Πυξ Λαξ... Παίξε παλιάτσο, τα τραγούδια σου τελειώσαν...

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Ένα σοκ και ένα δέος - δεν μπορώ να πω- με πιάνει όταν αναφέρομαι στους Πυξ - Λαξ, το συγκρότημα που σημάδεψε τα νεανικά μου χρόνια και τις ελληνικές μου ροκ αναμνήσεις.

Δυστυχώς, ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω πως το 2004 κάπου μετά τους Ολυμπιακούς έδιναν τις τελευταίες τους συναυλίες...

Αρχές του '90 και με τη φίλη μου Sophie ήμασταν από τους λίγους θαμώνες στις συναυλίες που διοργάνωνε ο Δήμος Ν. Χαλκηδόνας. Απο τα νεοεμφανιζόμενα γκρουπάκια, της Σχολής των Κατσιμιχαίων με λυρικότητα στους στίχους και μελωδία στις ροκιές, οι Πυξ Λαξ με άμεστη ακόμα τη φωνή μας έβαζαν στο δικό τους κόσμο...

Πόσοι από εμάς δεν ερωτευτήκαμε (ακόμη περισσότερο) ακούγοντας τραγούδια όπως: Με στέλνεις... με παρασέρνεις στο πουθενά, Πούλα με ακόμα μιά φορά, Γιατί; το τραγούδι αυτό, πάντα να λέει δεν μπορώ, Δε θα δακρύσω πιά για σένα (λέμε τώρα), Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς στα πιό μεγάλα θέλω κάνουν πίσω...

Εμείς τουλάχιστον βαριά ερωτοχτυπημένες και ερωτοκαμμένες δεν είχαμε αυτιά για άλλα άσματα...

Να μην αναφέρω το ''Αστην να λέει... εκείνη μόνο ξέρει και μέσα της θα κλαίει " με το μεγάλο Μάκη, που έβγαζε το λαϊκό μας εαυτό προς τα έξω όσο και να θέλαμε να τον εξαφανίσουμε...

Η συνεργασία τους με τους Κατσιμιχαίους έδωσε ένα παντοτινά λαμπερό διαμάντι : Ανόητες αγάπες... ανόητα φιλιά... λόγια, λόγια λόγια ψεύτικα...

Κάθε φορά που τραγουδούσαν στο γνωστό στέκι... δίπλα στο ποτάμι :D ξέραμε πως θα μας μαζεύουν λιώμα στο μεθύσι με τη μάσκαρα να έχει γίνει μπλε μαρέν γύρω από τα μάτια που δεν έλεγαν να σταματήσουν το κλάμα (τώρα που το ξανασκέφτομαι :what: αφού μας χαλούσε... τι το θέλαμε και εμείς;;; )

Η γνωστή - πασίγνωστη - παρέα του Μπάμπη, του Φίλιππα, του Μάνου, της Δήμητρα και του Κώστα στις συναυλίες μεγάλωνε... έφερνε και τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας και με όλους τους φαν κάτω στα πόδια τους και απέναντι στις εξέδρες πρόσφεραν αξέχαστες μουσικές βραδιές...

Η δισκογραφία τους... "μικρή" γιατί εγώ προσωπικά δεν περίμενα πως θα σταματούσαν ποτέ να μας προσφέρουν τον πλούτο της ψυχής τους...

αλλά κάθε δίσκος και ένα διαμαντάκι...

Τώρα οι περισσότεροι ακολουθούνε ατομική καριέρα...

Παιδιά, σας ευχαριστώ για όλες τις έντονα χαραγμένες στη μνήμη μου και στιγματισμένες από τα τραγούδια σας υπέροχες στιγμές, βραδιές, καταστάσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δισκογραφία

Τι άλλο να πεις πιό απλό (1989)

Ζόρικοι καιροί (1992)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CyQZ5fyInMo]YouTube - pix lax - poula me - live @ lykavitos

Ο ήλιος του χειμώνα με μελαγχολεί (1993)

Για τους πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=KuW2VMNArKs]YouTube - Ξ*ΟΞΎ ΞΞ±ΞΎ & ΞΞ±ΟΟΞΉΞΌΞΉΟΞ±Ξ―ΞΏΞΉ - ΞΞ½ΟΞ·ΟΞ΅Ο ΞΞ³Ξ¬ΟΞ΅Ο (Ξ£ΟλλΡκΟΞΉΞΊΟ)

Ο μπαμπούλας τραγουδάει μόνος του τις νύχτες (1996)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=J5qampgVri8&feature=related]YouTube - Pyx Lax - Epapses Agaph Na Thimizeis

Παίξε παλιάτσο τα τραγούδια σου τελειώνουν (1997)

Στίλβη (1998 )

Υπάρχουν χρυσόψαρα εδώ;; (1999)

Ta δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα παιδιά... (2001)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η παρουσία του Μάνου Ξυδούς (ο Ξυδούς, του Ξυδού δε μου κάθεται) ηταν καταλυτική και μεγάλο ατου για το συγκρότημα. Ηταν ο πιο έμπειρος απ'ολους, είναι ήδη 55άρης.
 
το συγκεκριμένο συγκρότημα έκανε περήφανα όλα τα δυτικά προάστια και κυρίως τα βορειοδυτικά αφού ήταν από τους Αγίους Αναργύρους (και από Αχαρναί κάποιος νομίζω)

Πράγματι αποτελούν πλέον κλασικό συγκρότημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και από τα mainstream κομμάτια τους δεν μου άρεσε τίποτε, η εκτέλεση του Senor με άφησε άφωνο, ειδικά τα lyrics του κομματιού με έστειλαν πραγματικά.

Από εκεί και πέρα μάλλον το συγκεκριμένο συγκρότημα μου την έδινε αφάνταστα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
εντάξει ρε συ...το d είναι δίπλα στο f...σιγά :)
 
spyros_s είπε:
εντάξει ρε συ...το d είναι δίπλα στο f...σιγά :)

Ναι, κανένα πρόβλημα, καμιά φορά όπως τυχαία βγαίνει πολύ καλή φάση!!!! :D

Το έσβησα κι εγώ.
 
δεν έπρεπε να το σβήσεις... η πλάκα είναι καλοδεχούμενη και τα λάθη μας κάνουν πάντα καλύτερους :)
 
Σε βρίσκω εξαιρετικά σωστό!!!!!
 
Ζωντανές ηχογραφήσεις και Συνεργασίες

Ζωντανή ηχογράφηση στην Ιερά Οδό... (με τον άντρα της ζωής μου :cheers: )

Τα τραγούδια που είπαν παρέα με τον Γιώργο:

α. Ένας κόμπος η χαρά μου

β. Οι παλιές αγάπες πάνε στον Παράδεισο

γ. Δε θα δακρύσω πιά για σένα

δ. Εσύ εκεί

ε. Ανόητες αγάπες

στ. Σκόνη

ζ. Μιά βραδιά στο Λεβερκούζεν

η. Τι είναι αυτό που μας ενώνει.

Πυξ Λαξ Τέλος

με πάρα πολλά τραγούδια - τα καλύτερά τους - ερμηνευμένα από τους φίλους τους:

Νταλάρας, Αλεξίου, Μακρίδης, Μαχαιρίτσας, Όναρ, Ντομένικα, Καρράς, Τζουγανάκης (λαούτο)

__________________
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To θρεντ αυτό υπήρξε μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να "ξεσκονίσω" μερικά cd των Πυξ Λαξ που είχε να τα δει το φως καμιά πενταετία.

Πατώντας στα χνάρια των Κατσιμιχαίων πιστεύω ότι ξεπέρασαν - τουλάχιστον εμπορικά - τους δασκάλους τους και έδωσαν μερικά σπουδαία κομμάτια.

Υπάρχουν πολλά κομμάτια που δεν έχουν ακουστεί στο ραδιόφωνο που είναι πραγματικά σπουδαία και ίσως είναι και τα καλύτερα.

Τι να πει κανείς για το "Όλο μ' αφήνεις να σ΄αφήσω", "Τα όνειρα της Μαίρης" ή το ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ "Δεν σε ξέρει κανείς" που τραγουδάει στα Ελληνικά, ο Gordon Gano των ...Violent Femmes

Ζω με τις νύχτες απ τα περασμένα


Κι οι ώρες δεν έχουν πια καμιά λογική



Ότι είχα το εχασα με εσένα



Την μέρα που ήρθες κι έφυγες νωρίς


 


Τι θέλεις να δεις



δε σε ξέρει κανείς


 


Χαμίνια στο πάρκο φεύγουν παγωμένα



Κλείνεις τα μάτια και φοβάσαι να μείνεις γυμνή



Σε ήχους σαν θάλασσες σε διάφανες μέρες



Στου κόσμου το αύριο φοβάσαι να είσαι εσύ


 


Τι θέλεις να δεις



δε σε ξέρει κανείς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο "Ας την να λέει" δεν είναι ο Μάκης που συνεργάζεται μαζί τους αλλά ο Βασίλης Καρράς.Ο Μάκης συνεργάστηκε "Στο μοναξιά μου όλα"
 
Dragon_K. είπε:
Πατώντας στα χνάρια των Κατσιμιχαίων πιστεύω ότι ξεπέρασαν - τουλάχιστον εμπορικά - τους δασκάλους τους και έδωσαν μερικά σπουδαία κομμάτια.
Με τις ελαχιστες μουσικες μου γνωσεις , τολμω να πω οτι μουσικα - τους Κατσιμιχαιους των 2 πρωτων τους δισκων δεν τους πλησιαζουν καν(εκτος π.χ. απο το Ριτα-Ριτακι).

Απευθυνθηκαν στο ιδιο κοινο,,, Ναι .

Φυσικα εισερχομαι σε τομεις που υπαρχουν μελη που με τις γνωσεις τους ,με ταπωνουν <<καθιστοι>> οποτε σταματαω καλυτερα εδω.
 
@Super έχεις απόλυτο δίκιο... :eek:

@Νemo, εισπρακτικά μόνο ξεπέρασαν τους δάσκαλους... Για μένα οι Κατσιμιχαίοι στο είδος τους είναι κορυφή, πρότυπο αξεπέραστο.

"Τα ζεστά ποτά" τα έχω διαλύσει σε όλες τις μορφές (κασσέτα, δίσκο, CD) και όχι μόνο μία φορά... :D
 
Πράγματι υπάρχουν τραγούδια τους που δεν έχουν ακουστεί στο ραδιόφωνο και είναι καταπληκτικά.

Είναι κρίμα που δεν είναι μαζι πια, περίμενα ακόμα καλύτερα κομμάτια τώρα που ωρίμασαν ...

Ιωάννα αχ τι μου θυμίζεις .... τα καλύτερα χρόνια μας 25 με 32 .... πόσο τα λησμονώ... να ακούω μπάμπη στοκα το πούλα με, ποδήλατα δίχως φρένα, Μέλυδρον ...

Ιωάννα στο αφιερώνω

Μελυδρον

Στίχοι:Μάνος Ξυδούς


Μουσική: Μάνος Ξυδούς & Νίκος Σπυρόπουλος



Πρώτη εκτέλεση: Πυξ Λαξ


Θέλω να τρέξω, να πετάξω, να χαθώ

όμως φοβάμαι τι θα γίνει αν γυρίσω

Τον εαυτό μου να γελάσω προσπαθώ

μα κάπου μέσα μου βαθιά δεν θα τον πείσω

Αυτά σκεφτότανε τα βράδια στη δουλειά

κι η γκρίζα αύρα της γινότανε πιο μαύρη

Φιλί μ' ένα ναι καλά ευχαριστώ

μα άλλο πράγμα την τρυπάει και τη χαλάει

Είναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα

κι αν έχεις βρει πολλές στεριές καμία δεν σ' αράζει

δώσ' μου για φιλοδώρημα τραγούδι μέχρι πάντα

είναι ωραία η θάλασσα γιατί με σένα μοιάζει

Άσε με άνθρωπε να κάνω ότι αισθάνομαι

βαρέθηκα για πράγματα σωστά να μου μιλάνε

Πες μου μονάχα τι ποτό γεμίζει το ποτήρι σου

κι αν θέλεις περισσότερο εδώ δε σε κερνάμε

Δεν τελειώνει η ζωή σε μια άρνηση

κι αν έχεις άντρα την άρνηση ακολούθα

τι σε πειράζει αν σε δείχνουνε στο σπίτι σου

γιατί φόρεσες ανάποδα τα ρούχα.

Είναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα

κι αν έχεις βρει πολλές στεριές καμία δεν σ' αράζει

δώσ' μου για φιλοδώρημα τραγούδι μέχρι πάντα

είναι ωραία η θάλασσα γιατί με σένα μοιάζει.
 
Το "Είναι ωραία η θάλασσα... " μου θυμίζει τα τραγούδια μας στις Λιβανάτες... :cheers:

(τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν πατούσε ψυχή... :D )
 
Ο ίδιος ο Ξυδούς χαρακτήρησε εαυτούς μουσικούς των πέντε συγχορδιών.Ενώ τούς Κατσιμήχα πραγματικούς μουσικούς.
 
Juanita για το 'Να με θυμηθείς' τί έχεις να πεις? σε βλέπω πολύ φανατική και βλέπω έχουμε τα ίδια γούστα για το (πρώην δυστυχώς) συγκρότημα...εμένα πάντως μου θυμίζει τον πρώτο μου μεγάλο έρωτα γιατί αυτό μου είχε αφιερώσει ;)
 
Αναμφίβολα σημάδεψαν τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια και τους θεωρώ ένα από τα καλύτερα συγκροτήματα που εμφανίστηκαν στην ελληνική μουσική σκηνή.
 
Τις τελευταίες ημέρες κυκλοφόρησαν φήμες στο Internet για επανένωση του group. Φήμες που τελικά αποδείχτηκαν βάσιμες.

Στις 13 Ιουλίου 2011, οι Πυξ Λαξ θα κάνουν την πρώτη τους μεγάλη συναυλία στο ΟΑΚΑ. Το group επανενώνεται για πέντε μόνο συναυλίες σε μία μοναδική για τα ελληνικά χρονικά μουσική παραγωγή που φιλοδοξεί να αποτελέσει το μουσικό γεγονός του καλοκαιριού του 2011.

Μέγας απών άπ'αυτό το μεγάλο καλλιτεχνικό γεγονός ο Μάνος Ξυδούς, ο οποίος έφυγε για το μακρύ ταξίδι στην γειτονιά των αγγέλων σε ηλικία 57 ετών, προδομένος από την καρδιά του.

pixlax14710.jpg


Με αφετηρία το Ολυμπιακό Στάδιο, την Τετάρτη 13 Ιουλίου 2011, οι παλιοί φίλοι ξανασυναντιούνται στη σκηνή για να προσφέρουν μια πολυαναμενόμενη εμπειρία.

Πρόκειται μάλιστα για μία μουσική συνάντηση φόρο-τιμής στη μνήμη του πολυαγαπημένου τους φίλου, συνεργάτη και πιστού συνοδοιπόρου, Μάνου Ξυδούς.

 

 


Το όνομά τους στα αρχαία ελληνικά σημαίνει “με κλοτσιές και με μπουνιές” και αποδίδει παραστατικότατα τον τρόπο με τον οποίο εισέβαλαν οι ίδιοι στα ελληνικά μουσικά δεδομένα της εποχής, για να αλλάξουν για πάντα τα μουσικά πράγματα της χώρας μας. Με την ορμή και το πάθος ενός μαχητή, μοναχικού στην αρχή αλλά με ένα ολόκληρο στρατό φανατικών οπαδών στο τέλος.

Οι Πυξ Λαξ είχαν τη μεγαλύτερη απήχηση από οποιαδήποτε άλλο συγκρότημα στην ελληνική μουσική σκηνή, κάτι που προκύπτει όχι μόνο από τις πωλήσεις των albums τους, αλλά και από τη συνολική τους πορεία. Είναι ένα ιστορικό συγκρότημα το οποίο διέγραψε μία πορεία που στιγμάτισε την ελληνική νεολαία, αλλά και όλους τους «ανησυχούντες» των ʽ90s και δημιούργησε τη δική του σχολή, την οποία ακολουθούν πιστά πολλά συγκροτήματα τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια.
 
Πίσω
Μπλουζα