Πόσες λέξεις φτιάχνει το username σας; (Scramble)

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.287
Αντιδράσεις
3.336
ΟΚ, έχω android. ΟΚ, παίζω πού και πού κανένα εξτριμ παιχνίδι. Ομως τα παιχνίδια που παίζω περισσότερο είναι τα puzzle. Το scramble και τα υποείδη του είναι από τα αγαπημένα μου. Χτες το βράδι πριν κοιμηθώ, σκεφτόμουν(για να κοιμηθώ :D ) πόσες λέξεις μπορώ να φτιάξω με το όνομα χρήστη που έχω εδώ μεσα. Από το Rygar λοιπόν έβγαλα τις λεξεις rag, gray, ray και.....εεεεε.....εεεεεε.....ναι....εεεεεε.......ναι.....ντάξει μωρε....εεεεεε........gay#). Δεν έχω πολύ πλούσιο αγγλικό λεξιλόγιο, ξέρω μόνο ό,τι διαβάζω πιο συχνά ή όποτε τα μιλάω στη δουλειά μου.

Τα δικά σας ονόματα πόσες λέξεις φτιάχνουν; Και για να σας προλάβω, αν εχετε λατινικό username θα βρείτε μονο αγγλικές λέξεις, και ελληνικές αν εχετε ελληνικό. Οσοι έχετε ονομα σε στυλ ddhfdjj3 μαλλον ατυχήσατε :D

Αφτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω να παιζω scramble:D:D:D:D
 
Θα σου πω εγώ λέξεις. Metal, candy, man, and, can, tale,male, dam, tan, day,may,tam,mat,ant, late, lame,ace......ημαρτον! Δε συμφέρεις! :D :D

Μαλλον σας δυσκόλεπσα ε;;; :p
 
:wait2: ...για να δουμε τι λεξεις φτιαχνει το δικο μου.Εχουμε και λεμε:satyros,tayros,tsaros,artos,syta,aytos, stros (skan :p ),story,astos,sosta,oyst,rota,ystros,strosy... :wait2: ...αυτα τα λιγα βρηκα! Κατι αλλο δεν μου ερχεται... :)
 
μουχαχαχα δεν το έθεσα σωστά. Τα λατινικά ονόματα θα βγάλουν αγγλικές λέξεις και τα αντίστοιχα ελληνικά ελληνικές! Ακου stros kan! :D :D:D:D:D

Το δικό σου με μια πρόχειρη ματια περιεχει τις stay, sort, tray, say, toy, toys,says,sorts,stays,rot,rots....τεσπα βαριέμαι, εχει πολλές :D

Μαλλον είναι δύσκολο θρεντ, γιατί δε βλέπω πελατεία :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
από το δικό μου μόνο το me (και το re αν το θεωρηθεί κανονική λέξη) :D
 
bus pus pub(s) up us sub(οπως submarine η subroutine)

Αν μετρανε και ακρωνυμια εχουμε usb ups

Οχι ασχημα για ονομα σε στυλ ddhfdjj3 :p
 
οχι ακρωνυμια, γνησιες λεκσεις :D

krem13 είπε:
από το δικό μου μόνο το me (και το re αν το θεωρηθεί κανονική λέξη) :D

Ανηκεις στην κατηγορία ddhfdjj3 :p
 
Μια που δεν παιζω Scramble, περιμενω απο σενα Rygar να μου πεις ποσες λεξεις φτιαχνει το ονομα μου.....
 
Η κεντρική ιδέα λέει πώς αν κσέρεις αγγλικά (που κσέρεις), αναγραμματίζεις το νικ σου βρίσκοντας όσες περισσότερες λεξεις μπορείς (από 2 μεχρι όσο μπορείς να βρεις, εκτός από το 100 και το κενό :p ).

bam, man, men, lamb, bell, mail, bail,nail, lie, lam, ball, mall, bail,mail,mall,ball,mall,ball,ball,mall,ball,mall....ου ενα σωρό! :D :D
 
Τι, κοτζαμ κενο και δε βγαζει τιποτα; :p :D
 
Δεδομένου ότι το nick μου δεν γράφεται με @, αλλά με κανονικό a, τότε έχουμε:

Το οφθαλμοφανές: daredevil

Τα παράγωγα: deadlier, derailed, redialed, deliver, derived, leader, leaver, deader, dealer, dearie, derail, evaded, evader, raided, relied, reveal, relive, riddle, aided, alive, devil, diver, dread, drive, ideal, rival, dear, dare, dead....(και έχει και συνέχεια, αλλά κουλάθηκα να γράφω! :p )

Ωραίο θέμα, Ρηγανάκο! ;)
 
bambinella 100 είπε:
Τι, κοτζαμ κενο και δε βγαζει τιποτα;
tinysmile_tongue_t.png
tinysmile_fatgrin_t2.png
Αν θες να βγάλεις λέξη με το κενό, μη λες τίποτα :p :D

D@redevil είπε:
Τα παράγωγα: deadlier, derailed, redialed, deliver, derived, leader, leaver, deader, dealer, dearie, derail, evaded, evader, raided, relied, reveal, relive, riddle, aided, alive, devil, diver, dread, drive, ideal, rival, dear, dare, dead....(και έχει και συνέχεια, αλλά κουλάθηκα να γράφω! :p )
Εχεις το λινκ του utility που αναπαράγει τις λέξεις; Γιατί μόνο έτσι θα τις εβρισκες όλες αυτες :p

ΥΓ. Γνωρίζω ότι υπαρχουν scramble solvers :p Το bambinella ας πούμε αναπαράγει τις πιο κατω λεκσεις με 4 γραμματα (γιατί αναπαράγει και με περισσότερα ή λιγότερα γραμματα):

  • abba
  • abbe
  • able
  • aine
  • alae
  • alan
  • alba
  • albe
  • alma
  • alme
  • amen
  • amia
  • amie
  • amin
  • amla
  • anal
  • anil
  • baal
  • baba
  • babe
  • bael
  • bail
  • bale
  • ball
  • balm
  • bane
  • bani
  • beam
  • bean
  • bein
  • bell
  • bema
  • beni
  • bien
  • bile
  • bill
  • bima
  • bine
  • blab
  • blae
  • blam
  • bleb
  • blin
  • eina
  • elan
  • iamb
  • ilea
  • lain
  • lama
  • lamb
  • lame
  • lana
  • lane
  • leal
  • leam
  • lean
  • lien
  • lima
  • limb
  • lime
  • limn
  • line
  • mabe
  • mail
  • main
  • mala
  • male
  • mali
  • mall
  • mana
  • mane
  • mani
  • meal
  • mean
  • mein
  • mela
  • mell
  • mien
  • mile
  • mill
  • mina
  • mine
  • naam
  • nabe
  • nail
  • nala
  • name
  • neal
  • nema
  • nill
  • nimb


:tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
me ,eon ,one,omen, neo ,men ,no ,emo , Ων ,μένω ,νέμω,ον
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαντάζομαι ότι μ' ένα googlάρισμα βρίσκεις ό,τι θες! ;)

Αυτές βέβαια τις βρήκα εγώ (κατευθείαν να με κακολογήσεις!)

Αν π.χ. ρίξεις μια ματιά εδώ, θα βρεις ένα κατεβατό λέξεις που ακόμα και να τις σκεφτόμουν, δε θα καθόμουν να τις γράψω! :p
 
Για να δούμε Κambia===>> bam, aim, από αυτές που σημαίνουν κάτι γιατί οι υπόλοιπες για ιαπωνέζικες ιαχές μου κάνουν :D
 
Χμμμ... Ό,τι πρέπει για μένα αυτή τη βδομάδα που έχω να γράψω και το review του Quarrel για το XBLA (άκρως συμπαθητικός συνδυασμός Scrabble και Risk για τους μη γνωρίζοντες, υπάρχει και για iOS)...

Για να δω στα γρήγορα...

ORION, LION, IRON, LOON, LOIN, NOIR, ION, OIL, LOO, NOR, IN, ON, OR, NO

Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες, αλλά σε σχέση με άλλα nicknames, νομίζω πως το δικό μου δεν προσφέρεται για τόσο πολλούς αναγραμματισμούς, οπότε τη γλύτωσα φτηνά...
 
Τοσες πολλες βγαζει το bambinella; Ενταξει, κερδισα! :p
 
το δικο μου username βγαζει : katerina,kate,rina,keratin,kerata,tinker,tanker,retina,kina,karate,eat,ate,ina,ante,anti,anta,arena,inter,aek,kite,take,taken,tenia,train,nike,kara,kaka,kana,kata,ana,ark,ear,aera,near,rank,tear,rate,tank,tanker,are,art,era,ikea,kea,net,ert,ten,tea κλπ κλπ
 
Αν δεν κάνω λάθος μόνο silk και sail βγαίνουν από το δικό μου.
 
Πίσω
Μπλουζα