Πρόγραμμα σχεδίασης 3d χώρου

pitsunami

RetroAdept
Joined
22 Αύγ 2007
Μηνύματα
838
Αντιδράσεις
13
Επειδή απο όσο έχω καταλάβει υπάρχουν κάποιοι στο forum που γνωρίζουν 3d σχεδιο ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε!

Πλησιάζει ο καιρός να χτίσω το δικό μου μαγαζί ηλεκτρολογικού υλικού (σε ενοίκιο τόσα χρόνια) και θέλω να βρώ κάποιο πρόγραμμα για να φτιάξω ένα σχέδιο 3d για να δώ που θα βάλω τι κτλ.

So χρειάζομαι τρισδιάστατο σχεδιαστικό να σχεδιάσω τον εξοπλισμό που θέλω και να τον προσθέσω στον χώρο που θα έχω φτιάξει.

Κάθε βοήθεια πολύτιμη....thanks
 
Προσπαθώ να μην ξεθάβω posts (φαντάζομαι φίλε Pitsunami, μέχρι τώρα θα έχεις χτίσει όχι ένα, αλλά 2 μαγαζιά! :D ), αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα το κάνω, ώστε να βοηθήσω κάποιον που πιθανόν να θέλει κάτι τέτοιο...

Πριν από 2 χρόνια, χρειάστηκε να κάνω ένα τεχνικό σχέδιο - τοπογραφικό ενός μέρους του χώρου παραγωγής μας, γιατί ήθελα να το διχοτομήσω και να εγκαταστήσω μια σειρά μηχανημάτων...

Χρησιμοποίησα το Google Sketch Up, ένα καταπληκτικό freeware πρόγραμμα!. Είναι λίγο δύσκολος ο χειρισμός του στην αρχή (δηλαδή δεν θα ασχοληθείς μαζί του αν πρέπει να παραδώσεις κάτι αύριο), αν όμως επενδύσεις λίγο χρόνο πάνω του, μπορείς να κάνεις παπάδες! :)

Το πρόγραμμα έχει 2 εκδόσεις: Την απλή (που διατίθεται και δωρεάν) και την Pro.

Υποστηρίζει Windows XP/ Vista/ 7 & Mac OS X 10.5+

Link: http://sketchup.google.com/
 
Πίσω
Μπλουζα