Πόσες φορές επαναλαμβάνεται ο τίτλος του τραγουδιού στους στίχους

manos311

RetroActive
Joined
9 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.420
Αντιδράσεις
3.016
Έχω παρατηρήσει ότι ο τίτλος ενός τραγουδιού ακούγεται συνήθως από 1 ως 4 φορές στο ρεφρέν, και το ρεφρέν ακούγεται 3-4 φορές σε κάθε τραγούδι. Οπότε, ο τίτλος ενός τραγουδιού συνήθως επαναλαμβάνεται από 1*3 ως 4*4, δηλαδή 3-16 φορές συνολικά. Υπάρχουν όμως και τραγούδια που ο τίτλος επαναλαμβάνεται πάνω από 20 φορές, ή αντίθετα 2, 1, ή και καμμία φορά. Μπορείτε να βρείτε τέτοια τραγούδια;

Παραδείγματα:

Michael Jackson - Beat It (62 φορές)



Queen - Bohemian Rhapsody (0 φορές)



Κανόνες:
- Ψάχνουμε για ξένα, ρετρό τραγούδια, μέχρι το 2000, σύμφωνα με το τελευταίο όριο που τέθηκε από τους administrators.
- Ο τίτλος πρέπει να επαναλαμβάνεται ολόκληρος, χωρίς να λείπουν ή να διαφέρουν λέξεις.
- Για να μην υπάρξουν διαφωνίες σχετικά με τον αριθμό των επαναλήψεων, χρησιμοποιούμε μια οποιαδήποτε ιστοσελίδα στίχων για να μετρήσουμε.
- Το τραγούδι πρέπει να έχει κανονικούς στίχους, και να μην αποτελείται αποκλειστικά (ή σχεδόν αποκλειστικά) από τον τίτλο που επαναλαμβάνεται συνεχώς (π.χ. Daft Punk - Around the World)

 
Τραγούδια των οποίων ο τίτλος δεν ακούγεται στο τραγούδι πρέπει να είναι εύκολο να βρεθούν, δεν πολυακούω ξένα τραγούδια αλλά σκέφτομαι κάποια. αλλα στις επαναλήψεις έβαλες πράγματι δύσκολα, αφού ψάχνουμε πάνω από 20.

To "Barbara Song" από την "Όπερα της πεντάρας" των Μπρεχτ - Βάιλ όχι μόνο δεν μιλάει για Βαρβάρες αλλά κι ο χαρακτήρας που το τραγουδάει λέγεται Πόλυ κι όχι Βαρβάρα


Από επαναλήψεις αυτά είναι τα καλύτερα που σκέφτηκα αλλά δεν φτάνουν 20. Ή φτάνουν?

Αυτό ας πούμε έχει πάνω από 20 paroles, αλλά δεδομένου ότι ο τίτλος είναι "Paroles, paroles" χρειαζόμαστε τουλάχιστον 40 παρόλες για 20 τίτλους κι έχασα το λογαριασμό.

Έβαλα Dalida και 8υμήθηκα αυτό στο οποίο είχα ήδη περάσει τα 20 όταν μπλέχτηκα, κι ήταν ακόμη κάπου στη μέση του τραγουδιού. Τι θα πει "Δεν είναι ξένο"? Ιταλοαιγύπτια τραγουδίστρια και γαλλικοί στίχοι, πόσο πιο ξένο να είναι?

Εδώ δεν ξέρω καν τι να μετρήσω, τα "τάκα" 'η τα "τακατακατα", πάντως έχει μπόλικα
https://www.youtube.com/watch?v=UVBTNsRF9Tk&ab_channel=CGproductionX

Αλλά εδώ δεν φτάνει τα 20

https://www.youtube.com/watch?v=Pv5cXss5cPg&ab_channel=GPITRAL2MusicforLearningEnglishwithsubtitles
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα ρε συνάδελφοι, δε διευκρινισατε ειδος μουσικής. Σορι. Πωπωπωπω τι εκανα.....:)

Edit. Άκυρο. Εχετε δικιο. Παρτε το ως αστειο, αλλωστε ο τιτλος οντως δεν ειναι ΠΩ, απλα σκεφτηκα να γελαγαμε...:). Αυριο θα συνδραμω ουσιαστικά.
 
Έπρεπε να τον αφήσω να τα μετρήσει!
Εδώ που τα λέμε, έχω κι εγώ την περιέργεια για το πόσα είναι τα "πω" και θα έβαζα άνετα κάποιον να κάνει τη "βαρειά" δουλειά. :p Αλλά σήμερα είμαι μια καλή.
Ααα, μου 'ρθε ένα, το άκουσα το μεσημέρι (και σχεδόν κάθε μεσημέρι που γυρίζω σπίτι - ο σταθμός παίζει τα ίδια και τα ίδια).

28,5 φορές ο τίτλος - refrain. Η μισή είναι στο fade out του τραγουδιού που ακούγονται κάτι γυαλιά να σπάνε και χάνεται η φωνή.

Scorpions - Blackout (1982)

 
Κι ένα ακόμη που νόμιζα ότι είχε καμιά 30αριά επαναλήψεις αλλά φτάνει μετά βίας 24. Απ ότι φαίνεται το "beat it" δεν μπορεί να το φτάσει κανένα τραγούδι.

Bee Gees - Stayin' Alive (1977)


@manos311 Υποθέτω ότι το να πετύχεις κάμποσες επαναλήψεις σε extended version ( 12'' ) είναι λίγο απάτη, έτσι; :D
 
Θα σας κάνω ΝΤΑ ΝΤΑ ΝΤΑ! :fafoutis:

Τρίο - Da da da

Μέτρησα 27.5 φορές (η μισή ίσα που ακουγόταν όταν τα τραγουδι έκανε fade out). Η ηταν 26.5; Δε θυμάμαι. :wacko:

Α ναι! Υπόψην, δε μέτρησα τα DA αλλά την τριπλέτα "DA DA DA". Καταλαβαίνετε ότι στο τέλος τα'χα παίξει λίγο.
 

31 φορές αν μέτρησα σωστά ακούγεται το όνομα Jolene.

Να μετρήσω τα ΠΩ από τα Καγκέλια ή να το αφήσω για αύριο, να ξεκουραστείτε λίγο;
μπορούμε να δούμε και τα τι τι τι τι τι τι ε τι ε τι τι :headbangdude:
 
Tom Jones - Sexbomb. 25 φορές.


The Chordettes - Lollipop. Αν δεν κάνω λάθος γιατί ζαλίστηκα, η λέξη ακούγεται 43 φορές.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Απ ότι φαίνεται το "beat it" δεν μπορεί να το φτάσει κανένα τραγούδι.
Δύσκολο, αλλά δεν το αποκλείω.

Edit: Δες το επόμενο μήνυμα!


@manos311 Υποθέτω ότι το να πετύχεις κάμποσες επαναλήψεις σε extended version ( 12'' ) είναι λίγο απάτη, έτσι; :D
Ναι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα