Πρόβλημα σε ATARI 2600jr....

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
Λοιπόν........:rolleyes: !

Μετά από καιρό "άπλωσα" πάλι το 2600jr κάτω από την TV.

Δυστυχώς όμως έχω αυτή την εικόνα...... :(

picture.php


Τι μπορει να φταίει?????
 
Το κάνει από την αρχή ή όταν ζεσταθεί λίγο; Πιθανότατα να είναι η έξοδος του σήματος της κεραίας. Δεν το ανοίγεις να τσεκάρεις εάν υπάρχει καμια μαυρίλα εκεί κάτω ή καμια ψυχρή κόλληση;
 
Δυστυχως και εγω junior εχω.Eιναι ευαισθητα στην απεικονιση με το περασμα του χρονου.

Λοιπον...παιξε με το τριμερακι μηπως δεις καποια βελτιωση,καθαρισε βυσμα RF και edge connector,δοκιμασε αλλο cart,παρε το RF καλωδιο μακρια απο ηχεια ή μοτερ.

Εν κατακλειδι πρεπει να κονομησουμε κανα Darth :D
 
Δοκίμασες μήπως άλλο καλώδιο; Αν και μάλλον είναι πρόβλημα στη γενήτρια σήματος... Δεν χάνεις τίποτα να το ανοίξεις και να τσεκάρεις κολλήσεις πάντως!

Θ

ΥΓ ωραίο εφφέ για emulator!
 
Εφοσον μου ειπες teflon οτι οι κολησεις ειναι μια χαρα, πλεον ειναι θεμα καλωδιου φιλε μου. Αντε, ευκαιρια για rca modding! Ελπιζω οι οδηγοι που σου εδωσα να μην σε αγχωσαν. Στο pdf θα δεις ενα διαφορετικο modding για Sound, Composite KAI S-video. Στο πρωτο μερος απλα μην ξηλωσεις το chip (εκεινο ειναι για το S-Video hack οποτε δεν σε αφορα) αλλα κοιταξε τις υπολοιπες συνδεσεις.

Εγω παλι, δεν εχω τρελα με High Fidelity γενικως, οποτε θα εβρισκα ενα καινουριο καλωδιο RF και θα το κολουσα στην θεση του παλιου! :)
 
Γκρρρρρρρ !!!! :mad:

Kαι το καλώδιο έφταιγε και το RF connector έχει χαλαρώσει λιγάκι............... :banghead:

Phil και εγώ δεν είμαι υπέρ της μόντας αλλά αυτό ακουγεται ενδιαφέρον....... :D

Κάποια στιγμή θα το "πιάσω"......... :D Τώρα με περιμένει το Atari για ένα missile command...... :D ( Με πόρωσε το τσογλάνι που έχεις στο avatar σου)

BTW, δεν ανεβάζεις το pdf, όπως και μερικές πληροφορίες & linkάκια , για να έχουν πρόσβαση και άλλοι ενδιαφερόμενοι, στη σχετική ενότητα???? ;)
 
Εχεις δικιο teflon.. οσο και καθαρο αν φαινεται το σημα με τα modding προσωπικα δεν το προτιμω και ας βγαζει και τα ψιλοχιονακια μεσα. Οταν μιλαμε retro,το εννοουμε! Μου αρεσει να εχω τα μηχανηματα μου οπως φτιαχτηκαν και οχι με τυχον βελτιωσεις. Στα πλαισια του δυνατου παντως.

Για οδηγους και πληροφοριες ειναι πολυ καλη ιδεα, και μολις βρω χρονο, θα κανω κανενα post και να το βαλουμε υπομνημα στην 2600 στηλη για να ειναι παντα διαθεσιμο.
 
Phil δε στέλνεις κι από δω καμια μόντα; Κυρίως το s-video....
 
phil_vr είπε:
Εχεις δικιο teflon.. οσο και καθαρο αν φαινεται το σημα με τα modding προσωπικα δεν το προτιμω και ας βγαζει και τα ψιλοχιονακια μεσα. Οταν μιλαμε retro,το εννοουμε! Μου αρεσει να εχω τα μηχανηματα μου οπως φτιαχτηκαν και οχι με τυχον βελτιωσεις. Στα πλαισια του δυνατου παντως.
Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια που είχα δει ένα speccy emu ο οποίος όχι μόνο έκανε εφφέ παλιάς τηλεόρασης αλλά στο παράθυρό του είχε και την αντανάκλαση ενός παιδικού δωματίου :D
 
Gryzor είπε:
Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια που είχα δει ένα speccy emu ο οποίος όχι μόνο έκανε εφφέ παλιάς τηλεόρασης αλλά στο παράθυρό του είχε και την αντανάκλαση ενός παιδικού δωματίου :D

Πωπω gryzor ! Τι είπες τώρα...... :eek:

Πργματικά, αυτή η αντανάκλαση, τώρα με τις LCD, έχει χαθεί..... :nervous:
 
Πίσω
Μπλουζα