Πρόταση για νέο θέμα...

stam1370

RetroMaNiaC
Joined
6 Μάρ 2008
Μηνύματα
581
Αντιδράσεις
176
Είναι αρκετός καιρός που "στροβιλίζει" στο μυαλό μου ένα θέμα, σίγουρα ρετρό πλέον, και, απ' όσο έψαξα, δεν υπάρχει στο φόρουμ, για το οποίο θα ήθελα τις γνώμες σας πρώτα. ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΣΕ ΤΟΙΧΟΥΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ! Όσες (από λίγες έως ελάχιστες) δεν έχουν καλυφθεί είτε από νέα κτίσματα είτε από νέο χρώμα, είναι από λίγο ως πολύ "ταλαιπωρημένες" από το χρόνο. Ήταν όμως σημαντικό κομμάτι του ελληνικού μάρκετινγκ των δεκαετιών '60 μέχρι και '80, άρα σίγουρα ρετρό. Είναι περισσότερο φωτογραφικό θέμα, από αυτά που δεν νομίζω ότι θα βοηθούσε πολύ το google, αλλά περιγραφές και φωτογραφίες μελών, αν θυμούνται κάποιες (π.χ. στη γειτονιά τους). Για παράδειγμα, στην περιοχή μου υπάρχουν και "ταλαιπωρημένες" και "σβησμένες" ή καλυμμένες πια από νέες πολυκατοικίες (θυμάμαι τα σημεία) και θα μπορούσα να φωτογραφήσω-ποστάρω. Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο θα ήταν ενδιαφέρον, γι' αυτό είπα να κάνω πρώτα την πρόταση-συζήτηση εδώ. Περιμένω τις όποιες απόψεις!
 
Το street view όμως ναι, όπως στην περίπτωση της λεμονάδας.
 
Ενδιαφερων θεμα. Αν μπορουν να βρεθουν οσες εχουν σωθει.

Ειχα διαβασει και ενα αρθρο για ενα καλλιτεχη που εκανε αυτη τη δουλεια.

Ειχε δημιουργησει το γνωστο λαστιχο Goodyear που βλεπαμε στην εθνικη οδο, που νομιζες οτι γυρνουσε απο οποια γνωνια και αν το εβλεπες.

Αν θυμαται καποιος το ονομα και ή το αρθρο ας το ανεβασει.

Το θεμα θα μπορουσε ισως να συμπληρωθει και με διαφημισεις σε δρομους...
 
Το κλασικό, Αιόλου και σταδίου Cooper

Λεβενμπροι Πατησίων στο ύψος της Μάρνης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
Το street view όμως ναι, όπως στην περίπτωση της λεμονάδας.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Ακριβώς!!!

pardalotzatziki είπε:
Ενδιαφερων θεμα. Αν μπορουν να βρεθουν οσες εχουν σωθει.Ειχα διαβασει και ενα αρθρο για ενα καλλιτεχη που εκανε αυτη τη δουλεια.

Ειχε δημιουργησει το γνωστο λαστιχο Goodyear που βλεπαμε στην εθνικη οδο, που νομιζες οτι γυρνουσε απο οποια γνωνια και αν το εβλεπες.

Αν θυμαται καποιος το ονομα και ή το αρθρο ας το ανεβασει.

Το θεμα θα μπορουσε ισως να συμπληρωθει και με διαφημισεις σε δρομους...
Θα το ψάξω αυτό με το άρθρο. Διαφημίσεις σε δρόμους, εννοείς τις γιγαντοαφίσσες; Γιατί αν ναι, τέτοιες γίνονται συνεχώς (πχ για νυχτερινά μαγαζιά), ενώ αυτές των τοίχων σταμάτησαν...

foutix είπε:
Το κλασικό, Αιόλου και σταδίου Cooper
Λεβενμπροι Πατησίων στο ύψος της Μάρνης.
Κρατήσου! Να το ξεκινήσω πρώτα το νημάτιον!!!!! (αν οι γνώμες τελικά είναι καλές...)

EDIT ....ή, καλύτερα, φλασιά! Το ότι σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα θέμα ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟ με την GRM-TV, δεν σημαίνει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ότι την "απαρνιέμαι"... ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ!!! Δεν απαρνιέσαι κάτι που του έβαλες αρκετούς από τους θεμέλιους λίθους του.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό θέμα!

Θυμάμαι, αμέσως, αμέσως, μια διαφήμιση στο "ποτάμι" (στον Κηφισσό), στο ύψος του Σκλαβενίτη, με ένα σακάκι ξηλωμένο, η οποία με ψιλοτρόμαζε σαν παιδί. Η διαφήμιση δεν υπάρχει πια.

Επίσης, κοντά στη διασταύρωση Κηφισού με ένα γνωστό δρόμο που πας προς Σεπόλια (μου διαφεύγει το όνομά του) υπήρχε διαφήμιση "Άτλας", που νομίζω ότι ήταν κάποιο κατάστημα σαν σούπερ μάρκετ.

Ακόμα, κάπου στην Πατησίων, μεταξύ Άνω Πατησίων και Γαλατσίου, πρέπει να υπάρχουν ακόμα απομεινάρια κάποιας διαφήμισης τοίχου.
 
stam1370 είπε:
Θα το ψάξω αυτό με το άρθρο. Διαφημίσεις σε δρόμους, εννοείς τις γιγαντοαφίσσες; Γιατί αν ναι, τέτοιες γίνονται συνεχώς (πχ για νυχτερινά μαγαζιά), ενώ αυτές των τοίχων σταμάτησαν...
Λογικα θα ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει παλια διαφημιση σε δρομο γιατι αντικαθιστανται, αλλα ποτε δεν ξερεις.

Εννοω τις παλιες που ηταν ζωγραφισμενες, οπως οι πολυκατοικιες.

Δεν θυμασαι το ελαστικο που εμοιαζε να γυρναει; Ηταν σε πολλα σημεια στην εθνικη και σε αλλους δρομους.
 
stam1370 είπε:
Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο θα ήταν ενδιαφέρον, γι' αυτό είπα να κάνω πρώτα την πρόταση-συζήτηση εδώ. Περιμένω τις όποιες απόψεις!
Θα σου το πω στα ίσια. Μη ντρέπεσαι, δεν έχεις ανάγκη κανέναν για να ποστάρεις κάτι που εσένα σου θυμίζει ρετρό (πάντα στα όρια του φόρουμ). Παίδες οτιδήποτε ρετρό δείτε, αμέσως φωτογραφία! Μπορεί την επόμενη μέρα να'χει βαφτεί/αφαιρεθεί. Τράβα λοιπόν, βγαλε φωτό και άνοιξε θρεντ κανονικά και με το νόμο. Εδώ έχουν γραφτεί ένα σωρό ανοησίες άσχετες με το φόρουμ, ρετρό φωτογραφίες δε θα θέλουμε; Αρκεί να είναι, όπως είπα, στα χρονικά όρια.
 
νομιζω οτι θα βρεις αρκετα στοιχεια και στο θεμα και στο θεμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Λογικα θα ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει παλια διαφημιση σε δρομο γιατι αντικαθιστανται, αλλα ποτε δεν ξερεις.Εννοω τις παλιες που ηταν ζωγραφισμενες, οπως οι πολυκατοικιες.

Δεν θυμασαι το ελαστικο που εμοιαζε να γυρναει; Ηταν σε πολλα σημεια στην εθνικη και σε αλλους δρομους.
Κατάλαβα ποιές λες... φάση "Soulis θερμοσίφωνες" και τέτοια... πιστεύω ότι όντως πολύ δύσκολο πλέον να βρεθεί κάποια... Το ελαστικό, όχι, δεν το θυμάμαι...

Rygar είπε:
Θα σου το πω στα ίσια. Μη ντρέπεσαι, δεν έχεις ανάγκη κανέναν για να ποστάρεις κάτι που εσένα σου θυμίζει ρετρό (πάντα στα όρια του φόρουμ). Παίδες οτιδήποτε ρετρό δείτε, αμέσως φωτογραφία! Μπορεί την επόμενη μέρα να'χει βαφτεί/αφαιρεθεί. Τράβα λοιπόν, βγαλε φωτό και άνοιξε θρεντ κανονικά και με το νόμο. Εδώ έχουν γραφτεί ένα σωρό ανοησίες άσχετες με το φόρουμ, ρετρό φωτογραφίες δε θα θέλουμε; Αρκεί να είναι, όπως είπα, στα χρονικά όρια.
Rygar, το θέμα -που, όπως βλέπω, θα το ξεκινήσω- είναι "τρελά" μέσα στα χρονικά όρια, μην ανησυχείς!!! Όπως είπα στον "πρόλογό" μου, είναι τρόπος διαφήμισης κυρίως των δεκαετιών 60-80. Και όσο για το "τράβα λοιπόν, βγάλε φωτό και άνοιξε το θρέντ", έτσι το έχω σχεδιάσει. Μόνο με βόλτες (όχι στο ίντερνετ, αλλά κανονικές) για φωτογραφικό υλικό μπορεί να στηριχτεί ένα τέτοιο θέμα.

katerinak είπε:
Τα έχω δει αυτά τα θέματα. "Ευτυχώς" δεν πραγματεύονται αυτό που έχω στο μυαλό μου και σύντομα θα το δείτε στο φόρουμ.

nwntas είπε:
Πολύ καλό θέμα!
Θυμάμαι, αμέσως, αμέσως, μια διαφήμιση στο "ποτάμι" (στον Κηφισσό), στο ύψος του Σκλαβενίτη, με ένα σακάκι ξηλωμένο, η οποία με ψιλοτρόμαζε σαν παιδί. Η διαφήμιση δεν υπάρχει πια.

Επίσης, κοντά στη διασταύρωση Κηφισού με ένα γνωστό δρόμο που πας προς Σεπόλια (μου διαφεύγει το όνομά του) υπήρχε διαφήμιση "Άτλας", που νομίζω ότι ήταν κάποιο κατάστημα σαν σούπερ μάρκετ.

Ακόμα, κάπου στην Πατησίων, μεταξύ Άνω Πατησίων και Γαλατσίου, πρέπει να υπάρχουν ακόμα απομεινάρια κάποιας διαφήμισης τοίχου.
Όλα αυτά τα στοιχεία θα τα περιμένω να τα ξαναποστάρεις όταν ανοίξει το θέμα!!! :)
 
Σταματη πολυ ωραια η ιδεα σου!

Θα μπορει να παει και παρακατω...αποτυπωση μεσω Streetview ρετρο γωνιων της χωρας.

Ισως και με screenshots διοτι κανεις δεν μας λεει οτι το Google σε δυο-τρια χρονια δεν θα ανανεωσει τα αρχεια του και χαθουν πραγματα.
 
Βεβαίως, πολύ ωραία ιδέα. Σήμερα η διαφήμιση αυτή έχει πάρει τη μορφή μόνο της κατασκευάστριας εταιρίας της πολυκατοικίας, και βρίσκεται συνήθως πάνω-πάνω : "ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Τάδε".

Ωστόσο πολλά παλιά απομεινάρια έχουν μείνει. Για παράδειγμα εδώ, στη Μιχαλακοπούλου (κοντά στη διασταύρωση με Ποντοηρακλείας) : "Ο γνήσιος κολομβιανός καφές CONDOR" (!!!)

100.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπέρασμα: Τα μηνύματα είναι θετικά, οπότε μένει να ...ξεκινήσω τις βόλτες για φωτογραφίες από τα σημεία που ξέρω ή που έχουν μεν καλυφθεί αλλά θυμάμαι πως υπήρχαν διαφημίσεις.

Και για να το πω και λίγο "ρετροτηλεοπτικά", "Αναμείνατε στους δέκτας σας". Σε λίγες μέρες στον "αέρα" του retromaniax!!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα