ως ράφι για φακέλους :D ) και αριστερά ένα κασσετοφωνάκι....
xaxa

και δίπλα έχει ένα +2 :precry:

Χθες πήρα δύο καινούργια γραφεία για να έχω χώρο και να στήσω τα micros και την Amiga 600 που περιμένω :cool:

Μόλις ετοιμάσω το χώρο εννοείται ότι θα ποστάρω φωτογραφίες
 
Plink: Μια χαρα εγινε η επεμβαση στο junior! Με το καλο και RCA Composite σε λιγο! (Μιας και ηρθες με μια πρωτη επαφη με τα εγκατα του 2600).

Rygar είπε:
Ναι βάλε, να γουστάρουμε...
Αντε, αφου ειναι να γουσταρει ο Rygar, χαλαλι!

chargerjr.jpg


Εβαλα και το jr μου διπλα για να μην βγαλω το thread απο το θεμα του.

Λιαν συντομως Rygar!
 
phil_vr είπε:
Plink: Μια χαρα εγινε η επεμβαση στο junior! Με το καλο και RCA Composite σε λιγο! (Μιας και ηρθες με μια πρωτη επαφη με τα εγκατα του 2600).



Αντε, αφου ειναι να γουσταρει ο Rygar, χαλαλι!

chargerjr.jpg


Εβαλα και το jr μου διπλα για να μην βγαλω το thread απο το θεμα του.

Λιαν συντομως Rygar!
Να γουστάρει ο Rygar και να κολαστώ εγώ..... :takethat:

τελικά phil ο τύπος στο ebay δεν απάντησε ποτέ για τα μεταφορικά :cry: και λήγει σε 15 λεπτά ....κρίμα...

το mod με το composite το είδα και μου φάνηκε πολύ δύσκολο για μένα προς το παρών...κάτσε να παίξω λίγο με κολλήσεις και να κάνω μερικά πειράματα σε άλλα πράγματα και μετά θα το κάνουμε και αυτό ;)
 
Plink είπε:
τελικά phil ο τύπος στο ebay δεν απάντησε ποτέ για τα μεταφορικά :cry: και λήγει σε 15 λεπτά ....κρίμα...
Ελα ρε Plink.. απο παπατζηδες αλλο τιποτα. Στο ειπα οτι κατι παιζεται με αυτον. Μην σκας.. υπομονη να εχεις και κατι θα βρουμε και για σενα ;)

Να χαιρεσαι που βαριεμαι να ξεθαψω το μαυρο το junior, εκει να σε εβλεπα μετα!!
 
phil_vr είπε:
Ελα ρε Plink.. απο παπατζηδες αλλο τιποτα. Στο ειπα οτι κατι παιζεται με αυτον. Μην σκας.. υπομονη να εχεις και κατι θα βρουμε και για σενα ;)
Να χαιρεσαι που βαριεμαι να ξεθαψω το μαυρο το junior, εκει να σε εβλεπα μετα!!
Όχι, να μην το κάνεις ...αρκετά ταράχτηκα για σήμερα...πρέπει να ξενυχτήσω κι' όλας για να δουλέψω ...δύσκολη νύχτα θα περάσουμε...
 
Rygar: χε,χε.. φυλαγμενη στην ειχα!

Plink: Επειδη ολοι αρεσκομαστε σε φωτο παντως τυπου, αντε να σου δωσω κουραγιο να βγαλεις την νυχτερινη δουλεια, με μια φωτο απο τα εντος του πρωτου κουτιου απο τα διπλα παιχνιδια για το 2600.

dipla.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα